Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
jasny minimalistyczny salon z sofą modułową

Feng shui jest starożytną chińską filozofią służącą planowaniu przestrzeni i wnętrz w sposób, który służy szeroko pojętemu zdrowiu i szczęściu człowieka. Już choćby z tego powodu warto poznać jej zasady, w końcu chodzi o nasze dobre samopoczucie! Salon według tej filozofii jest najważniejszym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu – tu odpoczywamy i ładujemy baterie na kolejne dni. Zachęcamy Was do zaznajomienia się z regułami feng shui salon, które znawcy opracowali dla aranżacji tego wnętrza. Wiele z nich można wprowadzić bez większych trudności i to z korzyścią dla wyglądu pomieszczenia oraz komfortu mieszkańców. Nic nie tracimy, a wiele możemy zyskać.

Feng shui: dobra energia we wnętrzu

Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz feng shui stanowi określony zbiór reguł, które – jeśli będą przestrzegane – przyczynią się do tego, że każde wnętrze będzie spełniało funkcje, jakie są mu przypisane, co sprawi, że będziemy czuć się w nim komfortowo. Z reguł tych wynika, w jakich kolorach powinno być zaaranżowane pomieszczenie, jakimi przedmiotami, meblami i akcesoriami się otaczać w poszczególnych wnętrzach, gdzie i jak je ustawiać, żeby korzystnie na nas oddziaływały. To właściwe ustawienie wiąże się ściśle z pozostawieniem miejsca na swobodny przepływ energii Chi, począwszy od wejścia, poprzez wszystkie pomieszczenia. Łatwiej nam będzie zrozumieć te reguły, jeśli bliżej poznamy ogólne zasady feng shui: pięć żywiołów, siatka bagua, yin i yang.

Pięć żywiołów

5 żywiołów według fend shui na grafice

Feng shui opiera się na wykorzystaniu siły pięciu żywiołów oddziałujących na różne dziedziny naszego życia. Należą do nich: drzewo/drewno, ogień, ziemia, metal, woda. Żywiołom tym przyporządkowano określone kolory, oraz porę roku.

  1. Drzewo na przykład oznacza zieleń i wiosnę.
  2. Ogień to czerwień i lato.
  3. Ziemi przypisuje się kolor pomarańczowy i późne lato.
  4. Metal to kolor popielaty i jesień.
  5. Woda – kolor niebieski i zima.

Elementy te oddziałują na siebie na różne sposoby, czasem korzystnie dla nas, czasem mogą nam szkodzić. Wszystko będzie działać bez zarzutu, jeśli w aranżacji wnętrza osiągniemy harmonię, którą zapewni: swobodny przepływ energii w całym domu, właściwe zaplanowanie poszczególnych wnętrz i zastosowanie odpowiednich proporcji w oddziaływaniu poszczególnych żywiołów w różnych strefach domu. To z kolei opisuje kolejna zasada feng shui – siatka bagua.

Siatka bagua

siatka baugna

Jest podstawą w planowaniu przestrzeni do życia. Pomaga wyznaczyć miejsca dla poszczególnych pomieszczeń w domu, a także wskazuje, jak te pomieszczenia urządzić, w co wyposażyć, gdzie ustawić meble itp. Siatka bagua wyobrażana jest jako diagram podzielony na dziewięć kwadratów-stref. Zaleca się nałożenie jej na plan mieszkania – na tej podstawie wyznacza się miejsca określonych wnętrz. Siatkę bagua układamy zawsze w ten sposób, aby wejście znalazło się w strefach: 1 (kariera), 6 (przyjaciele) lub 8 (wiedza). Pozostałe strefy to: związki (strefa 2), rodzina (3), bogactwo (4), zdrowie i harmonia (5), przyszłość i dzieci(7), sława i reputacja (9).

Yin i yang

Pierwiastki yin i yang. Są to dwie podstawowe siły, które wpływają na przepływ energii chi. Yin jest traktowana jako element żeński, spokojny, bierny, zaś yang to pierwiastek męski, aktywny i silny. Obie te energie są przeciwstawne, ale dążą ku sobie i są od siebie zależne. Aby wokół panowała harmonia i swobodnie przepływała energia powinny się one uzupełniać. W przełożeniu na wnętrza wygląda to tak, że niektóre pomieszczenia pasują do aktywności yin i w nich należy aranżować wnętrza do odpoczynku. Inne natomiast podlegają energii yang – tam warto urządzić kuchnię, miejsce do pracy lub domową siłownię.

