Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
beżowy salon w bloku

Salon w bloku zazwyczaj musi spełniać kilka funkcji jednocześnie. Na niewielkim metrażu często trzeba zmieścić strefę relaksu, jadalnię oraz sypialnię. Pokój dzienny w małym mieszkaniu czy kawalerce nie musi się jednak kojarzyć z zagraconą meblami przestrzenią. Warto wybrać do niego takie rozwiązania, które pomogą nam w utrzymaniu porządku i nadadzą mu lekkości. Dlatego naszymi sprzymierzeńcami są niskie meble, sofa rogowa i sprytne rozwiązania do przechowywania. Podpowiadamy, jak urządzić niewielki salon w bloku, aby był przytulny i wygodny.

Aranżacja salonu w bloku

Zwykło się uważać, że mały salonu w bloku to nie lada wyzwanie. Tymczasem nie taki diabeł straszny jak go malują. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, bo mieszkanie w bloku rządzi się własnymi prawami. Przede wszystkim przyjrzyj się jaki kształt ma Twój salon po to, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a wady przekuć w zalety.

Zastanów się jaką rolę będzie pełnił – jeśli jest otwarty na kuchnię, a oprócz tego musi się w nim zmieścić jadalnia i kąt do pracy, warto rozdzielić poszczególne strefy modułowymi regałami, ażurowym parawanem czy dywanem. Przemysł kwestię mebli – może nie potrzebujesz ich wcale tak dużo? W myśl zasady „mniej znaczy więcej” postaw na kilka najpotrzebniejszych. Zbieranina wielu, nawet niedużych, niepotrzebnie zagraci powierzchnię.

Najważniejsza jest wygoda, dlatego zdecyduj się na praktyczne rozwiązania, które nie zabierają miejsca (jeden większy głośnik bluetooth zamiast wielopiętrowej wieży, podwieszony pod sufitem projektor, a jeśli nie możesz się obejść bez telewizora, ukryj go sprytnie wieszając na ścianie wśród ładnie oprawionych grafik czy plakatów – wtopi się w tło. 

Aranżacja pokoju dziennego z funkcją spania

Salon w mieszkaniach dwupokojowych czy kawalerkach często pełni również rolę jadalni i sypialni. Oprócz miejsca do odpoczynku na ograniczonej przestrzeni musi się znaleźć stół z krzesłami oraz sofa pełniąca funkcję łóżka. Jak zatem połączyć salon z sypialnią i jadalnią? Rozwiązaniem jest wybranie odpowiednich mebli i wydzielenie poszczególnych stref, które uporządkują przestrzeń w salonie. Dlatego, jeśli marzysz o wielofunkcyjnym salonie w bloku, skorzystaj ze wskazówek naszych stylistów wnętrz.

  1. Podział na strefy

    W zależności od Twoich preferencji możesz wydzielić poszczególne strefy lub stworzyć dopełniającą się wzajemnie całość. Wszystkie ściany mogą być pomalowane na jeden kolor, w ten sposób uzyskasz jedną otwartą przestrzeń, doskonałą do dalszej aranżacji. Jasne barwy jak biel, beż czy modne szarości optycznie powiększą pomieszczenie. Możesz również wyeksponować jedną ze ścian przez pomalowanie na inny kolor, położenie tapety w ciekawy wzór bądź zrobienie ceglanej ściany.  

  2. Meble z efektem lekkości

    Centralnym punktem w wielofunkcyjnym salonie jest zazwyczaj kanapa oraz stół z krzesłami. Na niewielkim metrażu lepiej wybrać małe gabarytowo meble jak nieduży narożnik z funkcją spania, rozkładany stół i lekkie krzesła np. z przezroczystego tworzywa, które dają wizualny efekt lekkości.

  3. Sofa narożna – idealna do małych przestrzeni

    Ustawienie narożnika pod ścianą sprawi, że zyskasz otwartą przestrzeń, idealną do zaaranżowania jadalni. Jeśli dysponujesz większym metrażem, możesz ustawić kanapę na środku salonu, wyraźnie oddzielając strefę odpoczynku od pozostałej części pomieszczenia. Za sofą może stanąć regał z książkami, uzupełniający Twoją oazę odpoczynku.

