mała łazienka w jasnych kolorach

Urządzanie łazienki zawsze jest sporym wyzwaniem – mamy w stosunku do tego wnętrza duże oczekiwania. Chcemy, by było efektowne i funkcjonalne, żebyśmy mieli zapewnione komfortowe warunki do wykonywania codziennych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjne oraz mogli w przyjemnym otoczeniu się zrelaksować. Myśląc o tym, jak urządzić łazienkę, musimy wziąć pod uwagę zdanie wszystkich domowników. Najlepiej wspólnie zdecydować o najważniejszych sprawach: sposobie wykończenia ścian i podłogi, wyborze niezbędnych urządzeń i ich sensownym rozmieszczeniu, o rodzaju oświetlenia itp. Aranżacja wnętrza wymaga więc nie tylko kreatywności, ale i wiedzy, dzięki której uda się urządzić wnętrze na lata. Pomożemy Ci w tym.

Jak urządzić łazienkę – co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Zastanów się, jakie urządzenia są Twoim zdaniem niezbędne i czy masz miejsce na wszystkie z nich. Łazienkowe sprzęty nie mogą być zbyt blisko siebie. Ważna jest także ich odległość od pionu kanalizacyjnego: długość połączeń z pionem dla sedesu nie może przekraczać 1 metra, dla umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej – 2-3 metrów. Sprawdź, jakie odległości powinne być zachowane pomiędzy sprzętami w Twojej łazience:

  • Umywalka łazienkowa powinna mieć 40-60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Potrzebujesz mieć przed nią 100 x 70 cm wolnej przestrzeni. Rozważ, czy chcesz kupić umywalkę z szafką – w małej łazience w ten sposób zyskujesz miejsce na przechowywanie. W większych łazienkach sprawdzi się dłuższy blat z umywalką (nablatową lub wpuszczoną w blat).Miejsce pod blatem możesz ciekawie zabudować szafkami pod wymiar.
  • Miska sedesowa podwieszana jest zwykle szeroka na 40 cm i długa na ok. 55 cm. Na stelaż podtynkowy umieszczony za miską, trzeba dodatkowo przeznaczyć 35 – 50 cm szerokości i 10-25 cm długości. Po obu stronach miski należy zostawić min. 20 cm wolnej przestrzeni, a przed nią – ok. 80 x 60 cm. Natomiast urządzenie kompaktowe (stojące, połączone ze zbiornikiem) zajmuje ok. 65 cm, licząc od ściany. Pomiędzy sedesem a bidetem zachowaj 30 cm odstępu, wolna przestrzeń przed bidetem to 100 x 70 cm.
  • Wanna tradycyjna ma 70-80 cm szerokości i 160-180 cm długości. Przy dłuższym boku zostaw przestrzeń o wymiarach 100 x 70 cm.
  • Kabina prysznicowa z brodzikiem musi mieć min. 90 x 90 cm. Wolna przestrzeń przed brodzikiem powinna wynosić 80 x 90 cm.
  • Pralka zajmuje 60 x 60 cm, są też modele płytsze ładowane od góry o głębokości od 35 cm. Przed tą ładowaną od przodu potrzebujesz ok. 90 x 90 cm wolnej przestrzeni.


Co wybrać: wannę czy prysznic?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wielu z nas nie wyobraża sobie łazienki bez wanny, w której można się wyciągnąć w aromatycznej kąpieli po wyczerpującym dniu. Równie dużo jest zwolenników prysznica, który rano pozwala się szybko dobudzić i odświeżyć, a wieczorem gorący strumień rozluźnia napięte mięśnie i odpręża umysł. Pomyśl więc, czy nie zastosować rozwiązania typu 2 w 1, czyli wanny z parawanem prysznicowym, który umożliwia swobodny tusz bez chlapania wokół. W sprzedaży są też gotowe wanny z profilowaną kabiną prysznicową.

Co z pralką?

