Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Salon w stylu marokańskim z pufami, kanapą oraz stolikiem kawowym

Czy wiesz, że moda na orientalne wnętrza opanowała Europę już w XIX wieku? Podróżujący do odległej Azji i Afryki urządzali domy inspirując się kulturą odległych lądów. Kolejny boom na egzotyczne motywy nadszedł w latach 80. XX wieku, tym razem wraz z rosnącym zainteresowaniem religiami Bliskiego Wschodu. Od tej pory orient nie wychodzi z mody zachęcając projektantów do tworzenia coraz piękniejszych stylizacji. Tym razem zabieramy Cię w podróż do słonecznego Maroka. Odkryj razem z nami jeden z najbarwniejszych trendów wnętrzarskich – styl marokański. Dowiesz się jakie kolory pasują do takich wnętrz, z jakich materiałów najczęściej korzysta się w tym stylu. Dodatkowo, podpowiemy Ci, jak urządzić kuchnię, łazienkę, salon i sypialnię w tym stylu, co to jest marokańska koniczyna oraz jakie meble i dekoracje dodać aby nadać swojemu domu nie co egzotycznego klimatu!

Zmień krok po kroku wystrój swojego domu i poczuj się przez moment jak na targu w Marrakeszu – pełnym słońca, żywych kolorów, orientalnych wzorów i pachnących przypraw. Nigdzie nie znajdziesz tyle pięknej ręcznie dekorowanej ceramiki i bajecznie kolorowych tkanin. Zainspiruj się i przenieś klimat orientalnej krainy do swojego domu.

Styl marokański – podstawowe informacje

Maroko inspiruje wnętrza od kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, żeby ten orientalny styl miał znudzić się wielbicielom aranżacji wnętrz. Żywiołowy, radosny, pełen dekoracyjnego przepychu wypełnia polskie wnętrza feerią orientalnych wzorów, faktur i słonecznych barw. Styl marokański łączy to co najpiękniejsze w kulturze i sztuce arabskiej. We wnętrzach urządzonych w w tej stylistyce nie może zabraknąć bogatej ornamentyki odnoszącej się do architektury i rzemiosła tego regionu. Abstrakcyjne wzory inspirowane egzotyczną roślinnością idą w parze z charakterystycznymi ażurami, które jak finezyjna koronka wypełniają arabskie budowle, a we wnętrzach ozdabiają meble, lampy i dodatki.

Jeśli lubisz orientalne klimaty ten styl jest właśnie dla Ciebie! W pełnej okazałości sprawdzi się w salonie, ale również w kuchni i w łazience możesz wykorzystać niektóre jego motywy tworząc klimat marokańskiego suku albo orientalnej łaźni. Pamiętaj, żeby na początku wprowadzać go do domu stopniowo, krok po kroku. Lepiej trzymać się zasady „mniej znaczy więcej” niż przedobrzyć.

Wzór marokańskiej koniczyny

Podłoga w stylu marokańskim z kafelkami

To jeden z najbardziej charakterystycznych motywów dla stylu marokańskiego. Chociaż niektórym bardziej kojarzy się z architekturą niż botaniką, na stałe wszedł do kanonu wnętrzarskich deseni. Ten przypominający czterolistną koniczynę wzór ma mauretańskie pochodzenie. Kształt koniczyny, który współcześnie pojawia się na tkaninach czy kafelkach został bardzo uproszczony i unowocześniony. Chętnie zapożyczają go dziś inne style, na przykład nowojorski albo bardzo popularny ostatnio hampton. Efektowny marokański motyw występuje w wielu odmianach, dzięki czemu możesz go spotkać nie tylko w klasycznie, ale też nowocześnie urządzonych wnętrzach. Najczęściej pojawia się na tkaninach – poduszkach, pledach, dywanach – ale sprawdza się także jako akcent dekoracyjny. Opływowy kształt koniczyny, który dobrze znamy chociażby z płytek nazywa się potocznie arabeską.

Cechy charakterystyczne stylu marokańskiego

Jadalnia w stylu marokańskim z niskim stołem i zastawą

Styl marokański jest bardzo zbliżony do innych dekoracyjnych trendów związanych z Bliskim Wschodem. Jednak mimo wszystko posiada cechy, które wyróżniają go spośród innych orientalnych stylizacji. Poznaj najważniejsze cechy charakterystyczne dla stylu marokańskiego:

  • Ciepłe kolory inspirowane marokańską przyrodą i orientalnymi przyprawami
  • Naturalne materiały: drewno, kamień, glina
  • Miękkie, szlachetne tkaniny: jedwab, aksamit, atłas
  • Fantazyjne wzory marokańskie: koniczyna, arabeska
  • Masywne meble z egzotycznego drewna ozdabiane dekoracyjnymi ażurami

Jakich kolorów używać w stylu marokańskim?