  4. Czas na relaks!

    Dekoracje takie jak dywan czy żyrandol nisko zawieszony nad stołem skutecznie rozdzielają strefę jadalni od wypoczynkowej. Warto również w pobliżu stołu ustawić nieduży kredens lub komodę na zastawę i sztućce. Z kolei, stolik kawowy ustawiony obok kanapy, pomieści wszystko, co chcesz mieć pod ręką w czasie odpoczynku.

Wybieramy meble do małego salonu w bloku

Małe mieszkania dwupokojowe a także kawalerki zyskają więcej cennej przestrzeni, jeśli wybierzesz niewysokie i funkcjonalne meble. Stół do strefy jadalnej nie powinien być zbyt duży, by nie przytłoczyć małego salonu. Najlepiej zdecydować się na rozkładany model z okrągłym lub owalnym blatem, który można również szybko rozłożyć w razie wizyty gości. Krzesła do salonu możesz wybrać z innego kompletu niż stół, dzięki temu Twoja aranżacja nie będzie monotonna. Całość zyska więcej świeżości i oryginalności, jeśli zdecydujesz się na różne modele krzeseł.

Idealnym dodatkiem do małych metraży są modne pufy. Wykorzystasz je do siedzenia lub jako stolik, a jeśli nie będą potrzebne, bez problemu wsuniesz je pod stół lub konsolę. Niektóre modele mają też miejsce na przechowywanie. Do Twojej strefy relaksu potrzebujesz jeszcze stolika kawowego z ażurową podstawą. Dziękki lekkiej konstrukcji z łatwością przeniesiesz go w inne miejsce.

W niewielkim salonie potrzebne jest również miejsce na książki, ozdoby czy pamiątki. Ażurowe regały i zawieszone na ścianie proste półki sprawdzą się w tej roli znakomicie. Do łask wracają także meblościanki, nowoczesne w formie ustawione na jednej ze ścian nie przytłoczą nawet małego salonu. Z kolei meble jak komody z pojemnymi szufladami i niskie szafki RTV, przydadzą się na ubrania oraz inne domowe akcesoria. Do małych pomieszczeń polecane są także zajmujące mało miejsca lekkie meble modułowe, w razie braku miejsca do przechowywania, wystarczy jeśli dostawisz kolejny moduł.

Sofa narożna: bohaterka małych salonów

sofa narożna Sofia w salonie boho

Sofa narożna i mały salon to duet idealny. Ten typ kanapy ma dwie podstawowe zalety: po pierwsze, pozwala w pełni wykorzystać jeden z kątów, a po drugie, zostawia cały środek pokoju wolny. Jeśli zdecydujesz się na rozkładaną sofę, salon stanie się również Twoją sypialnią lub pokojem gościnnym. Zwróć uwagę, czy sofa ma też pojemnik na pościel. To mały detal, który zrobi różnicę. W niewielkich salonach każde dodatkowe miejsce do przechowywania jest na wagę złota.

Podsumowując, w małym salonie funkcjonalność mebli ma kluczowe znaczenie. Dobrze jeśli mogą być dodatkowym miejscem do przechowywania, a ich forma, kolor i materiał dają wrażenie lekkości i nie przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się po salonie.



Ustawienie mebli w salonie w bloku

Salon w bloku zazwyczaj łączy kilka funkcji. Często zdarza się, że na kilkunastu metrach kwadratowych musi zmieścić się też kuchnia w bloku. Dlatego tak ważne jest takie ustawienie mebli, żeby pełniąc swoje role przy okazji sprytnie oddzielały poszczególne strefy.

  • Salon kwadratowy: Najważniejszym miejscem jest kącik wypoczynkowy. W kwadratowym salonie warto odsunąć sofę od ściany i ustawić ją tak, żeby oddzielała strefę kuchenną od jadalnianej. Dla komfortu  lepiej czasem zrezygnować z fotela na rzecz wygodnego pufa – ten niewielki i praktyczny mebel łatwo wsunąć pod konsolę czy stół, żeby zyskać miejsce, a przy okazji może też pełnić rolę stolika kawowego.
  • Salon wąski: Inaczej jest w przypadku salonu wąskiego – w tym przypadku lepiej sprawdzą się meble ustawione przy ścianie, które zostawią więcej wolnej przestrzeni na środku.
  • Mały salon: W małym salonie możesz wydzielać przestrzeń ażurowymi regałami – wyglądają bardzo lekko, sprawiają wrażenie jakby ich nie było, a jednak spełniają konkretna funkcję – możesz ustawić na nich książki, donice z kwiatami, dekoracyjne dodatki. Takie modułowe regały dają się ustawiać w różnych konfiguracjach.

