Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Biały salon z drewnianym stołem

Biały jest spokojny, neutralny, dobrze wygląda niemal ze wszystkimi kolorami, dzięki czemu zawsze się sprawdza w roli kolorystycznej bazy w wystroju wnętrz. Jak każdy kolor, tak i biały ma różne odcienie, może być zimny, niebieskawy oraz ciepły, z tonacją żółci. W zależności od tego, jaki odcień wybierzesz i w jakich proporcjach go zastosujesz możesz stworzyć wnętrze spokojne, czyste, robiące wrażenie większego niż jest naprawdę. Możesz też niestety pójść w kierunku sterylności, a zamiast wrażenia przestrzeni przywołać na myśl pustkę. Jak widać, biel to kolor, który ma ogromny potencjał aranżacyjny, lecz może też sprawić niemiłą niespodziankę. By tego uniknąć, podpowiemy Ci, w jaki sposób urządzać białe wnętrza, by wydobywać jedynie pozytywne cechy tego koloru.

Jak stosować biel we wnętrzach?

Białe wnętrza możesz wykreować kilkoma sposobami. Najprostszym z nich jest pomalowanie ścian na biało. Będą one bazą do wykreowania wielu modnych teraz stylów aranżacyjnych, na przykład: skandynawskiego, minimalistycznego, loftowego.

  • Kuchnia: Masz nieograniczony wybór, jeśli chodzi o to, do jakiego wnętrza wprowadzać biel. Jest to idealny kolor do kuchni. Białe ściany wprowadzą do tego wnętrza oczekiwane wrażenie czystości i porządku. Ożyw taką aranżację, wprowadzając intensywny kolor na ścianę nad blatem roboczym, czy to za pomocą kafelków lub zmywalnej farby.
  • Sypialnia: Biały to również idealny kolor do sypialni. W tym wnętrzu najlepiej postawić na białe meble. Jeśli masz romantyczną duszę, dzięki odpowiednim białym sprzętom wykreujesz styl shabby chic, prowansalski czy angielski.
  • Salon: Białą aranżację warto „podkręcić” kolorowymi akcentami – z bielą w salonie dobrze skomponują się między innymi brudny róż, Classic Blue oraz barwy ziemi. W odwrotnej sytuacji, czyli w kolorowym wnętrzu, białe mogą być dekoracje i dodatki, które wprowadzą harmonię i spokój. Białe poduszki, pledy, narzuty, zasłony, dywany, naczynia wyglądają bardzo szlachetnie, co udzieli się całemu pomieszczeniu.

Salon cały w bieli

Salon cały w bieli

Prawdziwie białym salonem jest wnętrze zaaranżowane w stylu shabby chic. Białe są w nim nie tylko charakterystyczne, stare lub postarzane meble, lecz również podłogi (są z bielonego drewna), dekoracje i dodatki. Nierzadko zdarza się, że do wnętrza wprowadza się nutę pastelowego różu, zwykle w dekoracjach i na tkaninach.

O białym salonie można też mówić w przypadku wnętrz w stylu prowansalskim. Tu jednak równie ważny jak biel jest fiolet w odcieniu lawendowym, wprowadzany za pomocą kwiatowych motywów dekoracyjnych na meblach, dekoracjach i dodatkach. Wraz z lawendą pojawia się delikatny odcień zieleni.

Biały salon fantastycznie prezentuje się także w wersji nowoczesnej. Na tle białych ścian znajdziesz w nim proste białe meble. Dynamiki i sznytu całej aranżacji dodają dekoracje i dodatki zwykle w geometryczne wzory: czarne lub grafitowe zygzaki czy koła na białym lub jasnoszarym tle. Przy okazji nowoczesnych stylizacji, warto wspomnieć o salonie w stylu skandynawskim. Bo tam biel ścian, tkanin i dodatków ocieplana jest motywami roślinnymi w wersji graficznej. Ale także wizerunkami zwierząt: renifera lub sowy. A meble są obowiązkowo wykonane z drewna, ale nierzadko bielonego.

