kolorowa asymetryczna biblioteczka w salonie w stylu francuskim z białą sofą nerką i czarnym okrągłym stolikiem kawowym

Domowa biblioteczka dla jednych jest jedynie dodatkiem do stylowego wnętrza, dla innych sercem i centrum domu. Salon to pomieszczenie, w którym toczy się życie całej rodziny, dlatego dopasowana do jego aranżacji biblioteczka będzie prawdziwą ozdobą, uczyni wnętrze przytulnym i nada mu osobistego charakteru. Biblioteczka w salonie oprócz książek wspaniale wyeksponuje zdjęcia domowników, pamiątki z podróży oraz dekoracyjne bibeloty. Sprawdź nasze pomysły, jak dopasować biblioteczkę do stylu aranżacji Twojego salonu, jak układać książki oraz przedstawimy Ci kilka wskazówek, jak zaaranżować przestrzeń do czytalnia w salonie. Następnie, powiemy Ci, jak stworzyć strefę do czytania w sypialni oraz pokoju dziecięcym!

Jak dopasować biblioteczkę do stylu aranżacji salonu?

Domowa biblioteczka w salonie to pomysł, który gwarantuje wygodę i stwarza możliwość wygodnego czytania na kanapie lub w  fotelu, gdzie lektury będą w zasięgu ręki. Bez względu na to, na jaki model mebla się zdecydujesz, należy dopasować go stylem do wystroju Twojego wnętrza. Największym powodzeniem od kilku sezonów cieszy się styl skandynawski. Postaw tutaj na naturalne materiały, drewniana biblioteczka sprawdzi się doskonale. Regały i półki wykonane z jasnego lub bielonego drewna prezentują się solidne i będą Ci służyć przez wiele lat.

Nie zapominaj o ich prawidłowej pielęgnacji, aby bez względu na upływający czas, prezentowały się wciąż estetycznie. Natomiast jeśli aranżacja salonu w Twoim mieszkaniu jest odzwierciedleniem klasyki i ponadczasowości, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie biblioteczki w postaci prostego regału. We wnętrzach klasycznych nie pasują meble wykończone finezyjnymi detalami – w tym przypadku stawiamy na proste, minimalistyczne formy.

Biblioteczka w salonie z gabinetem – aranżacje

Jeśli zagospodarowałaś część salonu na domowe biuro, będzie to też idealne miejsce na domową biblioteczkę. Wystarczy, że postawisz taki regał za biurkiem (lub po jednej stronie biurka), tym bardziej, jeśli część książek przydaje się w Twojej pracy. Jest to też idealne tło na konferencję wideo. Taka ściana z książek za plecami doda Ci sporo autorytetu. Oczywiście bardzo ważne jest, by książki były wtedy zawsze w idealnym porządku.

Jak układać książki w domowej biblioteczce?

Ustawienie książek na tego typu regałach umożliwi stworzenie ciekawych kompozycji, na przykład według danej kolorystyki, co wzbogaci wystrój salonu. Możesz eksperymentować nie tylko z ułożeniem książek, ale i wysokościami bądź kolorami regałów. Regały wykonane z metalu i szkła doskonale wpisują się w styl i estetykę glamour. Tego rodzaju meble są trwałe i lekkie w swojej formie. Zastosowanie szkła sprawia, że mebel będzie odbijać światło i optycznie powiększać przestrzeń, tym samym nadając lekkości Twojemu księgozbiorowi. Natomiast w stylu vintage na półkach oprócz książek możesz ustawić rośliny w doniczkach, które dodadzą uroku Twojej kolekcji.

Nowoczesna biblioteczka w salonie będzie wyjątkowo innowacyjna jeśli wyeksponujesz w niej książki niczym obrazy. Będą Ci do tego potrzebne wąskie półki, na których ułożysz poszczególne egzemplarze. Tego typu aranżacja jest lekka i świetnie komponuje się z nowoczesnym stylem, w którym nie ma miejsca na zbędne przedmioty. Jeśli jesteś zwolennikiem minimalizmu, małą wystawkę z książek i pięknych podpórek możesz zrobić również na komodzie do salonu lub jako część dekoracji ściany z telewizorem.

Wideo – przewodnik: jak zaaranżować regał na książki?