Stół w salonie w bloku

Jego kształt zależy od ilości osób, która będzie przy nim zasiadać. Przy prostokątnym zmieści się ich mniej, ale za to można go dostawić jednym bokiem do ściany, a w razie potrzeby odsunąć. Razem z krzesłami może też oddzielać strefę kuchenną od reszty salonu. Okrągły, wizualnie wygląda lżej a jego powierzchnia pozbawiona kantów mieści więcej osób. Jeśli do tego się rozkłada jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli przyjmujesz często gości. Podobną zasadą rządzą się stoliki kawowe – w niewielkim wnętrzu znacznie lepiej sprawdzą się te o zaokrąglonych lub owalnych kształtach – są bardziej ustawne i wizualnie wyglądają lżej niż kanciaste. 

Salon z jadalnią w bloku

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest kuchnia w bloku połączona z salonem i jadalnią. Jak połączyć trzy strefy jeśli salon w bloku jest niewielki? Podstawowa zasada to jasne kolory, które optycznie rozświetlą i powiększą pomieszczenie. Tak zaaranżuj przestrzeń, żeby rozdzielić ją na poszczególne strefy.

Możesz to zrobić za pomocą mebli (prostokątnego stołu z krzesłami, sofy, modułowego regału), świetnie odgranicza też dywan. Pamiętaj, że okrągły stół lepiej ustawić w rogu – wtedy w niewielkim pomieszczeniu łatwiej będzie się poruszać, a przestrzeń wolna od mebli na środku wyda się większa. Jadalnia to nie tylko stół, ale też wygodne krzesła – postaw na lekkie ażurowe, a jeśli tapicerowane to na smukłych nóżkach i z zaokrąglonymi siedziskami.

Kolor tapicerki dopasuj do dodatków w salonie, np. odcienia poduszek na sofie lub wzoru na dywanie – to pozwoli zachować stylistyczną konsekwencję. Zrezygnuj z centralnie wiszącej lampy – podwieś ją nisko nad stołem – to stworzy kameralny nastrój w kąciku jadalnianym. Uzupełnieniem oświetlenia może być lampa podłogowa przy sofie lub stołowa na konsoli.



Magia kolorów: paleta kolorystyczna do małego salonu

Do małych metraży zawsze polecane są jasne palety kolorystyczne: biel, beż i rozmyte szarości. Nadadzą lekkości wnętrzu i sprawią, że wyda się większe. Jeśli jesteś miłośnikiem wyrazistych barw, możesz zaszaleć, malując jedną ścianę na mocniejszy kolor.

Jak zaoszczędzić miejsce w salonie?

Cenną przestrzeń w małym salonie można zaoszczędzić na kilka sposobów.

  • Montaż przesuwanych drzwi, zamiast tradycyjnych pozwoli Ci odzyskać sporo miejsca.
  • Innym sposobem na lepszą organizację salonu jest wybranie mebli, które pełnią kilka funkcji jednocześnie. Do pokoju dziennego, który ma służyć również jako sypialnia w bloku, lepiej wybrać narożnik z funkcją spania, posiadający także praktyczny pojemnik na pościel.
  • Na kanapie brakuje miejsca do siedzenia dla gości? Dostaw do niej puf. Zajmuje mało miejsca, a model ze schowkiem zmieści koc i inne przedmioty. A na co dzień może pełnić również rolę stolika pomocniczego.
  • Z kolei stół ze składanym blatem jest poręczny i pozwoli wygospodarować więcej miejsca w salonie.
  • Możesz także zawiesić półki wysoko pod sufitem. W ten sposób zyskasz więcej miejsca do przechowywania lub na odstawienie rzadko używanych przedmiotów.

W jakim stylu urządzić salon w bloku?

Małe wnętrza jak salon w bloku najkorzystniej urządzić w nowoczesnym stylu. Proste meble nie przytłaczają przestrzeni, jednocześnie wprowadzając ład i harmonię.