Biel w stylu etno

Białe wnętrze w stylu etno

Styl etno przywędrował do nas w latach 70. minionego wieku. Był przejawem zainteresowania innymi, często odległymi kulturami. Nawiązywał do estetyki afrykańskich ozdób i wyrobów oraz kolorystyki Ameryki Południowej, a także rodzimej kultury ludowej. We współczesnym wydaniu stylistyka etno wpisała się w popularny dziś styl modern boho. Nie ma w nim tak wielu kontrastowych barw. W tym przypadku przypadku, tonuje się je za pomocą biel i jej odcieni: beż, wanilia, écru. Jego wzornictwo nadal sprowadza się do motywów zaczerpniętych z kultury regionalnej. Tłem dla dekoracji są białe ściany oraz białe, często nowoczesne, meble. Trzeba przyznać, że dzięki temu białe wnętrza wyglądają elegancko i raczej spokojnie. Jednak geneza stylistyki jest wyraźna i czytelna dla każdego.

Biały ze złotem

Białe wnętrze ze złotymi dodatkami

Złoto we wnętrzach to trend, który od pewnego czasu jest popularny, jednak z zastrzeżeniem, że nie chodzi o wykreowanie przestrzeni skąpanej w złocie, nie myślimy o pełnym przepychu stylu Versace, ani nawet o glamour w pełnej odsłonie. Chodzi o wnętrza subtelnie udekorowane złotą barwą, która dodaje aranżacji elegancji i blasku. Zupełnie jak złoty naszyjnik na tle „małej czarnej”. W przypadku pomieszczeń jej rolę przejmuje biel, która pozwala złotu błyszczeć, nie jest dla niego konkurencją, łagodzi wrażenie nadmiernego bogactwa. Białe wnętrza z akcentami złota wyglądają subtelnie i mają klasę.

Cegła cała biała

Biała sypialnia z ceglaną ściąną, łóżkiem oraz krzesłem

Ściana wykończona cegłą zafascynowała wielu z nas. To zainteresowanie podzielają projektanci i dekoratorzy. O ile cegła w naturalnym kolorze pasuje do wnętrz raczej surowych, industrialnych czy minimalistycznych, o tyle biała – podobnie jak kolor biały. Bo jest uniwersalna i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i każdej stylizacji. Biała ceglana ściana stanowi subtelną, ale wyrazistą ozdobę, a w zasadzie dekoracyjne tło, do którego można dobrać styl i wyposażenie. Białe wnętrza z białą ceglaną ścianą są eleganckie, choć proste i niewyszukane. Do aranżacji możemy wprowadzić inne barwy, choćby pastelowe, jeśli myślimy o sypialni, czy kolory ziemi lub szarości, jeśli urządzamy salon.

Białe wnętrza: ściany

Biało niebieski salon

Moda na białe ściany we wnętrzach w zasadzie nigdy nie minęła. Były jedynie okresy, gdy na pierwsze miejsce wysuwały się ściany kolorowe. Tak by po kilku latach znów na szczyt listy wracała biel. Właśnie teraz znów mamy taki czas. Sprzyja mu popularność stylu skandynawskiego, shabby chic i prowansalskiego, które bazują na bieli ścian, mebli i podłóg. A określone kolory wprowadzane są głównie w dodatkach i dekoracjach. Białe wnętrza kojarzą się także z oszczędnym w dekoracjach minimalizmem, stylem industrialnym i nowoczesnym. To dobre rozwiązanie do pomieszczeń klasycznie urządzonych oraz do eklektycznych, czyli łączących elementy różnych stylów. Wtedy biel jest swoistym spoiwem całej aranżacji.

Białe ściany pasują do każdego pomieszczenia. Elegancki sznyt nadają salonowi, wrażenie czystości wprowadzają do kuchni i łazienek. W sypialniach stanowią tło dla kolorowej dekoracji łóżka i innych tkanin ozdobnych.

Zdecyduj się na białe ściany i drewniane meble również wtedy, gdy nie masz doświadczenia w zestawianiu kolorów. Wówczas postaw na dodatki i ozdobne drobiazgi w rożnych tonacjach jednej barwy: zieleni czy niebieskiego. Na pewno stworzysz spójną stylistycznie i przytulną aranżację.

