Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Łazienka na poddaszu w jasnych barwach

Czy Ty też marzysz o klimatycznym „gniazdku” na poddaszu? Mieszkanie pod dachem ma rzeczywiście sporo uroku, ale zanim zdecydujesz, że tam właśnie chcesz mieć swoje miejsce do życia przestudiuj dokładnie wszystkie za i przeciw. Poddasze ze względu na skosy nie jest łatwą przestrzenią do aranżacji, ale jeśli wszystko dobrze zaplanujesz odwdzięczy się dużą ilością światła i przytulną atmosferą. Pamiętaj, że łazienka na poddaszu wymaga przemyślenia. Tu większość rzeczy montuje się na stałe a o ich rozmieszczeniu decydują podłączenia elektryczne, wodne i kanalizacyjne. Podpowiadamy Ci na co zwrócić uwagę, żeby w pełni cieszyć się swoim prywatnym spa z widokiem na niebo.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

To zależy od Twojej wyobraźni i stylu jaki lubisz. Łazienka na poddaszu może być ciekawie zaaranżowana w każdym: rustykalnym z dużą ilością drewna i widocznymi belkami stropowymi, przytulnym skandynawskim, nowocześnie romantycznym, eleganckim klasycznym… Przestrzegaj kilku zasad, a na pewno się uda!

  1. Przede wszystkim unikaj ciemnych kolorów i deseni na ścianach – przytłaczają i sprawiają, że wnętrze optycznie jeszcze bardziej się obniża.
  2. Dobrze rozplanuj rozmieszczenie sprzętów sanitarnych. O ile wanna świetnie sprawdzi się pod skosami to umywalkę radzimy zamontować na ścianie prostopadłej do skosów.
  3. Pamiętaj, że nad umywalką będzie wisiało lustro i kinkiety, które będą je oświetlać – musisz przeznaczyć na nie trochę miejsca.
  4. Wysokość na jakiej będzie lustro dostosuj do wzrostu użytkowników. Wypośrodkuj je pomiędzy najniższym i najwyższym z domowników, tak aby każdy mógł wygodnie się w nim przejrzeć bez wspinania się na schodki lub robienia przysiadu. To pozornie drobne rzeczy, ale często o nich zapominamy. Umywalka najczęściej stoi na meblu, albo na blacie, dlatego wymierz dokładnie przestrzeń, żeby wszystko się zmieściło.
  5. Jeśli mieszkasz na zaadaptowanym poddaszu, łazienka będzie prawdopodobnie będzie miała sporo widocznych belek stropowych. Nie chowaj ich, ale zabezpiecz je przed wilgocią i pomysłowo wykorzystaj, na przykład jako dodatkowe półki. 

Aranżacja łazienki na poddaszu: jak wykorzystać skosy?

Jak wykorzystać skosy w łazience

Pewnie już wiesz, że w aranżacji poddasza, największym problemem są własnie skosy. Wystarczy dobrze wszysto przemysleć, a możesz je w dobry sposób wykorzystać. Na poddaszu warto wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Miejsce pod skosami świetnie się nadaje do przechowywania, dlatego w aranżacji kuchni na poddaszu postaw pod nimi regały modułowe. A w łazience? Możesz je zabudować skrojonymi na miarę szafkami czy półeczkami na ręczniki i podręczne akcesoria kąpielowe. Jeśli w łazience musisz zmieścić też pralkę i suszarkę do ubrań zastanów się czy miejsce pod skosem nie będzie najlepsze. Sprzęty najlepiej ukryć w zrobionym na zamówienie meblu – nie zdominują wnętrza a całość będzie wyglądać estetycznie.  

Łazienka ze skosem: wanna czy prysznic?

A może jedno i drugie? Łazienka na poddaszu rządzi się swoimi prawami, ale to nie znaczy, że musisz rezygnować z rzeczy, które lubisz. W niewielkiej przestrzeni dobrym miejscem na wannę będzie przestrzeń pod skosami. Ale uwaga: żeby do niej bez przeszkód wejść, usiąść i wstać nie uderzając głową o skos, sufit musi być na wysokości ok. 190 cm. Robiąc pomiary weź pod uwagę nóżki lub podstawę, na której stoi wanna. Duża łazienka pod skosami stwarza więcej możliwości. Możesz ustawić wannę bardziej na środku, albo bezpośrednio pod oknem dachowym. Kąpiel w promieniach słońca z widokiem na bezchmurne niebo to czysta przyjemność. Prysznic wbrew pozorom wymaga trochę więcej przestrzeni, a na pewno wysokości. Dla kabiny prysznicowej powinieneś zarezerwować przynajmniej 210 cm – najlepiej przy ścianie usytuowanej na wieńcu stropowym kondygnacji czyli przy drzwiach. 

