Sypialnia w skandynawksim stylu na poddaszu

Poddasze czasem wydaje nam się kłopotliwym do zaaranżowania pomieszczeniem. Nie wiemy, jak wykorzystać jego trudne elementy, na przykład miejsca pod skosami. Zachęcamy Cię jednak do zmiany nastawienia – spróbuj z naszą pomocą przekuć wady wnętrza na zalety. Pokój na poddaszu to świetne miejsce na sypialnię, i to zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Sypialnia na poddaszu jest z dala od części dziennej domu, zwłaszcza kuchni i salonu, dlatego zapewnia ciszę i spokój. Przez okna dachowe co wieczór będziesz podziwiać rozgwieżdżone niebo albo malownicze chmury, a szum deszczu zapewni głęboki sen. Również skosy można pomysłowo i efektownie zabudować. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, aranżując sypialnię na poddaszu, by stworzyć idealne miejsce na nocny wypoczynek.

Aranżacja sypialni na poddaszu: jakie kolory wybrać?

Wysokie i przestronne pomieszczenia na poddaszu są chętnie adaptowane na całe mieszkanie – powstają wówczas bardzo oryginalne i niepowtarzalne wnętrza wykorzystujące detale konstrukcyjne, na przykład słupy lub belkowania. Jednak mniejsze przestrzenie zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w roli sypialni. Zanim przystąpisz do jej urządzania, wybierz kolory ścian w sypialni i dekoracji, które zapewnią klimat sprzyjający nocnemu wypoczynkowi.

  • Kolory w sypialni nie powinny być agresywne i wyraziste, bo zamiast relaksować, będą pobudzać i denerwować.
  • Unikaj na przykład czerwieni, żółci, a ciepło pomyśl o jasnym niebieskim czy rozbielonej zieleni, które kojarzą się z naturą, dlatego wyciszają emocje.
  • W podobny sposób działają barwy ziemi – w sypialni możesz zastosować jasne odcienie brązu, beże, rozbielone szarości.
  • Jeśli potrzebujesz mocniejszych akcentów kolorystycznych, zastosuj je w dekoracjach.
Przytulna sypialnia na poddaszu z ostrym skosem

Kolorystyka sypialni ma poddaszu ma duże znaczenie zarówno wtedy, gdy pokój nie jest duży, jak i wówczas, gdy jest przestronny. Jasne odcienie sprawią, że małe, ciemne wnętrze wyda się jaśniejsze. Zawsze w takim przypadku sprawdzi się biel ścian, a często także mebli i tkanin dekoracyjnych. Jeśli śnieżna biel Ci nie odpowiada, wybierz cieplejsze odcienie, np. krem, wanilię, écru. Warto także sięgnąć po pastele, czyli rozbielone wersje popularnych kolorów – w sypialni dobrze wygląda mięta, pistacja, brzoskwinia czy jasna lawenda. Kolory inne niż biały na pewno warto wprowadzić także wtedy, gdy na poddaszu ma powstać pokój dla nastolatka.

W przestronnym i wysokim wnętrzu możesz sobie pozwolić na ciemne barwy, które optycznie obniżą pomieszczenie i ocieplą atmosferę. Sypialnia na poddaszu z sufitem w kolorze wieczornego nieba lub butelkowej zieleni może wyglądać bardzo interesująco.

Oświetlenie w sypialni na poddaszu

Powinno być go jak najwięcej rano, a mniej w ciągu dniu. Najlepiej sprawdzają się okna połaciowe, które też najłatwiej instaluje się na poddaszu. Gdy znajdują się nad łóżkiem, można przyjemnie podziwiać gwiaździste niebo. Ale może zdarzyć się, że uderzające krople deszczu będą utrudniały zasypianie. Wtedy warto pomyśleć o rolecie zewnętrznej. Jeśli chodzi o lampy, powinny emitować łagodne, klimatyczne światło.

Gdzie postawić łóżko w sypialni na poddaszu?

Klimat i kolorystyka sypialni w dużym stopniu wpływają na nasze dobre samopoczucie. Jednak sypialnia na poddaszu, jak każda inna, powinna również być wygodna i funkcjonalna. Najważniejszym meblem jest oczywiście łóżko. Liczy się zarówno wielkość mebla, jak i jego ustawienie. Łóżko dla dwóch osób powinno być szerokie na min. 160 cm, jednoosobowe – 90 cm. Oczywiście w obu przypadkach w sprzedaży są też węższe modele, jednak wybieraj je, jeśli ze względu na wielkość pomieszczenia naprawdę nie masz innego wyjścia.

Łóżko postaw w takim miejscu poddasza, by mieć do niego swobodny dostęp z trzech stron i podczas wstawania nie uderzać się w głowę. Często stawia się je pod ścianką kolankową (tą, na której wspierają się skosy). Gdy jest ona dość niska (mniej niż 80 cm) nieco odsuń od niej mebel, a w powstałe miejsce wstaw komodę lub zabuduj je i wykorzystaj na przechowywanie. Łóżko możesz też postawić przy ścianie bez skosu, również zwracając uwagę na wygodny dostęp. Dobrze byłoby, aby nad łóżkiem pod skośną ścianą było okno dachowe. Przed snem będziesz oglądać niebo, a rano słońce nie będzie padać Ci prosto na twarz.

Nie można wykluczyć sytuacji, gdy mebel w małej sypialni na poddaszu trzeba ustawić tak, że z dłuższej strony będzie się stykać ze ścianą. Wówczas koniecznie musi być do niego wygodne dojście z dwóch stron – swobodne zwłaszcza dla osoby, która ma spać od ściany. Masz także inne wyjście – możesz zamówić łóżko na wymiar, dobierając jego gabaryty do swojego wzrostu i do wielkości miejsca w sypialni. W takim przypadku warto wybrać model z szufladą lub pojemnikiem na pościel i od razu zaprojektować zabudowę od strony wezgłowia

5 pomysłów na sypialnie na poddaszu

Mała sypialnia na poddaszu ze skosem

Mała sypialnia na poddaszu ze skosami

Czasem możliwa do wykorzystania przestrzeń poddasza jest naprawdę niewielka i pomieści tylko łóżko. O urodzie wnętrza zadecydują efektowne i oryginalne tkaniny i dodatki oraz dekoracje. Dzięki nim mała sypialnia na poddaszu zyska klimat i styl. Urozmaiceniem aranżacji będą skosy, belki, słupy, które często występują na poddaszach, a także podłoga. Można ułożyć ją z desek w naturalnej barwie, lub z bielonych. Rozważ dywan lub chociaż nieduży, miękki dywanik przy łóżku. Jeżeli metraż sypialni nie pozwala na wstawienie innych mebli warto wykorzystać skosy, zabudowując je na szafę z przesuwnymi drzwiami, które nie będą zabierały cennej przestrzeni przy otwieraniu.

W małej sypialni sprawdza się jasna kolorystyka, biel i jej odcienie, jasna szarość, odcień brzoskwiniowy czy waniliowy. Można zdecydować się na jedną ciemniejszą ścianę, na przykład za łóżkiem. Jeśli wnętrze jest niskie warto pomalować choć jedną ścianę w pionowe pasy, które optycznie podwyższą pomieszczenie i będą jego ozdobą.

W przestrzeni mieszkania na wysokim poddaszu wygospodaruj miejsce na mikroskopijną sypialnię. Warto zaaranżować ją na podeście, do którego prowadzi kilka schodków. Dzięki temu kącik do spania będzie wyraźnie oddzielony od reszty pomieszczenia. Dodatkowym elementem podkreślającym jego odrębność może być romantyczny baldachim. Wykonaj go z tiulowej, pięknie układającej się tkaniny. Łóżko postaw jak najdalej od schodów, pod oknami dachowymi. W sąsiedztwie możesz umieścić fotel lub oryginalny tapczan – miejsce do odpoczynku za dnia.

Biało-beżowa sypialnia na poddaszu

Biała sypialnia na poddaszu z lekkim skosem

Zastanawiasz się, jak urządzić przytulną, ale minimalistyczną sypialnię? W małej przestrzeni nadmiar dekoracji i wyraziste kolory się nie sprawdzą, wtedy wnętrze wyda się jeszcze mniejsze, przytłoczone.

Styl minimalistyczny w sypialni kojarzy się oczywiście z białą sypialnią. Dlatego ściany pomaluj na biało lub w odcieniu jasno-szarym. Łóżko ustaw pod skośną ścianą. Wykorzystaj ciemny, prostokątny puf w roli stolika nocnego. O ścianę oprzyj ramkę z pamiątkowym zdjęciem lub ulubioną czarno-białą grafiką, na którą z przyjemnością spojrzysz po przebudzeniu. Wybierz białą, surową pościel i poduszki, szary pled potraktuj jak ozdobną tkaninę ożywiającą aranżację. Na podłodze rozłóż dywan w czarno-białe pasy. Na miękkim białym dywaniku ze sztucznego futra z przyjemnością postawisz rano bose stopy. Biały fotel na płozach to dobre rozwiązanie dla tych osób, które lubią poczytać przed snem.

Trend alert: sypialnia w stylu scandi boho

Zaaranżuj swoją małą sypialnię na poddaszu w stylu scandi boho. Jest to ostatnio bardzo modny trend, łączący dwa pozornie przeciwstawne style: oszczędny skandynawski i malarski boho.