Inną opcją jest wybór trzch koloryów pokrewnych, które leżą koło siebie na kole barw: pomarańczowy, żółty i czerwony, które zawsze dobrze ze sobą wyglądają. Dynamikę do stylizacji wprowadzą też różne faktury tkanin – na błyszczących, matowych czy tłoczonych we wzory powierzchniach inaczej załamuje się światło naturalne i sztuczne. Dzięki czemu o różnych porach dnia wnętrze wygląda inaczej.

Kolor ścian do białych mebli

Białe meble w salonie

Do wnętrz umeblowanych w bieli łatwo dopasować kolor ścian i z pewnością uda się to nawet tym osobom, które nie mają doświadczenia w zestawianiu kolorów. Skorzystaj z uniwersalności i neutralności koloru białego i pomaluj ściany, korzystając z naszych trzech wskazówek.

  1. Biel zawsze dobrze współgra z bielą. Białe ściany i białe meble są podstawą wielu stylów romantycznych oraz nowoczesnych. Jeśli nie chcesz, by wystrój wydawał się monotonny, zdecyduj się na pomalowanie ścian w innym niż meble odcieniu bieli. Możesz pójść w stronę szarości, które ochłodzą aranżacje, lub w kierunku beżu, kremu, które dodadzą jej ciepła.
  2. Białe meble zestaw ze ścianami w pastelowych barwach. Pastele to rozbielone odcienie kolorów, na pewno więc utworzą zgrany duet z twoimi meblami. Pastelowy róż, lawenda, odcień caffé latte są warte przemyślenia.
  3. Postaw na kontrastowe zestawienia i do białych mebli dobierz mocny odcień ścian. Pięknie wyglądają na przykład ściany w kolorze Classic Blue. Będą wtedy tłem, na którym w pełni rozkwita uroda białych mebli. Możesz też rozważyć szarość, brąz. Nasza rada: stawiając na kontrastowe zestawienia, mocny kolor nadaj jednej, głównej ścianie, reszta może pozostać w bieli lub jej tonacjach.

Pomysły na białe wnętrza w Twoim domu

Białe wnętrza kuszą wdziękiem, subtelną urodą i czystością koloru. Jednak komponując wystrój, czasem trudno uniknąć domieszki innych barw, a skoro tak – lepiej od początku zaplanować, jakie akcenty wprowadzić do swojej aranżacji. Podpowiemy Ci kilka ciekawych rozwiązań.

Biały salon z elementami szarości

Biały salon z elementami szarości

Biel i szarość to zestawienie kolorystyczne, które nigdy nie zawodzi. Warto w tych barwach urządzić nowoczesny, klasyczny lub minimalistyczny salon. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor pasuje do szarego oraz białego, to przypomnij sobie, że jak każdy kolor, tak biel i szarość, mają wiele odcieni. A przez to zawsze ze sobą współgrają, a przy tym przełamują jednostajność stylizacji. Wykorzystaj tę właściwość, komponując wystrój. Pomaluj ściany salonu na biało, wstaw do niego białe, drewniane meble, np. regał na książki, komodę. Natomiast wybierz kanapę i inne tapicerowane sprzęty, np. puf czy fotel w szarej, jasnej i ciemniejszej, tapicerce.

Aby Twój salon wyglądał przytulnie zadbaj o tekstylia. Zasłony, pledy, poduszki mogą być w zimnych i ciepłych odcieniach szarości, zwróć jednak uwagę na strukturę i fakturę tkanin. Warto zestawić grube, mięsiste zasłony w tłoczony wzór z poduchami i poduszkami w gładkich, ze srebrnym połyskiem, pikowanych lub puchatych poszewkach. Nasza rada: w aranżacji składającej się z ocieni dwóch barw wprowadź akcent kolorystyczny, który przyciągnie uwagę. Może to być np. różowa poduszka i abażur lampy. Podobną rolę spełnią kolorowe obwoluty książek w biblioteczce.