Feng shui salon: jaki kolor ścian wybrać?

Salon jest centrum życia rodzinnego, w tym pokoju również przyjmujemy gości. Charakter pomieszczenia, według zasad feng shui, wskazuje, że powinniśmy w jego aranżacji podkreślić więzi rodzinne i przyjacielskie, miłe wspomnienia a także otwartość. Rodzinie przypisany jest żywioł drewna, a z kolorów: brązy, turkusowe odcienie zieleni. Energia tych kolorów nie drażni, ale też całkowicie nie wycisza – pozwala na normalne funkcjonowanie. Jeśli zatem szukasz w salonie odprężenia po emocjonującym dniu w pracy zastosuj elementy tych barw w aneksie wypoczynkowym salonu – w kolorze brązowym może np. być sofa, a poduszka na niej – turkusowa. Przy sofie ustaw drewniany stolik, a na nim zdjęcia rodzinne w ramkach z drewna.

Ze względu na reprezentacyjny charakter salonu, spotkania rodzinne i z przyjaciółmi w tym pomieszczeniu powinny także pojawić się kolory feng shui związane z aktywnością energii pierwiastka yang: czerwień, pomarańcz, żółty. Jako że są one dosyć mocne i odważne zadbaj raczej o dodatki, w których wystąpią te barwy, na przykład: misy, świece, dywanik przy sofie, pledy, tekstylia.

Ściany w salonie mogą być w odcieniu złamanej bieli, która przywraca spokój i harmonię, a jednocześnie pokazuje otwartość domowników na zmiany. Jednocześnie takie ściany będą dobrym tłem dla barw w innych strefach pokoju oraz kolorów dodatków opisanych powyżej.

Jak wprowadzić równowagę do aranżacji?

  • Przewietrz dokładnie wnętrze. Wietrzenie trzeba przeprowadzać często, gdyż świeże powietrze wpadające do pokoju zajmuje miejsce negatywnej energii. Wietrzenie powinno trwać dziewięć minut.
  • Posprzątaj w salonie. Trzeba się pozbyć niepotrzebnych przedmiotów, dodatków, pamiątek (zwłaszcza tych, które przywołują złe wspomnienia lub emocje). Takie rzeczy kumulują złą energię. Porządek musi zapanować w szafkach, komodach. Czyste muszą być szyby w oknach, witrynkach oraz lustra.
  • Zadbaj o równowagę siły pięciu żywiołów w salonie. Najprostszym sposobem jest uwzględnienie w aranżacji przedmiotów, kształtów lub kolorów związanych z każdym z nich. Na przykład do ziemi przypisane są kolory: żółty, czerwony, fioletowy, barwy ziemi. Odpowiadające jej materiały to len, terrakota, ceramika, porcelana, glina, kamień. Kształty powinny być raczej płaskie, odpowiadają im miękkie tkaniny, pledy.
  • Stwórz przestrzeń dla każdego domownika. Jako że salon jest pokojem dla każdego mieszkańca, tak więc również każdy powinien mieć swój ulubiony „kącik” we wnętrzu, swoje miejsce przy stole, dzieciom warto stworzyć możliwości do bezpiecznej zabawy, itp.
  • Zatrzymaj dobrą energię. Aby energia chi mogła krążyć swobodnie, należy pamiętać o zamykaniu drzwi. Ważne jest również unikanie ostrych kantów oraz krawędzi, które zaburzają odbiór przestrzeni.

Najważniejsze zasady feng shui w salonie

Białe wnętrze z stolikiem rattanowym, wazoną oraz lustrem

Zasady feng shui salon dotyczą wszystkich aspektów wnętrza, ich uwzględnienie w aranżacji umożliwia stworzenie miejsca uporządkowanego i nastrojowego, w którym każdy z domowników będzie mógł zająć się tym, co lubi. Jeśli to tylko możliwe na salon warto przeznaczyć pokój jak najbliżej wejścia. Chodzi o to, żeby prywatne pomieszczenia domowników nie znajdowały się na drodze gości. Najlepiej, by okna wychodziły na południowy wschód. Nie zawsze jest to możliwe, jednak pokój z oknami na północ nie powinien w ogóle być rozważany na salon. Planując aranżację zwróćmy uwagę na te aspekty:

