Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Przytulny salon z kominkiem w stylu rustykalnym udekorowany na święta

Kominek to wyjątkowy element, który może ozdobić dom. To też genialne rozwiązanie, które sprawi, że każdy Wasz wieczór zyska niezwykły nastrój. Salon z kominkiem to idealny pomysł dla tych, którzy cenią sobie domy, w których panuje ciepła i przyjemna atmosfera. Należysz do takich osób? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych informacji na temat komików i projektowania salonu z kominkiem. Jaki kominek wybrać? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania w domu? Sprawdź sama!

Przytulny salon z kominkiem

Przytulny kącik z zielonym fotel bujanym z aksamitu obok kominka

Kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Będzie doskonałym wzbogaceniem przytulnego salonu. Nawet w świątecznych reklamach na pierwszy plan wychodzi rodzina ogrzewająca się w cieple kominka, ciesząca się czasem razem, co od razu przywodzi na myśl przyjemną atmosferę. Tak samo jest w rzeczywistości. Posiadacze kominków z pewnością doceniają ten wyjątkowy klimat, który czuć od razu po wejściu do pomieszczenia, w którym pali się kominek. Kominek możesz mieć w różnych pomieszczeniach, nie zawsze musi być to salon, a np. przytulna kuchnia czy przytulna sypialnia.

5 rodzajów kominków – na jaki kominek się zdecydować?

Zależy Ci na dodatkowym źródle ciepła w swoim domu, a może marzysz o estetycznym i niezwykle przytulnym dodatku do wnętrza? Kominek w domu zadowoli Cię w obu przypadkach. Jednak wybór odpowiedniego kominka, dla laika nie musi być taki oczywisty. Jaki go wybrać, aby nasz salon z kominkiem wspaniale się prezentował?

  1. Kominek z otwartym paleniskiem

    Stanowią najczęściej jedynie element wystroju wnętrza, ponieważ nie mają zbyt dużego potencjału grzewczego, mianowicie otwarty przewód kominowy powoduje duże straty ciepła, które uchodzi na zewnątrz budynku.
  2. Kominek z zamkniętym wkładem kominkowym

    Należą do bardziej bezpiecznych i ekonomicznych w eksploatacji, mogą stanowić wsparcie dla ogrzewania budynku.
  3. Kominki wolnostojące tzw. kozy

    wolnostojące paleniska mogą przybierać naprawdę małe rozmiary, ich instalacja nie wymaga przebudowywania całego pomieszczenia, ani też czasochłonnych remontów.
  4. Biokominek

    zasilanie czerpie z biopaliwa (opartego na alkoholu etylowym). Ten rodzaj paleniska nie emituje nieprzyjemnego zapachu ani dymu – dodatkowo po wypaleniu biopaliwo nie pozostawia po sobie popiołu.
  5. Kominek elektryczny

    nie ma w nim otwartego ognia. Obraz płomieni to wynik rozbicia wiązek światła lub pary wodnej. Mając kominek elektryczny, unikasz zagrożenia, jakie niesie ze sobą ogień.

Salon z kominkiem – jaki kominek wybrać?

Wybór kominka do salonu uzależniony jest przede wszystkim od momentu jego planowania. Jeśli jesteś na etapie budowy i planujesz stworzyć przytulny dom, możesz spokojnie zainwestować w kominek stały wmontowany, który będzie dogrzewał konstrukcję. Jeśli jednak jest już trochę za późno i nie masz odpowiedniej wentylacji – z pomocą przychodzą biokominki. Z kolei najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście kominek elektryczny.

Zalety i wady kominka w salonie

Biały salon w drewnianym domu z kominkiem i szarymi meblami

Ogrzewanie w domu za pomocą kominka jest nie tylko efektowne, ale również skuteczne. W ten sposób można ogrzać całe pomieszczenie. To także bardzo efektowna dekoracja – na przykład we wnętrzach typu chalet.

Czy to oznacza, że ogrzewanie kominkowe ma tylko zalety? Niestety nie. W wymianie zalet i wad skupimy się na kominkach stacjonarnych, w których palimy żywym ogniem.

Zalety:

  • wygląda przytulnie i klimatycznie, nadając wnętrzu niepowtarzalny, domowy charakter, stanowiąc centrum całego domu.
  • zapewnia skuteczne ogrzewanie całego domu. Takie palenisko jest w stanie dostarczyć ciepło do wielu kaloryferów, co pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
  • kominek umożliwia uniezależnienie się od dostawcy energii z sieci miejskiej.
  • kominki mogą być wspaniałą dekoracją pomieszczenia. Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli w odmiennych stylach.
  • alternatywne źródło ciepła w przypadku awarii pozostałych instalacji w domu ze względu na np. wichurę.

Wady:

  • jeśli jest jedynym źródłem ogrzewania, wiąże się z koniecznością ciągłej kontroli i dokładania do pieca w celu utrzymania ciepła w domu.
  • w domu należy przeznaczyć specjalne miejsce, w którym będzie składowane drewno na opał.
  • trzeba sprzątać popiół i pozostałości po wypaleniu.
  • wymaga większej ilości miejsca w salonie, tak by zachować bezpieczną odległość od mebli.

Salon z kominkiem – jak o niego dbać?

Każdy kominek powinno się regularnie czyścić. Popiół z paleniska najlepiej usuwać po każdym paleniu. Dwa razy w roku należy wezwać kominiarza, aby sprawdził przewód kominowy i ewentualnie go odetkał i wyczyścił. Ważne jest także jego odpowiednie użytkowanie. W tym celu wykorzystuj drewno np. liściaste o wilgotności nie większej niż 20%. Zbyt wilgotne drewno może mocno zadymić i nie jest odpowiednie do utrzymania kominka w dobrej kondycji.

Jak zrobić kominek w salonie?

Jasny salon z szarą sofą i kominkiem kaflowym w tle

Przede wszystkim należy się zastanowić, jaki kominek chcesz? Wykonanie ogrzewania kominkowego lepiej powierzyć fachowcom, jego obudowę możesz już z kolei zrobić sam. Dzięki temu Twój salon z kominkiem będzie prezentował spójny styl.

Cała konstrukcja, poszczególne elementy składowe oraz instalacje centralnego ogrzewania muszą być odpowiednio podłączone aby nie doprowadzić do tragedii. Kominek powinien stać w bezpiecznym miejscu, zabezpieczony np. płytkami na podłodze – panele i drewno mogą się uszkodzić gdyby wyleciały z kominka gorące elementy.

Z kolei w przypadku biokominków i kominków elektrycznych, ich miejsce jest uzależnione od Twojej inwencji twórczej. Nie wymagają one dużej przestrzeni dla zachowania bezpieczeństwa.

Przytulny salon z kominkiem w różnych stylach

Kominek z szarego kamienia z porożem w stylu industrialnym

Jest po to, aby ogrzewać – nie tylko dom, ale i nastroje mieszkańców. Od wieków dbano o to, by widok płonących polan miał specjalną oprawę. Obecnie producenci kominków prześcigają się w formach ich wykończenia, co pozwala na dopasowanie danej obudowy, a nawet samego wkładu do praktycznie każdej aranżacji wnętrza. Oto propozycje dla Twojego salonu z kominkiem.

Salon z kominkiem w starym stylu

  • Kominek shabby chic z dużym paleniskiem i wydatnym okapem – reprezentuje najstarszy, jeszcze średniowieczny typ, który przetrwał w tradycji dworskiej. Białe wykończenia i delikatne łuki dodają gracji i ciepła.
  • Styl prowansalski – bogato zdobione kominki upodabniające się do mebli i przypominające biurka i komody z mieszkań francuskiej arystokracji. W tym francuskim kominku rozpoznać można wygięte linie barokowych mebli.
  • Kominek w stylu angielskim – z XIX-wiecznym żeliwnym wkładem posiadający prostą formę, którą wypełniają pilastry i gzyms, który jest jednocześnie półką na ozdobne przedmioty.
  • Styl rustykalny – kominek ma tradycyjny kształt i proporcje. Kominek jest zbudowany z ciężkich materiałów, takich jak cegła, kamień i drewno. Zamiast cegieł klinkierowych można użyć płytek lub cegieł licowych. Do wnętrza będą pasowały szczególnie cegły stylizowane na stare, z imitacją pęknięć i rys.

Salon z kominkiem w nowoczesnym stylu

  • Styl skandynawski – w tym stylu często wykorzystuje się drewno. Są to głównie jasne i średnie gatunki, takie jak: świerk, jodła, dąb i buk. W postaci płyt lub desek znajdzie się dla nich też miejsce na kominku. Możesz zachować ich naturalny kolor albo zastosować je w wersji bielonej.
  • Styl nowoczesny – nowoczesne obudowy powstają zazwyczaj z granitu, marmuru, trawertynu, łupka, a także wapienia lub piaskowca. Pojawiają się też bardzo oryginalne wersje wykonane z mniej popularnych kamieni, takich jak steatyt – niezwykle odporny na wysokie temperatury, doskonale akumulujący ciepło.
  • Styl industrialny – w takich pomieszczeniach idealnie czują się piecyki wolnostojące, które same w sobie są wytworem sztuki użytkowej. Urządzenia te w większości stworzone ze stali (która jest nieodłącznym elementem stylu industrialnego) dzięki swojej nowoczesnej formie, prostocie i funkcjonalizmie idealnie wkomponowują się w filozofię mieszkania w lofcie.

Kolory kominków. Stwórz spójny styl w salonie z kominkiem

Pierwszą potrzebą, która zazwyczaj pojawia się po powrocie do domu pod koniec długiego męczącego dnia w pracy, jest błogi relaks. Najlepszym miejscem, w którym ta potrzeba może być realizowana jest centrum naszego domu, czyli salon. Chcąc zachować w nim przytulny klimat, warto zadbać o ciepłe kolory we wnętrzu. Tyczy się to zarówno ścian jak i elementów takich jak kominki. Najbardziej uniwersalnym kominkiem jest ten wykonany w kolorze białym jak i obrobiony naturalnymi materiałami jak drewno czy cegła. To zestawienie sprawdzi się zarówno wśród miłośników stylu skandynawskiego, jak i rustykalnego czy w loftach.

Kominek atrapa w salonie lub sypialni

przytulny salon z dużym szarym fotelem uszakiem przy portalu kominkowym

Jeśli zależy Ci na stworzeniu przytulnego mieszkania, ale nie możesz pozwolić sobie na prawdziwy kominek, rozważ atrapę kominka. Pozwoli stworzyć pożądany klimat. Portal kominkowy ze świecami i innymi dekoracjami wprowadza dobry nastrój i ciepło do wnętrza. Wystraczy, że kupisz ozdobną imitację kominka – może być z drewna, styropianu, gipsu – i ładnie ją wyeksponujesz we wnętrzu. Dobrze sprawdzi się umieszczona pod telewizorem, który spokojnie może zawisnąć nad nim na ścianie. Jeszcze bardziej praktyczną atrapą kominkową jest ta, którą możesz przenosić. Przenośny portal kominkowy to cudowny patent, jeśli chcesz mieć kominek tylko dekoracyjny na ważniejsze okazje. Obudowę możesz pomalować, jak ci się podoba, albo np. pozłocić tylko ozdobne listwy. Jako źródło blasku możesz wziąć świece lub tealighty.

Ozdoby na kominek – jak ozdobić kominek w salonie?

Kominek to doskonałe miejsce do tego, by zmieniać jego wygląd w zależności od pory roku, z okazji świąt, czy innych uroczystości rodzinnych. Dzięki temu dekorując to jedno z ważniejszych miejsc w salonie, podkreślasz znaczenie uroczystości, które nadchodzą. W okresie świąt Bożego Narodzenia będą to np. rozwieszone skarpety pełne małych prezentów, girlandy wykonane z jodłowych gałązek, czy kwiaty gwiazdy betlejemskiej.

O czym pamiętać przy dekorowaniu kominka?

Stosując neutralne dekoracje pamiętaj, że niezwykle istotną rolę w udekorowaniu kominka stanowi symetria. Na portalu kominkowym można umieścić np. dwie białe świece (po jednej w pobliżu każdej krawędzi). Sprawią one, że to miejsce stanie się niezwykle klimatyczne i przytulne. Do tego kilka małych ramek z naszych rodzinnych wyjazdów. Ozdabiając kominek, warto pamiętać o zachowaniu harmonii i równowagi. W tym celu wystarczy umieścić w pobliżu prawej i lewej krawędzi portalu dekoracje o podobnych wysokościach. Kominek to też świetne miejsce na ekspozycję pięknych albumów o sztuce i obrazów (zarówno na kominkowej półce, jak i w nieużywanym palenisku) oraz oczywiście świeżych i suszonych kwiatów.

Kominki to elementy wyposażenia domu, które wpływają na jego klimat oraz dodają mu rodzinnej atmosfery. Palenisko zazwyczaj zajmuje reprezentatywne miejsce w salonie, tworząc tym samym wyjątkową przestrzeń do odpoczynku, zachęcają do spędzania czasu z najbliższymi. Salon z kominkiem to zdecydowanie jeden z elementów budujących przytulny dom. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. Otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.