Pantone Colour of the Year 2025: produkty w kolorze Mocha Mousse

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
sypialnia drewnianą szafą w stylu wiktoriańską i dekoracyjnym żyrandolem

Epoka panowania królowej Wiktorii, czyli lata świetności Wielkiej Brytanii, przypada na wiek XIX. Wykształcił się wtedy charakterystyczny styl wiktoriański w architekturze i wnętrzarstwie, który nazywany jest wiktoriańskim. We wnętrzach można go określić kilkoma słowami: przepych, luksus, wyrazista kolorystka, nagromadzenie bogato zdobionych mebli i przedmiotów. Trzeba przyznać, że to zupełne przeciwieństwo współczesnych wnętrz, zwłaszcza nowoczesnych i minimalistycznych, co nie oznacza, że o tym stylu lepiej zapomnieć. Przeciwnie! Jego elementy wspaniale odnajdują się w prosto urządzonych pomieszczeniach, dodają im przyjemnego ciepła, wyrazistości i charakteru.

Styl wiktoriański, czyli jaki?

Lata 1837-1901, czyli rządy królowej Wiktorii, nazywane są złotym okresem dla imperium brytyjskiego, które stało się wtedy światowym mocarstwem i potęgą kolonialną. Wraz z rewolucją przemysłową następował rozwój budownictwa mieszkaniowego i kształtował się sposób urządzania wnętrz łączący elementy z różnych stylów, epok i stron świata. Styl wiktoriański nie jest więc jednorodny, wystrój typowego wnętrza stanowił mieszankę elementów gotyckich, renesansowych, neoklasycznych, a także orientalnych. Tym co wyróżnia wiktoriańskie wnętrze jest dekoracyjność elementów wystroju. Pomieszczenia wyglądają bardzo przytulnie, są wypełnione – często przesadnie – drewnianymi meblami bogato zdobionymi wzorami florystycznymi. Na blatach komód i szafek ustawiano lampy emitujące nastrojowe światło, pod koniec tej epoki modne były witrażowe lampy Tiffany’ego. Roślinne, ewentualnie orientalne motywy znajdowały się także na dywanach, eleganckich tkaninach obiciowych, zasłonach i lambrekinach w oknach, haftowanych obrusach, na narzutach oraz na wytłaczanych tapetach ściennych. Typowa dla stylu jest obfitość dodatków i akcesoriów wyglądających bogato, lśniących złotem i srebrem lub ich imitacjami.

Kolorystyka we wnętrzu epoki wiktoriańskiej i współcześnie

W kolorystyce wnętrz w stylu wiktoriańskim najbardziej w oczy rzucają się żywe, wyraziste barwy, np. zieleń, fiolet, brąz a także czerwień, burgund, purpura, żółcień i błękit. Każdy pokój wykończony był w innym kolorze.

Dziś tak mocne barwy nie są popularne, jeśli już, to stosuj je raczej w dodatkach dekoracyjnych, zwłaszcza tekstyliach i akcesoriach. Jako tło dla aranżacji warto wybrać ciepły odcień bieli lub beżu. W epoce królowej Wiktorii na ścianach obowiązkowo znajdowały się tapety, często w wyraźne, tłoczone wzory roślinne, robiące wrażenie reliefów. Dziś warto zdecydować się na tapetę na wybranej, głównej ścianie. Będzie się ładnie wyróżniała na tle bieli pozostałych.

Meble w stylu wiktoriańskim

Wnętrza były wręcz „zagracone” drewnianymi, dużymi i ciężkimi meblami z drewna mahoniowego, orzecha i dębu. Były wśród nich komody, stoły, stołki, kanapy i fotele wyściełane tłoczonymi tkaninami. Pojawiały się także sprzęty ze sklejki. W pomieszczeniu stały również meble, które pozwalały wyeksponować dodatki i akcesoria – chodzi o witryny pełne szkła, porcelany, różnych figurek. Meble nie były jednorodne stylowo, często sięgano po modele typowe dla krajów kolonialnych. Obowiązkowo w salonie były też pianino lub fortepian oraz imponujący kominek. W każdym domu znajdowała się maszyna do szycia oraz wieszak na kapelusze w holu. Na ścianach było dużo luster w ozdobnych, złotych lub srebrnych ramach zdobionych roślinnymi wzorami.

