Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Aranżacja salonu z wykorzystaniem szarości i zieleni

Wybór kolorystyki wnętrz tylko pozornie wydaje się łatwym zadaniem. Zanim zaczniesz podejmować decyzje o kolorze ścian, mebli i dekoracji w mieszkaniu, dowiedz się, w jaki sposób kolory wpływają na nas i na postrzeganie wnętrza. Warto wiedzieć, jakimi barwami się otaczać, jak łączyć kolory oraz w jakich proporcjach je stosować, żeby we własnym domu czuć się jak najlepiej. Najprostszym nasuwającym się rozwiązaniem jest kierowanie się własnym gustem. Tak, Twoje poczucie estetyki jest najważniejsze przy urządzaniu i aranżacji wnętrza. Mieszkanie powinno tworzyć spójną kompozycję. Dlatego do swoich ulubionych kolorów dobierz takie, które do nich pasują, uzupełniają się lub stanowią element kontrastowy. W tym artykule dokładnie Ci to wyjaśnimy.

Jak łączyć kolory: podstawowe zasady zestawiania kolorów

Jeżeli chcesz wiedzieć dokładnie, jak łączyć kolory poszukaj w internecie koła barw. Dzięki niemu dużo łatwiej będzie Ci wybrać kolory do wnętrza.

A co jeśli chcesz je urządzić monochromatycznie, w swoim ulubionym odcieniu, na przykład zielonym? Najlepiej wówczas zestawiać zielenie o różnej jasności i nasyceniu. W ten sposób unikniesz we wnętrzu monotonii. Na kole takie kolory znajdują się na wspólnym pasku, jeden pod drugim.

Możesz także łączyć kolory, które na kole są obok siebie. Nazywa się je analogicznymi (pokrewnymi). Wówczas tworzysz aranżację, używając pomarańczy, żółci i czerwieni.

Biały salon w połączeniu z bordowym fotelem

Kolejnym wyjściem jest użycie kolorów leżących naprzeciwko siebie na kole barw (tzw. dopełniających). Takie połączenia początkowo wydają się zaskakujące, gdy jednak zestawisz te kolory zobaczysz, że ładnie się komponują. Tak jest z czerwonym i zielonym, żółtym i niebieskim. W ten sposób powstanie udana kontrastowa aranżacja.

Jeśli dobrze „czujesz” kolory, spróbuj dobrać swoją paletę barw, tworząc triadę kolorystyczną. Polega ona na łączeniu trzech kolorów leżących w równej odległości od siebie. Tak postępując możesz stworzyć zestaw, który Cię uwiedzie. Triadę tworzą kolory podstawowe. Są to takie barwy, których nie uzyskasz poprzez mieszanie innych barw: żółtego, niebieskiego i czerwonego.

A co z bielą i czernią? Służą one do rozjaśniania lub przyciemniania innych kolorów. Czarny uzyskasz, łącząc barwy: czerwoną, zieloną i niebieską. Biały – najjaśniejszy z kolorów – powstaje przez połączenie zielonego, czerwonego i niebieskiego.

Jak łączyć kolory: sprawdzone zestawienia kolorystyczne

Tworząc zestawienia kolorystyczne, zastanów się co chcesz osiągnąć we wnętrzu. Kolory bowiem mogą zmienić jego postrzeganie. Jasne sprawią, że wyda się ono bardziej przestronne. Ciemne – optycznie je zmniejszą. Kompozycje kolorystyczne mogą też ochłodzić lub ocieplić pomieszczenie. Wyobraź sobie pokój w bieli, błękicie z domieszką szarości – w takim wnętrzu będzie „wiało chłodem”. Spróbuj teraz dodać do aranżacji kroplę żółtego czy pomarańczowego. Co powiesz na czerwony? Z pewnością odniesiesz wrażenie, że za oknem zaświeciło słońce. Przemyśl dobrze swoje pomysły związane z tym, jak łączyć kolory. Aranżując wnętrze staraj się korzystać ze sprawdzonych zestawień kolorystycznych, oczywiście stworzonych z kolorów, które lubisz. Komponując wystrój na wiele lat lepiej nadmiernie nie ryzykować.

Pomysły na łączenie bieli z innymi kolorami

Biały salon z szarą kanapą

Totalnie białe mieszkanie może wywoływać wrażenie zimnej sterylności trudnej do zniesienia na co dzień. Natomiast kolorowa aranżacja, lecz z przewagą bieli to klasyka. Takie rozwiązania często stosowane są w małych pomieszczeniach. Biały optycznie powiększa przestrzeń.

  • Biel z zielonym

Niezależnie od metrażu duża dawka bieli odnajduje się w stylu minimalistycznym. Jego amatorzy lubią wprowadzać do pomieszczeń dekoracje w chłodnych, rozbielonych kolorach, w odcieniu mięty czy pistacji, tworząc wyjątkowo elegancki, salonowy wystrój.

