Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Sypialnia w ciemnych barwach w stylu angielskim

Sypialnia to nasza domowa oaza – przestrzeń na spokój, regenerację, wyciszenie. Kto nie chce zasypiać wygodnie i budzić się pełnym nowych sił i dobrego nastroju? Dlatego sypialnia ma być piękna i komfortowa. Nie masz pomysłu na Twoją sypialnię? Przygotowaliśmy dla Ciebie inspiujące aranżacje i wskazówki, tak abyś mógł znaleźć Twój własny, unikalny styl. Pamiętaj, że efekt końcowy ma służyć Tobie, Twoim potrzebom i upodobaniom.

Pomysł na sypialnie: zacznij od koloru

Rustykalna sypialnia w jasnych kolorach

Jakie barwy pomagają Ci się odprężyć, wyciszają i ułatwiają zasypianie? Pomyśl o tym, gdy zaczniesz wybierać kolory do sypialni. Jeśli masz do dyspozycji przestronne wnętrze, możesz wybierać spośród wszystkich kolorów, nawet tych intensywnych. Skoro tak, pomyśl czy nie warto postawić na nasycone, mocne odcienie? Ciemna sypialnia nie jest wprawdzie rozwiązaniem do każdego wnętrza, ale w dużym pokoju z oknami można sobie pozwolić na ściany, na przykład w kolorze ciemnej zieleni, barwie wieczornego nieba, tonacjach brązu czy terrakoty. Jeśli „nie czujesz” takiego rozwiązania pomaluj ciemną farbą tylko jedną ścianę w pokoju, najlepiej tę za łóżkiem. Gdy ją ozdobisz – powiesisz lustro w pięknej ramie, obraz, grafikę, kinkiety – ściana ta stanie się najważniejszym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Jasne ściany w sypialni to przede wszystkim rozwiązanie do niewielkich wnętrz. Najlepiej sprawdzają się białe, beżowe, kremowe i szare odcienie. Pomyśl o delikatnym złocie na jednej ze ścian – przestrzeń dodatkowo się otworzy i rozświetli a wnętrze będzie stylowe i eleganckie. Amatorom bardziej wyrazistych barw proponujemy odcienie pastelowe: pistacjową, szałwiową lub miętową zieleń, rozbielone błękity i żółcienie, wrzosy.

Jaki styl do sypialni?

Kolory ścian wybrane, pomyśl więc teraz, jak urządzić sypialnię, w jakim ma być stylu? W tym przypadku musisz zdać się na własny gust, my natomiast podpowiemy Ci, które style najlepiej się sprawdzają w pokojach do spania.

Style tradycyjne

Załóżmy, że jesteś osobą spokojną, uporządkowaną, lubisz, gdy wszystko ma swoje miejsce. Wygląda na to, że dobrze będziesz się czuć w sypialni urządzonej raczej minimalistycznie, nieprzeładowanej dodatkami i dekoracjami, za to z meblami, które pomogą Ci w zachowaniu porządku. Możesz urządzić wnętrze w stylu skandynawskim, nowoczesnym, klasycznym.

  • Styl nowoczesny charakteryzuje prostota sprzętów i funkcjonalizm. Wnętrze jest wyposażone w niezbędne meble (łóżko, szafa, szafka nocna, ewentualnie fotel), tak by czuło się wolną przestrzeń. Barwy są na ogół jasne, oświetlenie i dodatki najlepiej designerskie.
  • Styl skandynawski opiera się przede wszystkim na drewnianym wyposażeniu w naturalnych odcieniach. W grę wchodzi też drewno bielone. Drewniana jest podłoga, meble i ozdoby. Ściany są w stonowanej barwie (biel, szarość, beż), dekoracje jeśli się pojawiają to zazwyczaj pełnią również praktyczną funkcję. Może to być np. designerska lampa lub lustro w prostej drewnianej ramie.
  • Styl klasyczny opiera się na symetrii, harmonii i wyposażeniu najwyższej jakości. Nie obawiaj się monotonii czy nudy, wnętrze będzie żyło dzięki tkaninom (oryginalnie upięte zasłony, narzuty i pledy z weluru, wełny lub jedwabiu, dywan) i dekoracyjnemu oświetleniu. Jedną ze ścian może ozdobić tapeta w klasyczny, roślinny wzór. Meble mogą mieć ciekawe wykończenie, np. łóżko zwieńczone ozdobnym pikowanym zagłówkiem. Drobiazgi pochowasz w szafkach nocnych, eleganckiej komodzie i szafie.

