Biała kuchnia na poddaszu z czerwonymi elementami wyposażenia

Mała kuchnia w bloku stawia przed nami wiele wyzwań. Bywa problematyczna ze względu na ograniczoną, nieustawną przestrzeń i małą ilość światła, jeśli nie ma okna. Stajemy więc przed wyzwaniem, jak ją urządzić, zorganizować oraz jakie meble i sprzęty wybrać. Nasi eksperci przygotowali konkretne rozwiązania na to, żeby w pełni wykorzystać potencjał małej kuchni w bloku. Dzięki nim, nie tylko przejdzie kuchnia przejdzie metamorfozę, ale i Tobie będzie chciało się spędzać w niej czas.

Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Zagospodaruj każdy centymetr. To bardzo ważne – źle wykorzystana przestrzeń odpłaci się niewygodą, a ta nie sprzyja kulinarnym eksperymentom. Mała kuchnia potrawfi więcej niż Ci się wydaje, wystarczy tylko trochę pomysłowości i sprytynych rozwiązań.

Kompaktowe sprzęty

Przy aranżacji małej kuchni w bloku trzeba mieć na uwadze proporcje. Jeśli zostaną zachowane wnętrze będzie wyglądać harmonijnie i naturalnie. Ta zasada dotyczy też wyboru sprzętów kuchennych. Ważne, aby były wąskie i kompaktowe. To pozwoli uniknąć wrażenia przeładowania, a kuchni nie przytłoczy na przykład dwudrzwiowa lodówka. Wybierając zmywarkę, piekarnik warto pamiętać o proporacjach. Jeśli dużo nie gotujesz w zupełności wystarczy Ci dwupalnikowa płyta grzewcza i jednokomorowy zlew – to spora oszczędność miejsca.

Szafki narożne

W kątach ustaw szafki narożne – możesz w nich zamontować wysuwane, obrotowe półki typu cargo. To sprytne rozwiązanie powinno pojawić się też w innych szafkach, tak aby zmieścić w nich jak najwięcej rzeczy. Taki wysuwany model najlepiej zaprojektować we wnęce, tak żeby mieć swobodny dostęp do produktów. To dobra alternatywa dla spiżarni – na półkach-koszach cargo poukładaj produkty spożywcze – na przodzie te, z których korzystasz na co dzień, w głębi te, które wykorzystujesz okazjonalnie.

Blat lub składany stół

Blat montowany do ściany, który możesz rozłożyć tylko na czas jedzenia, to dobre rozwiązanie jeśli Twoja kuchnia jest naprawdę mała. Dzięki niemu zaoszczędziesz sporo miejsca i wygodnie zjesz. Innym pomysłem będzie wyższy blat, podobny do barowego, przy którym ustawisz wysokie stołki. Efekt: styl i funkcjonalność!

Złudzenie optyczne

Kolejnym sprytnym rozwiązanie w na powiększenie małej kuchni w bloku są lustra. Potrafią zdziałać naprawdę cuda! Jeśli masz taką możliwość zamontuj lustro nawet na całej powierzchni ściany – nagle okaże się, że Twoja mała kuchnia w bloku jest dwa razy większa! Dyskretniej będą prezentować się lustrzane fronty szafek – nie wszystkie, ale na przykład co trzecie drzwi oklej lustrzaną folią. Lakierowane powierzchnie kuchennych mebli sprawdzą się w małej kuchni lepiej niż matowe – rozświetlą i zmultiplikują przestrzeń. 

Kolory potrafią zdziałać cuda

To prawda! Nie od dziś wiadomo, że w niewielkich pomieszczeniach ciemne odcienie kompletnie się nie sprawdzają. Jeszcze bardziej zacieśniają przestrzeń, przytłaczają, a kuchnie – zwłaszcza te bez okna – zamieniają w nieprzyjazną „mysią” norę. Bezwzględnie ich unikaj! Mała kuchnia w bloku lubi jasne kolory, bo optycznie ją powiększają. To nie musi być sprawdzająca się w każdej sytuacji biel. Dobrze zadziałają wszystkie pastelowe odcienie: delikatne błękity, pudrowe róże, łososiowe beże, czy budyniowe żółcienie. To propozycja na ściany. Sufit najlepiej pozostawić biały – zwłaszcza jeśli kuchnia nie jest zbyt wysoka – będzie sprawiał wrażenie wyższej. Jasne ściany możesz zestawić z meblami w innym kolorze, ale pamiętaj, że też nie powinny być zbyt ciemne.  

Mała kuchnia w nowym świetle, czyli klika słów o oświetleniu

Często nie doceniamy tego, jak odpowiednie oświetlenie może odmienić wnętrze, ocieplić je i optycznie powiększyć. Warto zadbać o kilka punktów świetlnych: lampę sufitową i reflektorki oświetlające blaty. Wykorzystaj też światło dzienne. Niech nie ograniczają go ciężkie, ciemne zasłony. Możesz też zaplanowa blat do krojenie a najjaśniejszym miejscu kuchni.