  • Ciepłe połączenie bieli i brązu

Jeżeli obawiasz się „kolorystycznej nudy”, a nie bardzo wiesz, jak łączyć kolory, przełam biel bardziej zdecydowanymi akcentami barw. Już nawet mała ich domieszka sprawia, że wnętrza nabierają wyrazu, klasy i ciepła. Wiele wdzięku mają stylizacje łączące biel ścian z meblami i dekoracjami w kolorach ziemi, szczególnie w ciepłym brązie. Na pewno zauważyłeś, jak przytulne, mimo białych ścian, są wnętrza w stylu skandynawskim. To w nich dominują drewniane meble i kolorowe dodatki.

  • Mocne zestawienia bieli

Bardziej odważni z Was mogą sięgnąć po kontrastowe zestawienia i połączyć biel z elementami bordowego, różu, z ciemnymi odcieniami szarości i ze złotem. Takie aranżacje będą zmierzać w kierunku stylu glamour, jednak dzięki tonującej dawce bieli nie staną się nadmiernie dekoracyjne i błyszczące.

Odcienie szarości w zestawieniu z innymi kolorami

Szarości w pastelowej odsłonie

Szarość jest równie neutralna i spokojna jak biel i równie łatwo zestawiać ją z innymi kolorami. W wielu aranżacjach na szaro malowane są ściany, popularny jest zwłaszcza delikatny, jasny odcień gołębiej szarości. Na tle takich ścian dobrze prezentują się duże meble tapicerowane szarą tkaniną: kanapy, fotele czy krzesła.

Baza kolorystyczna złożona z odcieni szarości potrzebuje ożywienia za pomocą akcentów innych, wyrazistych barw. Wyjątkiem mogą być aranżacje w stylu loftowym i minimalistycznym. Tam rolę dodatków można powierzyć detalom w odcieniu ciemnografitowym, czarnym a także białym.

Jeśli jednak potrzebujesz dodać wnętrzu energii, zdaj się na własny gust. Wybierz dekoracje i akcesoria w barwach, które lubisz oraz w których otoczeniu dobrze się czujesz. Pomyśl o kolorze żółtym, w postaci słonecznych poduszek. Ewentualnie skuś się na inne tkaniny lub naczynia, one na pewno zdynamizują wystrój. Nieco spokojniejszy wydźwięk będzie miała szarość połączona z odcieniami zieleni, poczynając od butelkowej, a skończywszy na pistacji.

Kolor beżowy a inne kolory

Beżowy pokój z szarym fotelem

Beż jest uniwersalnym kolorem, tworzącym udane zestawienia z innymi barwami. Zapamiętaj, jak łączyć kolory z beżem. Zestawiaj barwy w tej samej tonacji, czyli ciepłego beżu możesz użyć z ciepłymi szarościami, zawierającymi nutę brązu. Chłodny beż będzie parą dla zimnej szarości, np. z domieszką grafitu. W otoczeniu beżowych ścian zawsze dobrze wygląda naturalne drewno – pomyśl o tym, wybierając meble.

Beżowy pokój z niebieskimi dodatkami

Kolor beżowy stworzy udany duet z elementami kontrastowymi: z czernią, niebieskim, zielonym. Do pary dla beżu wybieraj delikatne, rozmyte barwy, a stworzysz ciepłe i klimatyczne wnętrze. A beż z kroplami czerni i szarości to rozwiązanie dla osób, które najlepiej czują się we wnętrzach eleganckich i klasycznie urządzonych.

Pomysły na niebanalne połączenia kolorów

Jeśli i Ty zastanawiasz się, jak łączyć kolory w mieszkaniu, to zapewne przyglądasz się najpierw modnym kompozycjom barw. A użycie zestawów monochromatycznych lub pokrewnych jest bezpieczne. Bądź kreatywny i odważny! Warto przełamać schematy, „pobawić się” kolorami z różnych części koła barw. Nietuzinkowe zestawienia kolorów pozwolą urządzić wnętrza inne niż u większości Twoich znajomych. Będą one oryginalne, a jednocześnie przyjemne do życia.

Ochra z niebieskim: przyciąganie przeciwieństw

Ochrowa kanapa z niebieskimi dekoracjami

Te kolory leżą naprzeciwko siebie w kole barw, a więc się dopełniają. Są to barwy kontrastowe, to pasują do siebie. O takim zjawisku mówimy zwykle: przeciwieństwa się przyciągają. I tak w istocie jest w tym przypadku. W pierwszej kolejności zdecyduj, który z kolorów będzie przewodził w tej parze, a który będzie tylko, czy aż, podgrzewał atmosferę, dodawał energii i dynamiki całej aranżacji. Wybierz kanapę w ciepłym odcieniu ochry. Połóż na niej niebieskie poduszki, nad stolikiem kawowym z żółto-złotym blatem zainstaluj zwieszającą się nisko lampę z kloszami z jasnobłękitnego szkła. Ściany wokół pomaluj na odcień szarości wpadający w niebieski. Czyż to nie piękne zestawienie?