Wnętrze pomaluj na biało. Postaw duże, proste łóżko pod ścianą ze skosem. Nie przesadzaj z dekoracjami, tak jak w estetyce scandi powinny one być jak najmniej ozdobne. Powieś na ścianie obok łóżka kilka czarno-białych zdjęć lub grafik w drewnianych ramkach: naturalnych i pomalowanych na czarno i szaro. Przy łóżku postaw lampę na regulowanym ramieniu. To będzie baza sypialni w stylu skandynawskim tej aranżacji.

Sypialnia w stylu skandynawskim z lampkami nad łózkiem

Elementy sypialni w stylu boho nawiązujące do kultury ludowej, rodzimej, wprowadź za pomocą dekoracyjnych tkanin na łóżku. Rozłóż na nim grubą narzutę wyglądającą jakby była robiona ręcznie. U wezgłowia pozornie niedbale rozrzuć kilka poduszek w jasno-beżowych powłoczkach. Niech przynajmniej dwie również będą inspirowane ręcznymi robótkami. Zwieńczeniem wystroju będzie lampa nad łóżkiem przypominająca kwitnącą białą różę.

Styl etno na poddaszu

Ciekawym elementem dekoracyjnym w białej sypialni na poddaszusą dodatki nawiązujące do stylu etno. Geometryczne wzory inspirowane ręcznymi wyrobami lokalnych rzemieślników sprawią, że przełamiesz monotonię wszechobecnej bieli i stylowo ożywisz aranżację.

W wystroju wykorzystaj tkaniny pościelowe oraz dekoracyjne poduszki. Wybierz białą kołdrę lub narzutę o ciekawej fakturze – wypukłe zygzaki układające się w figury geometryczne, choć białe, to wpadają w oko i przyciągają uwagę. Dorzuć przynajmniej dwie poduszki w kolorach ziemi. Wybierz takie, które wyglądają jakby były ręcznie dziergane i są ozdobione frędzlami. Na podłodze rozłóż dywanik w kolorze słomy, przypominający grubo tkane tkaniny, również wykończony frędzlami. Przy łóżku ustaw spory, prostokątny puf obity brązową tkaniną w odcieniu poduszek. Nowoczesny szklany stolik nocny to ukłon w stronę funkcjonalności wnętrza – przyda Ci się, gdy zechcesz odłożyć szklankę z wodą czy książkę. Zadbaj, by w szklanym wazonie zawsze były kwiaty z pobliskiej łąki, mogą również być suszone.

Sypialnia w stylu glam

Białe łóżko, biała pościel, białe ściany – to baza wystroju Twojej sypialni na poddaszu. Wprowadź do niej kilka dekoracji, które dodadzą wnętrzu charakteru w stylu glam.

Wykorzystaj skojarzenia związane z kolorami – styl glam często łączony jest z odcieniami eleganckiego fioletu. Skup się na poduszkach, to one są kwintesencją sypialni w stylu glamour: białe powłoczki będą wyglądać elegancko, gdy zostaną wykończone falbankami z połyskującej tkaniny. Wśród nich połóż przynajmniej dwie fioletowe, puchate poduchy, które staną się główną dekoracją wystroju łóżka. W oknie zawieś zwiewne zasłonki lub firanki w tym samym odcieniu. Na nocnym stoliku postaw lampkę z ozdobnym abażurem. Do estetyki w stylu glam będzie pasował abażur wykonany z tkaniny w biało czarne pasy.

Szukasz pomysłu na sypialnię? Zainspiruj się naszymi pomysłami na:

Jak wykorzystać skosy w sypialni?

Sypialnia na poddaszu może wydawać się trudna do zagospodarowania. Skosy, słupy, różnice w wysokości pomieszczenia można jednak wykorzystać z korzyścią dla wnętrza. Sprawdź nasze pomysły na ich wykorzystanie.

  • Pod wysoką skośną ścianą najlepiej postawić łóżko, tym bardziej jeśli jest w niej okno dachowe zapewniające nam ładny widok przed zaśnięciem i po obudzeniu.
  • W przestrzeni pod skosami często mieszczą się praktyczne meble, jak szafki, komody, stoliki czy toaletki. Bardzo praktycznym rozwiązaniem poprawiającym funkcjonalność wnętrza jest zabudowa skosów. W ten sposób zyskujemy wiele pojemnego miejsca na przechowywanie na przykład zmian pościeli czy bielizny pościelowej.
  • Projektanci wnętrz zachęcają do tworzenia zabudowy pod wymiar z przesuwnymi drzwiami, które nie zabierają cennego miejsca. Taka zabudowa pozwala wykorzystać dosłownie każdy zakamarek.
  • Miejsce pod skosem ze ścianką kolankową można też wykorzystać na skrzynię z siedziskiem. Zyskujesz kolejny schowek i miejsce do czytania.

Wskazówka: w sypialni na poddaszu niezastąpione będą meble wielofunkcyjne, takie jak łóżko z pojemnikiem czy puf ze schowkiem. Przechowasz w nich zarówno sezonowe ubrania, kołdry, czy drobiazgi, które chcesz ukryć poza zasięgiem wzroku.

