Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Pokój nastolatka z łóżkiem

Każdy chłopiec marzy o własnym pokoju i potrzebuje w nim przestrzeni do indywidualnego rozwoju. Kiedy dzieci stają się młodymi dorosłymi, posiadanie swojego pokoju nabiera jeszcze większego znaczenia. Pokój nastolatka to jego prywatne terytorium, strefa komfortu, w której może całkowicie poświęcić się swoim zainteresowaniom, nauce czy po prostu pobyć w odosobnieniu. Nastoletni okres to czas zawierania znajomości i wielkich przyjaźni, dlatego dobrze, jeśli pokój sprzyja spędzaniu w nim wolnego czasu. Wyposażenie pokoju młodzieżowego bez dwóch zdań powinno być funkcjonalne i praktyczne, a wystrój ma odzwierciedlać indywidualne upodobania czy zainteresowania jego właściciela, by czuł się w nim jak najlepiej. 

Pokój nastolatka: podstawy aranżacji

Przyszedł czas na urządzanie pokoju młodzieżowego? Tutaj prawo głosu ma każdy nastolatek. W końcu to ich własny azyl w domu rodziców.

Twój syn niechętnie opuszcza swój pokój i spędza w nim cały wolny czas? Tam ma spokój i ciszę, której nikt i nic mu nie zakłóca. Przy planowaniu i urządzaniu pokoju nastolatka, należy zaangażować jego właściciela, dając mu swobodę działania. Dzięki odpowiednio dobranym meblom młodzieżowym, kolorystyce i elementom dekoracyjnym, wnętrze pokoju młodzieżowego sprawi, iż młody indywidualista będzie mógł cieszyć się swoją prywatną przestrzenią. Dzięki naszym praktycznym wskazówkom dowiesz się, jak tego dokonać!

Masz przed sobą aranżację pokoju młodej kobiety? Przygotowaliśmy też wskazówki, jak urządzić pokój nastolatki.

Pokój dla młodego mężczyny: wybierz odpowiedni kolor

Na dobry początek przemaluj dawny pokój dziecięcy na biało. To dobra baza, ale jeśli klasyczna biel nie spełnia oczekiwać Twojego syna, zapytaj go o ulubione kolory. Stańcie razem w jego sypialni i zastanówcie się, jakie odcienie sprawią, że nastolatek będzie lubił swój pokój przez długi czas. Możecie również poeksperymentować z naklejkami ściennymi, które są ciekawą i niebanalną opcją dekoracyjną. Bez obaw – łatwo się je przykleja i równie łatwo ściąga, nie niszcząc ścian. 

Biało – czarny pokój młodzieżowy w sytlu loftowym

A może Twój syn postawi na mieszkankę bieli i czerni w swoim pokoju? Obecnie, biało – czarne pokoje młodzieżowe oraz biały pokój z jedną, czarną ścianą są bardzo modne. Jest to bezpieczene i minimalistyczne połączenie, stworzone sam raz do pokoju młodego mężczyzny.

Wskazówka: do aranżacji w stylu industrialnym idealnie pasują meble diy z palet oraz dekoracje vintage wyszperane na strychu. Najlepiej zaangażować nastolatka i jego kolegów w projekt budowania własnego łóżka i półek!

Pokój nastolatka w żółtym wydaniu

Żółty to przyjemny kolor do pokoju młodzieżowego. Jasny odcień pozytywnie nastraja do działania. Farba ścienna w słonecznym odcieniu przywoła ciepłe dni lata nawet w ciemne, zimowe dni. Dodatkowo, ten promienny kolor może mieć pozytywny efekt stymulujący i zwiększać koncentrację Twojego dziecka. Stwórz idealne miejsce, w którym nastolatek będzie mógł się zrelaksować po dniu pełnym wrażeń oraz odrobić swoje lekcje.

Pokój nastolatka na zielono

Również z zielenią można w ciekawy sposób zaaranżować pokój nastolatka. Zielony oznacza nadzieję, naturę i życie. Kolor ten ma również działać uspokajająco, więc idealnie nadaje się do sypialni. Każdy nastolatek powinien odpoczywać i regenerować się w swoim pokoju, dlatego ten żywy kolor na ścianach będzie naprawdę odpowiedni. Warto postawić na połączenie zielonego i żółtego, ponieważ taka kombinacja zapewnia idealną równowagę pomiędzy spokojem i koncentracją.

Czarny pokój młodzieżowy

Oto propozycja dla wielbicieli elegancji i odrobiny tajemniczości. Stawiamy w niej na efektowne, luksusowe materiały i ciemną paletę kolorystyczną. Taka nieco poważna stylizacja spodoba się zwłaszcza fanom designu.

Pokój nastolatka w stonowanych barwach

Chcesz stworzyć pokój dla nastolatka, wiesz, że nie lubi mocnych akcentów, ale nie chcesz, by ściana była po prostu biała? Spokojnie! Istnieje paleta bardziej dyskretnych i stonowanych kolorów do pokoju dziecka i nastolatka. Polecamy odcienie kremowe lub różne odsłony szarości, które idealnie sprawdzą się w młodzieżowej sypialni dla osoby ceniącej minimalizm i prostotę. Szary to kolor szlachetny, który rewelacyjnie komponuje się z naturalnym drewnem i innymi kolorami, więc będzie strzałem w dziesiątkę.

Pokój nastolatka w odcieniach niebieskiego

To dość oczywisty pomysł na aranżację pokoju dla chłopca, co nie znaczy, że musi być nudno. Wystarczy wybrać motyw przewodni, np. styl preppy z motywem polo, lub surferski błękit oceanu przełamany kolorem piaskowym.

Nasza wskazówka: dzięki pojedynczym akcentom w intensywniejszym odcieniu (np. w czerwieni lub złocie), przełamiemy naturalną bazę i podkreślimy indywidualność.

