Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
kącik do cztania w salonie industrialnym

Jesteś zwolennikiem prostych, pofabrycznych form, minimalizmu w dodatkach i przestrzeni? Mieszkanie w stylu loftowym z pewnością przypadnie Ci do gustu. Mieszkanie o przemysłowym charakterze można stworzyć nawet w bloku czy w kamienicy. Jaki jest przepis na mieszkanie loft? Sprawdź nasze wskazówki! 

Co jest loft? 

To mieszkanie urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, na przykład fabrykach lub magazynach lub mieszkanie o dużej, wysokiej i otwartej przestrzeni, gdzie dominuje styl industrialny. Moda na lofty zaczęła się w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Były tanie i niezbyt wykwintne – oferowały artystom skromne, lecz obszerne lokum na mieszkania i pracownie. Deficyt mebli, surowy klimat i otwarta przestrzeń w odniesieniu do niskiej ceny czynszu stały się atutami, dzięki którym współcześnie loft oznacza indywidualizm oraz nieszablonowe rozwiązania architektoniczne. 

Styl loftowy a industrialny – różnice 

Oba style wywodzą się z tego samego okresu. Pomieszczenia po fabrykach i magazynach zaczęto zagospodarowywać na różne sposoby, w tym w stylu industrialnym. Styl industrialny przyciąga swoją oryginalnością. Pojawił się wraz z modą na lofty, czyli apartamenty urządzone w pomieszczeniach poprzemysłowych. Dawne fabryki, magazyny i spichlerze oferują ciekawą przestrzeń do aranżacji. 

  • Kolory: Wnętrza industrialne, żywo nawiązują do pofabrycznej prostoty i surowego klimatu. Znajdziemy tam ciemne, mocne barwy jak pomarańcz, bordo czy intensywną żółć. Z kolei wnętrza loftowe pełne są pasteli, głównie żółty i niebieski kolor. Więcej tutaj jasnych, delikatnych barw. 
  • Dekoracje: W stylu loftowych, znajdziemy różnorodne, nowoczesne grafiki, w których, choć przeważają na nich geometryczne i proste wzory, nie nawiązują stricte do fabryk. Będą tu też tekstylia i puchate dywany. W mieszkaniach typu industrial, pełno będzie nawiązań do czasów fabrycznego królestwa – zdjęć i plakatów, cegły, części maszyn. 
  • Materiały: Loft to nadal materiały typu beton czy cegła, jednak mocno zneutralizowane miękkimi dodatkami w postaci dywanów, wykładzin czy tym podobnym tekstyliom. Z kolei styl industrialny, pełen jest zimnych, mocnych akcentów w postaci surowej cegły, betonowych wylewek czy ciężkiego metalu. 

Jak zaaranżować mieszkanie w stylu loft? 

Wnętrza w stylu loft, są proste, minimalistyczne, niekiedy wydając się niewykończone, surowe. I to są właśnie główne przesłanki tego stylu i aspekty, których warto się trzymać tworząc swoje aranżacje. Do industrialnych wnętrz pasują szkło, drewno oraz metal. Bardzo charakterystyczne dla niego są też nieotynkowane ceglane bądź niewykończone betonowe ściany z widocznymi instalacjami. W tym stylu ważne są przestrzenie. W końcu lofty, wywodzą się z ogromnych pofabrycznych przestrzeni. Strefy między nimi, wydzielisz odpowiednimi meblami. W salonie w stylu loft np. must have stanowi duża, narożna sofa. Dzięki niej możesz oddzielić strefę relaksu od strefy jadalnianej czy kuchennej.

Ciekawym akcentem kolorystycznym może być kilka poduszek w soczyście nasyconych odcieniach. Nie zapomnij również o minimalistycznym stoliku, najlepiej z naturalnego drewna lub pomalowanego na czarno metalu ze szklanym blatem, który będzie rewelacyjnym kontrapunktem dla ciepłej i przytulnej kanapy. Ważną rolę w stylu loftowym , odgrywa również oświetlenie. Lampy nie tylko rozjaśniają przestrzeń, ale stanowią dekorację samą w sobie. Rodzajów lamp industrialnych jest naprawdę mnóstwo. Występują przeważnie w kolorach czerni, bieli, miedzi lub chromu, by jeszcze lepiej podkreślić przemysłowy charakter wnętrza. 

Mieszkanie w stylu industrialnym 

Salon w mieszkaniu loft w stylu industrialnym

Styl industrialny wymaga przestrzeni. Aby to osiągnąć nawet w mniejszym mieszkaniu, musisz zrezygnować ze ścianek działowych. Strefy rozdzielać będą meble. Kolorami dominującymi będą biel, beż, szarości i coś kontrastującego np. bordo, granat lub czerń. Styl industrialny to również meble z duszą, połączenie starego z nowym, indywidualny charakter przestrzeni – tu wyjątkowo dobrze sprawdzą się meble z pchlich targów lub te reprezentujące eklektyczny styl oraz perełki vintage. Ściany w salonie w stylu industrial najlepiej zostawić surowe np. wykończone betonem lub cegłą. Kluczem do stworzenia salonu industrialnego jest minimalizm. A co zatem z dekoracjami? Różnego rodzaju metalowe tablice, rowerowe koła pełniące funkcje ozdoby, zegary i podobne przedmioty doskonale dopełnią całości. Wszystko powinno wyglądać jak wyjęte z fabryki. 

Meble loftowe, a meble industrialne 

Komoda w stylu industrialnym z metalu i drewna

Chciałoby się rzecz, że oba te style posiadać będą podobne meble. Jednakże, można dostrzec w nich kilka różnic. Meble loftowe posiadają doze luksusu i nowoczesności. Są gładkie, świecące i pachnące nowością. Z kolei, pofabryczne, meble industrialne szczycą się oznakami starości i zniszczeń. Meble z palet lub starego pofabrycznego drewna i metalu to strzał w 10! 

Jak wygląda kuchnia w lofcie? 

Kuchnia industrialna, tudzież w klimacie loft, jest nowoczesna, surowa, minimalistyczna, bez przepychu i nadmiernej maniery. Cechą charakterystyczną tego stylu jest obecność surowych struktur typu cegła, beton, ale też ciepłego drewna. Świetnie prezentuje się w towarzystwie bieli, czerni i szarości. To również miejsce na wyspy kuchenne! Wyposażenie powinno bazować na elementach szklanych i metalowych. Można również wprowadzić naturalne tworzywa typu kamień i wspomniane już drewno. Praktyczną dekoracją będą zatem metalowe rondle zawieszone nad wyspą kuchenną na industrialnej lampie. Minimalizm tego stylu ma nieco inną wykładnię, gdyż ze względu na poprzemysłowy charakter, w tak urządzonych wnętrzach pożądanymi elementami są widoczne rury, belki, kable przebiegające przez ściany, czy stropy. 

Jak zaaranżować sypialnię w lofcie? 

Marzy Ci się sypialnia loft? Aranżując ją stawiajmy przede wszystkim na szarości, które nie tylko są ulubioną barwą tego stylu, ale też potrafią nas wprowadzić w spokojny nastrój, tak potrzebny przed snem. Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Łóżko z palet jest modne, tanie i doskonale wpisuje się w klimat starego loftu. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą żyć ekologicznie, zgodnie z filozofią slow life. Przytulną atmosferę wprowadzą drewniane elementy: szafa, stolik lub regał. Najbardziej efektownie będą prezentowały się te wykonane ze starego lub postarzanego drewna z elementami metalowymi. 

Antresola w lofcie – do czego ją wykorzystać 

  1. Miejsce do pracy

    Możesz wstawić tam wygodne biurko lub stolik i pufy oraz regały z potrzebnymi książkami czy dokumentami; 
  2. Pokój gościnny

    Wygodna sofa rozkładana wraz z zestawem Twoich ulubionych książek dla gościa, ciepłe tekstylia oraz industrialny stolik, na którym odwiedzający odłoży kubek z kawą;
  3. Jako sypialnia

    Łóżko z palet lub sam materac w pełni wystarczą do zapewnienia komfortu podczas spania. 
  4. Kącik do zabaw dziecka

    Ciekawą alternatywą będzie stworzenie maluchowi czegoś w rodzaju domku na drzewie, zwłaszcza jeśli nie posiadasz bezpośredniego dostępu do ogrodu. 

Małe mieszkanie w stylu loftowym? 