Sypialnia na poddaszu z garderobą

W dobrze zaprojektowanej sypialni zazwyczaj mamy pojemną szafę z ubraniami na zmianę i wszelkimi akcesoriami, z których korzystamy codziennie. Jak problem przechowywania rozwiązać w sypialni na poddaszu? Jeśli wnętrze jest duże możemy wstawić klasyczną szafę. Jednak projektanci uważają, że lepszym wyjściem jest zbudowanie mebla na wymiar, co pozwala na wykorzystanie niemal każdego centymetra przestrzeni. Budowa takiej szafy na ogół wiąże się z pełnym zagospodarowaniem wnęki lub ściany na całej długości.

Planując szafę, trzeba przede wszystkim pamiętać o skosach, mebel będzie mniej lub bardziej pojemny w zależności od ich nachylenia. Aby wygodnie korzystać z szafy, nie pochylać się, nie uderzać głową o sufit, warto ją nieco wysunąć w przód, gdzie skos jest wyższy. Pamiętaj, że szafa powinna mieć głębokość min. 60 – 70 cm. Wtedy swobodnie pomieścisz wieszaki z ubraniami. Drążki na wieszaki mocuj na różnych wysokościach, w zależności od długości swoich ubrań. Górne półki przeznacz na rzeczy, których rzadko używasz.

Garderoba w sypialni na poddaszu

Uporządkowane wnętrze szafy

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest garderoba na poddaszu. Jeśli w Twojej sypialni jest fragment ściany bez skosu (tzw. ściana szczytowa), to zaplanuj ją właśnie przy niej. W środku zamontuj półki oraz szafki bez frontów, za to z szufladami lub specjalnymi koszami na prowadnicach. W sklepach z wyposażeniem wnętrz są dostępne modułowe systemy półek, szuflad, drążków, z których każdy może zaplanować garderobę na miarę swoich oczekiwań.

Możesz również umieścić dużą szafę lub garderobę, zabudowując przestrzeń nad ścianką kolankową. Jeśli ścianka ta jest niska, a skos ostry warto dobudować pionowe boczne ścianki, dzięki czemu w środku zyskasz więcej miejsca. W takiej szafie czy garderobie sprawdzają się drzwi przesuwne.

Czasem na poddaszu nie ma ścianek kolankowych, zabuduj wtedy miejsce pod skosami, tworząc rodzaj pojemnych schowków-pawlaczy. W środku zaplanuj półki, kosze, szuflady z organizerami i przegrodami na drobne akcesoria oraz inne rozwiązania, dzięki którym łatwiej zachowasz porządek.

Dekoracje do sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu niemal „prosi się” o wystrój inspirowany naturą. Dlatego, wybierając dekoracje do sypialni, pomyśl o lekkich drewnianych meblach, mogą być pomalowane na biało, plecionych krzesłach i fotelach, ceramicznych czy glinianych doniczkach, wazonach, świecznikach itp. Głównym meblem w sypialni jest łóżko i to jego wystrój może stanowić dekorację wnętrza. Zadbaj o pościel z naturalnej bawełny oraz o narzutę, która jest dziennym strojem łóżka. U wezgłowia poukładaj poduszki dekoracyjne. Jeśli sypialnia jest mała, często urządzana jest minimalistycznie, a skosy, belkowania, słupy są jej największą dekoracją.

Poznaj nasze 3 kolejne pomysły na dekoracje sypialni na poddaszu:

  • Gdy decydujesz się na podkreślanie drewnianych elementów konstrukcyjnych sypialni, zaaranżuj całe wnętrze w stylu skandynawskim. Oszczędna, jasna kolorystyka, drewniane sprzęty i naturalne tkaniny będą same w sobie ozdobą.
  • Często spotyka się sypialnie na poddaszu wykończone w bieli, poczynając od koloru ścian, poprzez meble, tekstylia i dekoracje. Takie wnętrze wygląda lekko, szlachetnie i bardzo elegancko.
  • Jeśli któraś ze ścian w sypialni nie zostanie zabudowana, możesz wykorzystać ją na dekoracje. Pokryj ją oryginalną tapetą w modne wzory, pomaluj kolorową farbą lub zawieś na niej kinkiety czy oświetlenie typu cotton-balls. W niskim pomieszczeniu można pomalować jedną ścianę w pionowe pasy, które optycznie podwyższą je i jednocześnie będą zdobić.

Urządzanie sypialni na poddaszu może być wyzwaniem, ale jeśli tak jak my kochasz wnętrza, będzie to fascynująca przygoda! A nic nie utula do snu, jak krople deszczu uderzające o skośne okna lub widok rozgwieżdżonego nieba widocznego z łóżka,