Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Łóżko dzienne na tle czarnej ściany

Czerń jest symbolem wysmakowanej elegancji, a w naszej kulturze także smutku, zwłaszcza po stracie kogoś bliskiego. Ze względu na tak różne skojarzenia mało komu przychodziło do głowy, by zdecydować się na czarne ściany w pokoju. Do czasu. Ostatnio bowiem czerń we wnętrzu przestała być traktowana jako wymysł ekscentryka, wręcz przeciwnie – docenia się jej potencjał praktyczny, wizualny i dekoracyjny. Pasuje do wielu wnętrzarskich stylów oraz do różnych pomieszczeń: do salonu, kuchni czy nawet do, jest też ciekawym tłem dla dodatków. Wiele wskazuje na to, że po okresie fascynacji pastelami i jasnymi kolorami nadchodzi epoka czerni. Podamy Ci 5 pomysłów na aranżację wnętrz z czarnymi ścianami w roli głównej!

Czarne ściany w pokoju: wszystko co musisz wiedzieć

Czarny we wnętrzach jest oryginalnym i wymagającym kolorem, trzeba używać go z wyczuciem i rozwagą. To kolor dla osób odważnych i z wyobraźnią, poszukujących i śledzących wnętrzarskie nowinki. Jeśli nie masz natury skłonnej do eksperymentowania lepiej sięgaj po bardziej klasyczne rozwiązania, czarne dodatki – poduszki dekoracyjne, naczynia, drobiazgi w każdej chwili lub pokuś się na pomalowanie jednej, ciemnej ściany.

Warto pamiętać, że czarny kolor najlepiej wygląda w dość dużym i jasnym wnętrzu. Pod wpływem światła, także sztucznego, czerń wydaje się bardziej miękka i aksamitna. Małe, wąskie pomieszczenie ze ścianą w tej barwie wyglądałoby ponuro i ciemno. Nie stosujmy też czerni w miejscach zacienionych – taki zakątek stanie się jeszcze ciemniejszy i nieprzyjazny.

Proporcje czerni we wnętrzu

Szczególnie ważne są proporcje zastosowanych barw. Zbyt duży pierwiastek czerni przytłumi wnętrze i niekorzystnie wpłynie na jego klimat. Najbezpieczniej jest zastosować ten kolor na jednej ścianie, w narożniku, czyli na dwóch prostopadłych ścianach lub w postaci dekoracyjnych pasów à la lamperia. Spróbuj zrobić ją za pomocą eleganckiej czarnej tapety, ewentualnie z delikatnym wzorem, najlepiej tłoczonym.

Czarny kolor ścian warto wykorzystać i potraktować je jako dekoracyjne tło, zawiesić na niej efektowne, złote lub srebrne ramki albo ustawić przy niej najciekawszy wzorniczo, piękny mebel. Natomiast „czarny narożnik” może stać się wyodrębnionym aneksem w pokoju do pracy. Dobrze będzie tam wyglądało biurko z fotelem, stojąca obok efektowna lampa czy regał na książki.

Czarne ściany w pokoju: do którego stylu będą pasować?

Wbrew pozorom czarną ścianę można zastosować przynajmniej w kilku stylach. Zawsze dobrze wygląda we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych, loftowych. W tych dwóch ostatnich przypadkach sprawdzają się ściany pokryte czarnym tynkiem dekoracyjnym, farbą strukturalną lub zaprawą o strukturze betonu z domieszką czarnej farby.

A co powiesz na czarną ścianę we wnętrzu urządzonym w stylu art déco? Naszym zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie. Można postawić przy niej elegancką komodę z jasnego drewna, pokrytą popularnym w tym stylu fornirem z czeczoty brzozowej, konsolkę z kryształowym lustrem, a jeszcze lepiej witrynkę pełną szklanych i kryształowych naczyń.

Czerń to kolor, który naturalnie wpisuje się w stylistykę glamour. Wnętrza glam lubią dekoracje błyszczące srebrem, złotem a także kryształowe i z lustrzaną powierzchnią, które wspaniale prezentują się na tle czarnej ściany, zwłaszcza w sztucznym świetle.

Czarne ściany w pokoju bez obaw mogą wybrać amatorzy wnętrz ekscentrycznych, aranżowanych według własnego gustu i wyczucia, z użyciem ekstrawaganckich, kontrastujących ze sobą kolorów, jak niebieski, pomarańczowy, różowy, które świetnie się prezentują w towarzystwie czerni. Pamiętajmy jednak, że ekscentryczne wnętrze rządzi się określonymi zasadami, a elementy aranżacji nie są zestawiane przypadkowo. Aby uniknąć wrażenia kiczu warto poznać te reguły i przede wszystkim zachować proporcje w stosowaniu kontrowersyjnych elementów.

