Przytulna kuchnia w jasnych barwach

Kuchnia zaraz po salonie to tętniące życiem miejsce w domu. Tutaj także spotykamy się z rodziną, choćby o poranku w czasie porannej krzątaniny. Jak sprawić, żeby było to miejsce, które emanuje przytulną atmosfera i ciepłem, w którym chce się przebywać? Sprawdź nasze porady i dowiedz się jak przytulna kuchnia może się stać oazą ciepła!

Przytulna kuchnia w trendach 

Niezależnie od wielkości pomieszczenia oraz budżetu, jaki posiadasz, możesz stworzyć piękną i przytulną przestrzeń w każdej kuchni. Wystarczy, że zadbasz o odpowiedni dobór materiałów, kolorystyki oraz dodatków. Jakie trendy dominują w aranżacji kuchni? 

Jeszcze do niedawna projektanci wnętrz szaleli na punkcie duńskiej filozofii szczęścia hygge. Ta ideologia idealnie nadaje się do inspiracji podczas aranżacji przytulnej kuchni. Ale czy pojawiła się konkurencja?

Cottage core to trend, który celebruje powrót do tradycyjnych umiejętności i rzemiosł, takich jak zbieractwo, pieczenie i garncarstwo.

Bardzo ważne w praktykowaniu cottage core jest czerpanie przyjemności z małych i przede wszystkim codziennych rzeczy. Taką rzeczą może być właśnie gotowanie. A czynność ta wymaga wygodnej i przytulnej kuchni, wyposażonej w proste aczkolwiek niezbędne przybory. 

Biel oraz ciemne, jednolite odcienie (grafitowy, ciemnoszary itp.) są najbardziej uniwersalnymi barwami we wnętrzach. Co więcej, na ich tle można umieścić dowolne, różnokolorowe dodatki. Nic nie gryzie się z bielą i czernią, ponieważ są barwami podstawowymi i ponadczasowymi. Zachowując balans, możesz w prosty sposób ocieplić aranżację naturalnymi dodatkami. 

Wśród popularnych trendów kuchennych, prym wiodą również dolne i górne fronty w dwóch kolorach. Chcąc zachować ciepły klimat zastosuj cieniowane kolory, wybierając np. beż i biel. Taki podział przestrzeni stanowi doskonałe rozwiązanie dla małych wnętrz – dodaje im lekkości, wdzięku i równoważy ich proporcje. 

Przytulna kuchnia – najpopularniejsze style 

  1. Kuchnia w stylu country

    Kuchnia w stylu wiejskim wbrew pozorom nie boi się kolorów. Choć najładniej prezentują się fronty w kolorze białym, równie ładnie prezentują się: ciepła zieleń, rozmyty błękit, jasny brąz i ciepłe szarości. 
  2. Kuchnia rustykalna

    Wśród tradycyjnych kuchni wyróżnia się styl rustykalny, który również ma nam przypominać wiejskie wnętrza, lecz klimatem przypomna bardziej górskie chalet. Nie znajdziesz tu prostych mebli, stali i betonu, a gliniane dzbanuszki, moździerze, zawieszone warkocze czosnku czy cebuli. W tej kuchni rządzą wszelkie dodatki, bibeloty ustawione na półeczkach. 
  3. Kuchnia scandi

    Przytulne akcenty posiada również kuchnia w stylu skandynawskim. Będą to przede wszystkim jasne, ciepłe barwy zarówno na ścianach jak i meblach i dodatkach. W takiej kuchni królują naturalne materiały, a głównie drewno. 
  4. Kuchnia angielska

    Szafki w kolorze białym, seledynowym, waniliowym z delikatnie frezowanymi frontami to cecha kuchni w stylu angielskim. Znajdziesz tam również wszelkiego rodzaju łuki i witryny pełne pięknych, klasycznych filiżanek. 
  5. Kuchnia prowansalska

    Kuchnia w stylu prowansalskim pełna jest jasnych barw. Motyw wszędobylskiej lawendy pojawia się na obrusach, obrazkach, bibelotach, a nawet doniczkach. Meble kuchenne są lekkie, z drewna, w jasnych kolorach albo fornirowane z rysunkiem oliwki często imitowane na stare i lekko podniszczone. 

Przytulna kuchnia – kolory 

Nastrój urokliwego, przytulnego pomieszczenia pomogą zbudować przede wszystkim ciepłe kolory, tj. dyskretne beże, odcienie żółci, orzecha, kości słoniowej, a także zgaszona oliwkowa zieleń i oczywiście nasze ulubione pastele. Ważnym aspektem jest fakt, że jasne kolory optycznie powiększą wnętrze oraz wprowadzą do niego lekkość i świeżość. Można zastosować je na ścianach, frontach mebli, a także uzupełnić je ciepłymi odcieniami tkanin i naturalnych dodatków w postaci np. drewnianych desek czy emaliowanych kubeczków zawieszonych na haczykach, zestawionych z akcentami w ciemniejszych kolorach. 

