Pantone Colour of the Year 2025: produkty w kolorze Mocha Mousse

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Salon w kolorach szarości, czerni i bieli

Kiedyś bardzo popularny, potem na długo zapomniany bo starszym pokoleniom kojarzył się z szarą, nieciekawą rzeczywistością. Na szczęście w porę dostrzeżono jak wiele zalet we wnętrzach ma z pozoru nudna szarość. Projektanci wnętrz odkryli na nowo jej ponadczasowy charakter i uniwersalne odcienie. Przypomniano sobie w porę jak piękny jest kolor popielaty, który w tym sezonie jest numerem jeden na kolorystycznej palecie. Zobacz z czym go łączyć, żeby jeszcze piękniej zagrał w modnych stylizacjach.  

Kolor popielaty – jaki to kolor? 

Jaki byłby świat bez kolorów? Na to pytanie szukają odpowiedzi naukowcy, filozofowie, artyści… A odpowiedź jest bardzo prosta: nudny i nieciekawy. Dlatego producenci farb chcąc umilić i ubarwić nam życie wymyślając coraz to inne nazwy, żeby jak najdokładniej przybliżyć odcień. I tak jedne kolory czerpią nazwy z roślin, minerałów, metali czy kamieni a jeszcze inne inspirują się nazwami pigmentów. A kolor popielaty? Niektórzy uważają, że to dawna nazwa szarego, ale przecież szarość ma wiele odcieni. Popielaty zawdzięcza ją… popiołowi – jasnoszaremu proszkowi powstałemu po spaleniu. To szary z domieszką białego – tradycyjny, chłodny, bardzo elegancki… Uwielbiają do projektanci wnętrz bo jest cudowną bazą – komponując się z innymi kolorami czyni aranżację ciekawa i wyrafinowaną. 

Różne odcienie popielu 

Ściany pomalowane na kolor popielaty wyglądają jakby zostały delikatnie muśnięte jasnym odcieniem szarego. Ale tak naprawdę popiel może mieć cieplejszą i chłodniejszą tonację. Od tego czy dominują w nim pigmenty z domieszka beżu, kremu, bieli czy błękitu – zależy jego temperatura. Chociaż uważa się, że cieplejsze odcienie są przytulniejsze to wbrew pozorom lepiej wypoczywamy w otoczeniu tych chłodniejszych, które uspokajają, pozwalają się wyciszyć. A więc do sypialni czy łazienki nadają się kolor srebrny czy kolor platynowy. Cieplejsze, bardziej pobudzające, energetyczne takie jak greige – sprawdzą się tam, gdzie spotykamy się z rodziną i gośćmi – w salonie, kuchni, jadalni. 

Z czym łączyć kolor popielaty we wnętrzach? 

Kolor popielaty podobnie jak beż czy jasny szary, należy do gamy odcieni neutralnych. Jego zaletą jest to, że pięknie komponuje się z większością barw. Na tle popielatych ścian dobrze wypadają meble z ciemnego i jasnego drewna, pastelowe dodatki, ale też te w bardziej zdecydowanych tonacjach jak szalona fuksja czy zmysłowy fiolet. Jeśli chcesz osiągnąć wyrafinowany i elegancki efekt zestaw go ze złotem – będzie bardziej świetlisty. Lekkości i filuternego charakteru doda mu pudrowy róż, a zieleń sprawi, że aranżacja zyska na świeżości. Tkaniny z delikatnym meszkiem jak welur czy aksamit w szlachetnych, przygaszonych kolorach marsali czy granatu – sprawią, że wnętrze nabierze teatralnej, nieco tajemniczej aury. Popielaty świetnie się spisze w aranżacjach utrzymanych w stylizacjach eko (bo bardzo dobrze wypada w towarzystwie naturalnych materiałów jak juta, len, bambusowe plecionki czy drewno).  

Kolor popielaty a style aranżacyjne 

We wnętrzach w stylu skandynawskim idealnie połączy się z drewnianymi meblami i różnymi odcieniami bieli. W stylu francuskim z romantycznymi pastelami, a glamour rozświetli go połyskującymi tkaninami i dodatkami. Kolor popielaty będzie wymarzonym odcieniem w nowoczesnych loftach (zagra z ceglaną ścianą, skórą i metalem), ale też w klasycznych eleganckich rezydencjach i modnym stylu vintage. Stosuj go bez obaw – popielaty jest jasny, więc w żaden sposób nie przytłoczy wnętrza jak ciemny antracyt, kolor grafitowy czy kolor stalowy, a jeśli wpłynie na jego metraż to korzystnie – optycznie go powiększając.  