Funkcja salonu

wnętrze jasnego salonu z szarą sofą, pomarańczowym fotelem, metalowym stolikiem kawowym oraz szarym dywanem

Chodzi o to, jakie aneksy należy zaaranżować we wnętrzu. Z pewnością musi być kącik wypoczynkowy z kanapą i ewentualnie fotelami, w którym będzie można oglądać telewizję, czy słuchać muzyki. Przyda się miejsce, w którym pasjonaci książek będą mogli się oddać lekturze. Dzieci w zależności od wieku muszą mieć „kawałek podłogi” na zabawę np. klockami, a starsze – miejsce, by postawić laptop. W większości salonów aranżuje się także kącik jadalny ze stołem.

Rozmieszczenie mebli

Biały salon z czarną, metalową otwarta półką z dekoracjami, szarą sofą, drewnianym fotelem oraz dywanem

Zastanawiając się nad rozmieszczeniem mebli w salonie feng shui warto pamiętać o:

  1. Od progu powinien być widoczny ładnie urządzony kącik wypoczynkowy z kanapą, małym dywanikiem i stolikiem kawowym – najlepiej drewnianym, okrągłym, owalnym lub ośmiokątnym, bez ostrych kantów.
  2. Lepiej nie rozkładać w salonie dużego dywanu, gdyż zakłóca on przepływ energii.
  3. Kanapa powinna stać plecami do ściany i przodem do drzwi, tak byśmy widzieli wchodzące osoby. To samo ustawienie dotyczy innych miejsc do siedzenia (także przy stole czy w kąciku do czytania).
  4. Jeśli w pokoju jest kominek, to warto to miejsce zaaranżować jako focal point, czyli najważniejszy i najpiękniejszy punkt w pokoju. Przy kominku może stać kanapa lub fotel, by domownicy mogli odprężyć się patrząc na ogień.
  5. Nad kominkiem, w zależności od stylu paleniska i pokoju, może wisieć obraz, którego widok nas relaksuje, pamiątkowe zdjęcia rodzinne czy ulubiona grafika.
  6. Środek salonu powinien pozostać wolny i wizualnie znajdować się w samym centrum. Dzięki temu pomieszczenie będzie emanować spokojem i siłą.
  7. Okrągłe elementy, takie jak przytulny dywan lub stolik, dobrze podkreślą rozkład pomieszczenia

Miejsce na telewizor

Fragment salonu z czarną ścianą, z gelarią obrazów, telewizorem nad czarną komodą z dekoracjami

Odbiornik nie może stać czy wisieć w centralnym punkcie pokoju. Lepiej umieścić go tak, by zbytnio nie rzucał się w oczy, ale też by w sąsiedztwie było na czym usiąść, żeby oglądać tv. Warto rozważyć umieszczenie telewizora na ruchomym wysięgniku, tak by go wysuwać wtedy, gdy jest potrzebny. Telewizor nie może być włączony przez cały dzień. Bardziej efektywne niż telewizor jest akwarium z naturalną roślinnością i złotymi rybkami, będącymi zwiastunem bogactwa.

Oświetlenie salonu

Zbliżenie na białą sofę, okrągłu stolik z lampką, stolik kawowy z dekoracją

Zazwyczaj w salonie wisi lampa sufitowa rozświetlająca całe pomieszczenie, czasem w dużych wnętrzach bywają nawet dwie. Prócz tego konieczne są źródła światła budującego nastrój: kinkiety, lampki stawiane na blacie komody, lampa stojąca. Przydaje się też oświetlenie dekoracyjne, np. podświetlające kolekcję porcelany w witrynie, lampy oświetlające obrazy na ścianie.

Dowiedz się więcej o aranżacjach feng shui! Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuły dotyczące:

5 kroków do feng shui w salonie

Jasny salon z narożną sofą, dwoma stolikami oraz fotelem

Zanim twój feng shui salon będzie odpowiadał zasadom tej starochińskiej filozofii musisz wykonać kilka niezbędnych czynności, które go do tego przygotują.