Modna kuchnia w bieli

Nowoczesna kuchnia w białych odcieniach

Biała kuchnia to klasyka wystroju i jak każda klasyka – nie wychodzi z mody. Podobnie rzecz ma się z kontrastowym połączeniem bieli i czerni. Taki duet w kuchni zawsze prezentuje się elegancko, wręcz wytwornie. Jest to kolorystyka stworzona do stylu modern. Pomaluj na biało ściany oraz drewnianą podłogę. Zdecyduj się na białą, sięgającą sufitu zabudowę kuchenną, natomiast czerń wprowadź w drobnych sprzętach oraz w oświetleniu i dekoracyjnych dodatkach. Tych ostatnich w takim wnętrzu nie powinno za dużo, rolę dekoracji mogą przejąć naczynia i akcesoria kuchenne. Stworzysz w ten sposób ponadczasową aranżację, którą zawsze możesz odmienić, wprowadzając kolor w dodatkach i dekoracjach.

Biała boho sypialnia

Sypialnia jasna w stylu boho

Białe ściany, firany i zasłony, biała, bawełniana pościel na bielonym łóżku z zagłówkiem – to trzon aranżacji, której nadasz styl za pomocą dodatków. Sięgnij po tekstylia i dodatki, które wykreują w tym wnętrzu estetykę stylu modern boho. Wybierz poduszki w odcieniu bieli i delikatnego beżu zdobione wzorami lub fakturami. Dobierz do nich podobny wzorniczo pled lub narzutę. Nad łóżkiem zawieś lampę z kloszem z puszystej, białej tkaniny. Na drewnianej podłodze rozłóż biały, miękki dywan w ciemny wzór inspirowany parkietową jodełką. Wazon z suszonymi polnymi roślinami postaw na stoliku-stołku – będzie dopełnieniem aranżacji.

Biało – czarna jadalnia

Biało-czarna jadalnia

Nie potrzeba wiele, by zaaranżować minimalistyczną jadalnię. Wnętrze pomaluj na biało. Wybierz solidny stół na czarnej podstawie, z drewnianym blatem. Zrezygnuj z tkaninowej serwety czy obrusa – drewno blatu będzie idealną i trwałą podstawą dla naczyń. Czarnym, nomen omen, koniem Twojej aranżacji będą krzesła. Zapomnij o komplecie, poszukaj modeli, które na pierwszy rzut oka nie będą do siebie pasować. Mogą być drewniane, wyplatane, metalowe, tapicerowane. Możesz na niektórych ułożyć poduszki z ozdobnego, sztucznego futra. W roli dekoracji wnętrza obsadź lampę z dużym miedzianym kloszem. Czarne i szklane ozdobne naczynia postaw na parapetach, które mogą przecież pełnić funkcje półek.

Pastelowy salon z białym

Pastelowy salon z białymi dodatkami

W słodkim, pastelowym salonie większość ścian pomaluj na biało. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są rozmywające się ku górze do bieli żółte i różowe pasy w stylu ombre. To dobry sposób, by wprowadzić do aranżacji te barwy, które efektownie współgrają z kolorowymi elementami dywanu. Wybierz także białe zasłony, klosz lampy, dekoracyjne poduszki i naczynia na niewielkim stoliku z białym blatem. Dodając biel do kolorowej, pastelowej aranżacji wnętrza, skutecznie stonujesz i uspokoisz atmosferę.

Róż w białym salonie

Różowe dodatki w białym salonie

Biel w salonie warto wykorzystać jako neutralne tło dla mocniejszego koloru: millennial pink. Ten popularny odcień różu, zwany kolorem XXI wieku, nie tylko ożywi klasyczną aranżację, ale też doda jej modnego sznytu. Jeśli wprowadzisz go do białego salonu jedynie w dodatkach, wystrój nie będzie przesłodzony, a tym bardziej agresywny.

