Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Mała łazienka z prysznicem, ulywalką i lustrem w czarno-białym kolorze

Mała łazienka jest zwykle dużym wyzwaniem aranżacyjnym – chcemy by była efektowna i modna, a jednocześnie komfortowa w użytkowaniu, żeby nie tylko pomieściła niezbędne urządzenia i meble, ale też można było wygodnie z nich korzystać. To da się zrobić, ale potrzebny jest przemyślany projekt. Czasem trzeba pójść na kompromis i wybrać mniejsze urządzenia lub z niektórych zrezygnować. Nie obawiajmy się tego – sprytnie urządzona mała łazienka z prysznicem nie musi być mniej wygodna niż przestronne wnętrze z wanną. Ustępstwa dotyczące wyposażenia wynagrodzi wystrój – nie ma powodu, by małe pomieszczenie nie było urządzone stylowo i zgodnie z trendami.

Aranżacja małej łazienki: o czym należy pamiętać?

  • Zachowanie odległości. Zgodnie z zasadami należy zachować 20-30 cm odległości między sprzętami. Ponadto musisz mieć pole manewru, by korzystać z urządzeń, konieczna jest więc wolna przestrzeń przed nimi. Planując wnętrze, weź też pod uwagę odległości urządzeń od pionu kanalizacyjnego – im bliżej, tym lepiej. W przypadku sedesu musi to być min. 1 metr, pozostałe urządzenia (wanna, umywalka, prysznic) mogą stać 2-3 m od pionu.
  • Wybór wyposażenia. Szukając urządzeń do małej łazienki, postaw na sprzęty kompaktowe o niedużych wymiarach – nie tylko oszczędzą przestrzeń, ale i będą proporcjonalnie wyglądać w niewielkim wnętrzu. Na rynku znajdziesz meble i ceramikę łazienkową przeznaczone do małych pomieszczeń.
  • Układ sprzętów. Naprzeciwko drzwi niech znajdzie się coś etycznego szafka z umywalką i lustrem. Przyznasz chyba, że wejście wprost na miskę ustępową czy wieszaki z ręcznikami i szlafrokami nie jest dobrym rozwiązaniem.
  • Kabina prysznicowa. Mała łazienka z prysznicem nie będzie przeciążona, gdy zdecydujesz się na owalną kabinę wykonaną z pleksi lub szkła – przezroczyste ściany nie pomniejszą przestrzeni. Jeśli jednak wolisz wannę, pomyśl o modelu asymetrycznym, który zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny, a jest równie wygodny.
  • Wykończenie pomieszczenia. Zwróć uwagę na kierunek układania kafelków – płytki prostokątne położone dłuższym bokiem w poziomie poszerzą wizualnie ścianę. Gdy chcesz, by wnętrze optycznie było wyższe, wykonaj odwrotny manewr.

Jaki prysznic wybrać do małej łazienki?

Rozwiązania są dwa: możesz mieć prysznic z brodzikiem lub bez niego. Warto jednak w obu przypadkach zdecydować się na przezroczystą, najlepiej ze szkła hartowanego, kabinę prysznicowa, która w małym wnętrzu lepiej chroni przed wodą niż np. zasłonka. Całkiem otwarta przestrzeń natryskowa nie jest polecanym rozwiązaniem do małych łazienek.

Kabina prysznicowa do małej łazienki

Rozwiązaniem często stosowanym jest przyścienna kabina prysznicowa, czyli taka która styka się tylko z jedną ścianą pomieszczenia. Warta polecenia jest też kabina narożna. Lepiej wybrać model półokrągły albo w kształcie wieloboku (kwadratowa i prostokątna zajmują więcej miejsca). Pomyśl także o drzwiach do kabiny. Wprawdzie najwygodniejsze są skrzydłowe, ale potrzebują sporo przestrzeni przy otwieraniu. Optymalnym rozwiązaniem w małym wnętrzu są modele przesuwne lub wahadłowe. Typowa kabina ma wymiary dopasowane do brodzików: 80 x 80 cm oraz 90 x 90 cm, a wysokość: 175, 180 lub 185 cm.

Wybór brodzika do małej łazienki

Jeśli chodzi o wybór brodzika, eksperci polecają modele wysokie, gdy w domu są małe dzieci – wówczas brodzik może pełnić funkcję wanienki, można też zrobić w nim nieduże pranie. Jednak takie rozwiązanie jest z kolei niewygodne dla starszych osób. Decyzja należy do Ciebie – wysokość brodzików waha się miedzy 6-30 cm.

