Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Jasny salon z narożną sofą, dwoma stolikami oraz fotelem

Na pewno słyszeliście o feng shui – ta starożytna filozofia dotycząca organizacji naszej przestrzeni życiowej wciąż przewija się w koncepcjach aranżacji wnętrz. Czasem feng shui bywa bardzo modne i nazywane jest trendem w aranżacji wnętrz, czasem na sile zyskują głosy sceptyków i to podejście traci nieco na popularności. Tak czy inaczej zasady feng shui mają utrwaloną pozycję wśród teorii związanych z urządzaniem mieszkań, domów, biur, a nawet ogrodów. Najważniejszym przekazem tej sztuki aranżacji jest stworzenie wnętrza czy miejsca, które będzie sprzyjało naszemu dobremu samopoczuciu i zdrowiu, odpoczynkowi, bezpieczeństwu, które wyzwoli w nas energię witalną na każdy kolejny dzień. Skoro tyle w tym dobrego poznajmy bliżej zasady feng shui w domu.

Czym jest feng shui?

Najkrócej rzecz ujmując feng shui jest starożytną chińską filozofią służącą planowaniu przestrzeni i wnętrz w sposób, który służy szeroko pojętemu zdrowiu i szczęściu człowieka. W dosłownym tłumaczeniu feng oznacza wiatr, a więc coś niewidzialnego, a shui wodę, czyli coś nieuchwytnego. Zgodnie z tą symboliką naszym życiem kierują siły, które są właśnie niewidzialne i nieuchwytne. Najważniejszym założeniem filozofii feng shui jest swobodny przepływ energii chi, który możliwy jest wówczas, gdy pomiędzy siłami rządzącymi światem i naszym życiem panuje harmonia.

Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz feng shui stanowi określony zbiór zasad, których warto przestrzegać, aby w pomieszczeniu czuć się jak najlepiej. Podpowiada jakimi przedmiotami, meblami i akcesoriami się otaczać w poszczególnych wnętrzach, gdzie i jak je ustawiać, w jakim sąsiedztwie, by korzystnie na nas oddziaływały i pomagały, w zależności od rodzaju wnętrza, w odpoczynku, pracy, śnie itp. To korzystne ustawienie wiąże się ściśle z pozostawieniem miejsca na swobodny przepływ energii, począwszy od wejście poprzez wszystkie pomieszczenia.

Filozofia feng shui opiera się na kilku zasadach, które warto bliżej poznać.

Yin i yang

Yin i yang to dwie podstawowe siły, których harmonijne współdziałanie umożliwia swobodny przepływ energii chi. Wyobrażano je sobie jako dwie strony wzgórza: zacienioną i nasłonecznioną. Yin jest traktowana jako element żeński, spokojny, bierny zaś yang to pierwiastek męski, aktywny i silny. Obie te energie są przeciwstawne, ale dążą ku sobie i są od siebie zależne. Aby we wszechświecie zapanowała harmonia powinny się one uzupełniać, współgrać.

W przełożeniu na zasady feng shui wygląda to tak, że niektóre pomieszczenia pasują do aktywności yin i w nich należy aranżować wnętrza do odpoczynku. Inne natomiast podlegają działaniu energii yang – tam warto urządzić kuchnię, miejsce do pracy, domową siłownię. W aranżacji przestrzeni równowaga pierwiastków żeńskich i męskich we wnętrzach zapewnia udane i dobre domowe życie. Informacji o tym, jaka energia przypisana jest poszczególnym pomieszczeniom dostarcza tzw. siatka bagua.

Siatka bagua

siatka baugna

Według zasad feng shui podstawą planowania przestrzeni do życia jest siatka bagua, która pomaga wyznaczyć miejsca dla poszczególnych pomieszczeń w domu. Siatka ta także wskazuje, jak te pomieszczenia urządzić, w co wyposażyć, gdzie ustawić meble. Siatka bagua wyobrażana jest jako diagram podzielony na 9 kwadratów-stref. Zaleca się nałożenie mapy bagua na plan domu, mieszkania – na tej podstawie można łatwo wyznaczyć miejsca określonych wnętrz. Układamy ją zawsze w ten sposób, aby wejście znalazło się w strefach: 1 (kariera), 6 (przyjaciele) lub 8 (wiedza).

Każdej strefie przypisane są określone żywioły i kolory, które warto tam stosować, podobnie materiały do wykorzystania oraz tzw. must-have, czyli, co obowiązkowo powinno znaleźć się w danej strefie. Sprawdź poniżej, co można wykorzystać w danej strefie.

