Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dwoje dzieci bawiących się obok namiotu w pokoju dziecięcym

Masz małe mieszkanie i wesołą gromadkę maluchów? Będziesz musiał więc urządzić komfortowy i praktyczny pokój dla rodzeństwa – a to nie lada wyzwanie! Eksperci od aranżacji wnętrz Westwing pokażą Ci, jak zaprojektować taką sypialnię, aby Twoje pociechy czuły się ze sobą wygodnie na wspólnej przestrzeni. 

Pamiętaj o tym, aranżując pokój dla rodzeństwa

 • Wiek dzieci. Zbyt duża różnica wieku między rodzeństwem może prowadzić do napięć. Zwłaszcza, gdy jedno z nich wejdzie w okres dojrzewania. Wtedy każdy woli być sam i w pojedynkę borykać się ze swoimi problemami. Tylko w wieku szkolnym lub przedszkolnym wspólny pokój to dobre rozwiązanie.
 • Charaktery. Jeśli już przed wspólnym zamieszkaniem między Twoimi dziećmi dochodzi do kłótni, poważnie przemyśl swój pomysł. Wtedy te spory tylko się nasilają. 
 • Reguły. Z góry ustal zasady. Zabawki każdego z maluchów przechowuj w osobnych pojemnikach. Jeśli siostra chce pożyczyć zabawkę od brata i odwrotnie, musi wcześniej poprosić o zgodę. To samo dotyczy wizyt znajomych ze szkoły. Jeśli chce zaprosić gości, konieczna będzie akceptacja współlokatora. 
 • Obszary osobiste. Pozwól każdemu dziecku na odrobinę kreacji. Maluchy na pewno chętnie wezmą udział w projektowaniu swoich małych kącików. Same wybiorą ulubione dekoracje ścienne np. z wróżkami i motylkami dla małych księżniczek czy z chmurami i samochodami dla młodych poszukiwaczy przygód. Dobierz piękną pościel i ramki na zdjęcia w odpowiednich kolorach. Stwórz dla każdego z dzieci indywidualne miejsca pracy, jeśli są już w wieku szkolnym i dostają prace domowe do odrobienia.

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Dobrze zabezpiecz meble, ale też unikaj wyposażenia pokoju z narożnikami i ostrymi krawędziami. Na podłodze, połóż antypoślizgowy dywan na wypadek zabaw i gonitw maluchów. Dodatkowo, stwórz przytulny kącik do zabawy, pełen poduszek, miękkich koców i przyborów do rysowania, gdzie najmłodsi będą mogli się wspólnie inspirować i tworzyć. Zaoszczędzisz sporo miejsca w pokoju dla rodzeństwa, budując dla swoich dzieci łóżko piętrowe. 

Zrób to sam: łóżko piętrowe krok po kroku

Czego potrzebujesz?

 • 6 długich (200 cm) i 6 poprzecznych (90 cm) belek
 • 6 słupków (180 cm)
 • 5 krótkich żerdek (30-40 cm)
 • 2 materace (90 x 200 cm)
 • Niezliczonej ilości śrub, nakrętek, kołków i kątowników
 • Zabezpieczeń silikonowych na narożniki

 1. Krok

  Z czterech długich i poprzecznych belek wymierz i skręć dwa duże prostokąty. Użyj śrub o długości ok. 10 cm. To dwie powierzchnie spania dla Twoich dzieciaków. Do prostokątów od spodu przykręć po trzy deski z płyty meblowej, które utrzymają materace. 

 2. Krok

  Do obu prostokątów w odpowiednich odległościach dokręć na rogach cztery słupki – to będzie konstrukcja Twojego łóżka. Na jednym z długich boków dokręć pozostałe dwa słupki, połączone krótkimi źerdkami – to będzie drabinka do wejścia na piętro. 

 3. Krok

  Postaw całą konstrukcję “na nogi” i z pozostałych długich i poprzecznych belek stwórz barierkę dla dziecka, śpiącego na piętrze. 

 4. Krok

  Na właśnie utworzonych powierzchniach do spania, umieść materace. Zabezpiecz ostre miejsca. Voila! Gotowe

Tego nie może zabraknąć w pokoju dla rodzeństwa

Piękne, miękkie, dekoracyjne tekstylia to absolutny must-have, jeśli chodzi o przytulne, ciepłe pomieszczenie. Zasłony i dywany w delikatnych pastelowych odcieniach lub z zabawnymi wzorami ozdobią okna, ściany i podłogę. Przytulny kącik nie może obejść się bez koców, pledów i poduszek. Kup ich więcej, aby uniknąć kłótni. 

Projektując pokój dla rodzeństwa, zainspiruj się naszymi wskazówkami. Wspólna sypialnia dla najmłodszych może być świetnym pomysłem, jeśli tylko zadbasz o odpowiednie kąciki dla każdego dziecka, wspólną strefę zabawy i piętrowe łóżko, które zaoszczędzi mnóstwo przestrzeni.