Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon na strychu z rogową sofą

Często poddasze uważane jest na mało funkcjonalne, nieustawne i trudne do zaaranżowania. Tymczasem okazuje się, że przestrzeń pod dachem ma sporo zalet. Doceniają ją zwłaszcza artystyczne dusze, które lubią nietypowe, oryginalne rozwiązania. Mieszkanie na poddaszu zazwyczaj jest ciepłe, przytulne i z klimatem. Oczywiście jeśli zadbasz o odpowiedni wystrój i urządzenie. Zanim jednak to nastąpi warto przyjrzeć się przestrzeni na poddaszu, pomierzyć ją wzdłuż i wszerz i dobrze zaplanować, żeby uniknąć potem niemiłych rozczarowań. Pamiętaj, że poddasze nie jest łatwe do zaaranżowania, dlatego już na etapie budowy domu czy adaptacji strychu warto przewidzieć wszystkie za i przeciw. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest właściwe rozplanowanie oświetlenia. Okna połaciowe wpuszczają do środka sporo dziennego światła, ale ważne jest także sztuczne oświetlenie na poddaszu

Podstawy oświetlenia na poddaszu

Od czego zacząć planując oświetlenie na poddaszu? Zanim zaczniesz cokolwiek ustalać z elektrykiem, zastanów się jak będzie wyglądała aranżacja poddasza oraz jakie funkcje będą spełniać odpowiednie pomieszczenia. Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to trudny orzech do zgryzienia. Jeśli już wiesz gdzie będzie salon, a gdzie kuchnia i łazienka, zaplanuj z architektem, gdzie będzie stał stół, w którym miejscu będzie kącik do relaksu. Wskazówki profesjonalisty pomoga Ci również zdecydować, w którym do pracy, gdzie w łazience stanie wanna, a w kuchni wyspa. Często nie zastanawiamy się nad tym, bo wydaje nam się, że kwestie rozmieszczenia mebli to sprawa drugorzędna.

Sypialnia na poddaszu

Tymczasem jest odwrotnie. Jeśli nie zrobisz tego na początku potem będziesz borykał się przez długi czas z plączącymi się pod nogami przedłużaczami i kablami. Zobacz jak rozmieszczone są okna. Przez połaciowe prawdopodobnie będzie wpadać do środka najwięcej światła dziennego. To duży plus poddasza. Pod takim oknem warto postawić stół jadalniany, albo biurko do pracy. Ale poddasze pełne jest zakamarków, skosów, uskoków, zmiennych wysokości. Światło dzienne nie wszędzie dotrze. W każdym pomieszczeniu zaplanuj tak lampy, żeby oświetlenie na poddaszu tworzyło wieczorem przyjazną atmosferę, ale też spełniało swoją podstawową funkcję czyli dobrze oświetlało przestrzeń.

Wybierz najodpowiedniejszy rodzaj oświetlenia ogólnego

Co to jest oświetlenie ogólne? Takie, które równomiernie oświetla każde z pomieszczeń. Zazwyczaj są to lampy wiszące, ale także boczne czyli kinkiety, paski ledowe umieszczone wzdłuż ścian, plafony. Który rodzaj lamp najlepiej sprawdzi się jako oświetlenie na poddaszu? Lampę wiszącą nie zawsze będzie łatwo powiesić, choćby ze względu na skosy. Wisząca zbyt nisko może okazać się niewygodna, zbyt wysoko nie będzie dość dobrze spełniać swojej roli. Najlepiej wieszać ją tam, gdzie strop jest poziomy i tam gdzie jest to konieczne nad stołem. Chociaż i w tym przypadku są rozwiązania, które mogą zastąpić wisząca lampę stojącą z długim wysuwanym ramieniem.

Jadalnia połączona z kuchnią na poddaszu

Wiszące lampy możesz też zamontować do belek stropowych lub słupów popierających strop. Najwygodniejsze i najbardziej praktyczne są kinkiety, czyli lampy na ścianie. Są równie efektowne co wiszące i można je zamontować praktycznie w każdym miejscu. Dają przyjazne, kameralne światło, ale jeśli przewidzisz kilka tego rodzaju źródeł światła, całe pomieszczenie będzie dobrze oświetlone. Kinkiety to również świetne rozwiązanie do sypialni na poddaszu – zawieszone przy łóżku sprawdzą się podczas wieczornego czytania. W łazience możesz zainstalować je po obu stronach lustra.

Oświetlenie robocze na poddaszu

Kuchnia na poddaszu

To wszelkiego rodzaju lampy i świetlówki, które oświetlają przestrzeń do pracy: w kuchni nad blatami kuchennymi, w pracowni czy wyznaczonym kąciku do pracy. Jeśli jesteś posiadaczem kuchennej wyspy w robocze oświetlenie możesz wyposażyć okap. Przyda się ono również pod szafkami kuchennymi. Mogą to być wszelkiego rodzaju taśmy i spoty ledowe, reflektorki halogenowe. Paski LED możesz zamontować także przy cokołach szafek – będą dyskretnie podświetlać przestrzeń – to przydatne rozwiązanie zwłaszcza kiedy wstajesz nocą i nie chcesz oświetlać całego domu. Niewielkie reflektorki czy spoty sprawdzą się w kąciku do pracy – są nieduże, możesz przypiąć je nad biurkiem np. do belki stropowej, albo do skośnej ściany – zużywają niewiele prądu, to ich duży plus.  

Oświetlenie w salonie na poddaszu

Salon na poddaszu

Oprócz kinkietów możesz zamontować paski ledowe, na przykład pod półkami na książki. A na skośnych stropach oświetlenie punktowe – halogeny i reflektorki, które będą oświetlać, ale też optycznie modelować przestrzeń. Zwrócone w górę sprawią na przykład, że stanie się ona wyższa. Świetnym uzupełnieniem oświetlenia ogólnego będą lampy dekoracyjne tworzące nastrój – podłogowe (przy sofie), stołowe (na stoliku kawowym, komodzie, mobilnym barku). Salon na poddaszu to reprezentacyjne miejsce w domu. Zadaj o jego wystrój, ale też klimatyczne oświetlenie na poddaszu – będzie przytulny i ciepły. Skosy świetnie nadają się do tego, żeby poprowadzić pod nimi oświetlenie dekoracyjne. Girlandy typu cotton balls, albo sznur z ozdobnymi żarówkami. 

Oświetlenie w kuchni na poddaszu

Usytuowanie kuchni na poddaszu często powoduje, że nie maja tam zastosowania tradycyjne źródła światła. Oprócz tych, o których wspominaliśmy czyli oświetleniu punktowym pod szafkami i nad wyspą kuchenną, jako główne oświetlenie sprawdzą się plafony czyli lampy montowane do sufitu. W przypadku kuchni pod dachem możesz je także zamontować do skosów – z pewnością doświetlą każdą część pomieszczenia. W skosach mogą też pojawić się świetlówki ledowe – są praktyczne, nie przeszkadzają w trakcie gotowania i dobrze doświetlają przestrzeń roboczą nad blatami. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze barwowej oświetlenia. Chociaż ciepłe światło jest przyjemniejsze dla oka i bardziej nastrojowe, podobno zimne, podobne do dziennego, pozwala lepiej się skupić na wykonywanych czynnościach (to wyjaśniałoby popularność dawnych jarzeniówek dających bardzo jasne światło).

Zarejestruj się na Westwing, dzięki temu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.