Aranżujesz poddasze i nadal szukasz inspiracji? Sprawdź nasze pomysły na:

Pomysły na aranżację łazienki na poddaszu

Łazienka ze skosami dla minimalisty

Minimalistyczna łazienka na poddaszu

Jeśli nadmiar przedmiotów Cię drażni, zaaranżuj przestrzeń tak, żeby Twoja łazienka na poddaszu była zawsze uporządkowana. Wykorzystaj każdy kąt na pomysłowe schowki do przechowywania – zabuduj je tak, żeby jak najmniej rzucały się w oczy a dobrze spełniały swoją funkcję. Swoje szampony, żele do mycia czy myjki, schowaj do estetycznych pojemnikach. Przydatne mogą być organizery typu kosze ze specjalnego tworzywa odpornego na wodę. Schowasz do nich drobne kosmetyki i akcesoria łazienkowe. 

Małe, domowe spa na poddaszu

Małe spa w łazience na poddaszu

Nie ma nic przyjemniejszego po aktywnym dniu niż relaks w wannie pełnej ciepłej wody z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych. Zapal zapachowe świece, włącz ulubioną muzykę i poczuj się jak w swoim prywatnym, luksusowym spa. Świeże kwiaty w wazonie sprawią, że zrobi się przytulnie i kobieco.  

Nowoczesna łazienka z ceglaną ścianą

Łazienka z ceglaną ścianą

Cegła podobnie jak drewno to ponadczasowy materiał, który sprawdzi się świetnie również w łazience. I niekoniecznie w industrialnym czy rustykalnym stylu. Łazienka na poddaszu urządzona nowocześnie też chętnie „przyjmie” cegłę. Można ją połączyć z drewnem, szkłem, albo gładkimi płytkami ceramicznymi. Jeśli nie masz ścian z naturalnego materiału, który możesz odkryć, zastąp go kaflami imitującymi starą cegłę. Jeśli dobrze je dobierzesz też na pewno będą wyglądać szlachetnie. 

Oswoić poddasze: o czym należy pamiętać przy aranżacji poddasza?

Nie tylko łazienka na poddaszu wymaga dokładnych przemyśleń. Inne pomieszczenia pod skosami to także trudny orzech do zgryzienia, ale za to ile satysfakcji kiedy uda się pokonać wszystkie trudności. O czym warto pamietać? Sprawdź nasze 4 porady dotyczące aranżacji pomieszczeń na poddaszu i oświetlenia!

  1. Dobierając meble do salonu na poddaszu postaw na niewysokie, modułowe systemy, w ten sposób z łatwością dostosujesz poszczególne elementy do wysokości pod skosami. Kapitalnie sprawdzą się lekkie, ażurowe, w jasnych kolorach. Optycznie „odciążają” przestrzeń i zabierają mniej miejsca niż pełne.
  2. W sypialni na poddaszu pamiętaj o wykorzystaniu każdego skrawka przestrzeni. Wnęki zabuduj półkami organizując minibibliotekę, albo wstaw biurko i zaaranżuj kącik do pracy. Łóżko najlepiej ustaw po skosami – jeśli nie sięgają zbyt nisko podłogi – w pobliżu okna połaciowego.
  3. W przypadku kuchni na poddaszu zdaj się na doświadczenie specjalisty i zamów meble robione na wymiar. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz przestrzeń. Sprzęty AGD ustaw przy pełnowymiarowej ścianie – zwłaszcza kuchenkę, nad którą zwykle montuje się okap.
  4. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Oprócz oświetlenia punktowego pod szafkami i nad wyspą, na poddaszu najlepiej zdadzą egzamin plafony lub kinkiety jako główne źródło światła.

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach!