Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Aranżacja ciemnej sypialni

Jeśli śledzisz wnętrzarskie nowinki i lubisz urządzać się zgodnie z najnowszymi trendami, z pewnością spodoba Ci się nasza propozycja. W tym sezonie modne są stonowane, ciemne kolory, które coraz częściej zaglądają do sypialni. Żeby jednak nie przesadzić z ich stosowaniem i nie uczynić z miejsca odpoczynku mysiej nory, trzeba umiejętnie je dozować. Oto kilka ważnych wskazówek, które sprawią, że Twoja ciemna sypialnia będzie trendy.

Ciemna sypialnia: podstawy aranżacji

Myśląc o kolorach do sypialni, bardzo często najpierw przychodzą nam do głowy te jasne. Owszem, stonowane odcienie na pewno działają odprężająco, ale ciemne też mogą uspokajać. Oczywiście trzeba stosować je rozważnie – jeśli wszystko łącznie ze ścianami i podłogą pomalujesz na bardzo ciemny kolor, a do tego dołożysz także ciemne dodatki, zrobi się ponuro i nieciekawie. Pamiętaj, że ciemny kolor lepiej będzie wyglądał na jednej, góra dwóch ścianach, zwłaszcza w przypadku ciasnych pomieszczeń.

Jeśli chodzi o małą sypialnię w bloku, stanie się ona jeszcze mniejsza, jeśli cała będzie bordowa. Najlepiej pomaluj ścianę za łóżkiem, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest wąskie – poprawisz w ten sposób optycznie jego proporcje. W większych przestrzeniach możesz pójść na całość – granatowa sypialnia o dużym metrażu może wyglądać świetnie.

Ciemna sypialnia: które kolory wybrać?

Nadal modne są stonowane odcienie kamieni szlachetnych: granaty, fiolety, szmaragdowe zielenie i rubinowe bordo. Popularna jest szarość w ciemnych odsłonach: z nutą granatu, grafitowa. Najciemniejszym kolorem ścian do sypialni, który można bez obaw stosować we wnętrzach jest antracyt. W palecie barw położony między ciemną szarością a czernią – w końcu w przyrodzie antracyt występuje jako odmiana węgla. Zobacz z jakimi innymi barwami łączyć te ciemne kolory:

  • Granat: lubi towarzystwo drewna w ciepłym, miodowym kolorze, różu, bordo oraz złota. Klasyczny duet tworzy oczywiście z bielą, ale to kontrastowe zestawienie radzimy stosować ostrożnie. Raczej w dodatkach, a jeśli na większych płaszczyznach to z umiarem i w postaci na przykład naprzemiennych pasów na tapecie.
  • Fiolet: zwłaszcza ten głęboki, śliwkowy. Ta barwa jest pełna zmysłowości, dlatego w sypialni z pewnością znajdzie swoje miejsce. Pozwala też się wyciszyć i skoncentrować. Ładnie wygląda w połączeniu z delikatnym różem lub ciemnym bordo. 
  • Zieleń: w tym sezonie modna jest szmaragdowa, butelkowa, albo w odcieniu wzburzonego morza czyli petrol. W zielonej sypialni z każdym odcieniem zgodzi się złoto oraz miedź.
  • Bordo: a zwłaszcza rubinowa czerwień. Jeśli dodasz do niej dramatyczny antracyt, otrzymasz szykowny, teatralny efekt. Z ciemną zielenią będzie z pewnością weselej, a z pastelowym różem bardziej kobieco.
  • Antracyt: jako, że pochodzi z rodziny szarości, pewnie świetnie się zgra z jej jaśniejszymi odcieniami. Ale jest na tyle uniwersalny, że będzie dobrze wyglądał w towarzystwie wszystkich naszych kolorów – fioletu, zieleni, bordo, a nawet granatu.

Aranżacja z ciemnymi barwami: wybierz najlepszy styl wnętrza

Stonowane odcienie lubi klasyka. Połączenie ciemnych antyków z nowocześniejszymi dodatkami z pewnością da ciekawy efekt. Ciemna sypialnia urządzona w stylu glamour będzie prezentować się elegancko z domieszką złota i połyskujących powierzchni. Industrialne przestrzenie z odkrytą cegłą i spatynowaną miedzią polubią czekoladowe brązy. Co ciekawe, również styl skandynawski, który słynie z jasnych kolorów, ostatnio zaczyna wprowadzać ciemniejsze kolory, ale ostrożnie i z rozwagą, najcześciej jako barwne akcenty.

Ciemna sypialnia na poddaszu

Tutaj trzeba działać ostrożnie. Bo z jednej strony przestrzeń na poddaszu powinna być jasna dzięki dużej ilości światła wpadającego przez okna dachowe – ciemniejsze kolory jej nie zaszkodzą. Ale pamiętaj, że niektóre ściany, zwłaszcza stropowe, schodzą bardzo nisko nad podłogę. Lepiej nie maluj ich na ciemno, bo będziesz miał wrażenie, że sufit wisi tuż nad Twoją głową. Na ciemno możesz natomiast pomalować belki stropowe – w ten sposób podkreślone elementy konstrukcyjne będą efektownie wyglądać. Możesz zdecydować się na szarą sypialnię w ciemniejszym wariancie. Nowoczesna sypialnia na poddaszu będzie wyglądać oryginalnie i straci swój „sielski” charakter jeśli dobierzesz do niej designerskie dodatki w ciemnych kolorach. 