Funkcjonalne meble to klucz o urządzenia małej kuchni w bloku

W małej kuchni sprawdzą się meble o jasnych frontach i proste, raczej pozbawione dekorów. Minimalistyczne bryły sprawiają wrażenie bardziej uporządkowanych i optycznie zajmują mniej miejsca. Jeśli lubisz drewno, postaw na jasne gatunki – rodzimy dąb, sosnę. Egzotyczne forniry zazwyczaj są zbyt ciemne. Dobrym rozwiązaniem w małej kuchni są przeszklone fronty – nadają przestrzeni głębi, a meblom lekkości. Możesz je podświetlić, to dodatkowo rozjaśni małą kuchnię.

Ale uwaga! W takich przeszklonych szafkach powinieneś pamiętać o zachowaniu porządku. Wyeksponuj to czym chcesz się pochwalić: piękną porcelanę, miedziane garnki, efektowne AGD. Mniej atrakcyjne sprzęty lepiej pochować do głębokich szuflad i szafek z pełnymi frontami. 

Jeśli Twoja kuchnia jest naprawdę bardzo mała pomyśl czy nie lepiej zaprojektować szafek z przesuwnymi frontami, albo podnoszonymi jak żaluzje – będzie Ci się wygodniej poruszać. Jeżeli nie potrzebujesz bardzo dużo miejsca do przechowywania zastanów się czy nie zrezygnować z górnych szafek – możesz zastąpić je lżejszymi półkami. W każdej kuchni, nawet tej niewielkiej, przyda się stół, choćby mały stolik, przy którym można rano wypić kawę i zjeść szybkie śniadanie.

W prostokątnej kuchni meble ustaw na jednej ścianie, w kwadratowej na kształt litery L lub U. Pamiętaj, że odległości między meblami a ścianą nie powinny być mniejsze niż 120 cm, w przeciwnym razie będzie Ci się niewygodnie poruszać. 

Sposoby na organizacje małej kuchni w bloku

Porządek, higiena i organizacja powinny panować w każdej kuchni. W tej mniejszej czasem paradoksalnie jest nam ten cel osiągnąć. Dlatego, że jeśli mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, jesteśmy przyzwyczajeni, że każda rzecz musi mnieć swoje miejsce. A to ułatwia organizację i wygodę podczas gotowania. Warto pamiętać, że zbyt duża ilość sprzętów leżących na wierzchu nie tylko wprowadza bałagan, ale niepotrzebnie przytłacza przestrzeń i sprawia, że wydaje się ona jeszcze mniejsza. 

Wiszące organizery w małej kuchni w bloku

Te przedmioty pomogą Ci w lepszej organizacji małej kuchni:

  • półki scienne
  • organizery do szuflad
  • wiszące kosze na owoce i warzywa
  • haczyki i wiszące organizery

Mała kuchnia w bloku bez okna

Okno zawsze działa na korzyść – wpuszcza więcej dziennego światła, rozjaśnia przestrzeń, w razie gdy coś przypalimy, zawsze można przewietrzyć pomieszczenie. Ale nie każda mała kuchnia w bloku je posiada. W kuchni bez okna bezwzględnie postaw na jasne kolory i wykończenia z połyskiem. Glazurowane płytki na ścianie dodadzą pomieszczeniu głębi i rozświetlą je. Światło w ślepej, małej kuchni jest szczególnie ważne. Lampę sufitową lepiej zastąpić bocznymi kinkietami – jeśli skierujesz je w górę wnętrze wyda się wyższe niż jest w rzeczywistości. Dodatkowe źródła światła zamontuj w meblach kuchennych – w dnie szafek lub, w przypadku witryn, wewnątrz. 

Mała kuchnia w kawalerce

Zbliżenie na lodówkę w kuchni połączonej z innym pomeszczeniem

Też może być pomysłowa, funkcjonalna i pięknie zaprojektowana. Pomysłowym i modnym rozwiązaniem jest kuchnia w postaci kompaktowego kubika ustawionego najlepiej we wnęce. To współczesna wersja dawnego kredensu, który zmieści wszystko co potrzebne w kuchni. Najlepiej jeśli stylistycznie jest podobny do pozostałych mebli w mieszkaniu. Zamknięty wygląda jak prosta, nowoczesna szafa, po otwarciu zamienia się w funkcjonalną kuchnię odkrywając wszystkie udogodnienia: niewielki zlew, płytę do gotowania, mini lodówkę i blat do pracy. Taki kubik można ustawić na lustrzanych cokołach, które dodadzą mu lekkości i sprawią, że będzie wyglądał jakby unosił się nad podłogą. 

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.