Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Salon z modrą kanapą

Aż trzy tony w jednym kolorze? Nic dziwnego, że efekt jest oszałamiający! Błękit, szarość i zieleń stworzyły odcień, który ma szansę stać się hitem tego sezonu. Kolor modry z powodzeniem rywalizuje z granatem i szafirem o laur pierwszeństwa w kolorystycznych trendach. Czy uda mu się wygrać z ponadczasowymi barwami? Zobacz jak radzi sobie w relacjach z innymi kolorami i jak maluje przestrzeń w różnych stylach.

Kolor modry – jakie ma znaczenie?

Jaki odcień niebieskiego kryje się pod tą tajemnicza nazwą? Dawniej prawiło się komplementy o modrych oczach, o modrym Dunaju powstał nawet wiedeński walc… Można z tego wnioskować, że chodzi o jasny błękit z domieszką zieleni i szarości. W czasach prasłowiańskich dla opisania tej barwy używało się słowa „siny”, mowa staropolska zmieniła nazwę na „modry”, a współczesne czasy zastapiły ją „niebieskim”. Ponieważ jednak odcienie niebieskiego różnią się od siebie, czasem niuansami, dla ich odróżnienia dziś znów coraz cześciej powraca się do staropolskiej wersji. Kolor modry to bardzo harmonijne połączenie błękitu, zieleni i szarości – wyraziste i neutralne zarazem. Doskonałe na wykończenie ścian w salonie lub łazience, świetnie się sprawdza w szybkiej metamorfozie – do przemalowania drzwi szafek kuchennych, framug okiennych, drzwi czy boazerii.

Do jakich odcieni pasuje kolor modry?

  1. Kolor modry z szarością

    Skoro modry ma w sobie nutę szarości to w naturalny sposób powinien pięknie z nią harmonizować. Przeanalizujmy to na przykładzie aranżacji z sofą. Jeśli ustawisz jasnoszarą na tle modrej ściany, kącik wypoczynkowy zyska ponadczasowy, elegancki charakter. A odwrotnie? Kolor modry na tapicerce mebla będzie dominował na tle jasnoszarej ściany, ale finalnie efekt będzie lżejszy, a wnętrze zyska na nowoczesności.
  2. Kolor modry z lawendowym fioletem

    Lawenda nie tylko pięknie pachnie, ale ma charakterystyczny pastelowy odcień fioletu. Nie bez powodu ten radosny kolor najchętniej stosowany jest w nieco rustykalnych wnętrzach na francuską nutę. Połączenie go z szaro-zielonym błękitem to jak najbardziej trafiony wybór – w końcu lawenda występująca w naturze ma szaro-zielone mechate listki. Takie połączenie sprawdzi się w postaci deseni i drobnych dekoracji, a jeśli chcesz bardziej wyeksponować jeden z odcieni postaw na kolor modry jako wiodący i ubierz go w lawendowe dodatki.
  3. Kolor modry z burgundem

    Głęboki odcień czerwonego wina od zawsze inspirował projektantów i dekoratorów wnętrz, którzy zestawiali go w przeróżnych konfiguracjach kolorystycznych. Najlepiej jednak wypada ze szlachetnymi tonami. Kolor modry swoim chłodem wpłynie na dynamiczny burgund kojąco i stworzy z nim piękną parę, która może być podstawą klasycznej aranżacji.

Kolor modry a style aranżacyjne

Już teraz wiesz jaki kolor pasuje do niebieskiego modrego. Kolory z taką głębią jako dominująca barwa najlepiej sprawdzają się w klasycznie urządzonych wnętrzach. Sama zobacz jak kolor modry pięknie komponuje się teraz ze szlachetnymi materiałami (ciemnym drewnem, marmurem, mosiądzem). W nowoczesnych aranżacjach przejmuje raczej rolę dodatków doprawiając całość wysublimowaną barwą. To nie znaczy, że nie nadaje się do wnętrz urządzonych w bardziej sielskim czy wakacyjnym klimacie. W rustykalnych wnętrzach stworzy ciekawy melanż z naturalnymi tworzywami – jutą, lnem, rattanem czy sizalem.