Przytulna kuchnia – dekoracje, tkaniny i materiały 

Urządzając wnętrze przytulną kuchnię, zadbaj o właściwy dobór motywów – drobne motywy kwiatowe, wzór toile de jouy lub szkocka krata, nadadzą kuchni sielskiego charakteru. 

A które tkaniny będa najlepsze? Najlepiej naturalne, np. bawełna i len. Pamiętaj również, że w przytulnym wnętrzu dbałość o detal jest szalenie istotna. Dekoracyjne podpórki pod półki, subtelne frezy na meblach, dekoracyjne kubeczki i filiżanki, koszyczki z przyprawami i doniczki z żywymi ziołami – oto pozornie drobne akcenty, które mają ogromny wpływ na harmonię stylizacji. 

Ponadczasowym, a zarazem niezwykle uniwersalnym materiałem, którego nie może zabraknąć w przytulnej kuchni jest drewno. Pięknie komponuje się także z innymi materiałami takimi jak: kamień, szkło, metal oraz tworzywa sztuczne. Sosnowy lub dębowy stół będzie pięknym centrum, skupiającym wszystkich domowników. Tak samo klasyczne białe fronty i drewniany blat kuchenny to idealna pozycja wyjście do tworzenia przytulnej kuchni. 

Przytulny kuchnia – nastrojowe oświetlenie 

Dobrze dobrane oświetlenie  w kuchni jest niezwykle istotne. Światło powinno być miękkie i rozlokowane w kilku miejscach, aby żaden zakamarek nie pozostawał w mroku. Dobrze jest ustawić główny punkt świetlny na środku kuchni w postaci żyrandole czy plafonu oraz zadbać o dokład oświetlenie blatów. Tutaj z pomocą przychodzi oświetlenie podszafkowe z lampami LED. Jeśli posiadasz przeszkloną witrynę , w której trzymasz np.  ulubione filiżanki, warto podświetlić ją od środka. Doda to uroku całej aranżacji.

Mamy dla Ciebie także inne pomysły na stworzenie przytulnego mieszkania. Sprawdź nasze aranżacje salonu z kominkiem, a także poznaj najważniejsze zasady przy dekorowaniu przytulnego pokoju.

Przytulna jadalnia – wskazówki aranżacyjne 

Jadalnia mieści się zwykle w kuchni. Jednak coraz częściej „wychodzi na salony” i staje się ich częścią. Jak zatem zaaranżować jadalnię w przytulnym salonie? Bez względu na to, czy wolisz klasyczne stylizacje, czy nowoczesne aranżacje, Twoja jadalnia może się stać jednym z bardziej reprezentacyjnych wnętrz w przytulnym domu, dlatego koniecznie zadbaj o jej odpowiedni klimat. Pamiętaj, że nie tylko meble, ale również materiały na podłogi i ściany, oświetlenie czy odpowiednio dobrana zastawa stołowa zapewnią przytulny charakter domowej jadalni. 

  • Jadalnia to przede wszystkim stół. Musi być odpowiednio duży by standardowo pomieści wszystkich mieszkańców podczas wspólnych obiadów, ale także bardzo funkcjonalnym elementem jest możliwość jego rozłożenia, w przypadku większej liczby gości. 
  • Jak stół to i wygodne krzesła. Jeśli zależy Ci na tym by goście zostali przynajmniej do deseru, muszą mieć coś wygodnego do siedzenia. Chcąc dopasować te elementy do kolorystyki Twojej jadalni, możesz użyć materiałowych nakładek na krzesła. Dobrym rozwiązaniem będą także krzesła lub fotele tapicerowane. 
  • Postaw na dekoracyjną shelfie. Godnym uwagi elementem aranżacji jadalni jest również kredens i różnego rodzaju witryny. Dzięki nim zyskasz miejsce do przechowywania naczyń i nakryć stołowych. 
  • Zadbaj o nastrojowe oświetlenie. Klimat swojej jadalni, w prosty sposób możesz podkreślić również dodatkowym oświetleniem, zamontowanym w meblach czy źródłem światła w postaci stylowych lampek. 
  • Wyeksponuj osobiste dodatki. Jako dekorację możesz zastosować eksponowane, w kredensie i witrynach naczynia ale świetnie sprawdzą się również świeże kwiaty na stole, pasujące do stylu pomieszczenia obrazy czy dekoracje stworzone z Waszych zdjęć. Tego typu elementy dbają o wyjątkowy klimat i podkreślają rodzinny charakter każdej jadalni. 

Czasy, kiedy kuchnia była tylko miejscem do gotowania, a życie toczyło się w tzw. pokoju gościnnym minęły. Współczesna kuchnia to prawdziwe centrum dowodzenia, gdzie skupia się życie domowe, a goście biesiadują. Zadbaj by czuli się w nie miło i komfortowo. Zarejestruj się na Westwing, a dzięki naszym inspiracjom, Twoja przytulna kuchnia zachwyci każdego gościa!