Kolor popielaty – jak wprowadzić go do wnętrz? 

Popiel sprawdzi się idealnie jako baza aranżacji. Na jego tle, jak na dobrze zagruntowanym płótnie malarskim, można odważnie budować kolorystyczną kompozycję. A jeśli aranżacja się opatrzy wystarczy, że zmienisz kolory dodatków, żeby uzyskać świeży efekt. Kolor popielaty jak żaden inny potrafi czarować – zdecydowanym odcieniom dodaje jeszcze więcej wyrazistości, a delikatniejszym głębi.  

Nowoczesny salon z modułową sofą i brązowymi dodatkami 

Salon zaaranżowany w tonacjach popielatych będzie modny i szykowny. Jeśli myślałeś o modułowej sofie w szarej tonacji wybierz odcień, który będzie kontrastował z delikatnym popielem – na przykład ciemniejszy kolor marengo z nutą granatu. Ustawiona na tle popielatej ściany będzie prezentować się zjawiskowo. Atmosferę ocieplą brązowe dodatki – barwione w masie miodowej szkło, ręcznie robiona ceramika czy krótko strzyżony dywan. W takim wysmakowanym kolorystycznie anturażu nie może zabraknąć mebli z egzotycznych gatunków drewna – eleganckiego palisandru czy teku. Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu salonu – stworzy po zmroku atmosferę i doda przytulności. 

Romantyczna sypialnia glamour w popielu i różach 

Chcesz stworzyć kobiecą aranżację w pastelowych kolorach? Postaw na jasny popiel i róż. Te dwa delikatne kolory wyjątkowo się przyciągają tworząc dobraną parę. Możesz stopniować odcienie łącząc ciepły popiel z chłodniejszym – będzie przytulniej. Popielatą narzutę w waflowy wzór lub symetryczne pikowania dobierz do szarego wezgłowia, a łóżko zaściel perkalową pościelą w odcieniu pudrowego różu. W romantycznej sypialni nie może zabraknąć odrobiny blasku – subtelne złote dodatki sprawią, że będzie wyglądała jak bombonierka. 

Popielata łazienka japandi 

Stonowany popiel to spokój i harmonia, których nie może zabraknąć w minimalistycznie urządzonej łazience. Styl japandi to wyrafinowana mieszanka japońskiej powściągliwości i skandynawskiego ciepła. Popielate płytki lub betonowa podłoga pięknie się skomponują z blatem z drewna w miodowym kolorze i białą armaturą. Wiklinowe dodatki dodadzą łazience przytulnego charakteru. 

Tekstylia w kolorze popielu 

Kolor popielaty jest doskonałym tłem dla dodatków w intensywnych kolorach, ale także świetnie wygląda na tle ścian w energetycznych barwach. Szczególnie efektownie zagrają tu jasnoszare tkaniny. Tapicerowane sofy, fotele, pufy w popielatym kolorze wydobędą moc otaczających je kolorów, a pledy, poduszki, dywany czy zasłony uspokoją aranżację. Jeśli wolisz unikać deseni różnicuj odcienie szarości – od jasnego popielu, przez kolor gołębi aż po ciemniejszy wpadający w zieleń feldgrau – różnorodnością tonacji wykreujesz ciekawy nastrój i sprawisz, że temperatura będzie cieplejsza.  

Czy kolor popielaty to dobry pomysł na ścianę? 

Popielaty do doskonały wybór na ściany. Kapitalnie rozjaśnia, a ponieważ jest chłodny działa orzeźwiająco jak delikatny powiew wiatru. Te właściwości warto wykorzystać zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, które przez to staną się optycznie większe. Dzięki temu, że kolor popielaty wycisza i uspokaja świetnie się sprawdzi w przestrzeniach, w których sporo jest elementów w wyrazistych, intensywnych odcieniach. Jeśli pomalujesz nim jedną lub dwie ściany pozbędziesz się wrażenia kolorystycznego chaosu. Popielate ściany to pewniak – sprawdzą się w każdej aranżacji – w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, w klasycznej elegancji i w modnym eklektyzmie. 

Jak widzisz kolor popielaty ma wiele zalet. Mamy nadzieje, że przekonaliśmy Cię do niego. Uniwersalność tej barwy jest nie do podważenia. Zarejestruj się na Westwing i odkryj właściwości innych kolorów – może razem z popielem stworzą piękna kompozycję.