Bukiet kwiatów w szklanym wazonie na prostokątnym stoliku kawowym postawionym obok białego fotela

Nie każdy może sobie pozwolić na zmianę wystroju swojego domu cztery razy do roku. Istnieje jednak sposób na to, by w Twoim mieszkaniu zawsze gościła natura. Są nim oczywiście kompozycje i bukiety kwiatowe. Odpowiednio dobrane kwiaty mogą ożywić każde wnętrze, niezależnie od stylu. Warto, by odzwierciedlały stan przyrody, której przecież są częścią. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zrobić piękny, żywy bukiet na każdą porę roku, mamy dla Ciebie ogrom inspiracji! 

Podstawowe zasady tworzenia bukietów

Kwiaty w wazonie to jedna z najpiękniejszych dekoracji we wnętrzach. Dzięki nim jest ono ożywione, barwne i pełne życia. Istnieją jednak 3 podstawowe zasady układania kwiatów w wazonie:

  1. Wykorzystanie dużych roślin. Kluczową rolę w tworzeniu kompozycji odgrywają duże rośliny, często egzotyczne, wyróżniające się oryginalnym kolorem czy kształtem liści i kwiatów. Ozdabiaj je eleganckimi wstążkami z jedwabiu lub z innej błyszczącej tkaniny.
  2. Wykorzystanie roślin z barwnymi, okrągłymi kwiatami. Tymi roślinami między innymi są: róże, chryzantemy, goździki, tulipany, piwonie, narcyzy, hortensje, czyli po prostu kwiaty bukietowe. Będą zjawiskowo wyglądać w klasycznych wazonach z porcelany, szkła, ceramiki, a także z miedzi albo cyny.
  3. Wykorzystanie roślin z niedużymi kwiatami.  Są nimi: stokrotki, aksamitki, prymule czy konwalie. Wkładaj je do prostych, raczej płaskich i niewysokich pojemników, glinianych lub z kamionki.

Wiosenne bukiety kwiatowe 

Bukiet jasnoróżowych piwoni w szklanym wazonie

Wiosna to nie tylko nowy początek dla świata przyrody – to także źródło ożywienia energii dla każdego z nas. A czy jest lepszy sposób odzyskania energii niż kolorowy bukiet kwiatów na stole? Też myślimy, że nie. Wystarczy niewielki bukiecik pełen tulipanów, narcyzów, hiacyntów lub szafirków, albo wszystkich naraz. W końcu to ich czas więc korzystaj. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy kilka inspiracji na bukiety kwiatowe, które warto postawić w domu wiosną. 

Bukiet z lilii 

Zastawiony stół białą zastawą we wzory oraz szklany wazon z bukietem z lilii i innych kwiatów

Kwiat lilii od wieków był postrzegany jako niezwykła roślina. Lilia towarzyszyła ludzkości od czasów zamierzchłych, a najstarsze rzeźby oraz malowidła, na których widać ten kwiat są datowane na ponad 2000 lat p.n.e. Obecnie, kwiaty te we wnętrzach rozświetlają pomieszczenie i nadają mu lekkości. W krajach azjatyckich wierzy się, że lilie mają moce do wypędzania duchów z mieszkania. Połącz je kontrastującymi kolorystycznie różami lub eustomą. Bukiet ten, pięknie będzie wyglądał w wazonie z przezroczystego szkła. Ozdobi zarówno stół w jadalni jak i przestrzeń w salonie oraz sypialni.   

Bukiet z tulipanów 

Bukiet białych tulipanów w wazonie ze wzorem z Delftu w otoczeniu podobnej ceramiki

Kwiaty te pochodzą aż z Turcji i Persji i znane są nam od stuleci. To właśnie ten gatunek rośliny podbił holenderską gospodarkę i do dziś pozostaje niezwykle popularny. Bukiet skomponowany z tulipanów to wiosenna klasyka, która powinna zagościć na każdym stole. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie oczywiście wstawienie ciętych tulipanów do wazonu. Możesz połączyć je z kilkoma zielonymi liśćmi np dębu czy saladu. Całość związać sznurkiem lub rafią i wstawić w wazon ze świeżą wodą. 

