Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Sofa Lennon w salonie

Każda aranżacja przestrzeni wymaga projektu, dzięki której zadbasz o każdy szczegół. A aranżacja małych wnętrz potrafi spędzać sen z powiek. Spójny wystrój, wydzielenie stref w pomieszczeniach oraz właściwe doświetlenie każdego zakamarka są kluczem do harmonijnie urządzonego mieszkania. Podpowiemy Ci, jak urządzić małe mieszkanie tak, abyś mógł cieszyć się jego funkcjonalnością i ładną aranżacją, która uwzględni przede wszystkim podstawowe potrzeby domowników. 

Małe mieszkanie: podstawy aranżacji

Do małego mieszkania można wprowadzić różnorodne style i formy dekoracyjne. Pamiętajmy jednak aby obowiązywała w nich zasada „ mniej znaczy więcej”. Małe mieszkanie może stać się optycznie większe, jeśli będziesz kierować się kilkoma zasadami.

  • Przede wszystkim kolorystyka. Odpowiednio dobrane kolory czynią cuda, wpływają na Twój nastrój. Mogą pobudzać do działania lub wyciszać. Jasne barwy to Twoi sojusznicy, dają wrażenie otwartej przestrzeni. Biele, beże i szarości potrafią dodać optycznie kilku metrów kwadratowych, nadając pomieszczeniu świeżości. Najlepiej więc wybrać jasny kolor ścian i mebli wielofunkcyjnych a odcienie ciemniejsze zastosować na dodatkach i tkaninach dekoracyjnych. 
  • Podłoga ma też duży wpływ na postrzeganie całego wnętrza. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się podłogi w kolorach śnieżnych. 
  • Najprostszym sposobem na powiększenie przestrzeni są odbicia lustrzane. Warto zamontować lustro na ścianie w salonie lub na wprost wejścia do pokoju, a uzyskane w ten sposób odbicie w lustrze doda pomieszczeniu głębi. 
  • Nie zapominajmy o oświetleniu. Oświetlenie, to bardzo ważna część aranżacji każdego wnętrza. W małym mieszkaniu dobrze dobrane lampy mogą naprawdę zdziałać cuda. Żaden jego kąt nie może pozostać ciemny, świetnie sprawdzą się wpuszczane i natynkowe oczka LED, dekoracyjne paski ledowe oraz lampy stojące. Więcej blasku dodadzą lampy w jasnych barwach. Umiejętne operowanie światłem sprawi optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni. 
  • Małe wnętrza nie lubią nagromadzenia dużej ilości przedmiotów dekoracyjnych. Ich nadmiar powoduje poczucie zagraconej przestrzeni. Warto skupić się na kilku dużych przykuwających wzrok dodatkach. 
  • Aranżując małe pomieszczenia, wybierz meble wielofunkcyjne. Przykładem jest rozkładana sofa, która za dnia jest eleganckim miejscem do siedzenia, a wieczorem staje się wygodnym łożkiem. Wówczas salon możesz zaaranżować zarówno jako pokój dzienny, jak i sypialnię.   

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?

Małe mieszkanie w bloku to najczęściej spotykany typ lokum. Na niewielkiej powierzchni musimy zmieścić cały nasz dobytek tak, aby zachować przy tym stylowy wystój. Jak to zrobić? Posiadając niewielkie mieszkanie, możemy tak zaaranżować przestrzeń, by każdy z domowników czuł się w nim dobrze. Połączenie salonu z sypialnią, nie musi się wiązać z rezygnacją z komfortu na rzecz funkcjonalności. Natomiast w pokoju dziecięcym nie może zabraknąć  zarówno strefy do zabawy i odpoczynku jak i do nauki. 



Podział stref 

  1. Nawet małe mieszkanie kryje w sobie potencjał, przy aranżacji tego typu lokum warto pamiętać o podziale strefowym. W takim mieszkaniu powinna znajdować się strefa dzienna czyli salon, nocna czyli sypialnia, oraz miejsce na kuchnie w zależności od powierzchni z aneksem jadalnym. 
  2. W niektórych przypadkach oddzielenie stref możesz uzyskać poprzez ustawienie stylowego wielofunkcyjnego regału z książkami lub oryginalnego parawanu. Jest to świetne rozwiązanie gdyż możesz w każdej chwili zmienić ustawienie kształtując go wedle potrzeb i upodobania. 
  3. Aby otrzymać bardziej wyraźne podziały przestrzeni, do podziału także zastosuj elementy pionowe, takie jak przesuwne drzwi schowane w ścianie lub kotary, które mogą być stale rozsunięte. Dzięki temu stale będziesz mieć dużą przestrzeń. 
  4. Nie zapominajmy o oświetleniu, dobranie odpowiedniego rodzaju lamp wiszących możemy oddzielić strefę jadalną od reszty pomieszczenia. Z kolei, ustawienie lamp stojących nada klimat i wyznaczy strefę relaksu. 
  5. Szafę na ubrania lub regał możesz potraktować jak ściankę działową, która oddzieli część dzienną mieszkania od miejsca, w którym śpisz. W taki o to sposób można w małym mieszkaniu wydzielić ustronną część sypialną. Do podziału  możesz też użyć ścianki działowej  z ażurowych paneli odgradzając część kuchenną od reszty pomieszczenia, które doskonale wkomponują się w otoczenie. 

