Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


ogród chiński z altaną i stawem ozdobionym kamieniami

Ogród chiński to elektryzująca ostoja równowagi – w nim dzika przyroda łączy się z prostotą i minimalizmem, a estetyka nasycona jest głęboką symboliką. Ten pozornie nieukończony krajobraz skrywa w sobie wiele sekretów i podoba się szczególnie tym, którzy uwielbiają harmonię w swoim otoczeniu. Dzisiaj odzieramy tę jedną z najmodniejszych ogrodowych aranżacji ze wszystkich sekretów!

Co to jest ogród chiński?

Historia tradycyjnych dalekowschodnich ogrodów sięga aż starożytności – sztuka ich projektowania wywodzi się bowiem z tradycyjnego chińskiego malarstwa pejzażowego, kaligrafii, poezji czy rzeźby. Zwykle wspomina się jedynie ogród japoński czy ogród zen, ale nie wolno zapomnieć o ich kontynentalnym, nieco odmiennym kuzynie!

Ogród chiński przechodził rozmaite przemiany: olbrzymi wpływ na jego dzisiejszy kształt miały dwie największe wschodnie filozofie, czyli Konfucjanizm oraz buddyzm. Nie bez znaczenia był również taoizm, który ma być drogą życia i pierwotnym, naturalnym porządkiem wszechświata wynikającym z wszechobecnej, energetycznej harmonii.

Ta niezwykła, chińska stylizacja oparta jest więc na symbolizmie. Te symbole reprezentują motywy sił Yin i Yang: przeciwstawne, ale nieodłącznie ze sobą związane. Tego rodzaju ogrody oparte są na zasadach Feng-Shui, które mają na celu zadbać o jak najlepszy przepływ energii a przez to lepsze samopoczucie wypoczywających w nich osób.

Ogród chiński oparty jest na prostocie i minimalizmie, ale pełno w nim nieregularny kształtów czy bujnej, acz zadbanej roślinności, która sprawia wrażenie dzikiej przyrody. To misterny projekt, który budzi skojarzenia z miniaturowym, górskim pejzażem, zrodzony  z harmonijnych sił natury.

Najczęściej wyróżnia się dwa typy ogrodów chińskich, dzieląc je geograficznie na:

  • Ogrody północnochińskie – Inaczej ogrody imperialne, wyróżniają się dużą powierzchnią i feerią barw. Kojarzą się z cesarskimi parkami i należą do najbardziej wystawnych ogrodów, niegdyś zarezerwowanych jedynie dla chińskiej arystokracji.
  • Ogrody południowochińskie – Dzisiaj powiedzielibyśmy, że to minimalistyczna odmiana ogrodów chińskich. Próżno szukać w nich barwnych kolorów – wystarczy biel, czerń, szarość i czerwień. Pełno w nim naturalnych materiałów, takich jak kamień czy ceramiczna dachówka. To te najczęściej spotyka się przy współczesnych domach.

Podstawowe elementy ogrodu chińskiego

  1. Woda

    Chociaż w europejskich ogrodach powinno zaczynać się od roślinności, ogród chiński ukochał sobie wodę. To ona jest jednym z najważniejszych elementów całej aranżacji, będąc filarem równowagi. Wolno płynące, kręte strumyki symbolizują życie, przenosząc pozytywną energię qi.
  2. Kamienie

    Drugim z filarów ogrodów chińskich są kamienie – strażnicy harmonii. Nieregularne, górzyste powierzchnie wysadzane małymi otoczakami czy żwirem pozwalają na swobodne krążenie wiatru, który jest nośnikiem pozytywnej energii. Sztucznie uformowane kamienne kompozycje odgrywają bardzo dużą rolę w chińskich ogrodach. Symbolizują siłę i długowieczność – szczególnie ułożone w malownicze formacje skalne. To nie ogród francuski, gdzie wszystko musi być dokładne i proste co do milimetra!
  3. Budowle

    Obiekty architektury w ogrodzie chińskim służą jako miejsce do odpoczynku i zabawy. Świetnie wyglądają niewielkie bramy czy charakterystyczne altanki, werandy czy bambusowe pawilony ze spiczastymi dachami z ceramicznej dachówki. Dobrym pomysłem są również werandy czy krużganki odgrodzone za pomocą drewnianych kratek.
  4. Mosty

    Skoro przez ogród chiński przepływają leniwe strumyki, nie może zabraknąć także mostów! Charakterystyczne, półkoliste mosty odbijają się w tafli wody, tworząc pełne koła – kolejny symbol równowagi.
  5. Place

    W ogrodzie chińskim próżno szukać dużych połaci trawnika! Zamiast tego powierzchnie są wybrukowane, otoczone meandrycznie biegnącymi ścieżkami pełnymi sekretów i wzniesień. Jeśli lubisz rozległe, dzikie trawniki, sprawdź ogród angielski!
  6. Góry

    Chociaż nie zawsze dysponujemy górzystą działką, to jednak pomniejsze wzniesienia można usypać o własnych siłach – na przykład za pomocą głazów czy kamieni. Te tajemnicze pagórki dodadzą niezbędnej magii całej aranżacji, a dzięki wytworzonemu spadkowi można zbudować np. funkcjonalny ogród deszczowy.

Kolory w ogrodzie chińskim

Ogród chiński to zwrócenie w stronę natury i równowagi. Chociaż jego imperialna, cesarska odmiana bawi się feerią ekstrawaganckich barw, to z reguły w klasycznych, przydomowych ogrodach chińskich kolory odwołują się do natury. Spotkać więc możemy kamienne szarości, barwy drewna we wszystkich odmianach, czernie, biele czy czerwoną cegłę, która skrzy się niczym kwiecie. To paleta, która zapewnia spokój i niezbędny oddech!

Feng-Shui a ogród chiński

Skoro mowa o siłach Yin i Yang, to ogród chiński musi zostać zaprojektowany w myśl prawa i filozofii Feng-Shui. Feng oznacza wiatr, a shui – wodę. Według tej elektryzującej filozofii te dwa elementy mają tak pokierować życiem ludzi, by wytworzyć wokół nich korzystną energię – źródło dobrobytu i szczęścia. Odpowiednio ułożone elementy mają symbolizować ciągły rytm czasu, który symbolizowany jest w ogrodzie przez górzyste powierzchnie, nieregularne, żwirowe ścieżki czy zbiorniki wodne – wszystkie zebrane ze sobą w idealnej równowadze. To niezwykła filozofia, która ma swoje zastosowanie również w aranżacji wnętrz. Z pewnością natknąłeś się już na nią, planując rozstawienie mebli w swoim domu! Z jej zasad można skorzystać nawet projektując ogród na dachu – na pewno się to opłaci!

Rośliny w ogrodzie chińskim

Chociaż nie są najważniejsze, to rośliny w ogrodzie chińskim są niezbędne. Nie jest to co prawda zespolony z nimi ogród leśny, ale są takie gatunki, które idealnie wpisują się w założenia chińskiej równowagi i od wieków stosowane są podczas projektowania ogrodów na dalekim wschodzie. Jednym z nich jest śliwa, która w Chinach traktowana jest niemal tak, jak wiśnia w Japonii. Na co jeszcze warto postawić?

Drzewa:

  • śliwa,
  • sosna,
  • wierzba płacząca,
  • klon palmowy,
  • morela japońska,
  • brzoskwinia,
  • wiśnia.

Krzewy:

  • magnolia,
  • azalia,
  • jałowiec,
  • piwonia.

Kwiaty:

  • lilia wodna,
  • kwiat lotosu,
  • chryzantemy.

Jak zaprojektować ogród chiński?

Ogród chiński to twardy orzech do zgryzienia, ale włożony w niego wysiłek pozwala stworzyć niezwykłą, zachwycającą przestrzeń. Nie ma tu mowy o minimalizmie – elementów jest sporo, a każdy z nich powinien być starannie przemyślany.

Przede wszystkim należy zaplanować wzniesienia: to one nadadzą klimat rodem z chińskich pejzaży malowanych na płótnie. Kolejnym elementem będzie wyznaczenie leniwych strumyczków, które meandrami i nieregularnymi liniami powinny przecinać cały ogród. Współpraca kamienia z wodą to oś całej aranżacji!

W ogrodach chińskich stosuje się także zasadę pięciu materii: ziemi, wody, ognia, drewna i metalu. Pomiędzy elementami ogrodu mają występować kontrasty – z jednej strony jest wysoko, a z drugiej nisko. Tu ciemno, a tu jasno. Miękko i twardo. Ruchliwie – jak przy strumyku – i spokojnie – jak głaz. To przeciwieństwa, które razem tworzą równowagę.

Uważa się także, że na północy ogrodu pagórki powinny być wysokie i stopniowo opadać w stronę południa i wschodu. Rzekę-strumyk zwykle umieszcza się na spokojnym i bardziej płaskim zachodzie.

Czy ogród chiński jest prosty w utrzymaniu?

Jak wszystko, co niezwykle piękne, ogród chiński wymaga nieco pracy. Bez obaw – przebywanie w nim to sama przyjemność! Regularnej konserwacji wymagać będzie obwód zamknięty napędzający ruch wody, a rośliny – niektóre egzotyczne – mogą potrzebować specjalnej pielęgnacji i regularnego przycinania. Jest przeciwieństwem ogrodu wiejskiego, który żyje swoim życiem. Mimo to odwdzięczy Ci się zieleńcem, którego pozazdroszczą wszyscy odwiedzający.

Meble i dekoracje w ogrodzie chińskim

W chińskim ogrodzie nie ma zbyt wiele dekoracji – zwykle wystarczą elementy architektury, takie jak mosty czy altanki. Często wykorzystuje się jednak elementy ozdobne przy drzwiach czy bramach, takie jak stojące lwy czy inne figurki zwierząt.

Tworząc swoistą wariację na temat ogrodu chińskiego, można postawić również na małe, rozsiane po zieleńcu figurki Buddy. Chociaż nie spotkamy ich w klasycznym ogrodzie chińskim, to pomogą stworzyć wyjątkową atmosferę. Ciekawe są również akcesoria z motywem chińskiego smoka czy wolno stojące tabliczki z wierszami pisane charakterystycznym alfabetem.

Ogród chiński skrywa wiele tajemnic, ale jest wyjątkowym, pełnym harmonii miejscem do relaksu. Chcesz poznać więcej ogrodniczych trendów? Odwiedź Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych poradników i ofert. Stwórz wraz z nami piękny dom i ogród!