  1. Oczyszczanie przestrzeni

    Oczyść przestrzeń wnętrza. Przestrzeń pozbawiona wpływów złej energii jest ważna w każdym pomieszczeniu. Szczególne znaczenie jednak ma w salonie, w którym czas spędzają domownicy oraz ich goście i wszyscy powinni się czuć komfortowo. Oczyszczanie przestrzeni można przeprowadzić różnymi sposobami.
  2. Znaczenie soli we wnętrzach feng shui

    Znawcy feng shui polecają rozsypanie soli himalajskiej w miejscach, w których może się kumulować nieodpowiednia energia lub podejrzewasz, że pozytywna energia chi natrafia na jakieś przeszkody. Sól pochłania negatywne wibracje. Można też zastosować lampy solne.
  3. Dzwonki jako dekoracje

    Innym sposobem jest rozmieszczenie w pokoju dzwonków tybetańskich – najlepiej powiesić je w centrum pomieszczenia. Dźwięk dzwonków nie tylko oczyszcza przestrzeń, lecz również zachowuje pozytywną energię na dłużej.
  4. Aromaterapia w służbie feng shui

    Oczyszczanie salonu przeprowadza się także za pomocą kadzideł, najlepiej zastosować w tym celu szałwię białą lub tzw. święte drzewo czyli drewienka palo santo. Należy podpalić końcówkę drewienka i pozwolić mu na powolne wypalanie i wydzielanie aromatu oczyszczającego wnętrze, a także kojącego nasze zmysły.
    Pomocne jest również rozpylenie aromatycznych olejów, np. palo santo, słodka pomarańcza czy biała szałwia.

Dekoracje feng shui: salon

Dodatki i akcesoria dekoracyjne do salonu feng shui mają nie tylko zdobić, lecz także pozostawać w zgodzie z zasadami feng shui, sprzyjać wyciszeniu, relaksowi i ogólnie rzecz ujmując – przepływowi korzystnej energii.

  • Mile widziane są obrazy, ale o przyjemnej, relaksującej tematyce. Można stawiać na obrazy przedstawiające kwiaty i rośliny, pejzaże, ryby, ptaki lub konie.
  • Nie należy eksponować ostrych przedmiotów, takich jak miecze, broń palna, ani skór zwierząt.
  • Na blatach możemy stawiać ozdobne świece, rodzinne zdjęcia w drewnianych ramkach, najlepiej okrągłych lub owalnych, gustowne, designerskie figurki.
  • W roli dekoracji mogą występować lustra, które odbijają światło i pozytywną energię, a przy tym powiększają przestrzeń i rozjaśniają ją, rozpraszając światło. Z tych względów warto je zawieszać lub stawiać w ciemnej części salonu. Pamiętajmy jednak, by lustra nie odbijały drzwi wejściowych.
  • Typową dekoracją salonu feng shui są metalowe dzwonki i misy grające (śpiewające), czasem zwane tybetańskimi. Wydawany przez nie dźwięk odpręża oraz oczyszcza atmosferę wnętrza.
  • Dobrze widziane są świeże kwiaty cięte o okrągłych liściach. Najlepiej, w kolorach związanych z pierwiastkiem yang, czyli czerwonym, pomarańczowym, żółtym. Trzeba dbać, by zawsze miały świeżą wodę. Wyrzucamy rośliny natychmiast, gdy tracą urodę. Kwiaty eksponujemy w wazonach o opływowym kształcie.

Rośliny do salonu feng shui

Naturalne rośliny są nazywane must-have domu urządzonego według zasad feng shui. Uważa się, że wiele z nich ma „wrodzone” właściwości korzystnego wpływania na ludzi i zwierzęta oraz aktywowania przepływu energii chi. Sporo oczyszcza powietrze we wnętrzu i emituje do atmosfery tlen za dnia i w nocy. Jest wiele kwiatów, które warto mieć w salonie feng shui, natomiast zdecydowanie unikać należy kaktusów.

Oto rośliny, które są pożądane w salonie feng shui:

  • Grubosz, czyli drzewko szczęścia,
  • Skrzydłokwiat,
  • Bambus,
  • Sansewieria gwinejska,
  • Pachira wodna,
  • Paprocie,
  • Orchidea,
  • Drzewko pomarańczowe,
  • Szałwia.

Wiele osób podchodzi do feng shui z lekkim przymrużeniem oka. Niemniej jednak ta filozofia ma ponad dwa tysiące lat. Dlaczego więc nie skorzystać ze wskazówek, które mają poprawić nasze życie, upiększyć wnętrze i uzdrowić jego atmosferę?

Jeśli szukasz dalszych wskazówek, jak urządzić salon feng shui dołącz do klubu Westwing. Otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w świetnych cenach!