Salon w bloku w stylu glamour

nowoczesny salon glamour

Styl hollywoodzkich gwiazd kojarzy Ci się z pałacowymi przestrzeniami? Nic bardziej mylnego! Niewielkie mieszkanie w stylu glamour też może być efektowne! Oto nasze rady jak je sprytnie zaaranżować, żeby było komfortowe i eleganckie.

  • Lustrzane powierzchnie: optycznie powiększają przestrzeń więc niewielki salon w bloku z pewnością je pokocha. Duże lustro nad stołem w dekoracyjnej ramie będzie wyglądało zjawiskowo, ale dodatkowo możesz też wprowadzić lustrzane fronty do szaf, a w kuchni otwartej na salon wypełnić przestrzeń między szafkami panelami na wysoki połysk (zadziałają jak lustra). 
  • Ażurowe i obłe meble: nadają lekkości, zajmują mniej miejsca i są bardziej ustawne. A do tego praktyczne, bo często pełnią kilka funkcji. Puf z miękkim, pikowanym siedziskiem może też być stolikim, a jeśli dodatkowo ma pojemnik, posłuży do przechowywania. Lekkie ażurowe foteliki zazwyczaj można sztaplować czyli wkładać jedno w drugie, oszczędzając w ten sposób miejsce. Modnym rozwiązaniem jest wózek na kółkach – w roli stolika kawowego lub półki na dekoracyjne drobiazgi czy rośliny.
  • Lekkie sprzęty: zamiast jednego ciężkiego fotela zdecyduj się na dwa mniejsze ażurowe foteliki, albo tapicerowane krzesło z podłokietnikami.
  • Dobrze wykorzystana przestrzeń: w niewielkim pomieszczeniu liczy się każdy centymetr. Wnękę po szafie wykorzystaj np. na kącik do pracy – wstaw małe biurko, albo konsolę, na której zmieści się laptop i przyborniki, a na ścianie powieś półkę z metalu w kolorze mosiądzu.
  • Rozkładana sofa: często salon w bloku musi zmieścić też miejsce do spania. Sofa tapicerowana lśniącym aksamitem będzie wyglądała luksusowo a po rozłożeniu zamieni się w wygodne łóżko.
  • Wytworne materiały: to znak rozpoznawczy stylu glamour. Zamiast przytłaczających przestrzeń ciężkich mebli postaw na lżejsze, ale w efektownej tapicerce z eleganckiego aksamitu lub weluru. Te szykowne tkaniny mają delikatny połysk, który dodaje wnętrzu splendoru, a do tego są łatwie do utrzymania w czystości. 
  • Jasne kolory: glamour kocha głębokie odcienie, które dają efekt teatralności. Ale uwaga: mały salon w bloku ich nie polubi, bo zacieśniają przestrzeń. Zdecyduj się na jaśniejsze tony – ciepłe beże (pięknie łączą się ze złotymi akcentami) lub radosne pastele.

Nowoczesny salon w bloku

Lennon w salonie z kolorowymi dekoracjami

Kiedy styl, w jakim urządzone jest wnętrze jest spójny z architekturą budynku, całość tworzy harmonijną całość. Tak może być w przypadku nowoczesnego mieszkania w bloku. Charakterystyczna dla stylu modern prostota i funkcjonalność idealnie się łączy z nowoczesną bryłą domu, a minimalistyczne rozwiązania fantastycznie zagospodarowują niewielkie pomieszczenia.

Więc zgodnie z zasadami stylu modern ogranicz ilość niezbędnych mebli do minimum a otrzymasz efekt całkiem sporej przestrzeni. Rozłożysta sofa (najlepiej z funkcją spania) to podstawa. Dopasuj do niej lekki stolik kawowy (ażurowy lub z prostym marmurowym blatem na metalowym stelażu) i designerską lampę podłogową.

Pamiętaj, że styl modern nie przepada za nadmiarem dekoracji – niewielkie dodatki ustaw na półce typu drabinka lub konsoli. Nad sofą możesz zaaranżować galerię z ulubionych zdjęć – zrobi się przytulnie. Nie zapomnij o roślinach – doniczkowe będą pięknie prezentować się na prostych stojakach, a suszone trawy i gałązki w wazonach na nogach. 



Salon w bloku w stylu boho

husky w salonie boho

Jeśli chcesz się czuć przez cały rok jak na wakacjach, postaw na boho. Ten radosny, pełen światła i etnicznych motywów styl, świetnie się sprawdzi w salonie w bloku. Dominują lekkie meble plecione z rattanu i bambusa oraz dodatki z naturalnych materiałów  – będzie więc lekko i z fantazją.