Meble w małym mieszkaniu 


Mądrze gospodaruj przestrzenią, jednocześnie ogranicz ilość mebli i przedmiotów we wnętrzu. Zagracone mieszkanie nie jest ani funkcjonalne, ani przyjazne domownikom. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie rzeczy, w tym tych  które rzadko używasz. Znakomicie sprawdzą się do tego wysokie szafy pod sufit oraz praktyczne i ozdobne pudełka, które możesz schować pod łóżkiem lub umieścić na szafie. 

Przy urządzaniu  niedużych mieszkań wykorzystaj lekkie meble  wielofunkcyjne, dzięki którym stworzysz kompozycje dostosowane do Twoich potrzeb. Przy tym maksymalnie zagospodarujesz nawet niewielką przestrzeń. Nieocenione tutaj okażą się meble z szufladami i pojemnikami, sprawdzające się w kilku rolach, takie jak komoda i siedzisko w jednym. Do takich mebli możemy zaliczyć również łóżka piętrowe z zagospodarowanym pod nimi miejscem do pracy lub nauki. Elegancki stolik kawowy najlepszy będzie taki który będzie miał w sobie wiele różnych skrytek, dzięki którym zajmowana przez niego przestrzeń będzie idealnie zagospodarowana. Zastosowanie prostych półek, również wpłynie na poprawę funkcjonalności pomieszczenia. 

Małe mieszkanie: jak urządzić niewielką przestrzeń w kilku krokach?

  1. Less is more

    Male mieszkania kochają minimalizm. Pozbądź się wszystkiego, co Cię nie uszczęśliwia w myśl filozofii Marie Kondo. Przenieś do piwnicy to, co nie jest Ci teraz potrzebne (jak np. letnie rzeczy zimą) i uważaj z ilością dekoracji – postaw na wyważony miks elementów funkcjonalnych i dekoracyjnych.

  2. Wszystko w porządku

    Niestety w małych przestrzeniach nie możemy pozwolić sobie nawet na odrobinę chaosu. Niepozmywane naczynia, nieodłożone buty czy rzeczy – wszystko to może momentalnie przytłoczyć niewielką przestrzeń. Warto też przyłożyć uwagę do szczegółów, które od razu rzucą się w oczy w małym mieszkaniu – poskładaj ładnie ręczniki a książki ustaw na półce wedle wzrostu i koloru.

  3. Myśl kreatywnie i funkcjonalnie

    Zaaranżuj przestrzeń wokół Twojego dnia – pracujesz z domu? Poświęć największą uwagę kącikowi do pracy i wykorzystaj każdą możliwą przestrzeń, włącznie z półkami, by ułatwić i uprzyjemnić sobie pracę. Lubisz gotować dla znajomych? Niech priorytetem będzie kącik jadalniany. Jesz zazwyczaj na sofie? Zrezygnuj ze stołu do jadalni…

  4. Przeźroczystości

    Potrzebujesz stolika nocnego lub kawowego? Pomyśl o całkowicie transparentnym modelu ze szkła lub tworzywa sztucznego wysokiej jakości, albo meblu ażurowym. Takie elementy dodają małemu pomieszczeniu niezbędną dawkę lekkości.

  5. 3 kolory +, 1 wzór, 1 styl

    Uważaj, by za dużo nie namieszać. Unikaj eklektyzmu stylistycznego. Małe mieszkanie może nie udźwignąć zabawy w trendy. To samo dotyczy kolorów – najlepiej ograniczyć całą paletę do 3 barw, plus metal (2 neutralne i jeden mocniejszy akcent oraz jeden metal), jak np. szary, czerń, zieleń i srebrne akcenty lub beże, popiel, terakota i złote akcenty.



Pomysły na aranżację mieszkanie w bloku 

Znasz już podstawowe zasady aranżacji małego mieszkania, ale szukasz inspiracji na jego ostateczną aranżację? Bez obaw, przygotowaliśmy dla Ciebie 5 pomysłów na: salon, który jest również sypialnią i biurem, salon połączony z kuchnią, pokój z antresolą, mały pokój dziecięcy i kuchnię.

