Mała sypialnia, duża wygoda: 14 kreatywnych pomysłów
Nie każdego ranka budzimy się w dobrym nastroju, jednak rzut okiem na przytulną, kolorową i nastrojową sypialnię poprawia humor. Nie martw się, że masz mało miejsca – nawet kącik do spania w salonie można urządzić pięknie i komfortowo, a co dopiero oddzielne wnętrze? W sypialni mamy się dobrze czuć zarówno przed zaśnięciem, jak i po przebudzeniu. Wielkość wnętrza ma z tym niewiele wspólnego. Potrzebny jest natomiast dobry pomysł i w tej sprawie możesz na nas liczyć. W tym artykule radzimy, co zrobić aby mała sypialnia była urządzona efektownie, funkcjonalnie i w modnym stylu. Mamy też wskazówki dotyczące wyposażenia, dekoracji i oświetlenia. Zapraszamy!

Nie każdego ranka budzimy się w dobrym nastroju, jednak rzut okiem na przytulną, kolorową i nastrojową sypialnię poprawia humor. Nie martw się, że masz mało miejsca – nawet kącik do spania w salonie można urządzić pięknie i komfortowo, a co dopiero oddzielne wnętrze? W sypialni mamy się dobrze czuć zarówno przed zaśnięciem, jak i po przebudzeniu. Wielkość wnętrza ma z tym niewiele wspólnego. Potrzebny jest natomiast dobry pomysł i w tej sprawie możesz na nas liczyć. W tym artykule radzimy, co zrobić aby mała sypialnia była urządzona efektownie, funkcjonalnie i w modnym stylu. Mamy też wskazówki dotyczące wyposażenia, dekoracji i oświetlenia. Zapraszamy!
Aranżacja małej sypialni
Małe mieszkanie zawsze stanowi duże wyzwanie projektowe – musi być urządzone jak najbardziej funkcjonalnie, jednak pragniemy również, żeby było po prostu piękne. W przypadku małej sypialni funkcjonalność w największym stopniu sprowadza się do wyboru odpowiednich mebli, z wygodnym łóżkiem na czele. Lepiej zdecydować się na kilka większych sprzętów niż zastawić pokój drobnymi, które optycznie mogą zagracić wnętrze i wprowadzić chaos aranżacyjny. Oświetlenie i dekoracje będą w tej aranżacji przysłowiową wisienką na torcie.
Mała sypialnia: meble do wnętrza
Urządzanie sypialni zacznij od wyboru łóżka. Nie stosuj rozwiązań zastępczych, zapomnij o rozkładanej kanapie, wersalce itp. Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni. Wybierz model z wygodnym sprężynowym materacem, najlepiej o szerokości 160 cm dla dwóch osób. W ostateczności łóżko może mieć 140 cm, pełnię szczęścia zapewni zaś mebel szeroki na 180 cm. Dekoratorzy wnętrz zachęcają do łóżek tapicerowanych. Na pewno miękką tkaniną, np. welurem, aksamitem powinien być obity zagłówek. Ukłonem w stronę funkcjonalności będzie model z szufladami lub pojemnikiem do przechowywania.
-
Ustawienie mebli
Łóżko powinno stać tak, żeby był do niego wygodny dostęp z dwóch stron. Jeśli to niemożliwe, postaw mebel jednym bokiem do ściany i zadbaj, by druga osoba mogła swobodnie się dostać do łóżka od tyłu. Łóżko może też stanąć w rogu pokoju. -
Funkcjonalne meble
Przydatnym meblem są szafki nocne, w najgorszym razie przynajmniej jedna. Funkcję drugiej może przejąć półka ścienna. Zawieś ją w takim miejscu, by nie przeszkadzała w czasie wstawania. -
Wykorzystaj miejsce
Ciekawym rozwiązaniem jest przestrzenna, modułowa zabudowa ściany za łóżkiem. Dzięki półkom i schowkom zyskujesz wiele miejsca do przechowywania, nie pomniejszając pokoju. -
Szafa – królowa przechowywania
Jeśli tylko znajdziesz miejsce, w sypialni sprawdzą się również: szafa (być może uda ci się zabudować od podłogi do sufitu jakąś wnękę, tworząc pojemną mini garderobę), puf i skrzynia z funkcją przechowywania, toaletka, lub chociaż konsola z lustrem. -
Rozkładane meble
Na pewno warto w okolicy łóżka postawić wieszak na ubranie i szlafroki oraz nieduży fotel lub efektowne krzesło. Warto wybrać wieszak lub krzesło składane – łatwo je schowasz, gdy nie będą potrzebne w ciągu dnia.