Zdecyduj się na wygodne rozwiązania – grube, puszyste dywany, podłogowe poduchy i miękkie plecione pufy. Królowa aranżacji? Oczywiście sofa – najlepiej jasna, w lnianym obiciu i z mnóstwem poduszek: futrzanych, z frędzlami, w etniczne wzory. Kolory? Przeważają odcienie natury, które wspaniale rozświetlają przestrzeń i wpuszczają do niej mnóstwo światła: piaskowe beże, słoneczne żółcienie, ożywione akcentami terakoty, a nawet czerni.

Klasyczny fotel zastąp bujaną huśtawką, która sprzyja relaksowi. Stylizację niech ożywią dekoracje w stylu boho –  wdzięczne łapacze snów, plecione makramy czy wachlarze z trawy. Nie zapomnij o suszonych roślinach – pióropusze z pampasowych traw będą wyglądały szałowo!

Salon w bloku w stylu skandynawskim

nowoczesny salon scandi

Modny styl skandynawski bazujący na neutralnych barwach bieli i jasnego drewna również doskonale się sprawdzi w niedużym salonie. Wykorzystaj dywany z naturalnych materiałów takich jak wełna czy juta. Jeśli zdecydujesz się na styl skandynawski, sięgnij po odcienie szarości w dekoracjach: poduszek, obrazów czy świeczek.

Styl eklektyczny w małym salonie w bloku

kolorowy eklektyczny salon

Jeśli preferujesz bardziej eklektyczne wnętrza, możesz z powodzeniem połączyć minimalistyczne meble z dekoracyjnymi dodatkami w postaci wzorzystych tekstyliów, kilku wyszukanych ozdób i oryginalnych lamp. Dywany, poduszki i zasłony we wzory wprowadzą do salonu nutę awangardy, nie pomniejszając go przy tym wizualnie.

Salon w bloku w stylu industrialnym

W salonie w stylu industrialnym wykorzystaj drewniane lub metalowe elementy wyposażenia takie jak drewniany stolik kawowy czy czarną metalową lampę. Wnętrza takiego salonu ożywią rośliny oraz jasne dekoracje w postaci świec i lustra.

Jakie dekoracje wybrać do małego salonu?

Urządzając salon w bloku, warto wybrać styl, który nie wymaga dużej ilości dekoracji. Małe wnętrza zyskają więcej przestrzeni, jeśli nie przytłoczysz ich nadmiarem ozdób. Sprawdzą się zwłaszcza proste dodatki dopełniające nowoczesny styl. Wypróbuj te pomysły na dekorację do salonu.

  1. Szkło
    Szklane wazony o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach pięknie odbijają światło oraz zdobią codzienną przestrzeń.
  2. Lustra i metal
    Lustra i wszelkiego typu metaliczne dodatki jak figurki, ramki i świeczniki nie tylko mają moc dodawania blasku całości, ale i optycznie powiększają pomieszczenie.
  3. Aksamit
    Nieduże, miłe w dotyku aksamitne pufy i poduszki są doskonałym elementem dekoracyjnym – rozświetlają prosty wystrój, a przy tym mogą pełnić kilka funkcji.
  4. Dywany i ozdobne poduszki
    Rozłożone dywany potrafią skutecznie podzielić salon na kilka stref. Z kolei dekoracyjne poduszki nie tylko zdobią sofę, ale i dodają przytulności.
  5. Złoto
    Nic tak nie rozpromienia wnętrza niż złoto. Doskonałym elementem małego salonu są złote dodatki w postaci lamp czy podstaw stolików.
  6. Pastele
    Małe wnętrza lubią jasne kolory, a dodatki w pastelowych odcieniach dadzą świelisty efekt.
  7. Grafiki
    Do ozdobienia jednolitych ścian sprawdzą się ciekawe grafiki w minimalistycznych ramkach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o dekoracji ścian w salonie, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu.
  8. Rośliny
    Aby nie przytłoczyć salonu nadmiarem zieleni wybierz jedną roślinę i postaw ją na podłodze.

W Westwing uwielbiamy inspirować świetnymi pomysłami! Wejdź na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz dostęp do wyjątkowych kampanii.