Kariera, droga życiowa

Żywioł: woda
Kolory: niebieski, czarny, szary, fioletowy
Materiały: szkło, jedwab, glina, porcelana
Must-have: misa z kwiatami i kamieniami lub fontanna

Związki

Żywioł: ziemia
Kolory: żółty, czerwony, fioletowy, kolory ziemi
Materiały: len, terrakota, ceramika, porcelana, glina, kamień
Must-have: miękkie tkaniny, pledy i poduszki

Rodzina

Żywioł: drewno
Kolory: zielony, brązowy, turkusowy
Materiały: drewno, wiklina, bawełna, bambus
Must-have: zdjęcie rodziny lub przyjaciół w drewnianej ramce, pamiątki rodzinne

Bogactwo

Żywioł: drewno
Kolory: zielony, czerwony, brązowy
Materiały: drewno, wiklina, bawełna, bambus
Must-have: ładny designerski przedmiot z drewna, zielona roślina lub element dekoracyjny

Zdrowie i harmonia

Żywioł: ziemia i ogień
Kolory: żółty, brązowy, beżowy
Materiały: naturalne materiały: len, wełna, minerały
Must-have: okrągły dywanik, misa z kamieniami

Przyjaciele, podróże

Żywioł: metal
Kolory: biały, czarny, srebrny, złot
Materiały: szkło, kryształ
Must-have: świeże kwiaty, kamienie szlachetne, metalowe przedmioty

Przyszłość, dzieci

Żywioł: metal
Kolory: biały, różowy, srebrny, złoty
Materiały: szkło, kryształ
Must-have: inspirująca muzyka, zdjęcia, kwiaty

Wiedza

Żywioł: Ziemia
Kolory: żółty, zielony, kolory ziemi
Materiały: len, terakota, ceramika, porcelana, glina, kamień
Must-have: drewniany regał na książki i roślina doniczkowa

Sława i reputacja

Żywioł: ogień
Kolory: czerwony, pomarańczowy
Materiał: gładkie tkaniny i powierzchnie
Must-have: ładne źródło światła- świece, żyrandol lub lampa łukowa

Zasady feng shui: zasada pięciu żywiołów

Grafika opracowana przez Westwing przedstwiająca żywioły w feng shui

Feng shui wykorzystuje siłę pięciu żywiołów, z których każdy oddziałuje na różne dziedziny życia. Są to: drzewo/drewno, ogień, ziemia, metal, woda. Żywiołom przyporządkowano w feng shui kolory, każdemu inny, oraz porę roku. Drzewo to kolor zielony i wiosna, ogień to czerwień i lato, ziemi przypisuje się kolor pomarańczowy i późne lato, metal to kolor popielaty i jesień, a woda – kolor niebieski i zima. Elementy te oddziałują na siebie na różne sposoby, czasem korzystnie dla nas, czasem – nie. Najważniejsze dla osiągnięcia harmonii są ich właściwe proporcje w różnych strefach domu, a te wskazuje opisana wyżej siatka bagua.

Drzewo

Symbolizuje wzrost i życie, ale może zostać łatwo zniszczone przez metal i ogień. Woda natomiast wspiera drzewo, ponieważ dzięki niej może rosnąć. 

Ogień

Jest bardzo silnym elementem – nawet jeśli woda ugasi ogień, w kolejnym etapie może zostać zamieniona w parę wodną i stać się bardzo silnym elementem poprzez skumulowanie energii. Ogień według zasad feng shui musi być zawsze traktowany z respektem. 

Ziemia

Jest podstawą filozofii feng shui i oznacza atrakcyjność i pożywienie. Ziemia może być wytwarzana przez ogień w postaci popiołów i niszczona przez drzewo, które zakorzenia się w niej i żywi składnikami odżywczymi. 

Metal

Jest ostry, kanciasty, nieożywiony i zimny – jego symbolami są srebro i złoto. W przeciwieństwie do pozostałych czterech elementów, metal jest nieugięty. W mniejszych formach, takich jak pieniądze, ucieleśnia materialny dobrobyt. 

Woda

Kiedy woda wykorzystuje całą swoją moc, może być jeszcze silniejsza i potężniejsza niż ogień. Nieokiełznana woda stwarza zagrożenie, ale energia wody oznacza też dzielenie się pomysłami, komunikację i sukces. 