Jeśli planujesz podróż do Maroka koniecznie odwiedź tamtejszy targ. Tysiące aromatycznych przypraw o orientalnie brzmiących nazwach odzwierciedlają przepiękną kolorystykę tego stylu, tworząc niezwykłe mieszanki barw ciepłych i chłodnych. Oto te najbardziej charakterystyczne:

  1. Ciepłe kolory

    Od jasnego jak pustynny piasek beżu, przez wyrazistą żółcień kurkumy i paloną terakotę, po ognisty pomarańcz i energetyczną, żywiołową czerwień.
  2. Chłodne błękity i orzeźwiające odcienie zieleni

    Od koloru bezchmurnego nieba, przez morskie turkusy, szlachetne szmaragdy, po głęboki i zmysłowy kobalt.
  3. Kolory szlachetnych kruszców

    Srebra i złota, najczęściej pojawiają się w ażurowych lampach i lampionach, jako element wykończeniowy mebli i dodatków.

Styl marokański w Twoim domu

Kuchnia w stylu marokańskim

W kuchni wystarczą umiejętnie dobrane dodatki: bogato dekorowane metalowe naczynia, tace, imbryki z tłoczonymi ornamentami, kolorowe ceramiczne talerze i misy. Jeśli lubisz orientalne smaki nie może zabraknąć tagine’a, czyli tradycyjnego garnka do duszenia o charakterystycznej stożkowatym kształcie. Barwne obrusy, serwetki i ściereczki w w finezyjne arabskie wzory będą ozdobą pięknie nakrytego stołu. Jeśli urządzasz kuchnię od podstaw możesz pokusić się o położenie na podłodze ceramicznych kafli w orientalne wzory albo drobnych płytek w kształcie koniczyny na ścianie między szafkami.

Łazienka w stylu marokańskim

Turkusowa łazienka z lustrem w drewnianej ramie

Możesz wykorzystać je także w łazience w stylu marokańskim. Wieloramienne gwiazdy, arabeski, motywy roślinne i geometryczne szachownice ukażą całe bogactwo wzorów i kolorów stylu marokańskiego. Każda cementowa lub ceramiczna płytka składa się zazwyczaj z kilkunastu mniejszych pól wypełnionych tymi oryginalnymi deseniami w odcieniach błękitów, turkusów, rdzawej terakoty czy oliwkowej zieleni. W nowoczesnych łazienkach te marokańskie motywy występują często w odcieniach szarości, czerni i bieli.

Styl marokański w sypialni

W sypialni możesz zaszaleć w doborze tkanin. Nie może zabraknąć barwnych poduszek z mieniących się kolorami materiałów: lśniącego atłasu, miękkiego aksamitu czy ręcznie farbowanych jedwabiów. Często ozdabiane frędzlami służą nie tylko do dekoracji łóżka – niedbale rozrzucone na dywanie mogą być wygodnymi siedziskami. Tradycyjne marokańskie meble zazwyczaj są bogato zdobione i bardzo efektowne, ale do sypialni, zwłaszcza niewielkiej, nie wstawiaj ich zbyt dużo – mogą przytłoczyć przestrzeń. W zupełności wystarczy ażurowy zagłówek z lekkiego rattanu, albo rzeźbionego egzotycznego drewna, zgrabna komódka i stolik ustawiony przy fotelu. Jeśli chcesz poczuć się jak w komnacie Szeherezady powieś nad łóżkiem dekoracyjny baldachim.

Styl marokański w salonie

Styl marokański w salonie

W salonie pierwsze skrzypce niech zagra sofa tapicerowana tkaniną w marokańską koniczynę. Obowiązkowo duża, głęboka i nieziemsko miękka. Narzuć na nią dużo kolorowych poduszek, a pod stopami połóż wełniany dywan – dla zachowania równowagi kolorystycznej postaw na kremową biel i czarny geometryczny wzór. Nad stolikiem kawowym powieś ażurową lampę z mosiądzu przypominającą tradycyjne marokańskie lampiony.

Meble w stylu marokańskim

Są dość masywne i ciężkie, bo zrobione z egzotycznego drewna, Najczęściej wykorzystuje się drewno cedrowe lub mango. Są one bogato zdobione reliefami i dekoracyjnymi ornamentami, dodatkowo często malowane są na żywe kolory. Kredens w kolorze słonecznej żółci czy turkusowy fotel wprowadzi do salonu klimat jak z baśni tysiąca i jednej nocy. Jeśli chcesz zestawić je ze współczesnymi meblami, rób to jednak bardzo ostrożnie – wybieraj raczej lżejsze modele. Stoliki, pufy, niewielkie komódki łatwiej „zgrać” z prostymi, nowoczesnymi sprzętami.

Styl marokański – dodatki do wnętrz

Nie musisz przeprowadzać gruntowej renowacji wnętrza, aby wprowadzić styl marokański do wnętrza Twojego domu. Wystarczy dodanie kilku akcentów lub elementów dekoracyjnych, aby przenieść się do Marakeszu. Skorzystaj z kolorowych poduszek oraz narzut na sofę. Do przechowywania idealne będą plecione ze słomy i morskiej trawy kosze – te tradycyjne przypominają kształtem pękate dzbany.

Szklane i metalowe szkatułki przydadzą się na drobne akcesoria i biżuterię. Nie zapominaj o zapachu. Wnętrze urządzone w stylu marokańskim musi pachnieć przyprawami i egzotycznymi olejkami. Przydadzą się zapachowe świece, które możesz ustawić na metalowych bogato zdobionych tacach lub w ażurowych lampionach. Zrobi się przytulnie, ale zmysłowo i klimatycznie.

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.