Rattanowa ławka z poduszkami, idealna do małego ogrodu

Aranżacja małego ogrodu to nie lada wyzwanie! W przypadku gospodarowania niewielką przestrzenią konieczny będzie dopięty na ostatni guzik projekt i pomysł, który pozwoli wykorzystać każdy skrawek terenu. Czekają Cię pewne kompromisy, ale bez obaw – udowodnimy Ci, że i mały ogród stać się może przytulnym, zielonym zakątkiem, w którym aż będzie chciało spędzać się czas. Zaczynajmy!

Zacznij od podstaw: projektowanie małego ogrodu

Dzięki odpowiedniemu projektowi możemy przekształcić naszą minidziałkę w prawdziwe zielone przedłużenie przestrzeni salonu czy miejsce wypoczynku dla całej rodziny i przyjaciół. Mały ogród wymaga starannego planowania i konsekwencji w kwestii doboru roślin, materiałów, kolorów i kształtów. Podczas projektowania warto zadać sobie podstawowe pytania: kto będzie z ogrodu korzystał? Jaki styl najbardziej do Ciebie pasuje? Jaki masz budżet? Chcesz aktywnie spędzać w nim czas, czy może ma być strefą do wypoczynku? Z pewnością odpowiedzi pomogą nakreślić ścieżkę, którą pragniesz podążać.

W przypadku braku ścisłego planu działania ciężko będzie stworzyć wymarzoną przestrzeń na niewielkim skrawku zieleni. Po jakimś czasie ogród zacznie tonąć w masie przypadkowych roślin czy przedmiotów – a tego byśmy nie chcieli! Znajdź miejsca, z których roztacza się najciekawszy widok – chcesz pozostawić je odsłonięte, by móc spędzać w nich czas. Zaplanuj, gdzie rośliny powinny się pojawić, a gdzie pozostawić otwartą przestrzeń. Kształt terenu i jego nasłonecznienie też grają niebagatelną rolę i wymagają przemyślenia w kontekście nasadzanych roślin.

Jak wydzielać przestrzeń w małym ogrodzie?

Niewielka przestrzeń to wielkie wyzwanie! By zmieścić wiele funkcji w małym ogrodzie, konieczne będzie podzielenie go na odpowiednie strefy. Murki, nasadzone rośliny tworzące żywopłoty, drewniane konstrukcje, czy nawet doniczki z kwiatami i ścieżki sprawdzą się idealnie do wydzielenia poszczególnych obszarów. Można się pokusić również o tak zwane tarasowanie, czyli umieszczenie stref na różnej wysokości, ale to rozwiązanie dla tych, którzy chcą poświęcić na aranżację ogrodu nieco więcej czasu. Stworzenie takich „dzielnic” jest bardzo ważne – pozwoli oddzielić przestrzeń relaksu od przestrzeni aktywności i uniknąć wrażenia, że wszystko jest w jednym miejscu, tworząc niepotrzebny tłok. To porządkuje ogród! Pamiętaj, że płynne linie i przesłony optycznie powiększają teren!

Pomysły na mały ogród

Strefa relaksua składająca się ze stolików oraz krzeseł w małym ogrodzie

Jak zaprojektować mały ogród? Jakie strefy powinny się w nim znaleźć? Jakie funkcje spełniać? Oto nasze pomysły na mały ogród, które z powodzeniem sprawdzą się również w Twojej przestrzeni!

 1. Miejsce do relaksu

  Strefą nie do pominięcia jest oczywiście strefa relaksu, czyli miejsce, w którym najpiękniej czerpać radość z otaczającej zieleni. Dobrze, by znajdowała się w centrum ogrodu, w miejscu, w którym można znaleźć nieco cienia. Dzięki temu odpoczniemy również w upalne dni! Pamiętaj, by ze strefy relaksu roztaczał się widok na najbardziej reprezentacyjne miejsca ogrodu i wszystkiego tego, co poza nim! Ach, aż prosi się o hamak!

 2. Plac zabaw dla dzieci

  Rozróżnijmy go od przestrzeni relaksu, gdzie pozwolimy sobie na odrobinę wytchnienia, podczas gdy dzieciaki pogrążą się w radosnej zabawie. Tworząc miejsce tylko dla nich, wyposaż je w huśtawki, trampoliny czy piaskownicę. To czysta beztroska!