Wyraziste style

Jeśli jesteś osobą typu kolorowy ptak, lubisz się wyróżnić z tłumu, chętnie testujesz modowe nowinki? Oto nasze ulubione pomysły na sypialnię w stylu: boho, glamour, orientalnym.

  • Kwintesencją sypialni boho jest eklektyzm. Wnętrze łączy elementy orientalne, etniczne, swojskie ludowe a także nowoczesne, geometryczne. Sypialnia w ogólnym odbiorze jest kolorowa i wesoła.
  • Sypialnię glamour możesz pomalować wyrazistymi barwami, przynajmniej jedną ścianę. Dobrym wyborem będzie intensywny fiolet, głęboka zieleń, granat, fuksja. W ten stworzysz podstawę, do przytulnej, ciemniej sypialni. Konieczne są błyszczące srebrne lub złote dodatki i dekoracje. Kryształowy żyrandol powinien zawisnąć na suficie a kinkiety i lampki nocne uzupełnią oświetlenie. Zdobione łóżko, komoda, konsolka lub toaletka to podstawa wyposażenia.
  • Sypialnię w stylu orientalnym stworzą mocne kolory, głównie czerwień, pomarańcz, róż, indygo. Meble są lekkie, wyglądają jakby przyjechały z nami z dalekiej wschodniej podróży. Ale spokojnie, znajdziesz je w licznych sklepach, zwłaszcza indyjskich. Bardzo ważne w aranżacji są ozdobne kolorowe tkaniny w orientalne wzory, połyskliwe, wykończone frędzlami lub chwostami.

Zobacz nasze pomysły na różne style w aranżacji sypialni!

Pomysł na sypialnie: 11 inspiracji

Ma być wygodna, przytulna, nastrojowa – każdy z nas ma takie oczekiwania wobec sypialni. Jednak każdy z nas ma również inny gust i wrażliwość estetyczną. Dlatego przygotowaliśmy 11 pomysłów na sypialnie w różnych stylach. Będzie Ci łatwiej sprecyzować swoją wizję i wybrać konkretny styl.

Przytulna sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu może być aranżacyjnym wyzwaniem, jednak poddasze dodaje zazwyczaj 100% do uroku i przytulności. Zadbaj o oświetlnie, w pochmurny dzień i o zmroku ich łagodne, przytłumione światło wprowadzi do wnętrza miły nastrój. Dodatki do sypialni nawiązujące do charakteru wnętrza są kluczem do sukcesu – lniana lub flanelowa pościel, puszyty dywan i dodatki z naturlanym materiałów, jak marmur lub drewno. Na stoliku pomocnicznym lub konsoli możesz postawić dekoracyjny wazon z seznonowymi lub suszonymi kwiatami. Otocz się ulubionymi elementami, które od przebudzenia wprawią Cię w dobry nastrój. O ścianę możesz oprzeć ulubiony obraz. Widzisz w wyobraźni to wnętrze? Powstała prawdziwie przytulna sypialnia.

Pomysł na sypialnie: skandynawska sypialnia pełna prostoty i przytulności

Sypialnia w stylu skandynawskim to propozycja dla osób ceniących we wnętrzu komfort, stonowaną kolorystykę i wystrój. W pomieszczeniu przeważają odcienie bieli i szarości. W takich barwach jest nakrycie łóżka, poduszki, miękkie dywaniki i lampy. Kilka elementów sprawia, że wnętrze nie jest chłodne – drewniana podłoga, stolik nocny, futrzana poduszka i dywanik pod stopy w naturalny sposób podgrzewają atmosferę. Taki pomysł na sypialnie sprawdzi się z pewnością i w małym, i w dużym pomieszczeniu.

Sypialnia w stylu biophilic design

Śledzisz nowiki ze świata aranżacji wnętrz? Pewnie wiesz, że trendem tego sezonu jest biophilic design. Polega on na łączeniu ze światem przyrody, przenikaniu natury do budynków. Ten trend jest świetnym pomysłem na sypialnię! Oczywiście, choć raczej w mikroskali. Urządź wnętrze w jasnej, stonowanej kolorystyce, wykorzystaj naturalne tkaniny i materiały, a przede wszystkim wstaw do pomieszczenia rośliny w donicach. Do sypialni musisz je dobrać bardzo starannie, czyli postawić na te, które nawilżają i oczyszczają powietrze zarówno w dzień, jak i w nocy, np. aloes zwyczajny czy bluszcz pospolity i paproć. Pomyśl o tym, by z czasem zaaranżować w sypialni zieloną ścianę lub inną roślinną instalację.

Podróż do przeszłości: sypialnia retro

Łączenie starego z nowym jest od dłuższego czasu modnym trendem we wnętrzach. Ideą tego rozwiązania jest umiejętne zestawienie współczesności z elementami stylów sprzed lat. W sypialni dobrze będzie wyglądała szafka na wysoki połysk i na charakterystycznych wysokich, lekko skośnych nóżkach. Jej blat potraktuj jako dobre miejsce na obraz lub grafikę, które oprzyj o ścianę. Najlepiej, jeśliby Ci się udało zdobyć dzieło sztuki z czasów PRL. Wnętrze zaaranżuj w jasnych barwach. Zadbaj o kilka drobnych, praktycznych elementów, np. stołek na metalowych nogach, ewentualnie pleciony puf. Zwieńczeniem tego pomysłu na sypialnię będzie okazała roślina w doniczce – ukłon w stronę współczesnej biofilii i wspomnień domu rodzinnego.

Sypialnia w stylu boho

Sypialnia boho wyróżnia się ciepłą kolorystyką i motywami dekoracyjnymi, które nawiązują do natury i kultur etnicznych. Zadbaj o barwne nakrycie łóżka, użyj tkanin w swojskie desenie charakterystyczne dla poszczególnych regionów albo we wzory orientalne, etniczne, a nawet nowoczesne, geometryczne. Ściany pomaluj na biało lub beżowa, dzięki czemu dodatki i meble będą na pierwszym planie. Udekoruj ściany ozdobami z rattanu, przy łóżku rozłóż wzorzysty dywan. Styl boho oferuje bogate możliwości dekoracyjne. Możesz jako dekoracji użyć:

  • pufa wyplatanego z rattanu lub miękkiego siedziska obitego tkaniną. Na podłodze mogą też leżeć poduszki,
  • parawanów z drewna lub z plecionki,
  • rattanowych lamp,
  • otwartą półkę z pamiątkami z podróży.

Blask sypialni glamour


Twoja sypialnia glamour może być urządzona w wersji stonowanej. Ściany pomaluj na biało lub w odcieniu rozbielonej szarości. O stylistyce wnętrza przesądzi główny mebel czyli łóżko oraz stojąca z boku toaletka. Nakrycie łóżka powinno być bogate, połóż kilka poduszek w dekoracyjnych poszewkach. Pościel może być biała, ale w dzień narzuć na łóżko różową narzutę a na niej udrapuj efektowny, szary pled. W świąteczny dzień warto ozdobić tkaniny sznurem cotton balls. Pled narzuć też na puf stojący na dywanie w nogach łóżka. Przy białej, lakierowanej toaletce postaw fotelik obity różową tkaniną i na błyszczącej, metalowej podstawie. Na blacie toaletki ustaw lustro w ozdobnej, metalowej ramie. Przyda się też wazonik ze świeżymi kwiatami.

Sypialnia w lofcie

Loft raczej nie kojarzy się z przytulnością – wokół surowe ściany pofabrycznego wnętrza. Spróbuj jednak ocieplić chociaż wygląd łóżka i jego najbliższej okolicy – stwórz sobie kącik sypialny w dużym pomieszczeniu. W nogach łóżka rozłóż przyjemny w dotyku dywan, mały futrzany dywanik połóż w miejscu, w którym rano stawiasz stopy. Możesz tam również umieścić szary, tapicerowany puf. Przy samym łóżku przyda się stoliczek nocny, a na nim lampka-kula, której światło tworzy przytulny nastrój. Z drugiej strony łóżka postaw lawę-stół a na niej zapasowe futrzane poduszki, które jednocześnie będą zdobić ten aneks. Łóżko nakryj ciemnoszarą narzutą. Przy zagłówku ułóż kilka ozdobnych poduszek.

Pomysł na sypialnie: świąteczna aranżacja sypialni

Każdą sypialnię, niezależnie od jej stylu na czas Świąt Bożego Narodzenia warto ozdobić i wprowadzić świąteczne akcenty. Przede wszystkim, tam gdzie to tylko możliwe, postaw lampiony ze świeczkami lub tealightami. Przytłumione, lekko kolorowe światła stworzą we wnętrzu magiczny klimat. Lampiony możesz umieścić na pufach w sąsiedztwie łóżka czy na komodzie. Na blacie komody warto także położyć okazjonalny stroik lub wstawić do wazonu świąteczne gałązki. Co myślisz o specjalnej świątecznej pościeli? To naprawdę dobry pomysł. Tkanina w białoszarą kratę będzie pasowała do klasycznej sypialni.

Pomysł na sypialnie feng shui

Głównymi założeniami feng shui są harmonia, spokój i dobra energia. Czyż nie tego potrzebujesz w pokoju, w którym odpoczywasz i śpisz? Jeśli chcesz wykorzystać feng shui w sypialni przygotuj się na… przemeblowanie. W pokoju nie stosuj wyrazistych, mocnych kolorów. Zdecyduj się raczej na spokojne, rozbielone odcienie. Biel też jest w porządku. Łóżko powinno stać wezgłowiem przy ścianie, mieć miękki, zaokrąglony zagłówek. Z obu stron łóżka zachowaj swobodny dostęp. Bardzo ważne jest, by mebel nie znajdował się na linii drzwi-okno oraz by nie był skierowany nogami do drzwi – według feng shui takie ustawienia zakłócają dobry i spokojny sen. Idealnie byłoby, gdyby Twoje łóżko było drewniane, stało na nóżkach, miało nieco zaokrąglony kształt. Pod nim nie powinno być żadnych szuflad i pojemników, gdyż… magazynują one złą energię. Bezpośrednio nad łóżkiem nie wieszaj lampy, lepiej zainstaluj ją na środku sufitu. Lamki przy łóżku powinny emitować przytłumione światło.

Sypialnia less is more

Sypialnia urządzona w jasnych kolorach i naturalnych barwach

„Mniej znaczy więcej” – słynne powiedzenie niemieckiego architekta z okresu modernizmu Miesa van der Rohe idealnie sprawdzi się w sypialni. Im mniej rzeczy i kolorów będzie Cię otaczać, tym łatwiej przyjdzie wyciszenie i spokojny sen. Aby tak się stało potrzeba tylko przytulnego wnętrza i wygodnego łóżka. Sypialnię pomaluj neutralnie, np. na biało, szaro, kremowo. Łóżko postaw zagłówkiem przy ścianie. Pościel również powinna być jednobarwna i spokojna. Możesz sobie pozwolić na kolorowy pled w nogach łóżka. Obok postaw lampę o prostym kształcie i stoliczek nocny. Przy łóżku rozłóż biały, miękki dywan. Jedyną dekoracją wnętrza, prócz mebli i lampy, może być roślina w doniczce. Czyż potrzeba Ci czegoś więcej?

Pomysł na sypialnie: dekorowanie

Dekoracje, które wybierzesz do sypialni powinny być dopasowane do jej stylu, subtelnie go podkreślać. Podpowiemy Ci, jakimi ozdobami i dodatkami warto się zainteresować.

Sypialnia w stylu boho

  • Makrama – wyjątkowa dekoracja DIY, którą wykonuje się ręcznie ze sznurka bez użycia igły, drutów, szydełka. Podstawowe sploty są dość proste, te bardziej zaawansowane wymagają nauki i praktyki. Ten rodzaj dekoracji jest znany od bardzo dawna, ostatnio na fali popularności DIY makramy znów stały się bardzo modne. Najczęściej tą technika tworzy się dekoracje ścienne, ale można też opleść doniczkę, abażur lampy, itp.
  • Łapacz snów – pełni rolę swoistego amuletu, który umieszczony w okolicy łóżka ma chronić przed złą energią i zapewnić spokojny, dający wypoczynek sen. Ma on kształt okręgu, czasem kropli lub łzy. Wewnątrz znajduje się siatka przypominająca pajęczynę. Uważa się, że łapacze snów wymyślili Indianie z Ameryki Północnej.
  • Drobiazgi wyplatane ze słomy lub traw, np. wachlarze w kształcie liści, ponadto parawany z plecionki; plecione, często z rattanu fotele; pufy z wełny lub jutowe.

Sypialnia w stylu glamour

  • Przedmioty dekoracyjne w kolorze złota lub srebra, czasem też miedzi: chodzi o to, by były błyszczące, gdyż blask jest najważniejszy w stylizacji glamour. Mogą to być: świeczniki, wazony, szkatułki, tace dekoracyjne, lustra w ozdobnych ramach.
  • Figurki z porcelany lub pozłacane: błyszczące jak srebro czy stal. Często wybierane są figurki przedstawiające anioły, amorki, czasem zwierzęta.
  • Tapety we wzory roślinne: najlepiej flokowane, czyli z wypukłym deseniem o strukturze weluru, czasem ze złoceniami. Ze względu na wizualne bogactwo warto taką tapetą udekorować jedną ścianę.
  • Tekstylia: poduszki ozdobne, narzuty, pledy, zasłony uszyte z błyszczących tkanin, zdobione haftem lub aplikacjami, naszytymi koralikami, kryształkami. Tkaniny mają intensywne, głębokie kolory, np. fiolet, purpura, butelkowa zieleń, granat a nawet czerń.
  • Oświetlenie: powinno błyszczeć kryształami lub kolorowymi szkiełkami. Bogate żyrandole mogą wisieć w każdym wnętrzu, nawet w kuchni. Lampki nocne mają abażury z błyszczących tkani, wykończone frędzlami, chwościkami itp.

Sypialnia w stylu skandynawskim

  • Tkaniny czyli narzuty na łóżko, poduszki dekoracyjne, zasłony lub rolety, dywany i dywaniki przy łóżku – mają dodawać przytulności oszczędnemu w wystroju wnętrzu. Są one naturalne, zazwyczaj wełniane, bawełniane, lniane. Wyróżniają się stonowaną kolorystyką – przeważa biel, szarość, kolory ziemi.
  • Ozdoby na ścianę, np. wizerunki zwierząt, często reniferów, obrazy lub grafiki oraz lustra w ramach z drewna, zdjęcia rodzinne w drewnianych ramkach.
  • Drobiazgi z naturalnych materiałów: ceramiczne lub gliniane donice, drewniane tace śniadaniowe, świeczniki, pufy i kosze z plecionki, plecione dywaniki.
  • Rośliny oczyszczające powietrze w donicach z naturalnych materiałów, ceramiczne, gliniane, a także w szklanych pojemnikach i słojach.
  • Półki, regały, stojaki służące ekspozycji roślin. Chodzi o to, by rośliny mogły znajdować się w różnych miejscach wnętrza, pojedynczo lub w grupkach.
  • Wzory roślinne jako główny motyw dekoracyjny występują na tapecie, pościeli, zasłonach, dywanach itp. Tkaniny dekoracyjne wyłącznie z naturalnych materiałów: bawełniane, lniane, jedwabne, wełniane.
  • Drobiazgi i dodatki z naturalnych materiałów: pufy jutowe lub wyplatane ze słomy czy trawy morskiej, dywaniki z tych samych materiałów, wiklinowe abażury lamp.
  • Dekoracje inspirowane przyrodą: obrazy przedstawiające naturę, pejzaże, kwiaty – wszystko w drewnianych ramach. Wykazano, że obcując z takim wzornictwem człowiek szybciej wraca do zdrowia, lepiej odpoczywa i relaksuje się podobnie jak na łonie natury.

Pomysł na sypialnie: rośliny jako dekoracje i nie tylko

Nie wszystkie kwiaty i rośliny mogą stać w sypialni. To dlatego, że wiele z nich wprawdzie za dnia pochłania dwutlenek węgla z powietrza a oddaje mu tlen, to nocą proces ten jest odwrotny. Jednak kwiaty to dobry pomysł na sypialnię. Rzecz w tym, by wybierać rośliny które oczyszczają powietrze także w nocy i je nawilżają. Dzięki nim sypialnia będzie dotleniona, a nasz sen – głęboki i zdrowy. Do takich roślin należą m.in.: grubosz czyli drzewko szczęścia, paproć, zielistka, storczyk, dracena. Przedstawimy Ci bliżej kilka innych gatunków szczególnie polecanych do sypialni.

  • Aloes zwyczajny. Roślina ta znana jest ze swych bogatych właściwości zdrowotnych. Nie tylko działa korzystnie na powietrze – sok aloesu przyspiesza gojenie ran na skórze, łagodzi poparzenia, wypity ma właściwości przeczyszczające i kojące układ pokarmowy. Roślina nie lubi nadmiaru wody, należy ją podlewać systematycznie niewielką ilością płynu.
  • Sansewieria. Inaczej wężownica, oczyszcza powietrze z formaldehydu (związek ten występuje m.in. w meblach z płyty wiórowej, panelach podłogowych, tapetach, dywanach) i benzenu (składnik m.in. dymu papierosowego i odświeżaczy powietrza). Dobrze znosi suszę – idealna roślina dla tych, którzy zapominają o podlewaniu.
  • Skrzydłokwiat. Oczyszcza powietrze z pochodnych formaldehydu i benzenu. Roślina lubi wilgoć i zraszanie.
  • Gerbera. Dotlenia i nawilża powietrze, a także pochłania toksyczny formaldehyd.

Jak widzisz, pomysłów na sypialnię jest nieskończenie wiele! Zainspiruj się naszymi propozycjami i stwórz swoją sypialnię marzeń!

Zaufaj swojej wyobraźni i kreatywności. Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing, zarejestruj się i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!