Dzisiaj w naszych mieszkaniach takie umeblowanie się nie sprawdzi. Jednak wystarczy wyraźne nawiązanie do stylu wiktoriańskiego – wstaw jeden lub dwa solidne, dekorowane wzorem florystycznym meble, które ożywią prosty, nowoczesny wystrój. Resztę załatwią odpowiednio dobrane dodatki.

Styl wiktoriański: aranżacje wnętrz

Domy za królowej Wiktorii, a szczególnie ich umeblowanie i wyposażenie świadczyły o zamożności mieszkańców. Domostwa wyższych sfer wypełnione były oryginalnymi antykami pochodzącymi z różnych okresów w historii lub przywożonymi z kolonii oraz dekoracjami zdobionymi złotem, srebrem, kamieniami szlachetnymi. Mniej zamożne mieszkania meblowano imitacjami takich sprzętów i akcesoriów. Chodziło przede wszystkim o wykreowanie atmosfery przytulności i luksusu. Liczył się wygląd, funkcjonalność miała drugorzędne znaczenie. Najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu był salon.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych stylach wnętrz? Odkryj:

Salon w stylu wiktoriańskim

Styl wiktoriański sprawdzi się w przestronnych wnętrzach, małe w ten sposób urządzone będą zagracone i duszne. Jeśli więc masz duży salon możesz w nim oddać staroangielski klimat.

Zacznij od ścian i podłogi. Na szczęście ze względu na zanieczyszczenie powietrza nie musimy – jeszcze! – malować wszystkich ścian na ciemne kolory, co robiono w ówczesnej Wielkiej Brytanii. Ściany w salonie stylizowanym na wiktoriański mogą być jasne, dzięki czemu drewniane meble i liczne dodatki będą z nimi kontrastowały. Jedną, najlepiej główną ścianę pokryj tapetą w wyrazisty roślinny wzór, mogą być to np. liście. Wybierz okładzinę w mocnym kolorze, najlepiej tłoczoną, tak by wzór był wyraźny.

W oknach zawieś mięsiste, grube zasłony, mile widziany jest lambrekin. Podłogi w salonie powinny być drewniane, sprawdzi się parkiet lub deski, ewentualnie płytki ceramiczne z wzorzystymi detalami. Na podłodze można rozłożyć dywan w orientalny wzór.

Jeśli chodzi o meble, postaw na solidne, drewniane, najlepiej dekorowane reliefami, żłobieniami. W pokoju może znaleźć się przeszklona witryna lub komoda, stół z krzesłami, kanapa obita dekoracyjną kwiecistą tkaniną nawiązującą do wzoru z tapety. Przyda się też stolik kawowy i fotele. Zwróć uwagę, by nie zagracić wnętrza, w końcu mamy XXI wiek. Radzimy więc zastosować stylowy miks i np. przy drewnianym stole postawić lekkie krzesła, np. z przezroczystego tworzywa, które kształtem nawiązują do dawnych epok. Również fotele mogą być współczesne, lekkie i wygodne, stolik kawowy ze szklanym blatem na drewnianych lub stalowych nogach dobrze wyglądał przy stylizowanej, solidnej kanapie.

Klimat wnętrza wykreują dodatki i oświetlenie. Zadbaj o porcelanowe naczynia dobrej marki, ozdobne figurki, rzeźby, srebrne lub stalowe świeczniki. Na suficie przyda się żyrandol, na ścianach kinkiety.

Sypialnia w stylu wiktoriańskim

Ściany, podłoga, klimatyczne dodatki w sypialni nawiązującej do stylu wiktoriańskiego są podobne do tych opisanych przy okazji salonu. Jeśli chodzi o meble, to najważniejszym jest solidne, drewniane i oczywiście zdobione łóżko. Mile widziany jest model z tkaninowym baldachimem. Postaw na białą haftowaną pościel, pomyśl o wyhaftowaniu waszych inicjałów na poduszkach. Sprawdzi się też pościel w roślinne wzory, z połyskiem, np. satynowa. Łóżko na dzień zakrywaj elegancką, błyszczącą narzutą i licznymi poduszkami dekoracyjnymi. Stwórz zestaw z poduszek gładkich, aksamitnych oraz kilku we wzory. Przy łóżku ustaw stoliki nocne z efektownymi lampkami. W sypialni w stylu wiktoriańskim konieczna jest elegancka toaletka z lustrem w ozdobnej ramie. Na blacie niech leżą piękne drobiazgi: grzebień, szczotka do włosów z drewnianą rączką, szkatułka lub porcelanowe puzderka, w których schowasz swoje drobiazgi. Przy toaletce ustaw oryginalny stołek lub fotelik.