Nasza wskazówka: zwróć uwagę, by meble miały lekką konstrukcję, takie wrażenie robią np. sprzęty na wyższych nóżkach, o ażurowej konstrukcji, lub przeszklone regały.
Oświetlenie małej sypialni
Światło jest kreatorem nastroju, co w małej sypialni ma niebagatelne znaczenie. Dekoracyjne i nastrojowe oświetlenie zapewnią np. girlandy świetlne z drobnymi lampkami ledowymi. Wciąż modne są kule typu cotton balls – możesz rozwiesić je na zagłówku łóżka, na ścianie lub rozłożyć na parapecie. Wieczorem w kilku miejscach zapal klimatyczne lampiony.
Lampki nocne także emitują przyjemne rozproszone światło, postaw ładną lampkę na blacie komody, zawieś na ścianie kinkiet lub dwa. Jeśli to możliwe pozwól sobie na designerską lampę podłogową przy fotelu. Z pewnością udekoruje pokój.
Oprócz światła dekoracyjnego, zadbaj o funkcjonalne. Zawieś lampę sufitową oraz postaw na nocnych szafeczkach lampki do czytania. Warto wiedzieć, że piękne światło dają szklane klosze, które są ostatnio bardzo modne w wystroju wnętrz. Klosze z przydymionego lub delikatnie barwionego szkła wykreują nastrojowy, ciepły klimat.
Kolory ścian do małej sypialni
Niewielka sypialnia najlepiej wygląda, gdy jest wykończona jasnymi, pastelowymi kolorami, które są przyjemne dla wzroku i optycznie powiększają przestrzeń. Mile widziane są odcienie kojarzone z naturą, na przykład rozbielony błękit nawiązujący do koloru nieba, odcień baby-blue, czy delikatna zieleń w tonacji oliwki, pistacji, szałwii budząca spokój i przywołująca skojarzenia z naturą i przyrodą. Wciąż na topie są kolory ziemi, możesz wybierać spośród beżów, szarości, odcieni jasnego brązu (kawa z mlekiem). Zachęcamy do wypróbowania ciepłych, rozbielonych wersji barwy pomarańczowej.
Jeśli jasne kolory we wnętrzu wydają ci się zbyt mdłe, zastosuj mocną barwę na jednej ścianie, najlepiej tej za wezgłowiem łóżka. Polecamy m.in. czekoladowy brąz, granat nocnego nieba, butelkową zieleń lub pudrowy róż. Na wspomnianej ścianie można też zastosować tapetę. Kolor i wzór okładziny dobierz do stylu wnętrza. Wzory kwiatowe, roślinne będą pasowały do wnętrza romantycznego, w stylu wiejskim, a motywy graficzne, geometryczne wybierz do sypialni nowoczesnej. Wzory z tapety, lub zbliżone do nich można powtórzyć na tkaninach, np. zasłonach, poduszkach, narzucie.
Mała sypialnia: najmodniejsze stylizacje
Zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie? Niektórzy sądzą, że małe wnętrza ograniczają możliwości stylizacyjne. Nic bardziej mylnego. W każdym wnętrzu możemy zastosować ulubiony styl, czasem wystarczy tylko kilka przedmiotów, np. dekoracji, by wykreować planowany wystrój. Również do Twojej małej sypialni możesz wprowadzić ulubiony styl. Oto kilka inspiracji.
Sypialnia w stylu glamour
Styl glamour kojarzy się z luksusem, komfortem, przestrzenią, ale to nie znaczy, że nie pasuje on do małych wnętrzach. Do sypialni można wprowadzić podstawowe elementy określające styl glamour:
- Zamiast mocnych kolorów na wszystkich ścianach zastosuj intensywną barwę tylko na jednej, np. za wezgłowiem łóżka. Możesz wybrać mocny fiolet, bordo, granat. Udekoruj tę powierzchnię kilkoma niedużymi lustrami w złotych lub srebrnych ramach. Dzięki temu jednocześnie powiększysz optycznie wnętrze. Zamiast luster można powiesić grafiki lub obrazy w podobnym obramowaniu.