Kompozycja z gałązek wierzby 

Świetną alternatywną na wiosenny, wielkanocny stół są kompozycje z gałązek wierzby. W końcu malutkie, białe, puszyste tak zwane bazie, czyli kwiaty wierzby, to polski symbol Świąt Wielkanocnych. Możesz połączyć je z tulipanami lub żółtymi żonkilami. Ta kompozycja dobrze wyglądać będzie w wysokim szklanym wazonie z szerokim dnem. 

Bukiet z goździków i róż 

Stół z lnianym obrusem, różowym bieżnikiem, biało - złotą zastawą oraz bukietem kwiatów w wazonie

Na rynku kwiaciarskim w Polsce w latach 70′ oraz 80′ królowały goździki. Były one bardzo popularne ze względu na swój niepowtarzalny wygląd i bogactwa barw. Nic w tym dziwnego, ponieważ płatki mogą przybrać wiele pięknych kolorów, zaczynając od bieli, poprzez żółć, pomarańcz, czerwień, róż, lilię, aż po purpurę lub fiolet. Róże to jeden z najpopularniejszych kwiatów, stając się najczęściej wręczanym kwiatem, ozdobą ogrodów oraz inspiracją dla artystów. Bukiet łączący te dwie rośliny będzie bardzo romantycznym i esencjonalnym wyborem. Dodaj do niego kilka gałązek bukszpanu i umieść całość w owalnym wazonie z kolorowego szkła

Pomysły na letnie bukiety kwiatowe 

Dziewczyna trzymająca w ręku bukiet kwiatów owinięty w papier

Kwiaty są najpiękniejszą ozdobą każdego mieszkania. Ożywiają wnętrze i wprowadzają do niego odrobinę koloru. Wykorzystując kompozycje z letnich kwiatów stwórz nowy wygląd swojego domu w kilka minut – kolory i zapachy wszystkim domownikom sprawią niezastąpioną radość. Kwiatami lata są zdecydowanie mieczyki, piwonie i konwalie majowe. 

Letni bukiet z piwonii 

Letni bukiet z białych piwoni na stole z lnianym obruzem oraz złotą tacką z cytrynami i limonkami

Piwonie należą do najpiękniejszych kwiatów – przyciągają dekoracyjną kulistą formą kwiatostanów oraz pięknym zapachem. Piwonie, znane również jako peonie, choć przywędrowały z Azji, to już od wieków zadomowiły się także u nas. Gdy tylko pojawią się w kwiaciarniach, nie czekaj i zabierz je ze sobą do domu, tworząc piękny bukiet kwiatowy. Nasza propozycja: świeża, „dzika” kompozycja z zielonych gałązek i kwiatów o dużych, białych pąkach

Przygotuj: 

  • gałązki oliwne 
  • małe, biało-zielone piwonie w pąkach 
  • duże, białe piwonie 
  • lewkonie 
  • małe goździki 

Krok 1 Prace rozpocznij od gałązek oliwnych. Rozłóż je w wysokim wazonie, tak aby lekko zwisały poza jego ramy. 

Krok 2 Przy każdej z gałązek włóż kilka małych peonii. A całości dopełnił większymi kwiatami. 

Krok 3 Dodaj lewkonie jako drobny akcent a resztę bukietu wypełnił małymi goździkami. Na końcu możesz delikatnie rozdzielić poszczególne kwiaty, aby wyglądały na nieco zwichrzone przez wiatr 

Nasza wskazówka: bukiet umieść w wysokim wazonie. Dobrze, jeśli naczynie będzie nieco węższe w górnej części i szersze w dolnej, zapewniając odpowiednią ilość miejsca dla grubych łodyg.

Kolorowy bukiet w stylu boho 

Kwiatowy bukiet w stylu boho z piwoniami, goździkami i frezjami

Styl boho to jeden z naszych ulubionych motywów aranżacji wnętrz. Czemu by w takim razie nie przenieść go także do kompozycji kwiatowych. Połączenie hippisowskiej fantazji i ponadczasowej klasyki to fantastyczna mieszanka kolorów i faktur. Jak wykonać taki bukiet? 

Potrzebujesz: 

  • gałązki oliwne 
  • piwonie 
  • goździki 
  • pełniki 
  • frezje 
  • kwiaty czosnku 
  • lwie paszczki 
  1. Ułóż gałązki oliwne tak, aby opierały się o boki wazonu i dodaj do nich piwonie. 
  2. Czas na goździki — zawsze kilka obok siebie, żeby kompozycja wyglądała na bardziej przypadkową, niczym kwiaty świeżo zebrane na łące. 
  3. Weź kilka sztuk pełników i wetknij je tak, aby znajdowały się na tej samej wysokości co piwonie. Następnie dodaj frezje. 
  4. Oryginalnym uzupełnieniem kompozycji będą trzy kwiaty czosnku. Ale uważaj, mają bardzo wyrazisty zapach! 
  5. Dodaj kilka lwich paszczek. Ich oryginalny kształt będzie się wyróżniał nawet w bardzo kolorowym bukiecie. 

Tropikalne bukiety kwiatowe z monsterą 

Zbliżenie na bukiet z liściem monstery

Monstera to roślinka, która przeżywa swój kolejny renesans i obecnie znajduje się wszędzie, nie tylko w donicach. Możesz znaleźć ją także w bukietach, gdzie tworzy wspaniały tropikalny klimat. Jak je wykonać? 

Przygotuj: 

  • mieczyk 
  • nerinę 
  • ananas ozdobny 
  • różę 
  • aspidistrę 
  • gerberę 
  • tuberozę 
  • makówkę 
  • monsterę 
  1. Weź jedną aspidistrę i monsterę. Umieść monsterę nieco wyżej niż aspidistrę i włóż kwiaty, opierając je o brzeg wazonu. Powtórz ten krok jeszcze trzy razy. Wetknij cztery kwiaty tuberozy pomiędzy liście. 
  2. Czas na różowe neriny. Wetknij je gdzieniegdzie w bukiet. Do urozmaicenia koloru bukietu, dodaj 3 jasno żółte gerbery. 
  3. Kluczem do tej kompozycji jest udane połączenie kwiatów o różnych kształtach. Dwa małe ozdobne ananasy i trzy makówki kojarzą się z egzotyką. Umieść je nieco wyżej, żeby były dobrze widoczne. 
  4. Czas na ponadczasowe róże. Bukiet jest już dość rozłożysty, więc teraz trzeba powiększyć go nieco na wysokość. Weź trzy różowe mieczyki i wetknij je w różnych punktach. Środkowy kwiat powinien wystawać najbardziej — zadbaj, aby był nieco dłuższy. 

Szukasz pomysłów na roślinne i kwiatowe dekoracje w Twoim domu? Sprawdź nasze inspiracje na awokado z pestki i wiele innych!

Jesienne bukiety kwiatowe do każdego wnętrza 

Jesienna dekoracja na stoliku kawowym w salonie z gałązkami i jagodami.

Jesień to przede wszystkim kolory, a wręcz cała ich masa. Czerwienie, pomarańcze, żółcie i brązy. Chcąc podziwiać jesiennie walory, wcale nie musisz udawać się do parku. Stwórz swój własny jesienny bukiet kwiatowy i ożyw swoje mieszkanie

Jesienny bukiet z dalii 

Zbliżenie na drewniany stoliczek pomocniczy z wysokim, niebieskim wazonie z bukietem z dalii w salonie

Dalie są bardzo popularnymi kwiatami ogrodowymi, w wiązankach pojawiają się stosunkowo rzadko – a szkoda, bo mają niespotykany urok. Wybierz dalie w jednym lub w wielu kolorach i stwórz z ich użyciem okazały i bardzo trwały bukiet jesienny. Dalie maja długie łodygi, a więc najlepiej użyć do całej kompozycji wysokiego wazonu. Połącz je z bordowymi różami oraz pomarańczową trytomą groniastą

Różowe bukiety kwiatowe z dalii 

Zbliżenie na buiet z różowych dalii w srebrnym wazonie na drewnianym stole ze złotymi dekoracjami

Różowa dalia cudownie będzie się komponować z zielonymi liśćmi ruskusu oraz kilkoma pudrowymi różami lub eustomą. Całość umieść w szklanym lub ceramicznym wazonie w kolorze jasnej zieleni. Ten bukiet kwiatowy, pasować będzie do wnętrz w stylach boho, scandi ale także rustykalnych. 

Bukiety kwiatowy z astrów 

Zastawiony biały, stół z różowym bieżnikiem, talerzami oraz wazonem z bukietem z astrów

Astry to królowe jesiennych rabatek. Są to jedne z najbardziej znanych kwiatów wśród polskich działkowców. Zazwyczaj kojarzą się z jesienią, bo gdy tylko kończy się czas kolorów w ogródku, astry nadal przyciągają uwagę swoimi żywymi barwami. Dzięki nim ogród do pierwszych przymrozków tętni życiem. Doskonale wyglądają także ścięte włożone w ceramiczny dzbanuszek

Kompozycja z jarzębiną 

Biała sofa z poduszkami i czarny stolik z dekoracjami i szklanym wazonem z bukietem kwiatów w salonie

Owoce we florystyce stanowią znakomity dodatek do wszelkich kompozycji. Zwykle trzeba użyć przy tym drutów, aby je odpowiednio przymocować, ponieważ rzadko owoce są dostępne z długimi łodygami. Warto jednak zawsze mieć je na uwadze, ponieważ mogą stać się istotną wartością w bukiecie. Jarzębina to dobrze znany wszystkim krzew, powszechny w polskim krajobrazie. Często pojawia się również w naszych ogrodach. Kwitnie od kwietnia do maja, ale to jej spektakl wrześniowy jest najbardziej oczekiwany. Jarzębinę umieść w wysokim szklanym wazonie wraz z kosmosem krwistoczerwonym oraz kilkoma gałązkami bukszpanu

Bukiety kwiatowe na zime 

Jasna trawa pampasowa w czarnym wazonie

Na zimę wszystko nieco spowalnia. Natura zasypia, a ogrody pustoszeją, co nie oznacza, że wszystkie rośliny zapadają w sen zimowy. Zimowe kwiaty kwitną od grudnia do lutego i chętnie ozdobią Twój dom. Nawet kiedy za oknem zimno i szaro, nie warto poddawać się zimie! Wręcz przeciwnie! Wszystkich, którzy kochają kwiaty, ucieszy myśl, że od listopada do marca wcale nie trzeba z nich rezygnować. 

Kompozycja z trawy pampasowej 

Zbliżenie na czarny stolik kawowy z wieńcem adwentowym oraz wazonem z kompozycją z trawy pampawoej, protei i eukaliptusa

Trawa pampasowa, znana też jako kortaderia pampasowa, to najbardziej dekoracyjna ze wszystkich traw ozdobnych. Ta roślina ma charakterystyczne, lekko niebieskawe liście oraz białe kwiatostany w kształcie pióropuszy. Trawa pampasowa pięknie wygląda w ogrodzie, jednak można też udekorować z jej pomocą mieszkanie. Trawa pampasowa w eleganckim wazonie może być także dobrym prezentem, na przykład na parapetówkę. Jej estetyka pasuje do każdego wnętrza, które czyni bardziej przytulnym. 

Czerwony bukiet z dodatkiem eukaliptusa 

Kompozycja kwiatowa z jarzębiną oraz eukaliptusem w błyszczącym wazonie na parapecie w salonie obok świec

Czerwień to jeden z głównych kolorów jesieni. Chcąc wprowadzić ją do swoich bukietów kwiatowych postaw na kompozycję połączoną z jarzębiną oraz eukaliptusem.

Zimowy bukiet warzywny 

Zimowy bukiet warzywny z fioletowego kalafiora w białym wazonie na stole ze złotą zastawą

Kapusta włoska, karczochy, marchewki, dynie, odmiany kalafiora – to nie przepis na zdrowe danie! Warzywa pomogą stworzyć ciekawą reinterpretację bukietu. Wystarczy odwiedzić ryneczek i wybrać jak najładniejsze okazy. Bukiet warzywny będzie dobrze wyglądał w misie, wazonie lub wazie na zupę. Kieruj się swoją kreatywnością. Łącz kolory i kształty, dodaj kilka liści i pamiętaj, że kiedy bukiet przywiędnie, możesz go zjeść! 

Kompozycja z amarylisa 

Bukiet z amarylisa w czerwonym dzbanku na stole z białym obrusem

Amarylis zachwyca swoimi lejkowatymi kwiatami. Kwitnie jesienią i zimą, a czerwone i białe płatki sprawiają, że amarylis jest niezwykle popularny w okresie świątecznym. Wybierając czerwony amarylis, dobierz białą doniczkę lub wazon i ożywi kompozycję wysokimi gałązkami, poinsecją i jagodami ostrokrzewu. Za to biały amarylis będzie pięknie wyglądał w przezroczystym naczyniu, wśród hiacyntów i gałązek dzikiej róży. 

Poszukujesz inspiracji na dekorację Twojego domu? Odkryj wyjątkowy świat Westwing! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na dekoracje kwiatowe oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!