Ostatnio popularne są nowocześnie i elegancko wyglądające prysznice bez brodzika, dzięki czemu unikasz wizualnego podzielenia przestrzeni. Jednak nie w każdej łazience można sobie na takie pozwolić. Da się to zrobić, gdy w pomieszczeniu jest odpowiednio gruba posadzka. Umozliwia ona zainstalowanie odpływu wraz z syfonem i wykonanie odpowiedniego spadku w podłodze. Jeśli w Twojej łazience takie rozwiązanie jest możliwe, zdecyduj, jaki rodzaj odpływu wybrać. Może on być w podłodze (liniowy lub punktowy z kratką odpływową) lub w ścianie. W obu przypadkach konieczny jest fachowy montaż.

6 sposobów jak optycznie powiększyć małą łazienkę

Projektanci wnętrz polecają kilka trików, które sprawiają, że łazienka optycznie wydaje się większa.

  1. Postaw na jasną i chłodną paletę kolorystyczną

    Zaaranżuj łazienkę w jasnych, chłodnych kolorach, np. odcieniach bieli (czysta biel, złamana szarością, écru), szarości, a także w pastelach. Polecane są jasne odcienie błękitu i zieleni, czyli barwy, które kojarzą się z otwartą przestrzenią i wodą. Jasna powinna być także podłoga.
  2. Oświetlenie

    Zadbaj o oświetlenie wnętrza. Nie wystarczy jedynie lampa sufitowa. Warto oświetlić lustro nad umywalką, podświetlić szafki, można też zastosować punktowe oświetlenie sufitowe nad strefami: umywalkową i kąpielową.
  3. Wybierz błysk!

    Wybór błyszczących materiałów to kolejny trik pozwalający na wizualne powiększenie łazienki, gdyż takie powierzchnie odbijają światło i sprawiają, że wnętrze wydaje się jaśniejsze a więc i przestronniejsze. Wybieraj kafelki z połyskiem, a nie matowe. Podobnie meble powinny być wykończone połyskliwym lakierem – wybierz modele podwieszane, które ułatwiają sprzątanie a poza tym nie zmniejszają powierzchni podłogi . Korzystnie działają też przedmioty szklane (np. kabina prysznicowa) oraz błyszczące metalicznie dodatki.
  4. Magia luster

    Lawieś na ścianie lustra. Wspaniałe efekty dają tafle zamontowane na przeciwległych ścianach – zwielokrotniają odbicie, dzięki czemu wnętrze wydaje się znacznie przestronniejsze. Rozważ, czy da się umieścić lustro na całej ścianie, a nie tylko nad umywalką.
  5. Zwróć uwagę na formę

    W miarę możliwości stawiaj na sprzęty i urządzenia narożne, które są równie praktyczne jak tradycyjne a zabierają mniej miejsca. Możesz też wybrać urządzenia w mniejszym rozmiarze, które są stworzone właśnie do wnętrz z ogrniczoną przestrzenią.
  6. Wszystko na swoim miejscu

    Dbaj o porządek, zorganizuj kosmetyki, a drobiazgi przechowuj w ładnych pojemnikach. Dzięki temu będą też dekoracją Twojej łazienki.

Mała łazienka z prysznicem: układ sprzętów

Do aranżacji małej łazienki trzeba się dobrze przygotować. Najlepiej zacznij od narysowania planu wnętrza, na którym rozmieścisz urządzenia i meble, które chcesz mieć. Pamiętaj, by pomiędzy urządzeniami było minimum 20 cm odstępu, a przed nimi – wolna przestrzeń, dzięki której będzie można z nich swobodnie korzystać. Rozmieszczenie sprzętów jest ograniczone położeniem pionu kanalizacyjnego. Sedes nie może być zamontowany dalej niż 1 m od niego, dla umywalki i wanny i prysznica musi to być 2-3 m.

A naprzeciwko drzwi wyeksponować najładniejszy mebel, na przykład umywalkę z lustrem (nigdy nie stawiaj tam sedesu!). Przed umywalką zachowaj ok. 100 x 70 cm wolnego miejsca. Minimalna wolna przestrzeń przed sedesem powinna z kolei wynosić około 60 cm x 60/80 cm a przed brodzikiem – 80 x 90 cm. Aby komfortowo korzystać z poszczególnych sprzętów, lepiej nie stawiaj miski sedesowej tuż obok umywalki, wanny czy prysznica.

3 pomysły na małą łazienkę z prysznicem

Łazienka w stylu retro

Łazienka w stylu retro

Styl retro staje się coraz bardziej popularny w urządzaniu wnętrz. Z powodzeniem można zastosować go także w łazience. Łazienka retro nie traci na funkcjonalności i wbrew swej nazwie jest bardzo nowoczesna. O estetyce z dawnych lat w znacznej mierze decydują materiały. Wybierz do swojej łazienki kafelki – na podłodze połóż czarno-białą szachownicę natomiast ściany do połowy pokryj białymi, błyszczącymi płytkami układanymi jak cegły, czyli na zakładkę. Najlepiej by warstwa ceramiki sięgała do połowy ściany, nawiązując do popularnej niegdyś lamperii. Jeśli to możliwe zdecyduj się na wykończenie tej części w formie murku, dzięki czemu zyskasz naturalną półkę na drobiazgi i lusterko. Wyszukaj umywalkę w tradycyjnym, prostokątnym kształcie i przymocuj ją do ściany, wspierając na metalowym stelażu, który może służyć jako wieszak na ręczniki. Obok postaw ażurowy, metalowy kosz na bieliznę. Plastikowy taboret też na pewno Ci się przyda. Zrezygnuj z kabiny prysznicowej – wystarczy biała zasłonka prysznicowa.

Nowoczesna łazienka

Nowoczesna łazienka

Jeśli jesteś fanem prostoty w urządzaniu wnętrz, wybierz do swojej małej łazienki styl nowoczesny. Taka aranżacja zwykle jest oszczędna, jeśli chodzi o dodatki, dekoracje oraz kolorystykę, co w niedużym wnętrzu jest zaletą. Najlepiej pomaluj ściany trwałą, białą farbą, a na podłodze połóż szare płytki ceramiczne w dużym rozmiarze. Zamiast dekoracji wnętrza zastosuj efektowne materiały i urządzenia. Co powiesz na oryginalną umywalkę nablatową przypominającą formą wiadro? Zamontuj ją na blacie z egzotycznego drewna, pod nim zostanie Ci miejsce na półkę z tego samego materiału. Z drewna warto też zrobić parapet (jeśli masz okno w łazience) oraz blat wzdłuż ściany pokrytej dekoracyjnym łupkiem. Zrezygnuj z brodzika, a miejsce na prysznic wydziel taflą hartowanego szkła.

Czarno – biała mała łazienka z prysznicem

Biało-czarna łazienka

W małej łazience zawsze sprawdzi się kontrastowy duet czerni i bieli. Zaaranżuj w ten sposób ścianę z umywalką – wyłóż ją podłużnymi czarnymi, błyszczącymi płytkami. Wąskie, długie kafle optycznie poszerzą wnętrze, wizualnie powiększy je także błyszcząca powierzchnia ceramiki ściennej. Nad umywalką zaplanuj oświetloną punktowo wnękę z lustrem i półeczką na podręczne akcesoria toaletowe. Dobrym rozwiązaniem na podłogę będą wielkoformatowe białe płyty, w okolicy umywalki możesz rozłożyć nieduży pleciony dywanik. Z boku zaplanuj nowoczesną kabinę prysznicową – bez brodzika i przesłoniętą jedynie taflą szkła. Kosze z plecionki wykorzystaj jako pojemniki na rzeczy do prania.

Mała łazienka z wanną: wszystko jest możliwe

Jasne pomieszczenie z wanną

Łazienka z wanną w bloku? Często jest to możliwe! Gdy wnętrze jest dość szerokie, wanna może stanąć dłuższym bokiem przy ścianie. Spróbuj wpasować je we wnękę, jaka powstanie wskutek zabudowania stelaża podwieszonego sedesu. Na półce nad miską ustępową postaw ulubioną grafikę w ramach. Postaw na kolor biały w takiej łazience. Ściany zaaranżuj w bieli – wybierz spore białe płytki ceramiczne. Podobne, lecz szare zastosuj na podłodze. Dobrze byłoby zabudować którąś ze ścian szafą, gdzie pomieścisz wszystkie środki czystości i kosmetyki, może także zmieści się tam pralka. Drobne rzeczy trzymaj w szafce pod umywalką. Wybierz umywalkę stawianą na blacie – wygląda bardzo efektownie. Nad nią powieś szafkę z lustrzanymi drzwiczkami. Pamiętaj, by nad nią zainstalować oświetlenie. Dekoracje w łazience zmieniaj regularnie. Na początek pomyśl o stołku-stoliku, wazonie na suche kwiaty, kolorowym dywaniku przy wannie. Jeśli spodziewasz się gości, możesz zapalić w łazience aromatyczną świecę.

Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.