- Pojedynczą ścianę możesz też – zamiast malowania – ozdobić tapetą, najlepiej flokowaną, czyli z wypukłym deseniem o strukturze weluru, czasem ze złoceniami. Postaw na wyrazisty, np. roślinny wzór.
- Zdecyduj się na proste w formie meble, ale obite elegancką, wytworną tkaniną, np. aksamitem, welurem. Stawiaj na sprzęty wielofunkcyjne, by ograniczyć ich liczbę w niewielkim wnętrzu.
- Wykorzystaj magię luster, które tworzą klimat zamożności, powiększają i rozjaśniają wnętrze. Mogą wisieć na dwóch przeciwległych ścianach, możesz też postawić lustro na komodzie czy szafce.
- Powieś na suficie kryształowy żyrandol. Pozostałe lampy niech mają złote lub srebrne wykończenie.
- Zadbaj o dzienny wystrój łóżka: poduszki ozdobne, narzuty, pledy, powinny być uszyte z błyszczących tkanin, zdobione haftem lub aplikacjami, kryształkami. Mile widziane są tkaniny futerkowe.
Sypialnia w stylu modern
W urządzaniu nowoczesnej sypialni kieruj się dewizą „mniej znaczy więcej”. W praktyce oznacza to, że użyte meble i dekoracje powinny łączyć w jednym funkcjonalizm i estetykę. Wybierz modele o ciekawej, lecz uproszczonej, najlepiej geometrycznej formie: łóżko ze schowkiem, puf-kubik z miejscem na przechowywanie, szafę z lustrzanymi drzwiami. Mile widziane są sprzęty ażurowe (krzesło, fotel), ponieważ nie przytłaczają i tak niewielkiej przestrzeni. Sypialnia modern doskonale będzie wyglądać w dość neutralnej kolorystyce – kawa z mlekiem, écru, czekoladowy brąz, szarość, brudny róż to kolory, które warto wypróbować. Zawsze też możesz ożywić wnętrze, stosując na wybranej powierzchni wyrazistą barwę.
W sypialni postaw na oszczędny styl nowoczesny, połącz także różne materiały w spójną kompozycję: półka na metalowym stelażu niech stanie się miejscem do ekspozycji dekoracji, m.in. grafik w prostych, metalowych ramach; lampkę nocną zastąp smugłą podłogową, co zaoszczędzi trochę miejsca na stoliku nocnym. Oczekiwany w sypialni przyjazny, nastrojowy klimat wprowadź za pomocą łóżka udekorowanego musztardową narzutą oraz owalnego, czarnego stolika ze złotym akcentem. Zestawienie prostych, metalowych konstrukcji z ciepłą złotą kolorystyką sprawia, że we wnętrzu dobrze poczuje się i kobieta, i mężczyzna.
Sypialnia w stylu etno
Styl etno wyróżnia się wystrojem inspirowanym kulturą odległych krajów, u nas przeważnie są to wzory arabskie i afrykańskie. Najczęściej ten styl wybierają osoby pasjonujące się dalekimi podróżami – dekorują wówczas sypialnię przywiezionymi pamiątkami. Łóżko może być „ubrane” w białą pościel, jednak w ciągu dnia warto je przykrywać pledami, kocami, szalami z frędzlami, w mocnym kolorze i w etniczne wzory oraz podobnymi dekoracyjnymi poduszkami. Takie akcenty barw i wzorów ożywią aranżację. Przy łóżku można położyć wyplatany dywan, strzałem w dziesiątkę będzie parawan z plecionki. Lampy również powinny mieć abażury z plecionki. Ściany udekorują drobiazgi wykonane ze słomy, wikliny czy bambusa. W sypialni etno powinny się także znaleźć rośliny doniczkowe.
Styl skandynawski w małej sypialni
Styl skandynawski jest idealnym rozwiązaniem do małej sypialni: przytulny, oszczędny w wyposażeniu i jednocześnie funkcjonalny zaspokaja potrzeby dekoracyjne i oczekiwania praktyczne. Kolorystyka jest stonowana, przeważają biele, szarości, beże, które warto ożywić mocniejszymi akcentami. Narzuty na łóżko, poduszki dekoracyjne, zasłony lub rolety mają dodawać przytulności prostej stylizacji. Podobnie dywany i dywaniki przy łóżku z imitacji futra lub puszyste typu shaggy. Wszystkie tkaniny są naturalne, zazwyczaj wełniane, bawełniane, lniane. W roli ozdób ściennych sprawdzą się wizerunki zwierząt, np. reniferów, obrazy lub grafiki oraz lustra w ramach z drewna, a także zdjęcia rodzinne w drewnianych ramkach. Minimalistyczne lecz przytulne oświetlenie zapewnią girlandy, lampy z abażurami z papieru lub tkaniny lnianej.