Nie można zapomnieć o klasyce, czyli np. połączeniu czerni z bielą. Białe akcenty, czy to w postaci tak pomalowanych ścian, czy tkanin, mebli i dekoracji, optycznie rozświetlą monochromatyczne pomieszczenie i spowodują, że kontrastowy duet będzie wytworny i szykowny.

Czerń we wnętrzach – dobór mebli

Poniżej prezentujemy cztery wskazówki, jak dobierać wyposażenie pomieszczenia do czarnych ścian.

  1. Na tle czarnej ściany stawiaj meble, które będą z nią kontrastować. Mogą być białe, przecierane bielą lub z jasnego drewna, a także sprzęty ze złotym, srebrnym, miedzianym wykończeniem. Toaletka czy konsolka z eleganckim kryształowym lustrem na pewno będzie strzałem w dziesiątkę twojego wystroju.
  2. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest czarny mebel, na przykład komoda, przy czarnej ścianie. W takim przypadku zadbaj o jasne dekoracje ściany (plakaty lub zdjęcia na jasnym tle, w jasnych ramach, kinkiety w białej, złotej lub srebrnej oprawie).
  3. Jeśli nie masz jeszcze odwagi, by pomalować na czarno ściany sięgnij po równie modne rozwiązanie – czarne meble mają we wnętrzach swoje pięć minut! Idziemy dalej niż czarne fronty mebli kuchennych, które już od pewnego czasu są w modzie. Bez trudu znajdziesz teraz czarne meble do pokoju oraz sprzęty z czarnymi elementami konstrukcyjnymi (nogi, blaty) i detalami (uchwyty, obramowanie).
  4. Również czarne dodatki wprowadzą do wnętrza modny akcent. Poszukaj lamp w takim kolorze, gazetników, stolików kawowych itp., a także tkanin dekoracyjnych, np. zasłon, dywanów.

5 pomysłów na czarne ściany w pokoju

Czarne ściany w jadalni

czarna ściana w jadalni

Kącik jadalny ze stołem przy czarnej ścianie – wypróbuj takie rozwiązanie, a nie pożałujesz. Pomaluj ścianę czarną, satynową farbą, która będzie efektownie odbijała światło, także płomyki świec. Wybierz duży, prostokątny stół (lub model rozkładany) z ciemnym drewnianym blatem. Dopasuj do niego wygodne krzesła – dobrze będę wyglądały modele z oparciem, tapicerowane ozdobną tkaniną, na przykład ciemnoszarym welurem. Dobrze byłoby, gdyby krzesła miały błyszczące stalowe nóżki kontrastujące ze ścianą oraz z ciemnym dywanem nawiązującym do obicia krzeseł. Miękki dywan ociepli aranżację i optycznie wyznaczy zasięg aneksu jadalnego. Na uroczystą kolację nakryj stół czarną zastawą i pamiętaj o świecach, które wykreują tajemniczy nastrój.

Czarna tapeta na ścianie w salonie w stylu ekscentrycznym

Salon w stylu ekscentrycznym z czarną ścianą

Jeśli lubisz eklektyczne zestawienia, urządź ekscentryczny kącik w swoim salonie. Główną ścianę pokryj czarną tapetą w delikatny wzór. Postaw przy niej oryginalną komodę w stylu vintage, np. w odcieniu turkusowym, zdobioną złoceniami, na kabriolowych nóżkach. Przy nich na podłodze wyeksponuj pozłacaną, sporą figurkę. Na blacie komody urządź miniwystawę – postaw na nim oryginalne, bogato dekorowane naczynia porcelanowe oraz modele współczesne, a także zdjęcia w ramkach prostych i stylizowanych. Ścianę nad komodą udekoruj dużymi plakatami w złotych ramach.

Monochromatyczny salon – czerń ze szczyptą bieli

Monochromatyczny salon

Trudno sobie wyobrazić salon w czerni, nawet jeśli ten kolor występowałby w bardziej i mniej nasyconym odcieniu i na różnych fakturach. Jednak gdy do aranżacji dodasz odrobinę bieli stworzysz nowoczesny i modny wystrój. Ścianę płytkiej wnęki w rogu pokoju pomaluj na czarno i ustaw przy niej prosty czarny regał z otwartymi półkami. Potraktuj je jako miejsce na dekoracyjne drobiazgi. Wybierz białe przedmioty dekoracyjne, które rozjaśnią ten kącik. Przy regale postaw czarny fotel z tworzywa z wysokimi podłokietnikami i finezyjnie wywiniętymi na zewnątrz brzegami. To może być kącik do czytania. Ściany w sąsiedztwie czarnej wnęki pomaluj na biało, możesz w tej części postawić pojedyncze czarne meble lub zawiesić półkę w tej barwie. Pamiętaj, by podłoga w pokoju była z jasnego drewna. A jeśli nie jesteś przekonany do całego pomieszczenia, skuś na pomalowanie jednej ciemnej ściany w salonie!