Aranżacja łazienki

Styl wiktoriański we współczesnej łazience sprowadza się do wyboru odpowiedniej dekoracji ścian, podłogi i przede wszystkich urządzeń. Warto zastosować np. tzw. górnopłuk, a na sedesie (stojącym, nie podwieszanym) położyć drewnianą deskę. Umywalka także powinna być duża, a armatura stylizowana, szukaj więc kranów z tradycyjnymi kurkami. Najważniejsza w aranżacji jest wanna – wolno stojąca na efektownych nóżkach, najlepiej lwich łapach. Ściany warto pomalować farbą w mocnym, np. bordowym lub fioletowym kolorze, wybierz tę zmywalną, odpowiednią do wilgotnych pomieszczeń.

Na jednej ze ścian połóż tapetę we wzory florystyczne. Na innej powieś ozdobne lustro w ramach w odcieniu złota lub srebra. Jeśli decydujesz się na płytki ceramiczne, zastosuj białe i kilka wyrazistych, roślinnych dekorów. Również płytki podłogowe mogą mieć wzór roślinny. Meble łazienkowe mają być z drewna, najlepiej zdecydować się na szafki stylizowane na stare, ze zdobieniami, kryształowymi gałkami zamiast uchwytów. Jeśli masz w łazience okno, udekoruj je zasłonkami. Na suficie sprawdzi się okazały żyrandol, a przy lustrze – podobne kinkiety.

Styl wiktoriański: dekoracje

Stylu królowej Wiktorii charakteryzuje się wielością dekoracji, dodatków i drobiazgów. Dlatego często wyglądał dość teatralnie. Postaraj się uniknąć tego efektu, zachowując jednocześnie zasady aranżacji. W historycznych pomieszczeniach wisiały obrazy w bogatych ramach, na blatach stały nieduże rzeźby, porcelanowe figurki, świeczniki, puzderka i szkatułki. Pamiętano o lustrach w zdobionych srebrem lub złotem ramach, kryształowych żyrandolach, lampach stojących i stołowych, np. w stylu Tiffany, orientalnych chodnikach i dywanach. Nowoczesny styl wiktoriański korzysta z dekoracji oszczędniej i ostrożniej. Wyeksponuj swoją kolekcję chińskiej porcelany, wybierz ścianę – ale tylko jedną – na której zawiesisz obrazy i plakaty w dekoracyjnych, różniących się od siebie ramach lub udekoruj wnętrze metalicznymi dodatkami. Złoto, miedź i srebro są znów bardzo modne!

Tkaniny w aranżacjach

Eleganckie tkaniny odgrywały ważną rolę w aranżacji wnętrz. Znajdowały się w zasadzie w większości pomieszczeń w postaci: poduszek dekoracyjnych, narzuty na łóżku, obicia sofy, krzeseł, foteli, obrusów, zasłon w oknach, chodników i dywanów. Nierzadko zdobiły też ściany. Były w dobrym gatunku, z połyskiem lub z wytłaczanym wzorem, mile widziane były hafty. Wybierano zwykle aksamity, jedwabie, wełnę.

Jeśli w nowoczesnym wnętrzu także pragniesz wykorzystać bogato zdobione tkaniny, zachowaj umiar. Udekoruj okna długimi zasłonami, które mogą spływać aż na podłogę, zastosuj lambrekin bogato marszczony, ale wybierz materiał w roślinny wzór przedstawiony w nowoczesny, graficzny sposób. Zdecyduj się na orientalny chodnik, który będzie kontrastował z prostymi meblami, a na designerskiej sofie rozłóż kwadratowe i okrągłe poduszki w kwiatowe wzory.

Jeśli szukasz mebli i dodatków do wnętrza w stylu wiktoriańskim , już teraz zarejestruj się na Westwing. Dzięki temu nie umkną Ci nasze najlepszych oferty oraz promocje, które ułatwią Ci aranżację pięknego domu!