  1. Kolorystyka. Zanim zaczniesz układać swoje skarby na półkach, przemyśl paletę kolorów. Ogranicz się do trzech lub czterech kolorów i postaraj się powtórzyć każdy przynajmniej trzy razy.
  2. Mieszanka faktur. Nawet przy ograniczonej palecie kolorów dekoracje nie będą wyglądać nudno, jeśli poeksperymentujesz trochę z fakturą materiałów.
  3. Układanie książek na regale. Nie wszystkie książki muszą być ułożone tak samo. Zamiast szczelnie wypełniać nimi półki, ułóż część z nich poziomo, a część pionowo. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca na dekoracje. Możesz również pogrupować książki i ułożyć je warstwowo, tak aby mniejsze leżały na większych.
  4. Dekoracje na regale. Na regale nie może również zabraknąć uroczych drobiazgów. Wyeksponuj świeczki zapachowe, małe figurki, zawieszki i inne drobiazgi. Dzięki nim stworzysz wyjątkową otwartą półkę!
  5. Porządek przede wszystkim. By Twoja biblioteczka zawsze wyglądała efektownie, ważne jest, by zawsze utrzymywać ją w absolutnej czystość. Jeśli książki nie są za witryną, raz w tygodniu przetrzyj kurze – koniecznie na sucho, szmatką lub odkurzaczem. Poza tym zawsze odkładaj książki na swoje miejsce i regularnie je przeglądaj i usprawniaj katalog, tak by był dla Ciebie najbardziej przydatny.

Pomysł na ścianę z książek – biblioteczka w salonie dla moli książkowych

Niektórzy z nas kochają książki tak bardzo, że potrzebują dla nich na prawdę sporo miejsca. W takim wypadku radzimy zacząć całą aranżację salonu od projektu: miejsce na książki. Taka ściana z literatury będzie prezentować się wyjątkowo efektownie zwłaszcza w mieszkaniach z wysokim stropem: w kamienicach, loftach i domkach. Książki mogą sięgać nawet pod sam sufit w salonie. Upewnij się tylko, że masz w asortymencie specjalną drabinkę do bibliotek. Możesz też wyposażyć się w specjalny regał z przesuwaną drabinką, dzięki któremu poczujesz się w swoim domu niczym w wiktoriańskiej bibliotece. W wypadku takiej ilości książek jeszcze ważniejsze jest utrzymanie absolutnego porządku i katalogowanie wszystkich pozycji za pomocą aplikacji. Korzystaj również z podpórek i figurek, by urozmaicić trochę tą przestrzeń wizualnie oraz w miarę możliwości wymieniaj stare, wymięte egzemplarze ulubionych pozycji na nowsze edycje. Niech biblioteka stanie się Twoją dumą.

Aranżacja kącika do czytania w salonie w 3 krokach

  1. Fotel

    W tym celu wygospodaruj kawałek podłogi w salonie najlepiej w pobliżu okna obok kanapy w salonie i umieść tam fotel do czytania. Wygodne oparcie dla pleców i łokci, często w komplecie z podnóżkiem, dadzą Ci ogromny komfort odpoczynku po całodniowej gonitwie. Fotel nie musi być w takiej samej kolorystyce co kanapa. Fotel w kontrastowym odcieniu będzie doskonałą dekoracją, wybieraj jednak stonowane barwy, unikając dużych wzorów, by nie dekoncentrować czytającego.
  2. Oświetlenie

    Obok fotela lub sofy powinno znaleźć się odpowiednie oświetlenie. Światło powinno być jasne, ale zarazem ciepłe, tak aby nie męczyło wzroku. Znakomicie sprawdzi się tutaj lampa podłogowa – nada pomieszczeniu przytulnego nastroju. Wybór jest ogromny: od lamp wykonanych z drewna, przez takie z chromowanej stali, szkła, aż po takie z plastiku. Możesz również postawić na dodatkowe źródła światła, takie jak girlandy oraz świeczki.
  3. Stolik

    W Twoim kąciku do czytania powinien znaleźć się jeszcze mały stolik kawowy, na który możemy odkładać czytane przez nas książki. Przytulności dodadzą tej strefie dekoracyjne poduszki, koc czy ciepły dywan na którym będziesz mógł oprzeć bose stopy. Postaw w pobliżu żywe rośliny doniczkowe, kolor zielony sprzyja koncentracji, wyciszeniu i poprawia samopoczucie. Przytulny, funkcjonalny, wygodny i praktycznie urządzony kącik czytelniczy stanie się Twoja domową oazą spokoju, w którym znikniesz na wiele godzin z ulubioną książką w ręku.