Sypialnia w stylu tropikalnym
Nawiązania do świata przyrody to bardzo modny trend w wystroju wnętrz i idealne rozwiązanie do małej sypialni. Warto ją urządzić w jasnej, stonowanej kolorystyce, wykorzystując naturalne tkaniny i materiały. Najważniejszą dekoracją wnętrza będą rośliny w doniczkach, a nawet większy, pojedynczy okaz w sporym pojemniku. Trzeba przy tym pamiętać, by wybrać te rośliny, które nawilżają i oczyszczają powietrze zarówno w dzień, jak i w nocy, np. aloes zwyczajny czy bluszcz pospolity i paproć. Równie ważnym nawiązaniem do stylu tropikalnego będą duże, wręcz przeskalowane wzory roślinne lub zwierzęce na tkaninach: pościeli, narzucie, zasłonach itp. Ładnym uzupełnieniem aranżacji okażą się obrazki o tematyce roślinnej, zielniki, itp.
Styl boho w małej sypialni
Sypialnia boho wyróżnia się jasną kolorystyką i motywami dekoracyjnymi, które nawiązują do kultury ludowej. Aby wykreować ten styl można zastosować na ścianach biel lub kolory ziemi, zwłaszcza, beże, jasne szarości, rozbielony pomarańczowy lub żółty. W małym wnętrzu trzeba przede wszystkim udekorować łóżko i jego sąsiedztwo. Mile widziana jest kolorowa pościel oraz narzuta i pledy we wzory orientalne, etniczne, a nawet nowoczesne, geometryczne. Przy łóżku rozłóżmy wzorzysty dywan. Na ścianach mogą zawisnąć sznurkowe makramy, łapacz snów, czyli amulet służący do wyłapywania złych snów i myśli, wachlarze z trawy lub słomy, lustra w bambusowych ramach. Uzupełnieniem aranżacji będą pufy i krzesła z wikliny, plecione kosze, parawan z plecionki.
Sypialnia w stylu naturalnym
Mała sypialnia urządzona prosto, z użyciem naturalnych materiałów i nieagresywnych kolorów będzie piękna sama w sobie. Postaw na jasną kolorystykę, na przykład na biel. W tym samym kolorze niech będzie pościel. Narzutę mogą zdobić wytłaczane wzory, dzięki czemu sama faktura będzie ładną dekoracją. Najważniejsze jest jednak, by wybierać tkaniny naturalne: – wełnę, bawełnę, len, jedwab. Meble natomiast powinny być wykonane z drewna, a ze względu na niewielką przestrzeń warto wybierać jasne gatunki lub bielone czy malowane na biało. W roli dekoracji mogą wystąpić abażury lamp wykonane z plecionki lub z tkaniny. Pleciony dywan z juty czy trawy morskiej ostatecznie podkreśli charakter wnętrza.
Aranżacje na poddaszu
Często zdarza się tak, że na poddaszu zmieści się jedynie łóżko, czasem też nocny stolik z lampką. Wówczas trzeba wyjątkowo starannie przemyśleć dekoracje, które nadadzą kącikowi do spania przyjazny nastrój. Skosy warto zabudować przesuwnymi drzwiami, tworząc wygodną szafę. Przestrzeń pod skosem sprawdza się jako miejsce na łóżko. Wykorzystajmy trójkątny kształt dachu i udekorujmy łóżko baldachimem, dzięki czemu sypialnia zyska wyraźny, romantyczny charakter. Zwiewne tkaniny, z których wykonany jest baldachim mogą także zdobić łóżko -uszyjmy z nich narzutę i poszewki na poduszki. Jeśli nie jesteś fanem romantycznych rozwiązań ustaw łóżko tak, by ścianę nad nim pomalować na mocny, ciemny kolor. Może być nawet czarny. Zadbaj o dekoracyjne tekstylia na łóżku a nad nim zawieś żyrandol. Takie kontrasty wyglądają bardzo oryginalnie. Pozostałe lampy, powinny emitować łagodne, klimatyczne światło.
Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy na tamat aranżacji małego mieszkania:
Mała sypialnia w bloku: wskazówki
Nieraz się zdarza, że na sypialnię musimy przeznaczyć najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu. Ale bez obaw, pomożemy Ci zaaranżować klimatyczny kącik do spania.
Kolorystyka sypialni w bloku
Przede wszystkim pomyśl o kolorach – najlepszym rozwiązaniem będą jasne barwy. Możesz wybrać biel lub beż, jasny róż, mocno rozbielony błękit lub jasne, gołębie szarości. Takie kolory wizualnie powiększają pomieszczenie. Jeśli jednak należysz do osób odważnych, pomaluj jedną ścianę na ciemny głęboki kolor. Gdy na przykład sypialnia jest długa i wąska – co w bloku często się zdarza – ścianę za łóżkiem pomaluj na odcień ciemnozielony, bordowy, granatowy. W ten sposób optycznie skrócisz wnętrze i poprawisz jego proporcje. Z kolei, w małym lecz wysokim pokoju warto mieć sufit w ciemnym kolorze, choćby granatowym – będzie wyglądał jak nocne niebo.
Wybór odpowiednich mebli
Rozważnie wybieraj meble. Najlepiej żeby były wielofunkcyjne. Może rozwiązaniem będzie łóżko bez zagłówka, bo stanie przy samej ścianie, a Ty zyskasz miejsce. Model ze schowkiem rozwiąże w pewnym stopniu problem z przechowywaniem pościeli, ręczników, koców.
- Zamiast nocnych stoliczków czy szafek, ustaw pufy, a nawet stosiki dużych książek. Zamiast toaletki zdecyduj się na lustro, które oprzesz o ścianę. Zrezygnuj z szafy i postaw w pokoju stelaż na wieszaki lub kup designerski wieszak stojący i postaw go w kącie.
- Funkcję półki może też przejąć parapet. Poduszki na podłodze zastąpią krzesła. A może wybierzesz puf-worek, który posłuży za fotel?
Oświetlenie
W małym wnętrzu ważne jest oświetlenie. W miejsce lampy sufitowej, lub oprócz niej, zawieś kinkiety ścienne, listwy oświetleniowe z ruchomymi reflektorkami umieść na ścianie nad łóżkiem – zastąpią nocne lampki.
Dekoracje
Poszalej z dekoracją ściany za łóżkiem. Polecamy kompozycję z luster, bo rozświetlą i powiększą pomieszczenie w ciągu dnia, albo praktyczną zabudowę z półkami.
Dekorowanie małej sypialni
Jeśli w twojej sypialni mieści się tylko łóżko i nocne szafki, warto udekorować ścianę nad nimi. Najprostszą, a efektowną dekoracją, będzie oryginalna tapeta. Jej kolorystykę i wzory dobierz do stylu wnętrza.
Ściany można też ozdobić ulubionymi grafikami, obrazami, galerią rodzinnych fotografii. Modną ozdobą są też lustra.
Na szafkach lub komodzie postaw porcelanową lub szklaną figurkę, designerski wazon lub świecznik. Na podłodze przy łóżku rozłóż nieduży dywanik, np. ze sztucznego futerka lub puszysty typu shaggy, który ożywi i wizualnie ociepli wnętrze.
Rośliny jako dekoracje do sypialni
Przy wyborze roślin do Twojej małej sypialni kieruj się przede wszystkim ich właściwościami. Chodzi o to żeby oczyszczały powietrze za dnia i oddawały nocą tlen. Do takich roślin należą na przykład:
- zielistka,
- skrzydłokwiat,
- dracena,
- fikus benjamina,
- anturium,
- gerbera,
- dracena,
- bluszcz pospolity,
- sansewieria gwinejska,
- aloes zwyczajny.
Masz więc spory wybór, by urządzić ozdobny ogródek na parapecie lub na półkach. Dodatkową ozdobą będą doniczki i osłonki, które bez trudu dobierzesz kolorystycznie do pomieszczenia.
Mała sypialnia to wielkie wyzwanie aranżacyjne. Skorzystaj z naszej pomocy i już teraz zarejestruj się na Westwing – dzięki temu nie przegapisz naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie pięknego domu!