Klasyczna aranżacja ciemnej sypialni

Postaw na jasne ściany i ciemne, szykowne dodatki. Klasyka lubi być elegancka. Używaj stonowanych zestawień kolorystycznych w szlachetnych odcieniach. Łóżko przykryj aksamitną bordową narzutą, a okazały bukiet kwiatów wyeksponuj na stoliku w kolorze starego złota. Lekkości dodadzą jasne, zwiewne zasłony, a duże lustro w ozdobnej ramie rozświetli przestrzeń.  

Ciemne kolory w białej sypialni

Biel to chyba najbardziej uniwersalny kolor. Działa jak blejtram, na którym można malować kolorystyczną kompozycję. Dlatego biała sypialnia jest świetnym tłem dla wszystkich kolorów, również tych ciemnych. Jeśli marzy Ci się ciemna sypialnia, ale pogodna i z dużą ilością światła, postaw na białe ściany i białą podłogę. Taka neutralna baza pozwoli Ci zaszaleć. Wprowadź lekkie meble w kolorze czerni. Na pierwszym planie umieść łóżko ze stelażem – to taka współczesna wersja łóżka z baldachimem. Geometryczna czarna rama świetnie zagra na tle bieli. Żeby nie było zbyt minimalistycznie, postaraj się o akcent ciepłego drewna, na przykład w postaci komody. W ten sposób otrzymasz dwa efekty w jednym wnętrzu – ciemna sypialnia z jasnym tłem, albo biała sypialnia z ciemnymi dodatkami – jak wolisz.

Przytulna sypialnia w odcieniu ciemnej zieleni

Czy wiesz, że styl skandynawski ma wiele twarzy?  Scandi chic na przykład to bardziej luksusowa odmiana inspirowanych naturą przytulnych aranżacji. Lubi złote dodatki, welwetowe tkaniny i nieco ciemniejsze kolory. Dlatego, w centralnym miejscu swojej sypialni w stylu skandynawskim postaw łóżko z wygodnym, tapicerowanym zagłówkiem, a ścianę za nim pomaluj na kolor ciemnej zieleni. Na dębowy parkiet narzuć miękki dywan z pluszu w karmelowym brązie. Żeby nie zrobiło się zbyt oficjalnie, bo tego styl skandynawski nie lubi, zestaw eleganckie dodatki z bardziej siermiężnymi, np. złoty stolik z lampką typu żarówka, a aksamitny puf z metalowym gazetnikiem. Ciemna, czy przytulna sypialnia? Jedno z drugim się nie wyklucza. Jeśli wstawisz zielone rośliny zrobi się ciepło, ale szykownie.

Nowoczesna sypialnia w industrialnym stylu

Sypialnia w ciemnych kolorach w stylu loftowym

Niektóre style trzeba nieco oswoić, żeby były bardziej przyjazne do życia. Surowe wnętrza jak z pofabrycznych loftów na pewno urzekają rozmachem i industrialnym charakterem, ale niektórzy wolą je w delikatniejszej odsłonie. A więc rozległa, wysoka przestrzeń, duże okna i betonowe ściany jak najbardziej tak, ale na ich tle miękkie wygodne łóżko z wysokim zagłówkiem i kobiece dodatki. Podłogę z surowej wylewki aż się prosi ocieplić puszystym dywanem, a zamiast pofabrycznych lamp na suficie, postawić nowoczesną przy łóżku dająca kameralne światło. Ciemne elementy wprowadzaj spokojnie i z umiarem – lampy, fotelik w kolorze zmysłowej czerni fantastycznie zagrają na tle delikatniejszych piaskowych beżów i gołębich szarości. Duże okna w nowoczesniej sypialni przesłoń ciężką zasłoną z czarnego pluszu – będzie teatralnym akcentem w tej wysmakowanej scenografii. 

Ciemnie ściany nie są dla Ciebie? Sprawdź nasze inne pomysły na aranżacje sypialni Twoich marzeń!

Jak rozjaśnić ciemną sypialnię?

Zastanawiasz się, jak rozjaśnić swoją sypialnię? Oto 4 niezawodne wskazówki!

  1. Nic nie rozjaśnia lepiej niż naturalne światło. Jak najczęściej odsłaniaj okna.
  2. Postaraj się nie zagracić pomieszczenia, jednym słowem dbaj o porządek, a sypialnia wyda się przestronniejsza i jaśniejsza.
  3. Zrezygnuj z ciężkich mebli na korzyść lekkich, ażurowych.
  4. Jeśli zdecydujesz, że ciemne mają być głównie dodatki i tkaniny, a ściany i podłogę zostawisz jasne, na pewno uzyskasz zamierzony i odpowiednio wyważony efekt.

Ciemna sypialnia: dodatki i akcesoria

Jeśli chcesz, żeby efekt był lżejszy a ciemna sypialnia przytulna, wprowadzaj ciemniejsze kolory w postaci dekoracji. Zacznij od poduszek i narzuty na łóżko – te elementy wystroju możesz łatwo zmienić, jeśli znudzi Ci się ich kolor. Trudniej zmienić tapicerkę, zanim więc zdecydujesz, w jakim ma być odcieniu, dobrze się zastanów, bo często pod nią dobieramy pozostałe dekoracje do sypialni. Dopasuj do niej kolory stolików nocnych i lamp. Na koniec pomyśl, w jakich kolorach pościeli czujesz się najlepiej – w końcu one też mają wpływ na jakość snu.

Jak widzisz, ciemne kolory też mogą uspokajać i sprzyjać relaksowi, a ciemna sypialnia dzięki prostym trikom może być równocześnie przytulna i pełna światła. Wypróbuj jeden z naszych pomysłów, a może wszystkie? Który z nic najbardziej Cię zainspirował? 

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na aranżacje ciemnej sypialni oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!