Zbliżenie na stolik ze świeczką, wazonem oraz ławką w tyle z kocem

Mały balkon w bloku jest dla mieszkańców dużych miast najczęściej tym, czym ogród w podmiejskich domkach: otwartą, zieloną i przytulną oazą, w której można się całkowicie zrelaksować. Ale czy aranżacja niewielkiego tarasu zawsze musi stanowić duże wyzwanie? Niekoniecznie! Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które zdecydowanie ułatwią ten proces. Zobacz, jak po kroku zorganizować funkcjonalną, ale i niezwykle czarującą przestrzeń o niewielkim metrażu. 

5 podstaw aranżacji małego balkonu w bloku

Jeśli myślisz o urządzeniu swojego małego balkonu w sposób szybki, funkcjonalny i modny, skorzystaj z kilku podstawowych zasad. Będzie on tylko uzupełnieniem nowoczesnego mieszkania w bloku!

  1. Zainspiruj się

    W intrenecie nie brakuje galerii zdjęć i przykładów gotowych aranżacji małych balkonów. Pamiętaj: zawsze był ktoś przed Tobą, kto już mierzył się z podobnym wyzwaniem — dlaczego więc nie skorzystać z jego podpowiedzi? Warto stworzyć oddzielny folder na komputerze z kreatywnymi rozwiązaniami i w ostateczności podjąć decyzję, które są najbliższe Twojemu sercu i najlepiej nadają się do Twojego balkonu.

  2. Zaplanuj aranżację od A do Z

    Żeby było jasne: nie musisz zatrudniać architekta lub dekoratora wnętrz! Poradzisz sobie bez problemu samodzielnie, pamiętaj jednak o tym, aby szczegółowo zaplanować niezbędne etapy remontu (jeśli taki masz w planie), listę rzeczy do kupienia oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów aranżacji. Jeśli tego nie zrobisz wcześniej, ryzykujesz, że już podczas samego procesu stylizacji przytłoczy Cię ilość możliwości, wkradnie się chaos i ostateczna aranżacja całkiem odbiegnie wyglądem od pierwotnego wyobrażenia. Możesz nawet zrobić własny szkic na kartce papieru.

  3. Upraszczaj i szukaj funkcjonalnych rozwiązań.

    Mały balkon w bloku to nie miejsce na skomplikowane rozwiązania aranżacyjne, które wymagają nakładu pracy i dużej przestrzeni. Wszystko, co tylko się da, upraszczaj, odciążaj i zmieniaj na wielofunkcyjne. Jeśli meble, to składane (w razie potrzeby możesz uzyskać dodatkową przestrzeń, na przykład na sesję jogi), lekkie i pełniące kilka różnych funkcji. Pozbądź się wszelkich zbędnych przedmiotów, które jedynie zagracają przestrzeń. Wszystko, co znajduje się na niewielkim tarasie powinno być jednocześnie praktyczne i dekoracyjne.

  4. Wybierz jeden styl i się go trzymaj

    Mały balkon to nie miejsce na nadmiar, eklektyzm i kolorystyczne eksperymenty. Niewielka przestrzeń wymaga uporządkowania, ładu i jednolitego stylu, dzięki czemu stanie się harmonijna i relaksująca. Wybierz styl, który najbardziej pasuje do Twojego domu i osobowości, i konsekwentnie się go trzymaj.

  5. Jasne powiększa

    Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory dodają oddechu i przestrzeni w zamkniętych pokojach. Ta sama zasada sprawdza się na małych balkonach. Jeśli chcesz optycznie uzyskać kilka dodatkowych centymetrów, zdecyduj się na jasne deski tarasowe, meble i dodatki. Wszelkiego rodzaju beże, kremy i szarości są również niezwykle przytulne i uspokajające, a przecież do takiego efektu dążymy podczas urządzania balkonu.

Nasza wskazówka: powyższe zasady warto również zastosować podczas aranżacji innych wnętrz, na przykład kuchni w bloku, sypialni w bloku czy małej łazience.

