Pokój w jasnych barwach, przytulny klimat

W naszym życiu, zdominowanym przez stres, takie wartości jak spokój, relaks czy życzliwość stają się bezcenne. Poszukujemy ich szczególnie w domu, mieszkaniu, czy choćby tylko własnym pokoju, gdzie otuleni kocem, z filiżanką gorącej herbaty, talerzykiem z upieczonym własnoręcznie ciastem, przy dźwiękach ulubionej muzyki odcinamy się od codzienności. Przytulne mieszkanie, bliskie osoby za ścianą dają nam poczucie bezpieczeństwa. To między innymi dlatego wielkim powodzeniem cieszy się urządzanie wnętrz w stylach: hygge, cocooning, cottagecore – bazują one bowiem na spokojnym życiu w rytmie slow, inspiracji naturą, otaczaniu się ludźmi i rzeczami, z którymi czujemy się najlepiej. Przytulny pokój to nasza przestrzeń, w której możemy żyć tak jak lubimy: w ciszy, w otoczeniu ciepłych barw, puszystych tkanin, przy nastrojowym świetle. Warto mieć takie miejsce na ziemi, prawda? Pomożemy Ci w jego aranżacji.

Aranżacja przytulnego pokoju – nasze wskazówki

Nie musisz mieć pełnego portfela, nie musisz szukać designerskich mebli i dodatków, nie musisz mieć przestronnego wnętrza – to nie takie elementy przesądzają o tym, czy dobrze się czujesz u siebie. Bywa nawet odwrotnie – małe mieszkanie, kameralne wnętrza z reguły są bardziej przytulne. W większych trzeba się postarać, m.in. podzielić przestrzeń na kilka aneksów i każdy aranżować, stosując elementy wystroju, które sprawią, że wykreujesz przytulny klimat.

  1. Wybierz styl wnętrza

    Jeśli myślisz o przytulnym pomieszczeniu, to prawdopodobnie takie style jak minimalistyczny, industrialny, czy glamour wolisz podziwiać u znajomych. I słusznie, bo są one dalekie od przytulnych, raczej surowe, chłodne, „oficjalne”. Ale już boho, rustykalny, hygge, feng shui czy prowansalski z założenia są ciepłe i nastrojowe i z łatwością wyczarujesz w nich atmosferę przytulności m.in. za pomocą kolorów, dodatków, tkanin itp.
  2. Postaw na naturalne materiały

    Sprawdza się drewno, wiklina, sklejka, a z tkanin np. len, bawełna, wełna.
  3. Wytypuj kolory

    Pomyśl o ciepłych beżach, szarościach, pomarańczowym; stawiaj na odcienie pastelowe, czyli rozbielone, które zawsze są cieplejsze od czystych barw, z których się wywodzą.
  4. Pomyśl o tkaninach

    Przytulny dom jest pełen materiałów miłych w dotyku, miękkich, w ciepłych barwach, delikatnych, np. roślinnych wzorach. Poszukaj więc tkanin na zasłony, przyda się narzuta na kanapie, poduszki w przyjemnych ozdobnych poszewkach, koce, pledy, obrusy czy serwety, dywaniki itd.
  5. Zaplanuj oświetlenie

    Sprawdzi się kilka źródeł światła, kup m.in. lampę podłogową, lampę do postawienia na blacie komody, ewentualnie kinkiety. Zwróć uwagę na abażury – chodzi o to, żeby płynące światło było nastrojowe.
  6. Eksponuj dekoracje

    Pamiątki, zdjęcia, świeczniki, figurki warto przechowywać na widoku

Pomysły na przytulny pokój dzienny

Pokój dzienny w mieszkaniu na ogół spełnia funkcję salonu. Chcemy, żeby był ładny, z klimatem i funkcjonalny. Wyobraź więc sobie, że wchodzisz do swojego wymarzonego salonu, siadasz na miękkiej kanapie, plecy wspierasz poduchą, zapalasz lampkę na stoliku obok, sięgasz po herbatę i rozluźniona wpatrujesz się w ogień w kominku. Z pewnością jest to przytulny salon. Są w nim: wygodna kanapa, miękkie poduszki, nastrojowe światło i ogień w kominku – ważne atrybuty przytulności.

To nie musi być duże wnętrze. Paradoksalnie małe z reguły od razu wydaje się przytulniejsze od tego przestronnego. Dlatego w dużym salonie warto wyraźnie wyznaczyć strefy-kąciki o różnym przeznaczeniu, które wypełnią (ale nie zagracą!) przestrzeń i wpłyną na klimat pokoju.

Zacznij urządzanie salonu od zaplanowania strefy dekoracyjnej (często nazywanej focal point, czyli najbardziej atrakcyjnym punktem salonu). W tej roli może wystąpić kominek. Salon z kominkiem tak naprawdę niewiele więcej potrzebuje, by stać się przytulnym. Tyle że w mieszkaniu w bloku o kominek niełatwo. Co powiesz na jego zastępcę – małą atrapę, obudowę wypełnioną świecami czy lampionami? Światło wielu świec z powodzeniem zastąpi widok ognia w kominku, no, może tylko nie ogrzeje tak jak on…

Następnie optycznie wyznacz kąciki: wypoczynkowy z kanapą, często połączony z kącikiem RTV czy kinem domowym, jadalny, aneks do czytania z przepastnym fotelem i lampą. Każda ze stref powinna być urządzona w stylu, jaki został zaplanowany do całego pomieszczenia, z uwzględnieniem atrybutów wpływających na przytulność. Chodzi zwłaszcza o miękkie tkaniny, dodatki i dekoracje. Przyjemnie odpoczywa się we wnętrzu, w którym są żywe rośliny – pomyśl o kwiatach w ładnych doniczkach.

Przytulny pokój dla gościa

Pokój gościnny zazwyczaj jest jednocześnie sypialnią, garderobą, miejscem do relaksu w ciągu dnia. W twoim przytulnym domu również to wnętrze powinno zapewniać tymczasowemu lokatorowi wygodę i nastrojowe otoczenie. Najważniejszym meblem będzie tam łóżko – przygotuj pościel z naturalnych materiałów w ciepłych kolorach. Zwróć też uwagę na narzutę przykrywającą łóżko za dnia. Wybierz wełnianą lub z bawełny, najlepiej pikowaną. W nogach ułóż ozdobny pled- może wyglądać jakby był zrobiony ręcznie na drutach czy szydełku. Jeśli pasuje to do stylu wnętrza, nad łóżkiem zawieś baldachim. Po obu stronach mebla postaw stoliki nocne. Na podłodze połóż miękki, puszysty dywanik. W ten sposób zaaranżujesz przytulną sypialnię dla gościa.

W pobliżu łóżka postaw szafę. Przyda się także komoda z lustrem, a najlepiej zgrabna toaletka. Gość doceni wygodny fotel z lampą obok, w którym odpocznie za dnia, a wieczorem poczyta coś przed snem. Na toaletce czy komodzie postaw lampiony lub świece pachnące, a na stoliczkach nocnych – lampki. Jeśli lubisz eksperymenty, możesz spodoba Ci się styl chalet. Przytulny pokój gościnny jest gotowy!

Przytulny pokój dla dziecka

Aranżacja pokoju dziecięcego zależy oczywiście od wieku dziecka. W przypadku niemowlęcia najważniejszy kącik z łóżeczkiem. Nad łóżeczkiem zawieś tkaninę na wzór baldachimu, w zasięgu wzroku maluszka niech znajdą się wiszące grzechotki i inne zabawki. Zamontuj też kinkiety np. w kształcie słońca, czy księżyca. Ściany w pokoju małego dziecka pomaluj na ciepłe barwy, wybierz odcienie delikatne, np. miodowy, rozbielony żółty czy niebieski. Pomyśl jednak, by na ścianie, której dziecko zacznie z czasem się przyglądać, znalazły się wzory w wyrazistych barwach, np. zestawienia bieli z błękitem, fioletem, a nawet elementami czerni – właśnie takie barwy dziecko najwcześniej dostrzega. Tę ścianę możesz też udekorować zabawnymi naklejkami lub tapetą we wzory.

W pokoju dla dzieci w wieku przedszkolnym zadbaj o wygodny tapczan i ładną pościel. Małe dzieci lubią tkaniny w groszki, gwiazdki, zwierzęta, owoce, czy warzywa. Udekorujcie wspólnie ścianę wokół, np. tworząc galerię z rysunków malucha. We wnętrzu powinien leżeć puszysty dywan, na którym mały gospodarz będzie się bawić, przydadzą się pufy w roli siedzisk. W kąciku do zabawy może zagościć namiot i duży mięciutki miś.

Przytulny pokój młodzieżowy

Nastolatek z reguły chce urządzić swój pokój zgodnie z modą panującą w jego środowisku oraz z zastosowaniem kolorów i wzorów, które lubi. Jednak przytulne mieszkanie, które urządzili rodzice może też być inspiracją dla młodego człowieka i wpłynąć na jego decyzje.

Starsze dziecko potrzebuje w pokoju wygodnego kącika do spania, miejsca do nauki z biurkiem i komfortowym fotelem, minikącika z siedziskami dla gości. Nastolatek może spać na kanapie z funkcją codziennego spania, można też wybrać tapczan z pojemnikiem na pościel. W kąciku dla gości może stanąć niski stolik i pasujące do niego wysokością stołki. Młodzi ludzie lubią też siedzieć na puszystym dywanie lub miękkich, kolorowych poduchach. W przytulnym pokoju mogą się znaleźć akcenty ciemnych barw, np. na tapecie, poduszkach, dywanie. Pożądane są też wzory: figury geometryczne, napisy, motywy roślinne. O przeważającej we wnętrzu kolorystyce decyzję powinien podjąć młody gospodarz. Warto z nim porozmawiać o barwach wpływających na przytulność we wnętrzu, np.: o kolorach ziemi, odcieniach pomarańczy, czerwieni, żółtego. Do ogólnej kolorystyki dobierzcie barwne dodatki w wyrazistych odcieniach.

Przytulny mały pokój

Jeśli masz małe mieszkanie i zastanawiasz się, jak zaaranżować przytulny mały pokój, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. W aranżacji pokoju stawiaj na wyposażenie, które go nie zagraci, lecz wręcz optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Sprawdzą się lekkie meble, np. z drewna lub sklejki w ciepłym odcieniu jasnego brązu. Mile widziane są też sprzęty ażurowe lub wyplatane. Przytulny nastrój pomogą Ci wykreować dekoracje. np. plecione krzesła-foteliki lecz z tapicerowanymi siedziskami, abażury lampy podłogowej i stojącej na blacie komody. Tu i ówdzie postaw piękny wazon, zawieś obraz. Także za pomocą oświetlenia bocznego na ścianach oraz świetlnych girland można stworzyć przytulną atmosferę.

W małym wnętrzu stawiaj na jasne, lecz ciepłe kolory: jasny róż, beż lub szary sprawią, że pokój będzie wyglądał na większy, ale też klimatyczny. Duża ilość naturalnego światła zapewnia lepsze samopoczucie mieszkańcom – nie zasłaniaj więc szczelnie okien, postaw na same zasłony lub na ozdobne rolety rzymskie. W przytulnym pokoju, zwłaszcza małym, sprawdzą się lustra, które będą odbijać naturalne światło za dnia i sztuczne wieczorem. A światło jest przecież jednym z ważniejszych kreatorów nastroju.

Najprzytulniejsze kolory

Ciepłe kolory są mistrzami w aranżowaniu przytulnych wnętrz, w których zarówno my, jak i nasi goście dobrze się czujemy. Najbardziej gorącym kolorem ze wszystkich jest czerwień. Dlatego we wnętrzu stosujmy tę barwę jedynie w dodatkach czy dekoracjach, które będą łagodnie budowały nastrój. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są tkaniny z mocnymi czerwonymi akcentami (poduszki, pledy, zasłony) użyte na tle spokojnego koloru w całym wnętrzu.

Poznaj kolory, które pomogą Ci urządzić przytulny pokój, wprowadzić ciepło i nastrój do wnętrza:

  • Beże, odcienie kremowe, tzw. złamana biel, écru – te kolory działają łagodnie i jednocześnie ładnie odbijają światło sztuczne i naturalne. Możesz je łączyć z akcentami brązu, żółci czy pomarańczy.
  • Brązy i ich odcienie, np. kawa czy kakao z mlekiem, oliwkowa czyli ciepła zieleń. Działają subtelnie, sprawiają, że w ich otoczeniu wspaniale się odpoczywa. Lubią towarzystwo ciepłej bieli i szarości.
  • Różne odcienie żółtego, zwłaszcza miodowy, musztardowy, dobrze wyglądają we wnętrzach, ocieplają je i sprzyjają przytulności. Ładnie wyglądają we własnym towarzystwie, przyjmą do grupy też złamaną biel i rozbieloną szarość.

Jeśli niezbyt dobrze czujesz się w wybieraniu zestawu ciepłych barw, skorzystaj z tzw. koła barw. Wybierz kolor, który chcesz mieć we wnętrzu, np. pomarańczowy i dodaj do niego barwy, które są na kole obok niego. Wówczas stworzysz aranżację, używając oprócz pomarańczy, także żółci i akcentów czerwieni. Możesz też zestawiać kolory znajdujące się na jednym pasku w kole, jeden pod drugim. Powstanie wtedy wnętrze monochromatyczne, ale nie nudne, gdyż ożywione tonacjami barwy podstawowej, np. zieleni, brązu itp.

Przytulny pokój – nastrojowe oświetlenie

Przytulny pokój musi być tak oświetlony, by można było w nim wykonywać określone czynności i relaksować się w ciepłym, rozproszonym świetle. Pomyśl więc o oświetleniu funkcjonalnym i dekoracyjnym. To pierwsze zapewni lampa (żyrandol, plafon) sufitowa, najlepiej z kilkoma źródłami światła. Natomiast oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie kreować nastrój. Należą więc do niego lampy podłogowe, kinkiety, lampki nablatowe, oświetlenie komunikacyjne, np. w podłodze oraz punktowe na suficie, które idealnie tworzy klimat, wydobywa z mroku to, co chcemy, a ukrywa resztę pomieszczenia. Podświetla więc obrazy, rzeźby, meble itp.

Zwróć też uwagę na abażury lamp – chodzi o to, żeby wydobywające się światło było klimatyczne. Z pewnością takie będą emitować modele wyplatane oraz z tkaniny w ciepłym odcieniu. Warto też wspomnieć o lampach witrażowych, typu tiffany.

Pamiętaj także, żeby wybierać żarówki emitujące ciepłe światło – nie obawiaj się ledowych, obecnie one także emitują i ciepłe, i zimne światło. W sklepach dostępne są lampy, które przypominają wyglądem artystyczne instalacje świetlne. Ujmują one ciekawą, niebanalną formą i kolorem. Projektanci stosują modele naścienne w roli obrazów, stojące zaś można traktować jako rzeźby.

Wieczorem warto w kilku miejscach pokoju ustawić świece lub lampiony na tealighty. Ich rozproszone, lekko drżące światło tworzy we wnętrzu wyjątkową atmosferę.

Przytulne dekoracje

Przytulne wnętrze nie może być bezosobowe. Najmodniej urządzony i wyposażony pokój będzie wydawał się chłodny, jeśli nie poczujemy w nim obecności gospodarzy, ich rodziny, wspomnień, zainteresowań, pasji. Dlatego zwróć szczególną uwagę na dekoracje wnętrza.

W Twoim przytulnym pokoju powinny zagościć osobiste drobiazgi, np. ramki z rodzinnymi zdjęciami, obrazy ulubionych malarzy lub przedstawiające ukochane pejzaże, kwiaty, postaci itp. Bardzo ważne są także pamiątki z rodzinnego domu, z podróży, po dziadkach itp.

Nie chowaj w szafkach książek, tomy ustawione na otwartych półkach same w sobie są ozdobą, a przy okazji mówią gościom, co czytają gospodarze, czym się interesują.

Postaw w kilku miejscach wazony na świeże kwiaty – żywe rośliny w pięknym pojemniku to dekoracja jakich mało. Na klimat pokoju wpłyną też rośliny doniczkowe. Postaw je nie tylko na parapecie, lecz również na wiszących półkach, stojącym kwietniku, a jeśli pasuje to do stylu wnętrza – zawieś doniczkę u sufitu. Rośliny będą także pasowały do przytulnej kuchni.

Przytulne materiały

Niektórzy zachwycają się nowoczesnymi, minimalistycznymi czy industrialnymi wnętrzami, doceniają ich stylowość, formy przedmiotów, specyficzną atmosferę. Jednocześnie stwierdzają, że nie mogliby w takim wnętrzu mieszkać. Nie ma w tym sprzeczności. Po prostu te osoby szukają dla siebie innego klimatu, cieplejszego, nastrojowego. W ich mieszkaniach zamiast metalu, kamienia, betonu zobaczymy naturalne drewno lub imitujące je materiały. Podłogi będą przykryte miękkimi wykładzinami lub dywanami np. typu shaggy, wełnianymi, lub może plecionymi z juty czy sznurka. Na kanapach tapicerowanych welurem, zamszem, często we wzory, leżeć będzie kilka poduszek, przez oparcie przewieszony zostanie pled lub ręcznie robiony szal. Ściany mają ciepłe barwy, pojawiają się na nich tapety we wzory. W oknach wiszą zasłony z miękkiego materiału i firany. Stoły są nakryte lnianym obrusem, porcelanową zasłonę zdobią kolorowe kwiaty.

Nie oceniajmy zatem urody wnętrz przez pryzmat własnych oczekiwań. Najważniejsze, by we własnym domu każdy czuł się dobrze i na swój sposób aranżował przytulne pokoje.

Jeśli chcesz urządzić przytulny pokój, już teraz zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz u nas mnóstwo rzeczy do domu w każdym stylu. Zyskasz też dostęp do promocji, które pomogą Ci w dobrej cenie urządzić wymarzone cztery kąty.