Najczęściej instalujemy ją właśnie w łazience (rzadziej w kuchni). Jeśli tak ma być, warto urządzenie zabudować, tworząc oddzielną strefę, w której znajdą się także wszystkie środki piorące. Zabudowa nie sprawdza się w przypadku modeli ładowanych od góry.

Materiały wykończeniowe

Najpopularniejsze są wciąż płytki ceramiczne na ścianach i podłodze. Są bardzo wygodne, łatwe w utrzymaniu, jednak już nieco… opatrzone. Łazienka bez płytek to coraz popularniejsze rozwiązanie. Kafelki najlepiej położyć w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć – nad umywalką, wanną, w kabinie prysznicowej. Pozostałe ściany możesz pomalować farbą winylową przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych, sprawdzi się też tapeta zmywalna oraz drewno – najlepiej gatunki egzotyczne, które są bardzo trwałe i odporne na wodę.

Jeśli chodzi o wybór blatu do łazienki, najlepiej jest postawić na taki, który będzie pasował do stylu aranżacji tego pomieszczenia. Jednak, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Upewnij się, z jakiego materiału została wykonana ściana: płyta kartonowo-gipsowa nie utrzyma ciężkiego blatu z kamienia (chyba, że będzie opierał się na meblu). W takim przypadku lepiej zastosować lżejszy materiał –  płytę OSB obłożoną płytkami, płytę mdf, drewno. Następnie należy zamontować specjalny stelaż, na którym spocznie ciężar blatu z umywalką.

  2. Przemyśl kwestię koloru blatu. W szczególności jeśli szczególnie zwracasz na czystość, ślady po paście do zębów czy po kremie.

  3. Pomyśl o swoich wymaganiach. Niektóre rodzaje materiałów wymagają szczególnej pielęgnacji, dlatego zastanów się, który z nich będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Kolorystyka

Małe łazienki powinny być jasne, ciemne barwy optycznie pomniejszają wnętrza. Postaw na biel, beż, szarość i pastele, na przykład rozbieloną zieleń, róż w odcieniu łososiowym. W dużych pomieszczeniach można sobie pozwolić na żywsze i mocniejsze barwy oraz dekoracyjne wzory w strefie kąpielowej czy umywalkowej.

Oświetlenie

Główna lampa na suficie powinna równomiernie oświetlać całe wnętrze, zamiast jednej możesz się zdecydować na oświetlenie punktowe rozmieszczone na całym podwieszonym suficie. Osobnego oświetlenia wymaga umywalka i lustro nad nią – można je rozciągnąć na całą ścianę. Lustra w łazience są nie tylko ozdobą, optycznie także rozjaśniają i powiększają pomieszczenie. Dobrze sprawdzają się tafle umieszczone na przeciwległych ścianach, gdyż zwielokrotniają odbicie dodając wnętrzu wizualnie więcej przestrzeni.

Drzwi łazienkowe

Ze względów bezpieczeństwa oraz dla wygody powinny otwierać się na zewnątrz. Zastanawiając się, jak urządzić łazienkę, weź pod uwagę to, że naprzeciwko drzwi warto ze względów estetycznych postawić najładniejszy mebel, szafkę umywalkową z lustrem, ewentualnie ciekawą wzorniczo wannę. Na pewno nie powinien w tym miejscu stać sedes!

Przechowywanie

Najbardziej popularne są szafki podumywalkowe (stojące lub podwieszane) oraz wiszące nad umywalką, często z lustrem zamiast drzwiczek i z oświetleniem. W sprzedaży są komplety mebli łazienkowych, jednak można kupować wybrane moduły oddzielnie ,dzięki czemu dobierzesz sobie szafkę do dowolnego miejsca w łazience. Popularne są też robione na zamówienie zabudowy łazienkowe. Wtedy wnętrze wygląda spójnie, możesz od razu zabudować pralkę, miejsce nad sedesem podwieszanym itp. Otwarte półki przydają się na przechowywanie kosmetyków w efektowych opakowaniach i drobiazgów w ładnych pojemnikach.