Styl modern classic

Łączy elementy rodem z dworków i pałaców z prostotą inspirowaną nowoczesnymi aranżacjami. Efekt? Harmonia, komfort i stonowana kolorystyka. Ale, żeby nie było za grzecznie paletę barw warto przełamać mocniejszym akcentem, na przykład modrym błękitem. Wprowadzaj go ostrożnie i z wyczuciem – niech spokojną aranżację ożywią poduszki, efektowny puf czy abażur stołowej lampy.

Art Nouveau

Chociaż narodził się sto lat temu nadal inspiruje i coraz cześciej pojawia się we wnętrzarskich stylizacjach. Czy sprawdzi się w nich kolor modry? Art deco kocha głęboką, nieco teatralną kolorystykę, którą umiejętnie łączy z pastelowymi barwami. Błękit z domieszką szarości sprawdzi się doskonale w wyrafinowanym stylistycznie wnętrzu. Najlepiej wypadnie w roli deseni na tapecie lub dywanie, albo jako kolor na niewielkich meblach typu komoda czy bufet.

Rustykalny

Niekoniecznie musi kojarzyć się z wsią. Klimat sielskości uzyskasz też w miejskim apartamencie. Z pomocą może przyjść kolor modry, który odnajdzie się na ręcznie robionej ceramice, zasłonach w kwiatowe desenie czy kuchennych płytkach. W połączeniu z bielą i rustykalnymi materiałami stworzą idylliczny nastrój.

Nowoczesny

Bez nadmiaru dekoracji i krzykliwych kolorów. Stonowaną tonację stworzysz łącząc kolor modry z neutralną szarością lub beżem. Mocny akcent? Ciemnobłękitna sofa o prostym kształcie. Jeden tak wyrazisty element w zupełności wystarczy by stworzyć we wnętrzu elegancki i nowoczesny szyk.

Jak prosto wprowadzić kolor modry do wnętrz?

Pilnuj, żeby nie dominował bo może nieco przytłoczyć optycznie wnętrze, zwłaszcza jeśli jest słabo doświetlone. Na pojedynczych meblach i dodatkach też pokaże swoje walory i nic nie straci z mocnego charakteru. Wykreuje chłodnym błękitem nastrój w jadalni boho i w salonie w stylu glamour.

Bajkowa jadalnia

Nieco tajemnicza jak z Alicji w krainie czarów. Na tle ciemnobłękitnej ściany nakryj stół obrusem w modrym kolorze. Ten sam odcień niech pojawi się na kwiatowych deseniach białej porcelany. Z zastawą zagrają proste złote sztućce i serwetki z gniecionego lnu. Bajkowy klimat stworzy koktajlowy bukiet na środku – będzie, jak na flamandzkich obrazach, kolorystycznym akcentem na ciemnym tle.

Klasyczny glamour

Bez zbędnego przepychu, błyskotek i nagromadzenia dekoracji. Efekt stworzy przestrzeń z rozmachem i najpotrzebniejsze meble, za to świetne gatunkowo. W centralnej części salonu – modułowe sofy ustawione symetrycznie na przeciwko siebie. Kolor modry na ich obiciach pięknie układa się z niskim stolikiem z marmurowym blatem i nowoczesnym żyrandolem.

Jadalnia boho

Z drewnianym bufetem i ażurowym fotelikiem z giętego rattanu. Chcesz dodać do tego zestawu odrobinę luksusu? Postaw przy stole tapicerowane foteliki w kolorze modrym. Nie wszystko musi przecież być z jednego kompletu. Błękit kapitalnie pasuje do jasnego drewna i rattanu, a całość tworzy harmonijny beztroski klimat jak podczas nadmorskiej podróży.

Niebieski jest wdzięcznym kolorem do wnętrzarskich eksperymentów. Jak przypadł Ci do gustu jeden z jego odcieni? Czy kolor modry spełnił Twoje oczekiwania? Jeśli szukasz akcesoriów do domu w tym odcieniu zarejestruj się na Westwing. Tu znajdziesz je w bogatym wyborze.