Czarna ściana w nowoczesnym salonie

Czarna ściana w dużym pokoju z obrazkami w ramkach

Czarne ściany w pokoju to dobre rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych. W przestronnym salonie pomaluj na czarno ścianę w sąsiedztwie okna. Dzięki temu światło dzienne będzie ją ładnie rozświetlać. Zadbaj o jasną podłogę w pokoju i pomaluj na biało sufit. Przy ścianie może stać czarna, prosta szafka, której blat przeznacz na dekoracje: białą lampę czy wazon. Natomiast na ścianie urządź domową minigalerię – zawieś na niej obrazy, grafiki, plakaty w prostych drewnianych ramach. W rogu przy szafce i oknie postaw kwietnik z dużą rośliną w białej donicy. W oknie zawieś delikatne białe zasłonki, na podłodze rozłóż jasnoszary dywan.

Czarne ściany w kuchni

Czarne ściany w kuchni

Nietuzinkowym kolorem do kuchni jest czarny. Dlatego też, jeśli chcesz, by typowa kuchnia z białymi szafkami wyglądała bardziej oryginalnie, wprowadź do niej czarny kolor. Ściana w tej barwie zestawiona z jasnym, drewnianym blatem roboczym utworzą oryginalny, kontrastowy duet, dodając wnętrzu wyrafinowanego szyku. Pomaluj ścianę za pomocą farby strukturalnej, tynku dekoracyjnego lub zaprawy imitującej beton. Uzyskasz w ten sposób niebanalną dekorację całego pomieszczenia. Zadbaj o funkcjonalne dodatki, które będą też je zdobić, np. czarne, drobne AGD, drewniane deski do krojenia, plecione lub korkowe podkładki.

Nasza wskazówka: W kuchni natomiast warto zastosować farbę magnetyczną. Na pokrytej nią ścianie można zawieszać pamiątkowe magnesiki, otwieracze butelek i inne metalowe drobiazgi.

Dekoracje do czarnych ścian

Czarna ściana pomalowana farbą dekoracyjną, czyli dającą efekty specjalne, sama w sobie jest ozdobą. Może ona przypominać kamień, beton, „niedbale” położoną zaprawę murarską. Za pomocą odpowiedniej farby udaje się nawet ożywić gładką powierzchnię, tworząc na niej różne wypukłości i wzory. Jeśli zdecydujesz się na gładką czarną ścianę, pomyśl w jaki sposób ją udekorować. Sprawdź nasze pomysły na dekoracje ścian!

  1. Na czarnej ścianie bardzo dobrze będą wyglądały elementy w kontrastowym kolorze. Szczególnie elegancko zaprezentują się złote lub srebrne ramy luster oraz obrazów, plakatów, grafik. Twoja domowa galeria może być także utworzona z ramek w jasnym odcieniu drewna, a także białych. Odważni mogą sięgnąć po wyraziste kolory, np. róż, pomarańcz, żółty lub czerwony.
  2. Innym pomysłem są kolorowe półki ścienne. Jeśli jednak wolisz stonowany wystrój zastosuj proste czarne lub szklane półki, na których możesz wyeksponować efektowne dodatki, na przykład białe, złote, srebrne lub w barwie kontrastującej z czernią.
  3. Przy czarnej ścianie możesz też postawić prosty czarny regał i na nim prezentować dekoracyjne drobiazgi: wazony, zegary, misy, świeczniki, porcelanowe figurki. Dobieraj je kolorystycznie, najlepiej postaw na jeden kolor, np. biel lub utwórz kolorystyczny duet.
  4. Najbardziej oczywistą dekoracją czarnej (nie tylko!) ściany mogą być… książki. Wyszukaj efektowne półki, takie, których konstrukcja jest niewidoczna, a książki wyglądają jakby bezpośrednio wisiały na ścianie. Równie dekoracyjnie wyglądają regały przypominające labirynt, czy rozłożyste drzewo.

Zaufaj swojej wyobraźni i kreatywności, jednak zanim zaczniesz aranżować wnętrza z czarną ścianą zarejestruj się na Westwing – dzięki temu nie przeoczysz naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie pięknego domu!