Jak urządzić małą łazienkę?

Mała łazienka to duży kłopot – pewnie spotkałeś się już z takim powiedzeniem. I jest w nim dużo racji. Aby wnętrze było funkcjonalne i zapewniało komfort użytkowania powinno pomieścić podstawowe urządzenia, przy czym pomiędzy nimi musisz zachować odstęp min. 20 – 30 cm. Pamiętaj też o wolnym miejscu, jakiego potrzebujesz, by wygodnie korzystać ze sprzętów. Trzeba zwrócić uwagę, na swobodę korzystania z urządzeń, na przykład by podczas otwierania drzwi od szafki nie uderzały o kabinę itp. Gdy zaczynasz planować, jak urządzisz małą łazienkę w bloku, weź pod uwagę kilka sprawdzonych trików:

  • Jasne kolory optycznie powiększają małe wnętrze. Wybierz więc jasne materiały wykończeniowe: płytki ceramiczne, farbę lub tapetę. Zwróć uwagę na kierunek układania kafelków – płytki prostokątne układane dłuższym bokiem w poziomie poszerzą wizualnie ścianę. Gdy chcesz, by wnętrze optycznie było wyższe, zastosuj odwrotny manewr.
  • Zrezygnuj z wanny i zdecyduj się na prysznic bez kabiny i brodzika (ewentualnie z niewysokim brodzikiem), przesłonięty jedynie szklaną ścianą, która ochroni przed chlapaniem, a nie zmniejszy optycznie wnętrza. Jeśli koniecznie chcesz mieć kabinę, wybierz narożną, wielokątną lub półokrągłą. Kwadratowa zajmuje najwięcej miejsca.
  • Wybieraj w miarę możliwości urządzenia kompaktowe o niedużych rozmiarach i narożne, które pozwalają zaoszczędzić cenne centymetry.
  • Starannie przemyśl sposób przechowywania rzeczy. W małej łazience musi być porządek. Wszystkie przedmioty trzymaj w szafce pod umywalką, w ozdobnych pojemnikach, koszach itp. Tym samym załatwisz kwestię dekoracji wnętrza

Jak urządzić łazienkę: aranżacje

Łazienka jest tym wnętrzem, w którym funkcjonalność traktowana jest na równi z estetyką. Gdy już przemyślisz, jak urządzić łazienkę wygodnie i komfortowo, zastanów się, jak widzisz styl, wystrój i kolorystykę wnętrza. Niezależnie od wielkości łazienki możesz zastosować w niej najmodniejsze wykończenie i styl odpowiadający modnym trendom .

Łazienka w drewnie

Drewno jest efektownym, trwałym i chętnie stosowanym materiałem wykończeniowym w łazienkach. W pomieszczeniu, gdzie trudno uniknąć wilgoci najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, np. teak, wenge, a także klon kanadyjski, brzoza fińska, buk, olcha, czereśnia, orzech włoski.

Jeśli Twoja łazienka w drewnie jest przestronna urządź ją jak elegancki pokój kąpielowy. Na podłodze zastosuj dobrze zaolejowane deski, możesz rozłożyć na nich pleciony, słomiany dywanik. Zdecyduj się także na drewniane szafki łazienkowe na smukłych nóżkach, ustaw na nich oryginalne umywalki nablatowe. Na ścianie nad szafkami zawieś duże lustro. Dla urody mebli i lepszego przewiewu fronty szuflad można zrobić z wąskich szczebelków nawiązujących do pionowych żaluzji. W roli dekoracji okna sprawdzi się wewnętrzna żaluzjowa okiennica – jest to niezwykle efektowne, modne i praktyczne rozwiązanie. Pleciony fotelik i stołek z surowego drewna będą niebanalnym wykończeniem aranżacji.