Jak urządzić małe mieszkanie: wielofunkcyjny salon 

Dobrze urządzony salon może pełnić jednocześnie kilka funkcji. Musi się w nim zaleście miejsce w którym możesz odpoczywać, spędzać czas z rodziną oraz przyjmować gości. Jeśli nie posiadasz wystarczająco dużo miejsca na wydzielenie w pomieszczeniu miejsca na łóżko, wybierz  rozwiązanie stosując wielofunkcyjne meble takie jak: komfortowa rozkładana kanapa lub wygodny narożnik z funkcją spania.

Dzięki temu, w szybki sposób stworzymy sypialnie w salonie. Z kolei ustawienie ażurowego stolika kawowego z okrągłym blatem sprawi, że przestrzeń nabierze lekkości. Jeśli potrzebujesz miejsca do pracy, możesz je wygospodarować wstawiając minimalistyczne biurko. Na ścianie nad biurkiem powieś małe półki lub specjalną metalową kratkę, pełniącą role organizera. 



Jak urządzić małe mieszkanie: salon z aneksem kuchennym 

Jeżeli jest to możliwe, zdecyduj się na otwartą kuchnię, połączoną z salonem. Meblowanie małej kuchni to nie lada wyzwanie. Najlepszym sposobem jest ustawienie szafek po jednej stronie lub w układzie przypominającym literę „L”.

Szafki i szuflady powinny znajdować się na wysokości całej ściany. Dobrze jest zachować kolejność : lodówka- zlewozmywak-płyta grzewcza, pamiętając o oddzieleniu sprzętów odcinkami blatu o szerokości minim 40 cm. Jeśli w małej otwartej kuchni brak jest miejsca na blat roboczy to zorganizuj stanowisko do pracy stawiając na granicy aneksu kuchennego i salonu stół. 

Jak urządzić małe mieszkanie: pokój z antresolą 

Doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy wykorzystać przestrzeń do maksimum jest antresola. Możesz na niej urządzić sypialnię, pokój dla dziecka, garderobę, biblioteczkę czy małe domowe biuro a także schowek.

Aby móc zrealizować ten pomysł ważna jest odpowiednia wysokość mieszkania. W pomieszczeniach niskich nie będzie praktyczna  a efekt wizualny raczej mizerny. Jeśli antresola znajduje się nad salonem lub innym pokojem warto zaaranżować ją tak aby oba pomieszczenia były ze sobą spójne stylistycznie. Ale to nie znaczy że takie same, niech antresola stanowi aranżacyjną kropkę nad” i”. 

Jak urządzić małe mieszkanie: pokój dziecięcy

W małych mieszkaniach na niewielkim metrażu rodzice dzielą przestrzeń wraz ze swoimi pociechami. Z reguły jeden z pokoi jest przeznaczony dla dziecka. W pokoju dziecięcym powinno być przede wszystkim kolorowo, wesoło i bezpiecznie.

W zależności od wieku, nawet w małym pokoju dziecięcym potrzebne jest miejsce do zabawy, nauki oraz wypoczynku. Aby pokój spełniał wszystkie wymienione funkcję, a przy tym nie był przeładowany, warto wybrać odpowiednie meble.

  • Można tu pomyśleć o niewielkim regaliku modułowym, który z łatwością dopasujesz do kształtu pomieszczenia.
  • Warto postawić na wysokie, pojedyncze łóżko które jest wyposażone w pojemne szuflady, w środku których można przechowywać pościel, odzież sezonową lub zabawki.
  • Wiszące organizery, półki modułowe, kosze wiklinowe oraz kolorowe kartonowe pudła to doskonały sposób na zorganizowanie przestrzeni. 

Kuchnia w małym mieszkaniu

Może się wydawać, że mała kuchnia, wielki problem. Jednak, jak przy aranżacji pozostałych, mniejszych pomieszczeń w domu, najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Aranżacja małej kuchni powinna się opierać na dokładnym wymierzeniu pomieszczenia, który pomoże Ci także określić jej funkcję. Kluczem do funkcjonalnej aranżacji jest także wykorzystanie funkcjonalnych mebli, na przykład na drzwiach jednej z szafek, możesz zamontować uchwyty na ściereczki lub nawet na garnki czy patalnie!

Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy na tamat aranżacji małego mieszkania:

Małe wnętrza: galeria inspiracji

Szukając inspiracji na aranżację i dekoracje do Twoich małych wnętrz nie zapomnij o wejściu na Westwing. Dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.