 3. Oczko wodne

  Świetnym pomysłem na nastrojową dekorację do małego ogrodu jest oczko wodne – oczywiście niewielkie. Dzięki niemu wykreować można klimatyczny kącik, który kusić będzie podczas magicznych, ciepłych wieczorów.

 4. Ogródek warzywny

  Miłośnicy upraw również znajdą coś dla siebie w małym ogrodzie. Niewielki ogródek warzywny skryty za rabatą, do którego prowadzić będzie malutka ścieżka, pozwoli cieszyć własnoręcznymi, świeżymi uprawami. Nie ma nic lepszego niż malutka, samemu wyhodowana, chrupiąca marchewka. Mniam!

 5. Zabudowa w małym ogrodzie

  Jeśli tylko mamy wystarczająco miejsca, to świetnym pomysłem jest stworzenie kuszącej z oddali, nowoczesnej altanki zaszytej w kącie ogrodu, wśród roślin. Czas w niej spędzony z pewnością nie da o sobie zapomnieć, a sama altanka, oświetlona lampionami, zaprze dech w piersiach wszystkich gości.

 6. Skalniak

  By zapobiec monotonii, w którą łatwo wpaść projektując mały ogród, warto przewidzieć miejsce na urokliwy skalniak. Nadaje wysokogórskiego klimatu, a zastosowane w nim wzniesienia, tarasy i kamienie sprawiają, że przestrzeń z miejsca staje się dużo ciekawsza.

 7. Kącik kawowy

  Nie każdy mały ogród zapewnia przestrzeń na to, by wystawić w nim obszerny stół do jedzenia na zewnątrz. Gdy i Ty borykasz się z brakiem miejsca, pomyśl o niewielkim stoliczku kawowym, przy którym poranna kawa stanie się przyjemnością. Zestawiając z nim dwa fotele czy krzesła stworzysz przestrzeń, w której przycupniesz z przyjacielem przy ulubionym, popołudniowym napoju.

Mały ogród przed domem

Jesteś już pewien, że Twój mały ogród wymaga nieco pracy? Z pewnością dzięki dobremu, przemyślanemu projektowi uda Ci się przemienić go w przestrzeń do cudownego relaksu – my podpowiadamy, co jeszcze może się w nim znaleźć.

Rośliny do małego ogrodu

Tak jak i ogród, tak i rośliny w nim zasadzone muszą być stosunkowo niewielkie, delikatne, by zanadto go nie przytłoczyć. Świetnym pomysłem są gatunki zimozielone i przebarwiające się jesienią oraz te mające jasne liście, które optycznie powiększą ogród. Najlepiej, gdyby zastosowane gatunki charakteryzowały się długim czasem kwitnienia. Przez to, że liczba roślin nie może być zbyt duża, by nie przytłoczyć całej przestrzeni i nie wprowadzić zbędnego chaosu, wszystkie gatunki muszą być bardzo uniwersalne i dobrze prezentować się o każdej porze roku. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z liczbą drzew – ich zbyt duża ilość może niepotrzebnie zacienić ogród.

Dekoracja do małego ogrodu

Rośliny roślinami, ale ogród to również przepiękne dekoracje! Wspaniałymi ozdobami staną się murki, którymi wyznaczysz poszczególne strefy, ale także delikatne pergole lub trejaże, które staną się bramami do nowego, zielonego świata. Świetnymi dekoracjami mogą być nawet zlokalizowane w klimatycznych miejscach ozdobne kamienie czy wypolerowane konary, na których ustawisz kameralne lateranki ogrodowe. Oświetlenie w małym ogrodzie potrafi zdziałać cuda, więc umieszczone tu i ówdzie, wychylające zza roślin lampki ogrodowe stworzą niepowtarzalny klimat ciepłych, letnich wieczorów. Posadzone w koszu zioła dopełnią kompozycji, roztaczając piękny, przytulny zapach.

Ach! I my rozmarzyliśmy się na myśl o relaksującym czasie spędzonym w przytulnym, małym ogrodzie. Dzięki dobremu pomysłowi nawet z najmniejszej mikrodziałki stworzysz oazę, w której z radością spędzać będziesz czas przy porannej kawie, zabawie z dziećmi czy wieczornym winie z przyjaciółmi.

Nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych inspirujących poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu.