Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Dwoje dzieci bawiących się obok namiotu w pokoju dziecięcym

Masz małe mieszkanie i wesołą gromadkę maluchów? Będziesz musiał więc urządzić komfortowy i praktyczny pokój dla rodzeństwa – a to nie lada wyzwanie! Eksperci od aranżacji wnętrz Westwing pokażą Ci, jak zaprojektować taką sypialnię, aby Twoje pociechy czuły się ze sobą wygodnie na wspólnej przestrzeni. 

Projekt pokoju dla rodzeństwa: podstawy aranżacji

Dzięki odpowiedniemu zaaranżowaniu przestrzeni bez problemu nawet z niewielkiej przestrzeni uda Ci wydzielić osobistą strefę dla każdego z dzieci. Warto, by odpowiadała potrzebom każdego z nich – powinna znaleźć się w nim, zależnie od wieku dzieci, strefa zarówno do zabawy, jak i do nauki. 

Oto kilka uniwersalnych zasad, które z pewnością pomogą stworzyć pokój dla rodzeństwa!

  1. Dwa biurka – każde z dzieci potrzebuje prywatnej strefy do nauki – stłoczenie ich przy jednym biurku może rodzić niepotrzebne konflikty i utrudniać codzienne szkolne obowiązki. Borykasz się z niewielką przestrzenią i obawiasz, że nie zmieścisz w pokoju dwóch mebli? Wybierz jedno biurko z blatem szerokim na tyle, by dzieci mogły równocześnie, komfortowo przy nim pracować, nie przeszkadzając sobie nawzajem.
  2. Podział osobiste strefy – wszyscy poszukują nieco prywatności, nawet dzieci! Wyraźnie wydzielona część pomieszczenia może stać się substytutem własnego pokoju. Wykorzystaj w tym celu ustawiony w poprzek pomieszczenia regał, szafkę czy nawet ściankę działową.
  3. Kolorowe strefyściany w pokoju dziecięcym również stanowić mogą świetny sposób na wyznaczenie konkretnych stref. Dzięki zastosowaniu zmieniających się kolorów możesz nie tylko wyznaczyć części pomieszczenia „należące” do każdego z maluchów, ale także określić strefę do zabawy czy nauki. To świetny sposób na optyczne przedzielenie pokoju!
  4. Zabezpieczenie ruchomości – obawiasz się, że młodsze z dzieci może nieumyślnie zniszczyć delikatne przedmioty należące do starszaka? Jego wrodzona ciekawość nie zna granic! By zabezpieczyć rzeczy starszego dziecka, koniecznie wyposaż pokoju w szafki czy szuflady zamykane na kluczyk, do których maluch z pewnością się nie dostanie.
  5. Wydzielenie przestrzeni do spania – czy dwie sypialnie w jednym pokoju dla rodzeństwa są możliwe! Oczywiście! Wystarczy oddzielić poszczególne strefy meblościanką czy nawet zasłonką. To niezwykle ważne wtedy, gdy starsze dziecko jeszcze się uczy, a młodsze powinno już iść spać. Jak zorganizować taką wypoczynkową strefę?

O czym warto pamiętać, aranżując pokój dla rodzeństwa?

Dwie dziewczynki bawiące się na huśtawce we wnętrzu
  • Wiek dzieci. Zbyt duża różnica wieku między rodzeństwem może prowadzić do napięć. Zwłaszcza, gdy jedno z nich wejdzie w okres dojrzewania. Wtedy każdy woli być sam i w pojedynkę borykać się ze swoimi problemami. Tylko w wieku szkolnym lub przedszkolnym wspólny pokój to dobre rozwiązanie.
  • Charaktery. Jeśli już przed wspólnym zamieszkaniem między Twoimi dziećmi dochodzi do kłótni, poważnie przemyśl swój pomysł. Wtedy te spory tylko się nasilają. 
  • Reguły. Z góry ustal zasady. Zabawki każdego z maluchów przechowuj w osobnych pojemnikach. Jeśli siostra chce pożyczyć zabawkę od brata i odwrotnie, musi wcześniej poprosić o zgodę. To samo dotyczy wizyt znajomych ze szkoły. Jeśli chce zaprosić gości, konieczna będzie akceptacja współlokatora. 
  • Obszary osobiste. Pozwól każdemu dziecku na odrobinę kreacji. Maluchy na pewno chętnie wezmą udział w projektowaniu swoich małych kącików. Same wybiorą ulubione dekoracje ścienne np. z wróżkami i motylkami dla małych księżniczek czy z chmurami i samochodami dla młodych poszukiwaczy przygód. Dobierz piękną pościel i ramki na zdjęcia w odpowiednich kolorach. Stwórz dla każdego z dzieci indywidualne miejsca pracy, jeśli są już w wieku szkolnym i dostają prace domowe do odrobienia.

Wspólne łóżko dla rodzeństwa czy osobne?

Wygodne miejsce do spania jest dla młodego człowieka niezmiernie ważne. Jeżeli wstawienie do pokoju dzieci dwóch łóżek nie jest możliwe lub zajęłoby zbyt dużo miejsca, można się zdecydować na rozkładaną sofę. Wspólne miejsce do spania może jednak wywoływać konflikty i skargi, że brat czy siostra się rozpycha. Jest na to sposób – wystarczy zdecydować się na prawdziwy przebój wspólnych pokojów dla rodzeństwa – łóżko piętrowe! Jak wybrać to idealne? Oto ich podstawowe rodzaje:

  • Klasyczne łóżko piętrowe – składa się z dwóch łóżek, umieszczonych jedno nad drugim.
  • Pojedyncze łóżko piętrowe – pod łóżkiem znajduje się najczęściej biurko albo sofa do siedzenia.
  • Element meblościanki – pojedyncze miejsce do spania jest umieszczone w ciągu mebli, na przykład nad biurkiem lub szafą.

Bardzo popularną alternatywą dla łóżka piętrowego jest natomiast kanapa z dodatkowym materacem wysuwanym na noc. W przeciwieństwie do zwykłego tapczanu zapewnia ona dzieciom odrębne przestrzenie do wypoczynku. Meble tego typu zapewniają czasem nawet trzy miejsca do spania, przydają się więc, kiedy w odwiedziny przyjedzie kuzyn lub kuzynka.

Pokój dla rodzeństwa: brat i siostra

Jeśli pokój ma dzielić brat z siostrą, trzeba umiejętnie wyważyć proporcje. Świetnym akcentem będzie inna pościel przeznaczona dla każdego z dzieci: w kwiatki czy motylki dla dziewczynki, zaś w klocki czy samochody dla chłopca – lub zupełnie odwrotnie!  I to bez względu na fakt, czy dzieci mają wspólne czy osobne łóżka. Każde dziecko powinno mieć również swój kosz na zabawki, a jeśli to możliwe – półkę lub niewielki regał, na których będzie mogło trzymać swoje skarby. Warto przy tym pamiętać, że urządzając pokój dla rodzeństwa, nie trzeba sztywno trzymać się reguł aranżacji w danym stylu – ma on przede wszystkim być funkcjonalny i podobać się dzieciom, nawet jeśli miałoby to oznaczać lekki stylizacyjny misz-masz.

Projekt DIY: łóżko piętrowe krok po kroku

Czego potrzebujesz, by samemu wykonać unikalne łóżko piętrowe dla swoich pociech?

  • 6 długich (200 cm) i 6 poprzecznych (90 cm) belek
  • 6 słupków (180 cm)
  • 5 krótkich żerdek (30-40 cm)
  • 2 materace (90 x 200 cm)
  • Niezliczonej ilości śrub, nakrętek, kołków i kątowników
  • Zabezpieczeń silikonowych na narożniki
  1. Krok

    Z czterech długich i poprzecznych belek wymierz i skręć dwa duże prostokąty. Użyj śrub o długości ok. 10 cm. To dwie powierzchnie spania dla Twoich dzieciaków. Do prostokątów od spodu przykręć po trzy deski z płyty meblowej, które utrzymają materace. 
  2. Krok

    Do obu prostokątów w odpowiednich odległościach dokręć na rogach cztery słupki – to będzie konstrukcja Twojego łóżka. Na jednym z długich boków dokręć pozostałe dwa słupki, połączone krótkimi źerdkami – to będzie drabinka do wejścia na piętro. 
  3. Krok

    Postaw całą konstrukcję “na nogi” i z pozostałych długich i poprzecznych belek stwórz barierkę dla dziecka, śpiącego na piętrze. 
  4. Krok

    Na właśnie utworzonych powierzchniach do spania, umieść materace. Zabezpiecz ostre miejsca. Voila! Gotowe

Pokój dla rodzeństwa w podobnym wieku

Nieco łatwiejszym zadaniem jest urządzenie pokoju dla rodzeństwa w podobnym wieku, choć również i ono uzależnione jest chociażby od płci dzieci oraz możliwej do wykorzystania przestrzeni. Jeśli dzieci są tej samej płci, wystarczy jedynie wyposażyć pokój w piętrowe łóżko, zaś w aranżacji trzymać się kolorystyki oraz motywów lubianych przez chłopców lub dziewczynki.

Pokój dla chłopca może być na przykład ozdobiony kolorem niebieskim i wszelkiego rodzaju dodatkami nawiązującymi do samochodów, sportu, dinozaurów czy innych zainteresowań młodych panów.

Możliwe, że oczekiwania sióstr spełni przypominający pałac księżniczki pokój dla dziewczynki. Jest zupełnie odwrotnie? Twoi chłopcy kochają róż, a dziewczyny groźne dinozaury? Nic nie stoi na przeszkodzie! Pamiętaj, że to przede wszystkim ich pokój!

Co jeszcze powinno znaleźć się w pokoju dziecięcym?

Oprócz łóżek i stref przeznaczonych dla nauki jeszcze kilka elementów jest niezbędnych, by stworzyć wymarzony pokój dla rodzeństwa. Czego nie może w nim zabraknąć? O jakich elementach należy pamiętać? Oto krótka lista-przypominajka!

  • Szafa na ubrania – najlepiej z drzwiami przesuwnymi i dużą ilością dodatkowych przegródek. Uzupełniona dodatkowymi półkami zapewni odpowiednie miejsce na wszystkie ubrania i skarby Twoich dzieci!
  • Pudełka i schowki na zabawki – zarówno te najmłodsze, jak i trochę większe – wszystkie dzieci kochają się bawić! W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć różnorodnych skrzyń, koszy i pudełek na zabawki, w którym zmieszczą się te najukochańsze z nich. To również nieoceniona pomoc w trakcie sprzątania. To prawdziwe skarbnice radości, w których znajdzie się wszystko dla dzieci!
  • Poduszki i kocyki – dzieciaki również potrzebują nieco wygody i komfortu po długim dniu w szkole czy przedszkolu. Takie miękkie dodatki stanowią fantastyczne dekoracje do pokoju dziecięcego, które mogą zdobyć ulubieni bohaterowie Twoich najmłodszych. Na pewno im się spodobają!
  • Lampki – niezależnie, czy te nastrojowe, czy zamocowane na biurku i przeznaczone do nauki – odpowiednie oświetlenie jest niezbędne, by zatroszczyć się o zdrowie i dobre samopoczucie Twoich dzieci!
  • Regał na książki – to również niezbędny element pokoju dziecięcego, szczególnie dla dzieci wieku szkolnym. Jeśli Twoje dziecko jest prawdziwym molem książkowym, może się okazać, że jeden nie będzie wystarczający!

Pokój dla rodzeństwa nie ma przed Tobą tajemnic i z pewnością uda Ci się zaaranżować go w taki sposób, by komfortowo spędzało w nim czas każde z dzieci.

Jeśli potrzebujesz dalszych porad, koniecznie zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie. Nie umkną Ci również dzięki temu codzienne dawki pomocnych wskazówek, inspiracji i najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. Do zobaczenia!