Strefa do czytania w sypialni

Bardzo często lekturze oddajemy się w naszym ulubionym miejscu odpoczynku – sypialni. Nie ma więc wątpliwości, że i tam powinna znaleźć się przytulna strefa do czytania. Optymalnym na to miejscem w sypialni jest oczywiście łóżko, musi ono być wygodne i odpowiednio przystosowane. Miękkie poduchy, które podłożysz sobie pod plecy i głowę to podstawa. Stolik lub szafka nocna i oczywiście sprzyjające lekturze oświetlenie dopełnią całości.

Jeżeli Twoja sypialnia posiada nietypowe skosy lub wnękę, to pomyśl o zaaranżowaniu takiego miejsca na przytulny kącik do czytania. Wówczas wstaw tam wygodny fotel, najlepiej z podnóżkiem i zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Możesz użyć lampy stojącej o optymalnej do czytania intensywności światła. Nie zapomnij o eleganckim stoliku kawowym, który urozmaici wystrój i pozwoli odłożyć wygodnie książkę lub wieczorną herbatę. Kolorowe poduchy, koc i mięciutki dywanik przeniosą Cię w krainę marzeń i relaksu.

Aranżacja biblioteczki dla dzieci

Aby Twoje dziecko chętnie sięgało po książki, warto zorganizować mu kącik biblioteczny odpowiadający jego zainteresowaniom. Musi to być miejsce przytulne miejsce, sprzyjające wyciszeniu. Powinna być to strefa wizualnie wydzielona, wtedy łatwo przekonasz dziecko, że to przestrzeń specjalnie stworzona dla niego do czytania.

Maluchy cenią sobie swobodę, jaką daje im siedzenie na podłodze – mogą się wówczas także wygodnie położyć. Powieś kilka półek lub postaw lekki regał, do tego dorzuć kilka dużych, kolorowych poduszek, zainstaluj odpowiednie oświetlenie i kącik dla milusińskiego gotowy. Innym pomysłem atrakcyjnym wizualnie, gwarantującym Twojemu dziecku intymną atmosferę, będzie zbudowanie namiotu.

Stwórz konstrukcję z kawałka tkaniny lub koca, dodaj lampki choinkowe lub girlandę świetlną plus oczywiście dodatkowe oświetlenie do czytania oraz wygodne, kolorowe poduchy. Czasem wystarczy jedynie poukładać w jednym miejscu dużą ilość poduszek lub postawić pufę, najlepiej pod oknem, by zapewnić dobre światło do czytania. Dobrym pomysłem jest również zbudowanie namiotu dla dzieci w kształcie tipi, w którym Twoja pociecha będzie mogła czytać swoje ulubione książki.

Biblioteczka w salonie: kreatywne rozwiązania

Pięknie i funkcjonalnie wyeksponowane książki mogą stanowić nieprzeciętny element dekoracji. Jeżeli lubisz proste rozwiązania złóż samodzielnie pomysłową półkę. Kilka desek pomaluj na dowolny kolor i polakieruj. Następnie przymocuj do ściany w salonie tak, by tworzyły ciekawy geometryczny wzór lub układały się w inny nietypowy kształt. Ciekawy efekt dadzą powieszone niesymetrycznie półki różnych rozmiarów. To bardzo prosty i niedrogi sposób na ciekawą biblioteczkę w salonie.

Jeśli w Twoim domu są schody w salonie, możesz również wykorzystać przestrzeń tuż pod nimi i zaaranżować tam przytulny kącik do czytania. Możesz nawet pobawić się w DIY i umieścić tam specjalnie dopasowy regał do książek.

Innym rozwiązaniem będzie zastosowanie metalowego regału, który w połączeniu z drewnianymi elementami świetnie wpisze się w nowoczesną aranżację. Możesz umieścić go pod ścianą lub podzielić powierzchnię Twojego salonu, tworząc kącik czytelniczy. Elementem, który przesądzi o tym, jak prezentuje się Twoja biblioteczka jest oświetlenie. Oprócz lampy skierowanej na strefę czytania, zadbaj także o różnorodne światło rozproszone. Pamiętaj, aby kącik czytelniczy był elementem dekoracji, więc utrzymuj go w porządku!

Dzięki naszym wskazówkom Twoja biblioteczka w salonie będzie zaaranżowana zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie. Zarejestruj się na Westwing i wybierz stylowe meble i akcesoria pasujące do Twojego wnętrza!