Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Uporządkowane biurko z licznymi akcesoriami biurowymi

Jedni cieszą się, że mogą wreszcie rozwinąć skrzydła, dla innych mieszkanie z dala od rodziny bywa trudne, zwłaszcza na początku. W obu przypadkach życie studenta na własny rachunek nie jest łatwe, kiedy trzeba dodatkowo wynająć pokój. A ten często nie wygląda tak jakbyś chciał. Nawet jeśli mieszkasz z rodzicami, pora coś zmienić – w końcu zaczynasz nowy etap w życiu. Może pokój? Zwłaszcza, że jego wystrój jest taki sam od dobrych paru lat. Są proste sposoby na szybką metamorfozę. O ile rodzice na pewno przystaną na nowe pomysły, z właścicielami wynajmowanego pokoju musisz się dogadać. Bez ich zgody ciężko będzie Ci cokolwiek zmienić. A oto nasze wskazówki, dzięki którym pokój studenta nabierze charakteru i młodzieńczego sznytu.

Pokój studenta w wynajmowanym mieszkaniu

Fragment pomieszczenia, w któym znaduje się biurko z elementami dekoracyjnymi

Przede wszystkim zastanów się, czy odpowiada Ci kolor ścian. To bardzo ważne! Jeśli kolory Ci nie pasują, nigdy nie poczujesz się dobrze w nowym miejscu. Zmiana nie jest kosztowna, ponieważ na pomalowanie jednego pokoju w zupełności wystarczy puszka farby i co najważniejsze odwracalna. Jednak zanim zdecydujesz się na malowanie ścian, już na etapie przeprowadzki sprawdź swoją umowę najmu bądź zapytaj właścicela mieszkania czy rzeczywiście możesz to zrobić. Nie wszyscy wszak mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania w tym wieku. Wybierając kolory pamiętaj, że będziesz w tym pokoju głównie odpoczywał, ale też uczył się – neutralne odcienie będą najbezpieczniejszym tłem dla dalszych eksperymentów. Rozejrzyj się wokół. Często wśród mebli na wyposażeniu znajdują się perełki z lat 60., czasem wystarczy zmienić uchwyty na nowocześniejsze, żeby otrzymać modną aranżacje w stylu vintage.

Wykorzystanie przestrzeni

Najważniejsze jest miejsce do spania. Pokój studenta zazwyczaj jest niewielki – najodpowiedniejsza będzie rozkładana sofa, która zajmie najmniej metrażu. Miejsce do spania oddziel od reszty pokoju lekkim parawanem lub ażurowym regałem. Nie przytłoczy przestrzeni i wykorzystasz go na książki. Zastanów się, czy stół nie może pełnić również roli biurka. Może służyć do posiłków, ale też do pracy z laptopem. Najlepiej ustaw go pod oknem, żeby zapewnić dostęp do dziennego światła. Jeśli w pokoju nie ma szafy zastąp ją drążkiem na kółkach. Zmieści się na nim sporo wieszaków z ubraniami oraz wisząca półka z przegródkami na akcesoria.

Rola oświetlenia w pokoju studenta

Czarne biurko z lampą, zegarem i innymi akcesoriami stojące przy oknie

Nawet jeśli większość dnia spędzasz na uczelni, to wieczorem miło jest odpocząć w przytulnym miejscu. Nic tak nie buduje atmosfery jak odpowiednie oświetlenie. Oprócz lampy wiszącej na środku sufitu pomyśl o oświetleniu dekoracyjnym. Zamiast kupować nową lampę wystarczy zmienić żarówkę – te w stylu retro nie kosztują dużo, mają różne kształty i wielkości – mogą okazać się bardziej dekoracyjne niż najefektowniejszy abażur. Oczywiście pamiętaj o oświetleniu do pracy i do czytania – odpowiednia lampa podłogowa albo reflektorek nad łóżkiem przyda się na pewno.

Pokój studenta to także miejsce dla Twoich przyjaciół. Chcesz zaprosić ich na parapetówkę lub domówkę i nie wiesz jak stworzyć wyjątkowy, kameralny nastrój? Świetnie się sprawdzą girlandy świetlne LED typu cotton ball – porozwieszaj je w różnych częściach pokoju, na przykład wokół okna albo regału na książki. Lampiony w kształcie kulek możesz też włożyć do szklanego słoja – będą efektowną ozdobą pokoju. Oświetlenie to też bardzo ważny element przy home staging, czyli odpowiedniej prezentacji mieszkania lub pokoju dla potencjalnego studenta. Duży wybór oświetlenia na każdą kieszeń znajdziesz na Westwing. Zarejestruj się i nie przegap naszych najlepszych ofert!

Meble z palet, skrzynek i z odzysku

Czasem pokój studenta jest pusty, bo właściciele wychodzą z założenia, że urządzisz go po swojemu. Ma to też swoje plusy i wcale nie oznacza, że musisz wydać fortunę na nowe meble. Możesz z łatwością zrobić je sam. Od dawna popularnością wśród studentów cieszą się meble z palet. Są ekologiczne i niedrogie. Czasem można dostać je za darmo, bo coraz częściej zastępuje się je lżejszymi z tworzyw sztucznych. Palety występują w trzech rozmiarach, warto więc zmierzyć wielkość materaca zanim wybierzesz odpowiednie na stelaż do łóżka. Jeśli metraż pokoju Ci na to pozwala, warto zdecydować się na ciut większe – można wtedy położyć na nich książki, postawić lampkę do czytania albo roślinę w doniczce.

Zastanów się też jakiej wysokości ma być łóżko – jeśli chcesz, żeby było wyższe, musisz postawić palety jedna na drugiej. Pamiętaj, żeby dokładnie je wyczyścić, oheblować i pomalować na dowolny kolor albo zabezpieczyć lakierem lub woskiem. Zanim położysz na nich materac pozbijaj je starannie, tak żeby się nie przesuwały. Sporo przy tym pracy, więc najlepiej w projekt mebli DIY zaangażować nowego współlokatora. Z europalet możesz też zrobić stolik – przymocuj do niego kółka, a będziesz mógł z łatwością przesuwać go w dowolne miejsce. Do łóżka i stolika z palet świetnie będzie pasował regał na książki zrobiony… ze skrzynek po owocach. Możesz komponować je jak chcesz postępując podobnie jak z paletami. Odkryj też pomysły na upcycling starych mebli.

Pokój studenta: pomysły na dekoracje

Tu z pewnością możesz zaszaleć. Tak naprawdę to właśnie dzięki dodatkom pokój studenta nabierze określonego charakteru. Zastanów się, jak Twój pokój. Oto nasze pomysły:

  • Ozdób ściany, ponieważ puste sprawiają, że wnętrze jest zimne oraz niezamieszkane. Wykorzystaj swoje ulubione plakaty filmowe albo z koncertów. Nie musisz ich oprawiać, wystarczy przykleić je specjalną taśmą tak, aby nie uszkodzić ścian.
  • Dodatkowo, na ścianach stwórz ekspozycję ze zdjęć – jeśli w wynajmowanym pokoju wiszą oprawione prace, które nie bardzo Ci odpowiadają, wykorzystaj ramki. Nawet jeśli wydają Ci się staromodne, z pięknymi fotografiami zyskają ciekawy oldschoolowy look.
  • Pokój studenta odmienią nie do poznania tkaniny. Zmień poszewki na poduszkach, powieś zasłony w oknach, na podłodze połóż nowy chodnik – to najszybsza metamorfoza, a potrafi zdziałać cuda.
  • Nad biurkiem, powieś moodboard. Pomoże Ci ona zwitualizować Twoje cele na dany semestr.

Pokój studenta: inspiracje z instagrama

Aranżacja miejsca do nauki

Biblioteczka w salonie z jasnym fotelem

Wiemy, że przed czasem sesji, wiedza najlepiej wchodzi do głowy w bibliotece lub czytelni, ale w domu też czasem potrzebujesz się skupić na nauce. Biurko ustaw w miejscu najbardziej zacisznym, na przykład we wnęce po szafie. Jeśli nie masz na nie miejsca, ale za to bardzo szeroki parapet okienny, dostaw do niego krzesło – z powodzeniem zastąpi biurko. Plusem będzie z pewnością dzienne światło. Ale pomyśl też o sztucznym – prawdopodobnie najwięcej czasu na nauce w domu będziesz spędzał wieczorami. Przyda się lampa biurkowa z regulowanym ramieniem, najlepiej ze ściemniaczem. Nad biurkiem stojącym przy ścianie możesz zamontować dodatkowy reflektorek, zawiesić półki na książki i tablicę korkową, do której będziesz przyczepiał najważniejsze zapiski.

Jak urządzić pokój dla studenta w domu rodziców?

Ich z pewnością łatwiej przekonasz do niektórych pomysłów. Tym bardziej jeśli nie zmieniałeś nic w swoim pokoju od czasów gimnazjum. Nie musisz od razu nadwyrężać rodzinnego budżetu kupując nowe meble. Obejrzyj te, które są – może da się coś zmienić niewielkim kosztem. Jeżeli zrobione są z naturalnego drewna pomaluj je kredową farbą – da ładne satynowe wykończenie. Możesz je też okleić folią samoprzylepną, jest ona dostępna prawie we wszystkich kolorach, czasem z ciekawymi nadrukami. Krzesło do biurka odświeżysz zmieniając tkaninę w siedzisku na nowocześniejszą. I nie musisz od razu korzystać z usług tapicera. Wystarczy dobry zszywacz tapicerski, a zrobisz to sam w kilkanaście minut.

Jak dostosować pokój do studenta w domu rodzinnym?

Pamiętaj, że to tylko Twój pokój, i że to Ty musisz się w nim dobrze czuć. Nie korzystaj z rad i pomysłów, co do których nie jesteś przekonany, nawet jeśli są udzielane z dobrego serca. Pokój studenta i jego wystrój musi być dostosowany do osobowości lokatora. Jeśli jesteś typem spokojnego domatora, stwórz we własnych czterech kątach prawdziwą oazę, zadbaj o przytulność i funkcjonalność na co dzień. Jeżeli kochasz przyjmować znajomych, zorganizuj tak przestrzeń, żeby wszyscy mogli się w zmieścić i dobrze czuć.

Mamy nadzieję, że znalazłeś mnóstwo pomysłów na pokój studenta. Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.