Funkcjonalne meble w pokoju nastolatka

Kiedy pokój chłopca zmienia się na pokój nastolatka, najpierw znikają stare zabawki, kiedyś modne plakaty lub inne dekoracje ścienne również tracą swój dawny urok. Jeśli meble są ponadczasowe i jeszcze niezbyt mocno zużyte, zazwyczaj pozostają podstawową kompozycją w nowo urządzonym pomieszczeniu. Dzięki temu cząstka małego chłopca zostanie w pokoju dojrzałego już nastolatka na długo. 

Umeblowanie pokoju: łóżko w pokoju nastolatka

Pokój nastolatka z niebieskim i białym wystrojem

Największą zmianą dotyczącą nowego umeblowania w pokoju nastolatka jest zmiana łóżka, z którego młody dżentelmen po prostu wyrósł. Wybierz nowy mebel do sypialni razem ze swoim synem, ponieważ to on będzie na nim wypoczywał, czytał książki, a nawet odrabiał lekcje.

Jeśli chodzi o rozmiar łóżka dla nastolatka, powinno mieć już ono wymiary jak dla osoby dorosłej, czyli co najmniej 80 x 200 cm.

Pamiętaj również, aby dobrać odpowiedni rodzaj łóżka do wielkości pokoju. Tutaj możesz wybrać z:

Biurko dla nastolatka

Dobrze dobrane biurko w pokoju nastolatka i nastolatki przyda się nie tylko do odrabiania lekcji, ale także do rozwijania hobby czy jako miejsce na komputer.

Kiedy kupujesz biurko dla młodszego dziecka, pamiętaj, że powinno ono rosnąć razem z dzieckiem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup biurka z regulowaną wysokością.

Pamiętaj: dla przeciętnego nastolatka mierzącego około 160 – 170 cm wzrostu, biurko o szerokości 140 cm i wysokości 70 cm to minimum.

Dobierz krzesło do biurka

Krzesło zaraz po łóżku i biurku jest kolejnym ważnym meblem w pokoju nastolatka. Dlatego szukając krzesła do pokojów dla nastolatków, kieruj się:

  • Szerokością – w momencie, kiedy nasza pociecha usiądzie na krześle, po jego bokach powinno zostać kilka centymetrów wolnej przestrzeni.
  • Głębokością – powinna ona być na około 3/4 szerokości uda naszego dziecka.
  • Wysokością – podczas siedzienia, nogi powinny być zgięte pod kątem prostym, a stopy całościowo opierać się na podłożu.

Pokój dla nastolatka: pomysły na aranżacje

Twój syn jest entuzjastycznie nastawiony do sportu, uwielbia technologię, a może jest muzycznie lub artystycznie utalentowany? Istnieje niezliczona ilość możliwości stworzenia ciekawego wnętrza młodzieżowego. Aby pokój nastolatka spełniał każde jego oczekiwanie w burzliwym okresie dojrzewania, wnętrze czasem należy przearanżować. Meble czy dekoracje zmieniają się zgodnie z preferencjami danego właściciela i warto, żebyśmy to zaakceptowali.

Oprócz łóżka, szafy i biurka, istotnym wyposażeniem większości pokoi dla nastolatków są półki lub inne elementy aranżacyjne, które nadają się do przechowywania książek, magazynów czy gier. Dzięki odpowiedniemu wzornictwu lub kolorom, nadamy wnętrzu oryginalny charakter.

  1. Wskazówka

    Dla modnego efektu w industrialnym stylu, ściany pokoju mogą pozostać w surowym stanie na przykład z widocznymi cegłami. Równie dobrze będą wyglądać otynkowane na szaro lub pokryte tapetą z motywem kamiennym.
  2. Wskazówka

    W pokoju miłośników jazzu lub rocka bębny, bas, gitara czy perkusja to oczywiście podstawa jeśli chodzi o dekoracje. Instrumenty podkreślają młodzieżowego ducha zapalonego muzyka. 
  3. Wskazówka

    Sprzęty i atrybuty sportowe, takie jak kije baseballowe, piłki czy zdobyte trofea, nadają się również jako elementy dekoracyjne w pokoju nastolatka.
  4. Wskazówka

    Chłopcy, którzy lubią modę, mogą liczyć na otwartą lub sprytnie wyposażoną garderobę. Proste konstrukcje wieszaków na ubrania mogą posłużyć również jako stojak na plakat czy obraz.
  5. Wskazówka

    Artyści potrzebują miejsca na kreatywną twórczość. Potrzebna jest spora ilość miejsca na ścianach na plakaty, obrazy lub kolaże fotograficzne. Takie ozdoby ścienne będą ciekawą i wyrazistą dekoracją pomieszczenia. 

Sami widzicie, że pokój młodzieżowy dla nastolatka musi być wyposażony zgodnie z jego potrzebami. Oprócz wystarczającej ilości miejsca do pracy i przechowywania, powinien również być przystosowany do odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Warto pomyśleć o miejscach siedzących dla przyjaciół. W tym przypadku sofa będzie idealnie spełniać swoją podwójną funkcję – wygodne siedzisko, a po rozłożeniu komfortowe miejsce do spania.

Pokój nastolatka: galeria inspiracji

Zobacz naszą galerią inspiracji, jak zaaranżować pokój dla nastolaka!

Wystarczy kilka prostych kroków, aby spełnić marzenie o pokoju młodego meżczyzny. We współpracy z kreatywnym nastolatkiem oraz z naszą pomocą, już za niedługo jego nowe królestwo będzie gotowe.

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert i promocji. Znajdziesz u nas wiele pięknych dekoracji i mebelków, które pomogą Ci urządzić wygodny pokój dla nastolatka.