Białe wnętrze z stolikiem rattanowym, wazoną oraz lustrem

Feng shui to tradycyjna chińska sztuka planowania i aranżowania przestrzeni licząca sobie tysiące lat. Z łatwością jednak możesz zastosować ją we własnym, współczesnym domu. Słowa feng shui oznaczają „wiatr” i „wodę” i nawiązują do płynnego ruchu energii chi, która jest obecna w całym wszechświecie, także w miejscu, w którym mieszkasz na codzień. Dlatego powinieneś zadbać o jej swobodny przepływ, tak żeby mogła bez przeszkód docierać do wszystkich zakątków Twojego mieszkania.
W tradycyjnych wierzeniach chińskich  feng shui postrzegano jako jeden  z pięciu aspektów udanego życia – obok przeznaczenia, szczęścia, cnoty i wiedzy. Jeśli zaczniesz stosować feng shui w domu, szybko zauważysz większą harmonię wokół siebie i kolejne zmiany na lepsze.

Feng shui w domu

Czy zastanawiałeś się nad zastosowaniem zasad feng shui w domu? Czasami niewielka zmiana w najbliższym otoczeniu może sprawić, że całe życie będzie pełniejsze i szczęśliwsze. Feng shui nauczy Cię jak podzielić dom na poszczególne strefy, bo każda z nich ma inny  wpływ na różne aspekty Twojego życia.

Feng shui w domu: siatka bagua

Okazuje się, że odpowiednie rozmieszczenie mebli pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i niepohamowany przepływ energii. Najlepiej urządzać mieszkanie mając już konkretny plan w głowie. Wykorzystaj do tego siatkę bagua. Jest to oktagon podzielony na osiem równych części, a każda przedstawia inną sferę życia. Urządzając dom według siatki bagua możesz uzyskać pełną harmonię we wnętrzu – nałożenie jej na plan domu pozwoli precyzyjnie określić Ci, który obszar wpływa pozytywnie na poszczególnych mieszkańców, a który negatywnie

Yin i yang w domu

O czym jeszcze pamiętać stosując feng shui w domu? Podstawową zasadą feng shui jest yin i yang – te wzajemnie uzupełniające się energie symbolizują aktywność i bierność. Ich rozwinięciem jest pięć żywiołów: ogień, ziemia, metal, woda i drzewo. Żeby zapewnić prawidłowy przepływ energii wszystkie muszą być w harmonii ze sobą. Jak to zrobić? Możesz połączyć je w mieszkaniu umieszczając meble w określony sposób, tak żeby energia chi mogła płynąć bez zakłóceń. Ustawiając meble do siedzenia przy ścianie poczujesz się bezpieczniej, a w salonie stworzysz spokojne, pozytywne centrum, które zadziała kojąco na samopoczucie i zdrowie mieszkańców.

Feng shui w domu: czego nie robić

Korytarz z komodą, stołkiem i małą dekoracją
  1. Nie zbieraj starych przedmiotów, których nie używasz. Zalegając po kątach niewykorzystane i bezużyteczne hamują przepływ dobrej energii. Pozbądź się ich przy najbliższych generalnych porządkach. Może w innym domu znajdą swoje przeznaczenie.
  2. Nie trzymaj wielu rzeczy w pobliżu wejścia do domu. W feng shui drzwi wejściowe do domu są uważane za ujście chi, dlatego powinny zostać utrzymane w czystości i porządku, aby zapewnić dobrą energię w domu dla domowników.
  3. Unikaj luster w sypialni i naprzeciwko drzwi wejściowych do domu. Urządzając sypialnię feng shui, pamiętaj, że lustra stwarzają poczucie niepokoju i zagrożenia, a na przeciwko wejścia – odbijają pozytywną energię niepozwalając wejść jej do domu.
  4. Dodatkowo, stawiając na feng shui w sypialni, nie aranżuj jej bez łóżka z zagłówkiem. To on wzmacnia, wspiera i łączy – dotyczy to Twoich relacji, zdrowia i życia.
  5. Przechowywanie rzeczy pod łóżkiem jest praktycznym rozwiązaniem, jednak zgodnie z zasadami feng shui nie powinnyśmy tego robić. Zagracona przestrzeń pod łóżkiem można oznaczać podświadomowe blokady w ibszarach Twojego życia. A do tego, bałagan pod łóżkiem może negatywnie wpływać na Twój sen.
  6. Postaraj się ograniczyć do minimum ostre krawędzie. Wprowadzają poczucie zagrożenia i niepewności. Trudno je wyeliminować zupełnie, ale można je sprytnie ukryć lub zamaskować.
  7. Zrezygnuj z suszonych i sztucznych kwiatów. Według feng shui łapiną one kurz, który nie wypływa dobrze na przepływ energii chi. Do takiej aranżacji lepiej jest wybrać żywe rośliny i kompozycje.
  8. Dodatkowo, unikaj roślin, które mają ostre liście lub igły. W aranżacjach feng shui nie polega się również kolczastych roślin, ponieważ wytwarzają one ostrą energię.

Szukasz dalszych pomysłów na aranżację feng shui? Sprawdź nasze artykuły dotyczące:

Najważniejsze zasady aranżacji

Zbliżenie na ławkę w sypialni z dekoracjami

Istnieją zasady feng shui w domu, które warto stosować aranżując przestrzeń zgodnie z tą starożytną filozofią. Jeśli będziesz ich przestrzegał Twój dom stanie się funkcjonalny, komfortowy, a Ty znajdziesz w nim poczucie bezpieczeństwa i harmonii.

  1. Porządek

    Zadbaj o to, żeby każda rzecz miała swoje miejsce. Zobaczysz, że przez to Twoje życie również stanie się bardziej uporządkowane.
  2. Światło

    Do zdrowego funkcjonowania wszystkich organizmów niezbędne jest światło słoneczne. Poprawia zdrowie, wpływa na dobre samopoczucie. W pomieszczeniach, w których przebywasz na co dzień powinno go być jak najwięcej. Dlatego według zasad feng shui, salon najlepiej umiejscowić od południowej strony, a sypialnię od północnej.
  3. Naturalne materiały

    W otoczeniu natury najlepiej się odpoczywa. W domu też warto zadbać o jak najwięcej naturalnych materiałów: wełna, juta, rattan czy len. Mają stonowane kolory inspirowane naturą, w których lepiej i spokojniej się odpoczywa.
  4. Zamknięte meble

    Trudno całkowicie z nich zrezygnować, zwłaszcza, że ażury są teraz bardzo modne. Ale postaraj się chociaż ubrania sezonowe przechowywać w zamkniętej szafie, a nie na wieszakach.
  5. Żywe rośliny

    Zapewniają tlen i są namiastką przyrody – dbaj o nie, podlewaj i przesadzaj kiedy tego potrzebują. Pozbywaj się wysuszonych, pożółkłych liści – gromadzą niekorzystną energię.

Jak widzisz życie według zasad feng shui w domu wcale nie jest tak skomplikowane jak się na początku wydaje. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Zacznij od najprostszej – pozbądź się sztucznych materiałów i agresywnych kolorów – zastąp je naturalnymi w odcieniach przyrody.

Wiele dodatków w pięknych kolorach znajdziesz na Westwing. Wystarczy się zarejestrować, żeby cieszyć się nimi w harmonijnie zaaranżowanym domu.