Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Jasny salon z błękitnym aksamitnym fotelem

Wytworny, nieco tajemniczy i luksusowy styl glamour to nasza propozycja dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na salon wyróżniający się na tle popularnych ostatnio wnętrz – prostych, minimalistycznych, oszczędnie dekorowanych. Salon w stylu glamour jest ich przeciwieństwem, choć często elegancka prostota stanowi bazę jego wystroju, a o ostatecznym wyglądzie przesądzają troskliwie i nieprzypadkowo wybrane ozdobne dodatki. Zapraszamy Cię w podróż, która pozwoli Ci poznać zasady mieszania stylów, bo na tym opiera się glamour. W Twoim salonie znajdą się rzeczy współczesne, elementy nawiązujące do pełnej przepychu epoki baroku oraz luksusu lat 30. minionego wieku. W nowoczesnym wydaniu salon glamour ucieka od ostentacyjnego bogactwa, lecz wciąż jest bardzo elegancki i pełen blasku.

Mieszkanie w stylu glamour

Całe mieszkanie w stylu glamour może łączyć się z nielada wydatkiem. Ten styl kocha wytworne, luksusowe materiały i efektowny rozmach. Łazienka glamour wymaga zatem sporej przestrzeni, by powierzchnie z prawdziwego marmuru tak ukochane przez glamour lub np. wanna wolnostojąca na lwich” łapach nie przytłoczyly pomieszczenia. Kuchnia glamour natomiast kocha ciemne kolory i złoto. Styl ten można też jednak mocno dawkować i chyba najlepiej widać to właśnie w salonie. Glamour można śmiało łączyć tu z innymi stylami, np. ze stylem skandynawskim czy boho.

Aranżacja salonu w stylu glamour

Urządzenie salonu w stylu glamour nie jest trudne i nie musi być kosztowne. Wymaga natomiast umiejętności łączenia ze sobą różnych stylowo elementów wyposażenia, a także wyczucia istoty tego stylu, co pozwoli na stworzenie wnętrza efektownego i wytwornego bez otarcia się o wrażenie przesytu czy kiczu. Pomożemy Ci w tym, wskazując na co należy zwrócić uwagę.

Kolor ścian

To bardzo ważna baza wystroju. Salon glamour kocha mocne kolory uznawane powszechnie za eleganckie i wytworne, są wśród nich: purpura, fiolet, czerń, turkus, szmaragd, granat. Jednak tak wyraziste barwy nie mogą być na wszystkich ścianach. Dlatego najlepszym wyjściem są ściany w salonie pomalowane w odcieniach bieli, szarości, beżu, czyli w barwach, które dobrze wyglądają w towarzystwie innych kolorów. Natomiast jedną, najlepiej tę, która najbardziej rzuca się po wejściu w oczy, pomaluj na któryś ze wspomnianych mocnych odcieni. Ciekawym rozwiązaniem jest również ściana pokryta elegancką tapetą, tzw. flokowaną, czyli mającą wyraźny, wypukły wzór w dotyku przypominający zamsz. Wybierz okładzinę zdobioną popularnymi w baroku ornamentami roślinnymi. Dobrze, by połyskiwały na niej akcenty złota lub srebra. Mamy dobrą wiadomość dla osób kochających duet czerni i bieli – to idealne zestawienie kolorystyczne do salonu glamour.

Materiały

Turkusowa sofa nerka z aksamitu i złoty stolik

Najkrócej rzecz ujmując – eleganckie i w bardzo dobrym gatunku. Salon glamour kocha drewno, zwłaszcza trwałe egzotyczne gatunki (teak, wenge), z których najczęściej wykonane są meble. Drewniana jest też zazwyczaj podłoga ułożona we wzór tradycyjnej jodełki czy mozaiki. Sprawdzą się też deski. Na podłodze można spotkać kamień (płytki marmurowe), płytki ceramiczne, np. w biało-czarne klasyczne romby. W pokoju nie powinno zabraknąć lustra, najlepiej w efektownej ramie. Jeśli chodzi o tkaniny postaw na welur, adamaszek, żakard, taftę. Wśród tekstyliów są też pledy i narzuty z futra do złudzenia imitującego naturalne. Na podłogach leżą jedwabne dywany lub futrzane dywaniki.

Eklektyzm, czyli stylowa mieszanka

Salon glamour powinien umiejętnie połączyć różne style. Wśród prostych, nawet minimalistycznych sprzętów idealnie odnajdzie się komoda nawiązująca dekoracyjnym designem do tzw. ludwików z czasów baroku i rokoka. Glamour „przygarnie” inne pojedyncze meble vintage, z drewna w naturalnym kolorze, bogato zdobione, z błyszczącym czy nawet kamiennym blatem.