Pudrowy różowy i żółty: zgrany duet

Różowa kanapa a tle żółtej ściany

Jak łączyć kolory? Odważnie! Wyobraź sobie salon, w którym stoją miękka kanapa i fotel obite aksamitną tkaniną w odcieniu pudrowego różu. Pod nogami rozciąga się dywan łączący odcienie różu, beżu i kroplę niebieskiego. Jak uzupełnić tę aranżację? Zawieś w oknie mięsiste, jasne zasłony w tonacji brudnego różu i zajmij się teraz ożywieniem wystroju i zrównoważeniem wrażenia „słodkości”.

Sięgnij po żółtą farbę i pomaluj nią część ściany za kanapą. Ciekawie wygląda efekt „rozmytych barw” – niech twój żółty pas staję się coraz jaśniejszy, by u samej góry ściany przejść w jasny beż, niemal biel. Teraz połóż na kanapie żółtą poduszkę. Dobrym rozwiązaniem w tej aranżacji będą stoliki z okrągłymi blatami, kawowy i podręczny, na metalowych nogach w złotym odcieniu. Dodatki typu lampa, wazoniki, świecznik będą przysłowiową kropką nad i.

Żyj kolorowo: wnętrze wielobarwne

Wielobarwne wnętrze

Nie eksperymentujesz z kolorami, kupując podstawowe meble, które mają Ci służyć przez kilka lat? Wiele osób tak robi. To jednak nie oznacza, że Twój salon będzie wyglądał zbyt poważnie. Radzimy – zagraj kolorowymi dodatkami. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że łatwo je wymienić, a tym samym zmienić kolorystykę wnętrza. Na szarej kanapie ułóż wesołą niebieską poduszkę w różowe koła. Już jest przyjemniej, prawda?

Na blacie stołu lub komody w kolorze drewna postaw kilka jasnych wazonów z tej samej serii wzorniczej, wybierz białe z czarnym „falbankowym” kołnierzem, różniące się kształtem i wysokością. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętaj, by dbać o kwiaty w wazonie. I to nie jakiekolwiek. Dobieraj je kolorystycznie do barwy dodatków. Wtedy każdy rozpozna, że Twoja aranżacja jest przemyślana w każdym detalu. Nad kanapą stwórz dekorację złożoną z kilku, przynajmniej trzech, okrągłych luster o różnej wielkości, ale w podobnej oprawie imitującej wiklinę.

Pomarańcza z nutą pistacji

Pistacjowa pościel na tle pomarańczowe ściany

Pomarańczowy i pistacjowy to nasza odpowiedź na pytanie, jak łączyć kolory w sypialni, tak aby było przytulnie, elegancko i niesztampowo. Masz stolik-ławę w odcieniu pistacjowej zieleni, na drewnianych nóżkach ze złotymi obwódkami u dołu i zastanawiasz się, jak go wkomponować w aranżację sypialni?

Nasza rada: pozostań przy pistacji i pomarańczowym złocie. Do pary dla stolika dobierz dekorację łóżka: pistacjowo-zieloną narzutę, pled i poduszki w nieco ciemniejszej tonacji. Ścianę za łóżkiem pomaluj na pomarańczowo, tworząc duży kwadrat nawiązujący do kształtu zagłówka. Złoty wieszak-drabinka z lustrem oraz lampa z kloszami umieszczonymi na złotych ramionach dopełnią wystrój. Jest szykownie i elegancko, tak jak chciałeś.

Zielono mi: odcienie zieleni w jednym wnętrzu

Jadalnia z różnymi odcieniami zieleni

Jak łączyć kolory w różnych tonacjach tej samej barwy? Dobrym przykładem jest zieleń i wielość jej odcieni. Możesz bez obaw wprowadzać je do jednego wnętrza, na przykład jadalni. Są to bowiem kolory pokrewne, sąsiadujące ze sobą na kole barw. Przy pięknym stylizowanym stole w trawiastym odcieniu zieleni postaw współczesne foteliki obite morską, niebieskozieloną tkaniną. Ciekawym rozwiązaniem będzie boazeria na ścianie za przeszkloną witrynką w brudnym odcieniu khaki.

Szukasz inspiracji do swich wnętrz? Sprawdź nasze pomysły na:

Zanim zaczniesz projektować aranżację swojego mieszkania, zrejestruj się na Westwing. W ten sposób nie przegapisz naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie pięknego domu!