Najważniejsze zasady feng shui we wnętrzach

Najogólniej rzecz ujmując, zasady feng shui we wnętrzach opierają się na… porządku. Dom, mieszkanie powinny być czyste, a wówczas ich mieszkańcy będą zdrowi. Porządek i czystość są powiązane z przepływem energii – aby mogła się ona swobodnie przemieszczać w naszych czterech kątach nie powinna natrafiać na przeszkody, które ją zablokują lub powstrzymają.

  • Feng shui zaczyna się już od progu. Nasze drzwi mają być eleganckie i czyste, opatrzone wyraźnym numerem mieszkania. W przedpokoju ma być przestronnie, nic nie powinno zatrzymywać energii, która dostaje się do wewnątrz po otwarciu drzwi.
  • Z tych samych względów mieszkanie nie może być zagracone. Urządzając wnętrza pamiętajmy, że meble powinny stać przy ścianach, najlepiej by środek pokoju pozostawał pusty.
  • Miejsce do pracy musi być wyraźnie oddzielone od części wypoczynkowej, by praca nie mieszała się z relaksem.
  • Wybierając meble do przechowywania, stawiajmy na te z zamkniętymi półkami i szafkami. I najważniejsze – w środku ma panować porządek.
  • Pozbywamy się starych, niepotrzebnych rzeczy: ubrań, gadżetów, zepsutych przedmiotów, zabawek, obitych talerzy, garnków, gdyż kumulują one niekorzystną energię.
  • Naprawiamy lub wymieniamy cieknące krany, bo wraz z wodą ucieka nasze bogactwo. Niewskazane są suszone kwiaty.
  • W domu powinny być lustra, z zastrzeżeniem by w przedpokoju lustro nie wisiało naprzeciwko drzwi wejściowych, a w pokojach naprzeciwko okien, gdyż wpadająca do środka energia odbija się od tafli i znów ucieka.
  • Okna mają być czyste, a pomieszczenia często wietrzone, gdyż wymieniamy wtedy złą energię na świeżą dawkę pozytywnej.
  • Jeśli chodzi o oświetlenie – dobrze działa punktowe, rozproszone światło.

Podstawowe zasady aranżacji w sypialni

Zbliżenie na łóżko w sypialni

Feng shui w sypialni jest ważne dla wszystkich, którzy przywiązują wagę do tych zasad. To dlatego, że w tym pokoju odpoczywamy, śpimy, co przekłada się na nasze samopoczucie w ciągu dnia.

  • Położenie pomieszczenia. Jeśli mamy taką możliwość na sypialnię przeznaczmy pokój, którego okna wychodzą na zachód.
  • Kolory w sypialni feng shui. Ściany w sypialni powinny być w jasnych, stonowanych kolorach, bez wzorów. Najlepszym wyborem będą kolory ziemi: kawa z mlekiem, beż, piaskowy, morelowy, niebieski czy zielony
  • Meble. W pokoju, w którym śpimy najważniejszym meblem jest łóżko. Stosując się do zasad feng shui w sypialni należy je ustawić wezgłowiem przy ścianie, dbając by nie znalazło się na osi okno – drzwi. Jest to bardzo energetyczny odcinek, nadmiar energii utrudniałby nam spokojny sen.
  • Dodatki w sypialni. Po obu stronach łóżka ustawmy stoliki nocne. Pościel powinna być z naturalnych tkanin jak len, bawełna, jedwab.
  • Lustra w sypialni feng shui. Również ze względu na silną energię w pokoju do spania nie stosuje się luster. No, chyba że na noc będziemy je czymś zasłaniać.
  • Porządek we wnętrzu. We wnętrzu powinien zawsze panować porządek, ograniczamy liczbę akcesoriów i dekoracji, nie wstawiamy elektronicznych urządzeń. Dbamy o porządek w szafach i komodach, nie zostawiamy na noc rozrzuconych dziennych ubrań.
  • Oświetlenie. Światło w sypialni powinno być przytłumione. Jedynie lampy na stolikach nocnych mogą być punktowe, co umożliwia relaks przy wieczornej lekturze. Dobre będą abażury czy klosze z barwionego szkła lub obciągnięte tkaniną. Padające z nich światło wprowadzi do wnętrza nastrojowy klimat.

Salon feng shui

Salon z szara sofą, metalowym stolikiem kawowym, rosliną w kącie i puchowym dywanem

Salon to miejsce odpoczynku, spotkań z bliskimi i przyjaciółmi – słowem pokój reprezentacyjny w naszym mieszkaniu. Zasady feng shui salon dotyczą wszystkich aspektów wnętrza, ich uwzględnienie w aranżacji prowadzi do urządzenia miejsca pełnego ciepła, spokoju, uporządkowanego i nastrojowego, z odpowiednio umieszczonymi meblami. Poznajmy konkrety.

  1. Położenie salonu

    Jeśli to tylko możliwe na salon warto przeznaczyć pokój jak najbliżej wejścia, najlepiej, by był widoczny od progu, jego okna powinny wychodzić na południowy wschód. Akceptowane są inne kierunki oprócz północnego.
  2. Ustawienie mebli

    Od progu powinien być widoczny ładnie urządzony kącik wypoczynkowy z kanapą, małym dywanikiem i drewnianym stolikiem kawowym – okrągłym, owalnym lub ośmiokątnym, bez ostrych kantów. Nie rozkładamy w salonie dużego dywanu, gdyż zakłóca on przepływ energii.
  3. Sofa

    Kanapa powinna stać plecami do ściany i przodem do drzwi, tak byśmy widzieli wchodzące osoby. To samo ustawienie dotyczy innych miejsc do siedzenia.
  4. Focal point w salonie

    Jeśli mamy kominek, to on ma stanowić tzw. focal point, czyli najważniejszy i najpiękniejszy punkt w pokoju. Nad kominkiem może wisieć obraz, którego widok nas relaksuje.
  5. Oświetlenie

    Oświetlenie salonu ma wprowadzać dobry i przytulny klimat. Pożądane są lampki nablatowe, lampa podłogowa, kinkiety – chodzi o rozjaśnienie kątów i zacienionych miejsc.
  6. Kolory

    Kolory salonu mają być związane z energią pierwiastka yang. Są to czerwień, pomarańcz, żółty. Jako że są one dosyć mocne i odważne wystarczą dodatki w tych barwach (poduszki, misy, świece) lub pomalowana nimi jedna ściana.
  7. Lustro

    W roli dekoracji wskazane jest lustro na ścianie, które rozjaśni wnętrze, optycznie je powiększy i wzmocni dobrą energię (nie wieszamy go naprzeciwko okna, by energia po odbiciu od tafli nie „uciekała” na zewnątrz. Lustro powinno być takiej wielkości, byśmy widzieli swoją głowę, ramiona i klatkę piersiową, co ułatwi nam przechwytywanie energii.
  8. Rośliny

    Dekoracyjną rolę w salonie feng shui pełnią rośliny, polecane są m.in.: drzewko szczęścia, sukulenty, fiołek alpejski, begonia.

Zasady feng shui w domowym biurze

Biuro na poddaszu z drewnianym biurkiem, czarnym krzesłem i okrągłym dywanem

Jeśli masz w domu gabinet do pracy i często z niego korzystasz lub w ogóle pracujesz w domu, zwróć uwagę na pewne aspekty związane z jego aranżacją, czyli na zasady feng shui w pracy w domowym biurze. Według tej chińskiej filozofii miejsce do pracy symbolizuje karierę, a co za tym idzie pozycję w społeczeństwie oraz zamożność.

Specjaliści feng shui wskazują, że kolory takie jak: żółty, piaskowy, jasnopomarańczowy, jasnozielony i niebiesko-zielony są świetnym wyborem dla domowego biura, gdyż pobudzają kreatywność, mają pozytywny wpływ na skupienie oraz samodyscyplinę .Brąz oraz kolory ziemi natomiast symbolizują stabilizację, jednak nie mają one właściwości, które pobudzałyby nasz umysł.

  • Biurko powinno stać tyłem do ściany i tak, by siedząc widzieć wejście do pokoju. Dbaj o porządek na blacie i w szufladach. Sprzątaj miejsce pracy po codziennych zajęciach. Zwróć uwagę na porządek na półkach z książkami.
  • Na biurku ustaw lampę, która ułatwi ci pracę. Zadbaj o naturalne światło emitowane przez świetlówki.
  • Jeśli to możliwe wybieraj meble bez ostrych kantów i rogów.

Zapamiętaj:

  1. Biurko musi stać tak, by siedzący widział wejście do pokoju.
  2. Zadbaj o fotel z oparciem, które symbolizuje wsparcie dla twojej kariery.
  3. Dbaj o dobrą pozycję, wyprostowane plecy przy pracy. Schylona sylwetka hamuje swobodny przepływ energii.

Zasady feng shui w kuchni

Jasna kuchnia z beżowymi szafkami, drewnianym blatem, kuchenką oraz wyspą kuchenną

Feng shui traktuje kuchnię jak serce domu. Przypisana jest do żywiołu ognia ze względu na kuchenkę i piekarnik oraz żywiołu wody – zlewozmywak. Żywioły te powinny być rozdzielone przynajmniej blatem roboczym, najlepiej drewnianym.

  • Kuchenka, ze względu na płomień wskazana jest gazowa, powinna stać tak, by osoba podczas pracy nie była tyłem do drzwi.
  • Zlewozmywak najlepiej umieścić pod oknem tak by móc podziwiać widok podczas zmywania i relaksować się przy tym.
  • Należy bezwzględnie dbać o czystość w kuchni, na blatach nie może na stałe leżeć lub stać dużo rzeczy. Najlepiej wszystko chować, a już szczególnie noże i wszelkie inne ostre przyrządy.

Zapamiętaj:

  1. W kuchni najważniejszy jest porządek. Kuchenka musi być zawsze czysta, nie przechowuj na niej naczyń.
  2. Możliwie często zapalaj gaz w kuchence, choćby po to, by zagotować wodę. W ten sposób pobudzasz przepływ energii.
  3. Regularnie przeglądaj zawartość lodówki, nie dopuszczaj do sytuacji, by leżała w niej żywność przeterminowana lub nadpsuta.

Zasady feng shui w łazience

Łazienka w jasnym drewnie, bez płytek

W feng shui łazienka odgrywa nie mniej ważną rolę niż inne pomieszczenia. Jest traktowana bardzo poważnie podczas urządzenia i aranżacji.

Łazienka reprezentuje żywioł wody, a więc zdrowia, czystości, witalności. Aby mogła spełniać te funkcje musimy umożliwić swobodny przepływ energii w tym wnętrzu. Dlatego w łazience musi panować idealna czystość. Akcesoria, kosmetyki, dodatkowe ręczniki należy schować w zamykanej szafce. Rzeczy zużyte (waciki kosmetyczne, butelki po kosmetykach, opakowania po kremach) należy od razu wyrzucać. Pozbywamy się też niesprawnych urządzeń: suszarki czy lokówki. Od razu naprawiamy cieknące krany czy muszle sedesowe, by wraz z wodą nie odpływało od nas powodzenie i bogactwo.

Wnętrze powinno być urządzone jak najbardziej naturalnie, a więc wybieramy bawełniane tkaniny, drewniane meble, pozbywamy się foliowych zasłonek prysznicowych, gumowych mat itp. Wnętrzu dobrze zrobią kwiaty widoczne od razu po wejściu – rośliny muszą być żywe, o sztucznych zapominamy! Dobrze widziane są naturalne dekoracje: gąbki, muszelki. Również kolory wnętrza mają być jasne, nawiązywać do barw piasku, słońca, wody.

Stawiamy na jasne światło, które oświetli wszelkie zakamarki. Pomocne w rozjaśnieniu wnętrza będą lustra. W tym pomieszczeniu może być ich kilka.

Zapamiętaj:

  1. Rośliny w łazience to nie fanaberia. Przekształcają one energię spływającą wraz z wodą w dół w energię życia i wzrostu, gdyż woda jest niezbędna do tego, by rośliny rosły i były piękne.
  2. Zawsze zamykaj deskę sedesową po skorzystaniu z toalety.
  3. Dbaj o czystość, szczególną uwagę zwróć na to, by lustra lśniły czystością.
  4. Stosuj odświeżacze, kadzidełka, woreczki zapachowe czy olejki eteryczne, gdyż przyjemny zapach aktywizuje przepływ energii.
  5. Zadbaj o dobrą wentylację – wilgoć wywołuje niekorzystne wibracje.

Zasady feng shui w przedpokoju

Korytarz z komodą, stołkiem i małą dekoracją

Przedpokój jest jak jezdnia prowadząca do naszego domu. Musi więc być bezpieczna, co znaczy posprzątana. Nie możesz na trasie napotykać np. rozrzuconych butów, toreb, siatek. Zwróćmy uwagę na meble – wielkie szafy, które często są w przedpokoju blokują dostęp energii chi. Ponownie płaszcze na wieszakach. Lepiej postaw na zgrabne komody lub zamykane półki. Okrycia wierzchnie trzymaj w garderobie lub w szafie w głębi domu.

Przedpokoje często są wąskie lub małe, zadbajmy więc o jasną kolorystykę ścian (beż, szarości) oraz dobre oświetlenie. Przyda się światło górne oraz boczne kinkiety. Na pewno wnętrzu dobrze zrobi lustro byleby nie na wprost drzwi (gdy się je otworzy odbita od tafli energia ponownie od nas ucieka).

Zapamiętaj:

  1. Porządek ma kluczowe znaczenie dla przepływu energii z przedpokoju do reszty domu.
  2. Zadbaj, by od wejścia wzrok natrafiał na coś ładnego (obraz, kwiaty, lampa).
  3. Zapewnij wnętrzu dobre oświetlenie.
  4. Po wejściu powinniśmy zobaczyć coś ładnego i miłego, na przykład wazon z kwiatami czy obraz.

Aranżacja ogrodu feng shui

Ogród z fontanną

Nie tylko w mieszkaniach i domach, lecz również w ich otoczeniu, a więc w ogrodach, niezależnie od ich wielkości, można stosować zasady feng shui.  Znawcy tematyki przekładają siatkę bagua na powierzchnię ogrodu zanim zaplanują, co i gdzie w nim się znajdzie. W praktyce jest ona przedłużeniem mapy zastosowanej w domu. Na przykład północna część wiąże się z rozwojem osobistym, karierą, a więc z wiedzą czyli żywiołem ziemi – w tej części ogrodu warto stworzyć miejsce do kontemplacji, wzbogacić powierzchnię o elementy z kamienia, np. ławeczki.

  • Feng shui w ogrodzie, podobnie jak w domu, opiera się na porządku i harmonii. Nie ma więc mowy o porzuconych narzędziach, przekwitłych roślinach itp. Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić pielęgnację ogrodu.
  • Zgodnie z feng shui – woda to energia. W ogrodzie powinny więc znaleźć się: fontanna, źródełko, czy oczko wodne.
  • Swobodny przepływ energii chi umożliwią ogrodowe ścieżki. Nie powinny one być wyłącznie proste, gdyż energia zbyt szybko będzie się przemieszczać i uciekać. Zalecamy ścieżki w kształcie łuku, zakręty, na których energia napotka np. kamienne posągi, figurki, murki, które ją zatrzymają na dłużej. Podobne działanie mają drzewa i krzewy.
  • Przemyślenia wymagają rośliny. Aby zachować równowagę w ogrodzie pomiędzy elementami yin i yang należy w równej ilości posadzić rośliny o długich liściach, płożące, rosnące przy ziemi (yin) oraz te rosnące ku górze i pnące(yang). Zieleń yin działa uspokajająco na kompozycję ogrodu zaś yang ją dynamizuje. W ten sposób zachowana jest harmonia i równowaga.

Stwórz dobrą energię w domu

Przestrzegając zasad feng shui w domu pozwalasz dobrej energii na swobodny przepływ od wnętrza do wnętrza, co korzystnie przekłada się na atmosferę w mieszkaniu, jego klimat, dobre samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Oprócz zasad, które już opisaliśmy powyżej, zwróć uwagę na kilka innych rzeczy. Na przykład zadbaj, by zawsze energia miała swobodną drogę.

  1. Dbając o czystość w domy pamiętaj o częstym myciu okien i luster, gdyż tylko czysta powierzchnia kumuluje i odbija dobre wibracje. Odświeżania wymagają też drzwi wejściowe.
  2. Pamiętaj, by podczas siedzenia na kanapie, krześle, przy biurku zawsze mieć widok na wejście. Nigdy nie można siedzieć tyłem do drzwi.
  3. Pozbywaj się od razu wszystkich zepsutych i zniszczonych rzeczy.
  4. Udekoruj dom roślinami, które zapewniają dobre powietrze a wraz z nim dobrą energię oraz symbolizują kontakt z naturą.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię do głębszego zapoznania się z zasadami feng shui i wprowadzenia ich we własnym domu. Nawet jeśli masz wątpliwości co do tego, że aranżacja wnętrz może być korzystna dla zdrowia, kariery czy zamożności, nie zaprzeczysz, że porządek, czystość, harmonijny i funkcjonalny rozkład pomieszczeń, stonowana kolorystyka i naturalne światło to elementy, które sprawiają, że nasze mieszkanie staje się bardziej wygodne i przyjemne do życia. A o to nam przecież chodzi!

Zaufaj swojej wyobraźni i kreatywności i już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!