Ten styl często idzie w parze z nowojorskim, mówi się nawet o „nowojorskim glamour”. We wnętrzach mamy wtedy bardzo eleganckie, klasyczne meble, często inspirowane sprzętami XVII-wiecznymi. Sporo tu także gładkich, błyszczących powierzchni z dodatkiem srebra. Są również nowoczesne meble szklane na chromowanych nogach. Glamour będzie tu pasował ze swoimi szklanymi, lustrzanymi, srebrnymi dodatkami.

W salonie glamour odnajdą się także akcenty stylu art déco, który wyróżnia się elegancją, klasą, wysoką jakością i luksusem. Stawia na połysk, złoto i czerń, a więc podobnie jak to jest w glamour.

Dekoracje

szałwiowy puf z aksamitu z frędzlami z wazonem

Salon glamour nie obejdzie się bez dodatków i dekoracji. Muszą one wyróżniać się dobrą jakością, połyskiem, a wręcz blaskiem. Stąd w Twoim salonie powinny znaleźć się rzeczy kryształowe, szklane, chromowane, lustrzane, złote i srebrne, a także miękkie, miłe w dotyku tkaniny. Ich zadaniem jest wytworzenie klimatu luksusu i atmosfery przytulności zachęcającej do odpoczynku.

Pomysły na salon w stylu glamour

Jak każdy styl, także glamour ma swoich zagorzałych zwolenników. Są to osoby, które lubią wyrazistość w wystroju, nie boją się oryginalnych rozwiązań i zestawiania rzeczy, które pozornie do siebie nie pasują. Jednocześnie cenią luksus i elegancję, dobrze czują się we wnętrzach, które sprawiają wrażenie urządzonych na bogato, ale ze smakiem i bez przesady. Salon glamour urządzą w swym domu osoby, które lubią łamanie konwencji i zabawę w czasie aranżowania wnętrz, a eklektyzm, dodawanie rzeczom blasku i wrażenia blichtru dają takie możliwości. Poznaj nasze propozycje.

Jasny salon w stylu glamour

W nowoczesnym salonie dobrze odnajdują się dodatki w różnych stylach. Zachęcamy Cię do ożywienia wnętrza drobiazgami w stylu glamour, które sprawią, że Twój jasny salon zabłyśnie i zyska wyrazisty charakter. Pomaluj ściany na biało, w sąsiedztwie okna postaw dużą, narożną kanapę tapicerowaną jasną tkaniną, może być w modnym odcieniu łagodnego, pudrowego różu lub uniwersalną popielatą. Ułóż na niej kilka dekoracyjnych poduszek i pled, które nadadzą kącikowi wypoczynkowemu oczekiwanej przytulności. Za kanapą jest dobre miejsce na dużą lampę z długim ramieniem zakończonym kloszem w złotym odcieniu. Z drugiej strony postaw donicę z okazałą rośliną. Wprowadź inne złote dodatki, np. stoliczki kawowe wspierające się na pozłacanej, metalowej konstrukcji. Wisienką na torcie tej aranżacji będzie fotel bujany na złotych płozach. Przy kanapie rozłóż jasny dywan, który optycznie wydzieli ten aneks. Jeszcze ulubiony obraz na ścianie i regał na drobiazgi – gotowe!

Salon w stylu glamour w bloku

Salon glamour z zieloną sofą

Mieszkanie w stylu glamour nie musi być dużych rozmiarów. Styl ten dobrze odnajduje się również w bloku. Aranżacja salonu w bloku z elementami glamour tylko pozornie jest trudna. Wystarczy, że na bazę wystroju wybierzesz klasyczne, proste meble, a wymarzony styl wykreują dodatki. Ściany pokoju mogą być białe lub w delikatnym odcieniu szarości.

Dobierz zbliżony kolorystycznie duży narożnik z funkcją spania lub małą sofę w zdecydowanym kolorze. Sofa rozkładana w mieszkaniu jest nie do przecenienia, gdyż w razie potrzeby, np. wizyty gości, możesz ją rozłożyć, tworząc wygodne, wielkie łóżko. Przyznasz, że taka zapasowa sypialnia w salonie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Sypialnia w stylu glamour to zresztą też osobny projekt dekoracyjny. W dzień sofę niech ozdobią eleganckie, dekoracyjne poduszki z aksamitu.

Ścianę nad meblem udekoruj grafikami, obrazami lub plakatami w jednakowej oprawie. Przy kanapie postaw stół kawowy na złotych metalowych nogach lub z imitacji marmuru. Stylowego sznytu dodadzą mu świeże kwiaty w kryształowym wazonie i efektowna karafka. Nad stołem powieś nowoczesną wieloramienną lampę.

Z powodzeniem możesz wybrać nowoczesny model, zadbaj tylko, by lampa robiła dramatyczne wrażenie. Ważną dekoracją glamour jest luksusowy kącik pod oknem z efektownym fotelem koktajlowym i niewielkim stolikiem na ciemich złotych nóżkach. Jasnoszary, połyskujący się dywan Jane uzupełni aranżację.

Szary salon w stylu glamour

Szary salon ze złotymi akcentami

Kochasz szarości, kochasz też styl glamour? Jeśli tak to łatwo możesz połączyć swoje upodobania w jednej aranżacji. Jej podstawą będzie szara baza, a kilka efektownych dodatków sprawi, że wnętrze nabierze estetyki glamour. Pod główną ścianą postaw szary narożnik z aksamitu, a przy nim rozłóż dywan vintage w podobnej barwie.

Na kanapie połóż kilka poduszek w ładnych poszewkach z aksamitu. Możesz dodać kilka akcentów kolorystycznych w postaci modrych poszewek. Spektakularną dekoracją pokoju będzie efektowna, wieloramienna lampa wisząca. Przed kanapą postaw ażurowy stolik kawowy, który doda aranżacji trochę lekkości a przy fotelu – lampę podłogową z białym kloszem na złotej nóżce.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, przy każdym fotelu postaw delikatny złoty stoliczek na herbatę. Nie każdy fotel musi być jednoraki. Złoty ażurowy fotel Chloe wprowadzi trochę różnorodności i sporą dawkę lekkości.

Salon w stylu glamour z tapetą na ścianie

Jednym ze sposobów, by nadać salonowi ulubiony styl, jest zastosowanie pojedynczej, wyrazistej dekoracji, np. tapety. Tapeta w salonie na jednej ścianie koncentruje uwagę na sobie i najbliższej okolicy wnętrza. Wybierz na ścianę tapetę w duży, roślinny wzór, modny motyw ombre lub białoczarne pasy przywodzące na myśli estetykę lat 60.

Do jej kolorystyki dopasuj wyposażenie: sofę, tapicerowane pufy i dywan. Na sofie połóż poduszki dekoracyjne, dobrze by wśród nich znalazły się modele we wzór nawiązujący do tego na tapecie. W tym kąciku wypoczynkowym przyda się także stolik kawowy, np. okrągły, metalowy z dwoma blatami. Uzupełnieniem aranżacji będzie zestaw wazonów.

Zwracaj uwagę na detale – zadbaj by w wazonie była zawsze pojedyncza gałązka lub kwiat. Nad stolikiem koniecznie zawieś stylizowaną lampę, która po zmroku zadba o nastrój.

Salon w stylu glamour: dekoracje

Kwiaty w ciemnym wazonie na stole ze złotą tacą

Bez przesady można napisać, że styl glamour w znacznej mierze jest kreowany dzięki dodatkom. Dekoracje glamour tworzą magiczny klimat wnętrza, jego blask i splendor. Wszystko dzięki temu, że są to przedmioty eleganckie i wykonane ze szlachetnych materiałów. Do dekoracji możemy też zaliczyć oświetlenie do salonu, które potęguje wrażenie lśnienia i luksusu. W tej roli zwykle występują kryształowe lub szklane żyrandole, które niezwykle efektownie załamują światło. Podobnie jak inne lampy, które stoją w różnych kącikach pomieszczenia.

Spośród dekoracji najczęściej spotykane są: kryształowe wazony pełne świeżych kwiatów, lustra w złotym lub srebrnym obramowaniu, obrazy i grafiki w dekoracyjnych ramach, srebrne lub metalowe świeczniki, figurki porcelanowe, a ostatnio także figurki w kształcie twarzy – niezwykle modne w tym sezonie.

Na blatach komód i konsoli stawiaj bogato zdobione szkatułki na cenne drobiazgi, przedmioty ze srebra i platerowane (cukiernice, patery, dzbanki). Koniecznie trzeba też pamiętać o połyskliwych tkaninach w oknach, na stołach, na kanapach.

Salon w stylu glamour: inspiracje

Zanim zaczniesz aranżować salon glamour zarejestruj się na Westwing – dzięki temu nie przegapisz naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie pięknego i stylowego wnętrza!