Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
klasyczny przedpokój z beżową ścianą i dużym okrągłym lustrem

Przedpokój to pomieszczenie, w którym spędzamy przeważnie najmniej czasu w naszym domu. Wchodzimy, wychodzimy, zdejmujemy kurtkę oraz buty i przechodzimy dalej do wnętrza domu. Pamiętajmy jednak, że przedpokój to też pierwsza część naszego domu, jaką widzą goście, dlatego poświęć mu trochę czasu na urządzenie. Przemyśl swój własny pomysł na przedpokój i stwórz szczegółowy plan. Dzięki nam, dowiesz się, jak i od czego zacząć aranżację przedpokoju, na jaki kolor go pomalować oraz jak oświetlić. Podpowiemy Ci również, jak urządzić przestrzeń na przechowywanie oraz jak ją odpowiednio udekorować. Musi być to pomieszczenie nie tylko komfortowe, lecz także dobrze wkomponowane w całość stylizacji wnętrza. Do dzieła!

Pomysł na przedpokój: od czego zacząć?

Remont przedpokoju powinieneś zacząć od określenia, w jakim stopniu chciałbyś go zmienić. Jeżeli możesz sobie pozwolić na całkowitą zmianę przestrzeni, ponieważ planujesz na przykład generalny remont lub właśnie kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim, to możesz zaaranżować swój przedpokój od początku do końca.

Pomysł na przedpokój: 5 modnych aranżacji

Przemyślana aranżacja przedpokoju pozwoli nam w subtelny sposób wyrazić siebie. Przedstawiamy przedpokoje w pięciu różnych, przykuwających uwagę stylach. Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie!

Pomysł na przedpokój w stylu klasycznym 

Przedpokój z lustrem w złotej ramie, drewnianym krzesłem i czarnym stoliczkiem oraz galerią ścienną

Trendy się zmieniają, ale ponadczasowa klasyka wciąż nie traci na popularności. Oczywiście jak każdy styl ewoluuje i stara się być na czasie z nowinkami. Jednak podstawowy kanon wciąż jest taki sam. W klasycznie urządzonym wnętrzu nie może zabraknąć tradycyjnych mebli o łagodnych liniach, najcześciej wykonanych z litego drewna. Dekoracyjne detale są stosowane z umiarem, ale pojawiają się – głównie w postaci kabriolowych lub toczonych nóżek, sztukaterii na ścianach, czy szlachetnych fornirów…  Styl klasyczny odwołuje się do różnych okresów historycznych i w zależności od tego jaki wybierzesz, repertuar mebli i elementów dekoracyjnych nieco będzie się różnił.

Ważne, żebyś w aranżacji wnętrza kierował się zasadą równowagi i symetrii. Stylizacja powinna być dopracowana w każdym calu, tak żeby całość sprawiała wrażenie spójności i elegancji. Klasyka lubi stonowane wnętrza. Jako bazę najczęściej wykorzystuje uniwersalne beże, brązy i szarości – również paleta uzupełniająca jest spokojna, ale dość bogata: pojawia się bordo, oliwkowa zieleń, błękity, złoto. Te szlachetne kolory malują eleganckie desenie na wysokiej jakości tkaninach (jedwab, satyna, aksamit), miękkich w dotyku, suto drapowanych, tak żeby stwarzały atmosferę domowego ciepła i przytulności.

Stylowy przedpokój to pomieszczenie, w którym ton nadają dwa klasyczne meble: drewniane krzesło w stylu lat 50. oraz ława, także drewniana, ale czarna. Dodatek w stylu vintage, na przykład stara maszyna do pisania sprawia, że przedpokój będzie wyglądał nostalgicznie. Duże lustro w złoconej ramie powiększy optycznie to miejsce i sprawi, że będzie jaśniejsze.

Pomysł na przedpokój w stylu naturalnym 

Biały przedpokój z bielonym stoliczkiem z wazonem, fotelem oraz lustem na ścianie

Wnętrze inspirowane naturą urzeka prostotą i wakacyjnym klimatem. To wymarzone miejsce na odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Emanuje spokojem i świeżością, a wszystko dzięki stonowanym kolorom, naturalnym materiałom i… roślinom. A te we wnętrzu urządzonym w stylu naturalnym grają główną rolę. Komponuj je w donicach, ustawiaj w stojakach i na kwietnikach, eksponuj w wiszących osłonkach. Twórz z nich zielone zakątki, które sprawią, że dom będzie przyjazny, a powietrze czyste i zdrowe. Botaniczne motywy mogą też pojawić się w postaci dodatków, wzorów na tkaninach czy tapetach.

W takim zielonym anturażu możesz powiesić hamak w salonie i zatopić się w nim z ulubioną lekturą. Styl naturalny lubi wygodę, którą osiąga prostymi środkami. Meble? Miękka sofa w lnianej tapicerce, obok, rattanowe foteliki i stolik-pieniek. Przeważają lekkie formy z jasnego drewna sosnowego lub dębowego. Jakie kolory lubi styl naturalny? Bazą może być neutralna biel. Pięknie komponuje się z innymi kolorami, zwłaszcza z naturalnej palety: piaskowe beże, zieleń, błękit, słoneczne żółcienie czy czekoladowe brązy będą pięknie z nią harmonizować. Materiały? Rattan i morska trawa – z nich plecie się abażury lamp, naturalne lny i zwiewne jedwabie – na zasłony w oknach, surowa juta – na chodniki i dywany. Ma być swojsko, bezpretensjonalnie, w zgodzie z naturą i ideą slow life. 

Taka powinna też być aranżacja przedpokoju w stylu naturalnym. Wykorzystanie bieli, delikatnego różu i szarości, to informacja już od progu, że w domu panują spokój i harmonia. Do tego, naturalne materiały w postaci bielonego stoliczka i wiklinowego kosza przyciągną wzrok i nadadzą wnętrzu przytulności. Na podłogę połóż białą skórę owczą, a krzesło udekoruj nonszalancko przerzuconym przez oparcie krzesła pledem.

Pomysł na przedpokój w stylu monochromatycznym 

Biały przedpokój z żółtymi drzwiami, długim czarno-białym chdnikiem, białą komodą i czarnym koszem

Styl monochromatyczny wydaje się prosty w aranżacji – opiera się w końcu na kilku odcieniach tego samego koloru. Jednak odpowiednie zestawienie tych odcieni już nie jest takie łatwe, a popełnione błędy mogą zaowocować smutnym i nieciekawym wnętrzem. Postępuj z zasadami, które rządzą tym stylem, a unikniesz pomyłek. Wybierz jedną bazową barwę i podporządkuj jej pozostałe elementy wystroju, różnicując odcienie. Cała trudność polega na właściwym wyborze głównego koloru. Pamiętaj, że musi on dobrze wpływać na psychikę domowników i Twoją.

Największa popularnością cieszą się barwy neutralne – brązy i szarości. Mają wiele niuansów kolorystycznych (od piaskowego beżu po delikatną terakotę, czy od gołębiej szarości po czerń), są bezpieczne i dobrze się w nich odpoczywa. Jeśli boisz się monotonii, pobaw się fakturami  i wzorami. Przy prostych meblach i gładkich tkaninach obiciowych możesz pokusić się na podłogę w geometryczne wzory, albo tapetę na jednej ze ścian. Płaszczyzny z połyskiem zestawiaj z matowymi, gładkie szkliwione płytki miksuj ze strukturalnymi formami. Kolorystyczną dyscyplinę może zrekompensować dobór różnych materiałów: drewno, skóra, wiklina, beton czy szkło… – wszystkie w tym stylu odnajdą się znakomicie.

Jak urządzić przedpokój w stylu monochromatycznym? Pierwszą rzeczą, która rzuci Ci się w oczy będzie chodnik w biało-czarne wzory, co nada aranżacji nieco retro sznytu. Wykorzystaj także funkcjonalne dodatki do wnętrza, takie jak: koszyk na listy zawieszony na drzwiach, liczne wieszaki na płaszcze i kurtki, półki na akcesoria i praktyczną komodę – ułatwią korzystanie z przedpokoju. Idealne rozwiązanie dla miłośników funkcjonalnych rozwiązań!

Pomysł na przedpokój w stylu cottage 

przedpokój w stylu boho z dekoracjami z trawy morskiej na ścianie

Kochamy wielkomiejski szyk, ale trochę sielskości od czasu do czasu nie zaszkodzi. Styl cottage wywodzi się z XVIII-wiecznej Anglii, a ściślej mówiąc z niewielkiego drewnianego domu (cottage z ang. to wiejska chatka) z ogrodem. Dziś inspirują się nim przytulne wnętrza utrzymane w nieco rustykalnym klimacie. Czym się charakteryzują? Naturalnymi materiałami – numerem jeden jest drewno, najlepiej bielone, z widocznymi niedociągnięciami, lekko postarzane. Dominują ciepłe, stonowane kolory, takie jak beże i pastele (błękit, zieleń, lawenda, róż). Te drugie pojawiają się jednak głównie na tkaninach i dodatkach jako odcienie uzupełniające.

Meble? Klasyczne – duża wygodna sofa koniecznie z miękkimi podłokietnikami gra pierwsze skrzypce w salonie. Jeśli będzie tapicerowana tkaniną w charakterystyczne angielskie róże – połowę sukcesu masz już za soba. Obok niej fotele od kompletu, albo uszaki z wysokim oparciem, oraz drewniany stolik na toczonych nóżkach. Nie może zabraknąć pojemnych komód, skrzyń i kredensu na wyeksponowanie szlachetnej porcelany. Charakterystycznym elementem wystroju wnętrz w stylu cottage jest kominek – dawniej z otwartym paleniskiem, dziś w ozdobnym portalu możesz umieścić też biokominek, albo… palące się świece. Na belce kominkowej ustaw pamiątki – np. pięknie oprawione rodzinne fotografie. W oknach powieś rolety rzymskie lub suto marszczone zasłony z dekoracyjnymi chwostami – najlepiej jeśli będą powtarzały kwiatowy wzór z tapicerki. Na podłodze jednobarwny dywan z plecionej juty. Ma być sielsko, rodzinnie i przytulnie.

Jak urządzić przedpokój łączący się z gankiem? Przepis jest prosty: duża drewniana ławka z oparciem z dopasowanymi poduszkami, tuż nad nią półka, na której możesz postawić zdjęcia i lusterko a obok postawić komodę, która zdefiniuje strefę przedpokoju. Na ścianach powieś obrazki do przedpokoju z botanicznymi rycinami. A do tego, przy wejściu na schody postaw roślinę, która doskonale skomponuje się z metalem.

Pomysł na przedpokój w stylu skandynawskim 

Przedpokój w jasnych kolorach - półka na buty, wieszak na płaszcze, białe ściany

Dziś styl skandynawski bije rekordy popularności, ale czy wiesz jak powstał? Otóż w odpowiedzi na trudne warunki atmosferyczne jakie panują na północy Europy. Skandynawowie, przez większość dnia pozbawieni dziennego światła, zaczęli szukać sposobu na poprawę nastroju. Znaleźli go we własnym domu! Pomyśleli, że skoro mają ciemno za oknem to niech chociaż w domu będzie radośnie, jasno i przytulnie. Postawili na jasne kolory (przede wszystkim biel, ale także beże, szarości i pastele), naturalne materiały, które odwołują się do natury (drewno, len, juta, rattan, wełna) oraz dużo lamp dających nastrojowe światło.

Domy urządzali wygodnie, a priorytetem były proste i przede wszystkim funkcjonalne meble z jasnego drewna. Oczywiście z biegiem lat styl skandynawski przeszedł niejedną metamorfozę, ale jego główne założenia wciąż są aktualne. Dziś wyróżniamy kilka odmian stylu skandynawskiego. New nordic tworzy atmosferę rodzinnego ciepła – chłodną biel zastępują ciepłe beże, zielenie i rudości, tapicerowane meble zachęcają do odpoczynku, owcze skóry, miękkie poduchy i dywany z długim włosem tworzą przytulny klimat. Nieco bardziej ekstrawagancki dark nordic zachwyca szlachetnymi materiałami i ciemniejszymi kolorami (antracytowe szarości, szmaragdowe zielenie, rubinowe czerwienie). Obok drewna pojawiają się lakierowany na czarno metal, ale też spatynowany mosiądz i marmur. Wreszcie scandi chic – bardziej kobiecy i zmysłowy. Ta bardziej romantyczna wersja kusi delikatnymi pastelami a szyku dodaje jej złoto. Ujmuje kwiatowymi motywami i luksusowymi materiałami – aksamitem, jedwabiem, grubo plecionymi dzianinami i eleganckim futrem. 

Przedpokój w stylu skandynawskim to świetna propozycja zwłaszcza dla mieszkań z drewnianą podłogą. Urządzą go naturalne, funkcjonalne meble, przytulne futrzane chodniki i minimalistyczne kształty. Dodaj kilka przytulnych akcentów w postaci jasnych lamp, świeczek lub poduszek, by Twój dom już od progu emanował ciepłem i otwartością w stylu hygge.

Pomysł na przedpokój w bloku

Przestronny przedpokój z dywanem i drewnianymi krzesłami

Długi i wąski przedpokój w bloku potrzebuje perfekcyjnie przemyślanych rozwiązań. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na odpowiednie kolory, meble, materiały wykończeniowe. Wszystko po to, żeby optycznie powiększyć mały przedpokój. Idealne meble do przedpokoju muszą być długie i płytkie. Tylko wtedy będą w stanie pomieścić w sobie wszystkie buty oraz ubrania, a jednocześnie nie będą zajmowały zbyt dużo przestrzeni. Natomiast jeżeli chodzi o optyczne powiększenie korytarza, to najlepszym sposobem będzie powieszenie w nim lustra. Odpowiednie kolory do wąskiego przedpokoju to między innymi biel, szarość oraz beż. Pamiętaj, że przestrzeń świetnie „wymodeluje” i optycznie powiększy odpowiednie oświetlenie przedpokoju

Jeżeli przedpokój znajduje się na przykład w domu jednorodzinnym i stanowi osobne pomieszczenie, to zwróć szczególną uwagę na materiały wykończeniowe. Pamiętaj o tym, że w takim korytarzu bardzo łatwo jest ubrudzić ściany, zarysować podłogę lub meble. Jeżeli chcesz mieć w nim na przykład meble drewniane, to wybierz takie, które będą wykonane z jesionu, który jest wytrzymały, twardy, elastyczny i w dodatku nie ciemnieje. To samo dotyczy materiałów wykończeniowych na podłodze.

Przechowywanie w przedpokoju

Całe szczęście, przedpokój to dodatkowe pomieszczenie w mieszkaniu. A wręcz idealnie sprawdza się jako miejsce na przechowywanie ubrań oraz butów.

Wieszaki. Powiesisz je na ścianach, dzięki czemu będziesz mieć wszystkie potrzebne Ci rzeczy, na przykład szaliki lub czapki, zawsze pod ręką. Wieszaki występują w różnych wielkościach, więc bez problemu możesz je dopasować do każdego przedpokoju.

Szafa do zabudowy. To idealne rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli nie lubisz trzymać ubrań i butów na widoku. Najlepiej wybierz do szafy w zabudowie drzwi z materiału, który odbija światło albo z matowego szkła. Dzięki temu cały przedpokój będzie się wydawał większy.

Kosze i pudełka. To najprostszy sposób, jeżeli chodzi o przechowywanie. Jest dobry, ponieważ jest niedrogi oraz można go dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb.

Ściany i podłoga w przedpokoju – o czym pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że przedpokój to miejsce bardziej narażone na zabrudzenia niż pozostałe pomieszczenia w domu. Dlatego materiały, które wykorzystasz na ściany i podłogi powinny być nie tylko estetyczne, ale też trwałe, praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Ściany, zwłaszcza te blisko drzwi wejściowych, łatwo pobrudzić opierając się o nie, czy wieszając ubrania – zarówno farba jak i tapeta powinny być wodoodporne, żeby w każdej chwili łatwo zmyć zabrudzenia Świetnym i efektownym rozwiązaniem jest okładzina ścienna w postaci lamperii z drewna – kładzie się ją na wysokość ok. 1,5 metra od podłogi i maluje na dowolny kolor. Pamiętaj, żeby ściana powyżej była jaśniejsza mniej więcej o dwa tony. Taka okładzina znakomicie zabezpiecza ścianę przed uszkodzeniami.

Jeśli decydujesz się na tapetę (tu radzimy położyć ją na jednej ścianie zwłaszcza jeśli korytarz jest wąski) zastosuj wzorzystą – geometryczny lub kwiatowy deseń zamaskuje zabrudzenia. Oryginalnie będzie też wyglądała ściana z odkrytej cegły – doda przytulności, charakteru, a zabrudzenia na niej nie będą tak widoczne jak na gładkiej i jasnej powierzchni. Ze ścianami warto dobrze zgrać podłogę. Powinna ona łączyć się spójnie z posadzkami w pozostałej części mieszkania (zwłaszcza jeśli przedpokój jest otwarty na salon), albo efektownie się odcinać.

Sprawdzi się drewno, choć będziesz musiał poświęcić mu trochę uwagi. Najlepiej deski lub parkiet zaolejować lub pokryć matowym lakierem i dodatkowo przy wejściu zabezpieczyć podłogę dekoracyjnym chodnikiem. Musisz jednak wiedzieć, że podłoga w takim często uczęszczanym miejscu po jakimś czasie straci blask i będzie wymagała profesjonalnego odświeżenia. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest położenie płytek – imitujących drewno lub w ładny deseń np. orientalny. Powinny one mieć odpowiednią klasę ścieralności (IV lub V) i być antypoślizgowe. Wybieraj płytki rektyfikowane (o regularnych brzegach), połączysz je węższą fugą, która zbiera mniej brudu.

Jakich kolorów używać w przedpokoju?

To kolejne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Do przedpokoju najlepiej będą pasowały jasne barwy. Nie tylko klasyczna biel, ale również beż oraz szarość. Te kolory pozwalają optycznie powiększyć wnętrze. W małym przedpokoju nie radzimy Ci malować ścian na żadne kontrastowe barwy. Dobrym pomysłem jest pomalowanie sufitu i ścian w korytarzu na ten sam kolor. Pamiętaj również o tym, że w wąskim przedpokoju jasne powinny być nie tylko ściany, ale również podłogi.

Oświetlenie w przedpokoju

Ostatnią bardzo ważną kwestią w wąskim przedpokoju jest oświetlenie. Jeżeli masz do czynienia z małym i kwadratowym pomieszczeniem, to wystarczający będzie jeden żyrandol zamontowany na suficie lub oświetlenie wbudowane w listwę LED. Gdy masz długi i wąski przedpokój, to najlepszym rozwiązaniem będzie równomierne rozmieszczenie paru źródeł rozproszonego światła w suficie albo zamontowanie listwy oświetleniowej na całej jego długości. Pamiętaj również o tym, że musisz wybrać też temperaturę światła. W wąskich przedpokojach bardzo dobrze sprawdzi się ciepłe światło. Dzięki temu będą się one wydawały bardziej przyjazne i przytulne.

Pomysł na przedpokój: dekoracje

Ciekawym dodatkiem do przedpokoju może być elegancka konsola. Kolejną naszą propozycją jest rzeźbiona półka – w połączeniu z lustrem będzie wyglądała nietuzinkowo i wyrafinowanie. Również lustro o interesującym kształcie lub ramie to świetny pomysł na przedpokój.

Masz już pomysł na przedpokój? Zrealizuj go dołączając do klubu zakupowego Westwing, gdzie znajdziesz codzienne kampanie z dużym wyborem gustownych mebli i akcesoriów do stylowo urządzonego holu.