Monochromatyczna łazienka

Jeśli należysz do fanów nowoczesnych rozwiązań, urządź swoją łazienkę w nowoczesnym stylu. Postaw na sprawdzony, kontrastowy duet czerni i bieli. Ścianę na której zawiesisz dużą, białą umywalkę wyłóż podłużnymi czarnymi płytkami z połyskiem. Wyraźne białe fugi staną się ozdobą tej strefy. Nad umywalką zaplanuj oświetloną punktowo wnękę z lustrem i półeczką na podręczne akcesoria toaletowe. Twoja łazienka czarno-biała będzie dobrze wyglądać z podłogą pokrytą białymi płytkami wielkoformatowymi, nie zaszkodzi też nieduży pleciony dywanik na posadzce. Z boku umywalki zarezerwuj miejsce na nowoczesną kabinę prysznicową – niech będzie bez brodzika i przesłonięta jedynie taflą szkła. Kosze z plecionki zastąpią ci pojemniki na rzeczy do prania.

Łazienka w stylu glamour

Biała łazienka w marmurze

Postaw na styl glamour, który kojarzy się z eleganckimi, dużymi wnętrzami, w których przyjemnie jest oddać się relaksowi. Styl glamour w tym pomieszczeniu, będzie przede wszystkim pasował do białej łazienki oraz do tych, które są bardziej przestronne. Ściany w narożniku wnętrza, w którym umieścisz też efektowną wolno stojącą wannę na oryginalnych nóżkach, pokryj niezwykle eleganckim marmurem w odcieniu słonecznym, z wyraźnymi, dekoracyjnymi żyłkami. Wannę postaw także na płycie marmurowej, w czarnym odcieniu. Całą podłogę wyłóż płytkami z tego samego materiału, który zastosowałeś na ścianie. Starannie wybieraj akcesoria i dodatki: bateria inspirowana kształtem dawnej armatury, stojący, metalowy wieszak na ręczniki, podręczny stoliczek z lampą z błyszczącym srebrnym abażurem nie pozostawią wątpliwości, że jesteśmy we wnętrzu glamour. W domowym SPA nie może także zabraknąć miękkiego, wygodnego fotela – w końcu to strefa relaksu.

Niebanalna łazienka bez płytek

Kolorowa łazienka bez płytek

„W tym szaleństwie jest metoda” – myślisz, zamierzając urządzić łazienkę nietuzinkowo, niebanalnie, sięgając po nieograne wykończenie. To dobry pomysł, jeśli dobrze czujesz się w oryginalnych wnętrzach. Zatem niech będzie to łazienka bez płytek, ściany oklej tapetą w kolorowe, roślinne wzory. Strefę kąpielową z wanną stojącą na środku, przesłoń zasłonką we wzór liści palmowych i kolorowych papug. W tak oryginalnym wnętrzu również meble i dodatki muszą odbiegać od tradycyjnych. Wyszukaj w sklepie lub na aukcji w internecie jakiś nietuzinkowy mebel, który będzie pełnił funkcję szafki, na której ustawisz równie niebanalny model misy umywalkowej. Jedynie podłoga może w Twojej łazience wyglądać typowo – co powiesz na szlifowany beton albo żywicę epoksydową? To efektowne rozwiązanie przy okazji uspokoi nieco „szalony” wystrój.

Modna, nowoczesna łazienka

wanna wolnostojąca w łazience

Łazienka w jednym kolorze nie musi wyglądać monotonnie, tym bardziej nudno. Wiele zależy od tego, jakiej barwy użyjesz. Z pewnością łososiowy róż odbiega daleko od standardowych rozwiązań. Pomaluj ściany w tym odcieniu, sięgnij po farbę odporną na wilgoć. Wisienką na torcie aranżacji będzie podłoga – wyszukaj mozaikę w tonacjach wybranego różu. Wzorzysta choć wciąż monochromatyczna posadzka stanie się wyrazistą ozdobą wnętrza. Wybierz wannę wolno stojącą o opływowym, oryginalnym kształcie. Dodaj spójne stylowo i kolorystycznie oświetlenie – szklana lampa wisząca z trzema kloszami będzie pełniła funkcję praktycznej dekoracji. Jeśli miejsce na to pozwoli postaw w sąsiedztwie wanny podręczny stolik.