Mały balkon w bloku, czyli przedłużenie salonu

Dla wielu mieszkań, balkon najczęściej jest przedłużeniem salonu w bloku, z tym, że w otwartej przestrzeni. Szczególnie widać to zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim (a kiedy jest ciepło, również jesiennym), warto go więc urządzić w harmonii z wystrojem salonu. Oto kilka wskazówek, jak urządzić balkon w bloku.

  1. Dopasuj (kolorystycznie, a jeśli się da to również materiałem) parkiet do tego, który wybrałeś w salonie. Niech balkon będzie jego zewnętrzną częścią.
  2. Zachowaj na balkonie styl właściwy dla salonu. Jeśli w Twoim pokoju dziennym dominuje styl scandi, to ciemny, szykowny balkon nie będzie się z nim dobrze komponował.
  3. Utrzymaj dominującą kolorystykę salonu. Poruszaj się w obrębie tej samej palety barw, aby salon i balkon harmonijnie współpracowały.
  4. Siła dodatków jest niepodważalna. W salonie stoją donice w podobnym stylu? Dorzuć jeszcze kilka podobnych do przestrzeni balkonowej.
  5. Niech będzie przytulnie! Salon to przestrzeń, w której się relaksujemy i spędzamy najwięcej czasu z bliskimi. Zachowaj tę przytulność również na balkonie, który jest jego przedłużeniem.

Mały balkon w bloku w 6 stylach

Szukasz inspiracji? Poniżej znajdziesz 6 przykładowych aranżacji małego balkonu, które nie tylko wpisują się w aktualne trendy, ale również stanowią doskonały przykład na umiejętne zagospodarowanie małego metrażu. 

Aranżacja w stylu minimalistycznym

Aranżacja w stylu łączącym minimalizm z przytulnością otuli Cię niczym mięciutki pled. Wystarczy już jedna ława, okryta ciepłymi i miłymi w dotyku tekstyliami oraz donice z bujnymi roślinami, aby poczuć zbawienne działanie odpoczynku na małej, otwartej przestrzeni. Dodatkowe światełka wprowadzają do przestrzeni klimatyczny nastrój. 

Tropikalna stylizacja balkonu w bloku

Ibiza na niewielkim, miejskim balkonie? To możliwe! Nawet jeśli nie masz możliwości podróży na tropikalną wyspę, zawsze możesz stworzyć swoje własne tropiki na niewielkim, miejskim balkonie. Zestaw wypoczynkowy w kolorze kanarkowego żółtego i idealnie dopasowana do niego parasolka z frędzlami emanują letnią beztroską, a rattanowy parawan świetnie wpisuje się w klimat boho. Na takim balkonie można spędzić całe wakacje. 

Sielski balkon w miejskim stylu

Cudownie sielski, czarujący klimat sprawi, że na własnym balkonie poczujesz się jak w domku na wsi. Lekkie, drewniane meble, drewniane panele podłogowe i wiklinowe kosze na rośliny to niezbędnik tej naturalnej aranżacji. Będziesz celebrować tu nie tylko leniwe, niedzielne śniadania, ale też popołudnia z książką ręką czy rozmowy z bliskimi przy herbacie. 

Nowoczesny, ale mały balkon w bloku

Nowoczesny nie znaczy chłodny i bez wyrazu. Ta stylowa aranżacja to kwintesencja świetnego, współczesnego designu uzupełnionego o przytulne, radosne akcenty. Szare obicie sofy jest bardzo eleganckie, ale w połączeniu z ciepłym drewnem, żółtymi poduszkami i wazonikami daje relaksujący, beztroski efekt. Taka stylizacja jest wprost stworzona do podejmowania gości i organizowania wspólnych śniadań lub kolacji.

Szyk w aranżacji balkonu w bloku

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainspirować się francuską elegancją i przenieść ją do balkonowej aranżacji. Wystarczy dobrać odpowiedni zestaw mebli: metalowych, z ażurowymi elementami, wprost wyjętych z paryskich domków. Nonszalancko rozrzucone poduszki i mięciutki dywan będą przytulnym uzupełnieniem szykownej całości. Voilà! 

Brunch na balkonie

Zbliżenie na stół na balkonie oraz fragment ławki z dekoracjami w postaci wazonu z kwiatami oraz zastawy z brunchem

Pora na prawdziwą ucztę na świeżym powietrzu. Kto powiedział, że na małym balkonie się nie da? Wszystko jest możliwe, chodzi o sztukę wyboru. Twój taras nie zamieni się może w dziki ogród, ale jeśli zamiast na donice, zarezerwujesz miejsce na solidny stół, ławę i krzesła, zyskasz aranżację idealną do wspólnego celebrowania posiłków. Pamiętaj o lnianym (bardzo modnym) obrusie i ceramicznej zastawie, które ostatnio skradły serca dekoratorów wnętrz.

Wskazówki na aranżację małego balkonu w bloku

Co zrobić, jeśli Twój balkon w bloku jest mikroskopijny i nie wystarczy na nim miejsca na stół i krzesła? Nadal możesz zainwestować w jego stylową dekorację. Weź pod uwagę zasugerowane już we wstępie wskazówki i wybierz z nich wszystko to, co zmieści się na Twoim metrażu.

Nawet, jeśli będzie to tylko kilka doniczek z roślinami, postaraj się nadal trzymać głównych zasad, czyli wybierz takie, które będą w jednym stylu. Siła aranżacji tkwi w detalach, dlatego czasem wystarczy sznur światełek owiniętych wokół balustrady czy lampiony rozstawione na podłodze, aby mały balkon w bloku stał się mikro królestwem przytulności.

Mały balkon w bloku: must-have

Jest kilka niezbędnych elementów, na których opiera się aranżacja każdego miejskiego balkonu. Podczas przemeblowania lub metamorfozy tarasu warto mieć je spisane na liście, aby o żadnym z nich nie zapomnieć.

  • Parawan ogrodowy 

Przyjdą dni, kiedy będziesz mieć ochotę na poranną kawę w szlafroku lub relaks na balkonie z maseczką na twarzy. Parawan uchroni Cię wtedy przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i zapewni niezbędną dawkę intymności.

  • Meble ogrodowe 

Może to być niewielki stoliczek z dwoma krzesłami lub (jeśli nasz balkon ma maleńki metraż), same krzesła ogrodowe. Możemy na nich wygodnie usiąść, zjeść posiłek, wypić herbatę z filiżanki, zapisać kolejną stronę w dzienniku lub zwyczajnie odetchnąć. 

  • Składany parasol

Składany parasol zapewni niezbędną ochronę przed ostrym słońcem w upalne, letnie dni. Jeśli jednak Twój balon jest zbyt mały, aby zamontować na nim parasol ogrodowy, zawieś na balkonie białą tkaninę. 

  • Girlandy świetlne

Wieczorami przepięknie otulą taras klimatycznym, czarującym światłem. Możesz owinąć je wokół balustrady lub rozłożyć swobodnie na podłodze. To nie tylko zjawiskowa ozdoba, ale też dodatkowe źródło światła. 

  • Rośliny w doniczkach

Rośliny doniczkowe dają nieskończenie wiele możliwości podczas aranżacji małego balkonu, ponieważ ich rozmiar i rodzaj bez problemu dopasujesz do metrażu tarasu. Na pewno warto postawić na wszelkiego rodzaju zioła (takie jak bazylia czy mięta), które nie tylko pięknie wyglądają, ale też przydadzą się w kuchni podczas gotowania.

Jak widać, nawet mały balkon w bloku może stać się ulubionym miejscem w mieszkaniu! Wystarczy urządzić go funkcjonalnie i ze smakiem, dbając o piękne meble, tekstylia i dodatki. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. Otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.