Przy ścianie postaw jasnoszarą kanapę, a na podłodze rozłóż dywan w tym kolorze. Na kanapie połóż kilka poduszek w odcieniu różu. I wreszcie crème de la crème Twojej aranżacji – na jednej ze ścian salonu albo przy wejściu do niego zaaranżuj kącik z eleganckim lustrem w ozdobnej ramie, zawieszonym nad stylową konsolką. Ścianę tę pomaluj również na różowo. Na konsolce ustaw dekoracyjne wazoniki i inne pojemniki. Ten mały aneks wprowadzi do salonu element glamour, co jeszcze bardziej podkreśli jego szyk i urodę.

Białe wnętrza w stylu skandynawskim

Białe wnętrze w stylu skandynawskim

Białe wnętrza to określenie, które najlepiej pasuje do stylu skandynawskiego. Salon w tej estetyce jest na ogół jasny i przestronny, białym ścianom towarzyszą meble i dekoracje z drewna. Drewniana jest również podłoga, czasem bielona. Jeśli lubisz dywany, połóż taki nieduży, oczywiście w białym kolorze na deskach. Spróbuj zaprojektować z surowego, rustykalnego drewna prostą konstrukcję z półkami . To będzie Twój regał na drobiazgi, książki i dekoracje. Styl skandynawski czerpie inspiracje z natury. Dlatego wstaw do swojego salonu kanapę w pięknym butelkowym odcieniu zieleni. Przy niej ustaw parę stoliczków kawowych, oczywiście z drewna. Nie zapomnij o naturalnych tkaninach, poduszkach oraz ozdobach nawiązujących do przyrody.

Dodatki w białych wnętrzach

Dekoracje i dodatki są ukoronowaniem każdej aranżacji. Białe wnętrza szczególnie ich potrzebują, bo przełamują monotonię kolorystyczną ścian, mebli, czasem nawet podłogi.

Salon zawsze jest urządzany i dekorowany szczególnie starannie. Znajdź w nim miejsce na lampę podłogową oraz stojąca na komodzie czy stoliku przy kanapie. Lampy same w sobie są piękne i ciekawe wzorniczo. Ich największą zaletą jest emitowane światło, które wyczarowuje nastrój po zmierzchu. Rolę dekoracji można też przypisać stylowym stolikom kawowym, konsolkom oraz lustrom. Nie zapominaj jednak o drobiazgach takich jak wazony, ozdobne pojemniki, puzderka i naczynia o wyszukanym kształcie.

Najlepszym miejscem do eksponowania dekoracji są białe ściany. Zawieszaj na nich obrazy i obrazki w ciekawych ramach, zdjęcia, grafiki, a także lustra, zegary, tkaniny dekoracyjne. Wybór dodatków jest powiązany ze stylem wnętrza.

  • W skandynawskich motywem dekoracyjnym są zwykle zwierzęta i rośliny, które nawiązują do genezy stylu, czyli do inspiracji naturą.
  • We wnętrzach boho są to dekoracje sznurkowe, makramy, nieduże gobeliny o tematyce nawiązującej do kultury ludowej.
  • W salonach nowoczesnych wiszą grafiki, obrazy czy plakaty.
  • Typową dekoracja dla białych wnętrz shabby chic są przedmioty z duszą, stare lub postarzane, które wyszukuje się na pchlich targach, aukcjach internetowych czy różnych wyprzedażach. Są wśród nich porcelanowe figurki, różne szkatułki oraz małe pojemniczki. W tym stylu dekoracyjną rolę odgrywają też koronkowe obrusy, firanki a także haftowane czy wyszywane tkaniny.
  • W stylu prowansalskim liczą się dodatki z motywem lawendy, wiklinowe koszyczki, konewki, wazony i doniczki z żywą lawendą.
  • Wybitnie dekoracyjnym stylem jest glamour. Tutaj ozdoby błyszczą złotem lub srebrem, na białych ścianach wiszą lustra w błyszczących bogato zdobionych ramach. Na meblach stoją srebrne świeczniki, pozłacane wazony, tkaniny są zazwyczaj połyskliwe z tłoczonymi wzorami.

Zanim zaczniesz projektować aranżację swojego mieszkania zrejestruj się na Westwing – dzięki temu nie przegapisz naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie pięknego domu!