Mieszkanie w stylu industrialnym z szarą sofą

Aby styl loftowy w małym mieszkaniu dobrze się prezentował, warto najpierw zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie ze ścianek działowych i stworzenie otwartej kuchni na salon. Aby wnętrza wydawały się jeszcze większe, powinny być jak najmniej zagracone i pozbawione nadmiaru bibelotów. Doskonałym pomysłem na wizualne powiększenie małego industrialnego wnętrza są fototapety. Modele, które świetnie czują się w loftowej konwencji mogą zazwyczaj pochwalić się czarno-białą kolorystyką. Coraz częściej na rynku deweloperskim spotkać można małe mieszkania z wydzieloną antresolą. Dzięki niej uda Ci się zwiększyć powierzchnię użytkową mieszkania i dodać mu niepowtarzalnego charakteru. W industrialnej przestrzeni warto zaszaleć i postawić na konstrukcję wykonaną np. z metalu. Stopnie z blachy ryflowanej i balustrada przypominająca metalową siatkę będą bardzo ciekawym, przyciągającym wzrok akcentem. 

Jak udekorować mieszkanie loft? 

Lofty cenią sobie minimalizm. Jednakże nie oznacza to braku dekoracji. Surowe drewno, kamień i tkaniny takie jak bawełna czy len, wprowadzą przytulny klimat i będą dobrze komponować się z surowością ceglanych lub betonowych ścian. Duże ściany to również idealna podstawa do ekspozycji obrazów i plakatów. Do surowego wnętrza, spróbuj wprowadzić dosłownie kilka designerskich mebli, a do tego dobrać zupełnie odmienny, bogaty dodatek, który będzie przyciągał uwagę i wprowadzi do pomieszczenia pewną awangardę. Niech wyróżnia się kolorystycznie, jak np. musztardowa kanapa lub wielki żyrandol z kryształu. 

Oświetlenie w lofcie 

Ważnym elementem wnętrz w stylu industrialnym jest też oświetlenie. Najlepiej wyglądają duże metalowe lampy zwieszające się z sufitu na długim kablu. To taki klasyk, który zawsze pasuje i dobrze wygląda w każdym mieszkaniu typu loft. Jeśli jest taka możliwość, warto wykorzystać lampy faktycznie stosowane w fabrykach i zakładach przemysłowych. Takie lampy zazwyczaj są wykonane z metalu, o dużym kloszu, z masywnym elementem mocującym i konstrukcji z łańcuchów i śrub. 

Mieszkanie loft: rośliny

Kwiaty to wyjątkowa ozdoba każdego domu i każdego stylu aranżacji wnętrz. Jakie kwiaty pasowac beda do lekko surowej stylistyki loftu? Mamy dla Ciebie 5 propozycji! 

  • Monstera – prosta w uprawie i wytrzymała. Monstera wspaniale wygląda nie tylko jako kwiat doniczkowy. Pojedyncze liście monstery są też piękną dekoracją wszystkich pomieszczeń w domu. 
  • Palma – majestatyczny i dumny kwiat. Wspaniale wygląda we wnętrzu pełnym drewnianych i metalowych detali. Dlatego idealnie wpasowuje się w klimat loftu, wzmacniając jego wyjątkowy charakter. 
  • Sukulenty – różnorodne rozmiary i kształty, idealne dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na pielęgnację. 
  • Paprocie – idealnie komponują się z ciemnym drewnem i metalem. Nie mają szczególnych wymagań i odnajdą się nawet jako dekoracja loftowej łazienki. 

Mieszkanie loft z kominkiem 

Wspaniałą praktyczną dekoracją loftowego mieszkania będzie kominek. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych modeli, które dopełnią całości industrialnej aranżacji. Z uwagi na mieszkanie w bloku, nie masz możliwości  budowy normalnego kominka. Na pomoc przychodzą biokominki oraz kominki elektryczne. Biokominki gwarantują dobry klimat we wnętrzu i pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W przypadku tradycyjnego kominka marnuje się (wylatując z kominem) aż 60 procent ciepła. Biokominek zaś całą energię powstałą podczas spalania paliwa oddaje otoczeniu. 

Mieszkanie loft urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, na przykład fabrykach lub magazynach, albo takie o dużej, wysokiej i otwartej przestrzeni, zaprojektowane w stylu industrialnym, spodoba się osobom, które cenią sobie minimalizm i przestrzeń. A jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad, zarejestruj się na Westwing i sprawdź nasze dedykowane kampanie i masę inspiracji!