Funkcjonalna łazienka z wanną w bloku

wanna w łazience w bloku

Łazienkę w bloku najlepiej zaaranżować tak, by przez lata utrzymywała się w trendach. W takiej sytuacji zdecyduj się na ponadczasową stylizację z przewagą bieli. Na ścianach połóż białe płytki ceramiczne. Drobnym odstępstwem od klasyki może być ich wielkość – zamiast drobnych kafelków wybierz spore białe płyty. Podobne, lecz szare zastosuj na podłodze. A jeśli marzysz o małym, domowym spa, zaaranżuj swoją łazienkę z wanną. Standardową wannę ustaw dłuższym bokiem przy ścianie i zabuduj ją płytkami. Dobrze byłoby zabudować też którąś ze ścian szafą, gdzie pomieścisz wszystkie środki czystości i kosmetyki. Może także zmieści się tam pralka. Drobne rzeczy pomieścisz w szafce pod umywalką. Zaszalej, kupując umywalkę i wybierz model stawiany na blacie – wygląda bardzo efektownie. Nad umywalką powieś szafkę z lustrem zamiast drzwiczek. Pamiętaj, by nad nią zainstalować oświetlenie. Dekoracje będę tym „ruchomym” elementem w Twojej łazience. Zmieniaj je co jakiś czas, a wnętrze też zmieni swój wygląd. Na początek pomyśl o stołku-stoliku, wazonie na suche kwiaty, kolorowym dywaniku przy wannie. Na półce, która powstała po zabudowie sedesu ustaw ulubioną grafikę w ramach.



Jak urządzić łazienkę: tego nie może zabraknąć

W typowej łazience zazwyczaj nie mamy miejsca na dekoracje. Nie znaczy to jednak, że wnętrze ma być ich pozbawione. Zadbaj o to, by dodatki i akcesoria, które muszą się znaleźć w każdej łazience, były modne, ciekawe wzorniczo, z trwałych i ładnie prezentujących się materiałów. Tym sposobem ozdobisz wnętrze, nie wprowadzając chaosu i wrażenia, że czegoś jest tu za dużo. Zwróć uwagę na łazienkowe must-have:


  • Lustra – modele łazienkowe mogą mieć ciekawe i ozdobne ramy, czasem metalowe lub z kolorowego tworzywa. Oprócz lustra nad umywalką pomyśl o lusterkach powiększających do makijażu i zabiegów kosmetycznych. Mogą być stojące lub na wysięgnikach.


  • Pojemniki na przybory toaletowe. Wybierz ładne kubki do mycia zębów, mydelniczki i dozowniki mydła w płynie, pojemniki na waciki i patyczki higieniczne, organizery na biżuterię, pudełka na drobiazgi.


  • Kosze na rzeczy do prania – możesz wybierać spośród modeli z tworzywa, tkaniny, plecionki. Kieruj się stylem i kolorystyką swojej łazienki.


  • Tekstylia łazienkowe czyli ręczniki, ściereczki, szlafroki, dywaniki podłogowe, maty łazienkowe kupuj w jednej tonacji kolorystycznej lecz w różnych odcieniach. Możesz też zdecydować się na rzeczy we wzory, co dodatkowo ożywi wnętrze.


  • Półki na drobiazgi, wieszaki na ręczniki i papier toaletowy, pojemniki na szczotki sedesowe – wybieraj modele z tego samego materiału i w zbliżonej kolorystyce. W tym przypadku możesz też zdecydować się na rzeczy w komplecie.

Wejdź na stronę Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach!