Najmodniejsze rośliny do salonu

Rośliny są dopełnieniem aranżacji salonu, wnoszą do niego życie, a ich zieleń pomaga nam się zrelaksować. Sięgają po nie styliści wnętrz, bo co tu dużo mówić, rośliny stały się po prostu modne. Jakie kwiaty do salonu wybrać i jak je pielęgnować, aby były jego najpiękniejszą ozdobą? Jakie rośliny doniczkowe sprawdzą się w Twoim salonie i jakie kwiaty ułożyć w wazonie. Przygotowaliśmy kompletny przewodnik, jak zorganizować zieloną przestrzeń w salonie.

Zalety kwiatów w salonie: lepszy nastrój i czyste powietrze

Duża ilość żywych roślin pozytywnie wpływa na samopoczucie, wspiera odpoczynek i pomaga nam stworzyć przestrzeń, w której dobrze się czujemy i lepiej odpoczywamy. Dlatego kwiatów doniczkowych nie powinno zabraknąć w salonie, który to jest przecież miejscem, gdzie spędzamy czas wolny oraz ładujemy baterie. Warto wykorzystać ich właściwości podnoszenia nastroju i poprawy jakości powietrza we wnętrzach. Większość domowych kwiatów pochłania toksyny z powietrza i działają jak zielone filtry. Wśród tych, które wykazują najlepsze właściwości oczyszczania powietrza są: palmy, figowce, bluszcze, draceny, skrzydłokwiaty, anturia i begonie.

Rośliny doniczkowe do salonu

Roślny doniczkowe modne w latach 70. ostatnio przeżywają renesans. W wielkim stylu na nasze parapety wróciły monstery, paprocie i aromatyczne geranium, które do tej pory kojarzyły się ze szkolnymi korytarzami i babcinymi kwietnikami. Nadal popularne są eleganckie storczyki oraz niezniszczalne sukulenty. Jeśli Ty też chcesz wprowadzić rośliny doniczkowe do aranżacji salonu, przygotowaliśmy wskazówki, na jakie gatunki się zdecydować, jakie stanowisko dla nich wybrać i jak je pielęgnować.

Rośliny na parapet

Na parapet w salonie będą odpowiednie kwiaty niezbyt dużych rozmiarów. Możesz postawić klika doniczek obok siebie lub zdecydować się na tylko jeden egzemplarz. Ważne, aby dopasować odpowiednią roślinę do nasłonecznienia okna. Na parapet szczególnie nadadzą się:

  • Grubosz to dobry wybór dla osób, które rozpoczynają przygodę z domowym ogrodnictwem. Są proste w uprawie i lubią słoneczne stanowisko. Nie wymaga częstego podlewania.
  • Wężownica ma dwie podstawowe zalety- jest odporna na przesuszenie, a jej podłużne liście bardzo dobrze oczyszczają powietrze. Sansewierii nie należy jej przelewać, najlepiej czuje się na słońcu lub w półcieniu.
  • Begonia sprawdzi się na bardziej zacienione parapety, jest wrażliwa na zmiany temperatury, a w zimie warto zapewnić jej niższą temperaturę i ograniczyć podlewanie.
  • Szeflera dobrze znosi różne stanowiska, jednak latem należy ją chronić przed zbyt ostrym słońcem. Sadzimy ją do podłoża kwiatowego. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Duże rośliny, które postawisz na podłodze

Roślina w jasnej donicy ustawiona przy sofie w salonie

Jeśli Twój salon jest przestronny, nie musisz ograniczać się do postawienia roślin tylko na parapecie. Rośliny o większych gabarytach możesz postawić na podłodze. Niektóre lepiej wyeksponujesz, jeśli postawisz je na stoliku lub marmurowym bloku.

  • Fikusy: wśród fikusów znajdzemy odmiany bardziej i mniej wymagające. Jeśli mają wzorzyste liście powinniśmy im zapewnić bardziej słoneczne stanowisko. Należy je też chronić przed przeciągami, aby nie traciły liści. Najpopularniejsze odmiany fikusa to: fikus sprężysty, pnący, lirolistny i alli.
  • Palmy: ich tropikalne odmiany nie tolerują mocnego słońca. Powinniśmy im zapewnić półcień lub cień. Nie należy wystawiać ich w lecie na balkon. Palmy w doniczkach lubią wilgotne podłoże, ale nie powinny stać w wodzie.
  • Draceny: to jedne z najpopularniejszych roślin we wnętrzach. Dlaczego? Po pierwsze, draceny wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu, a do tego posiadają piękne, długie liście.

Rośliny wiszące

Wiszące rośliny w makramach

Jeśli chcesz mieć w domu dużo kwiatów, ale przestrzeń, którą dysponujesz jest ograniczona, rośliny wiszące będą idealnym rozwiązaniem. Możesz zawiesić specjalne donice pod sufitem lub, w przypadku mieszkań na poddaszu, na belkach stropowych. Do tego typu roślin wyjątkowo dobrze sprawdzą się ozdobne makramy na osłonkę, które świetnie wkomponują się w salon boho.

  • Epipenrum złociste: sprzyja mu rozproszone światło, a dekoracyjne są jego miękko opadające pędy. Lubi umarkowane podlewanie. Pięknie prezentuje się w makramowych, wiszących donicach.
  • Paprocie: lubią wilgoć, dlatego warto regularnie je zraszać. Sadzimy je do dedykowanego paprociom podłoża i zapewniamy zacienione stanowisko.
  • Trzykrotka pasiasta: jeśli nie ma odpowiedniego dostępu do światła, może tracić ciekawe ubarwienie. Jest bardzo łatwa w uprawie i wymaga regularnego nawadniania.
  • Starzec Rowleya: znany również jako sznur pereł. Starzec Rowleya to roślina z grupy sukulentów, którego zwisające pędy z kulistymi liśćmi przypominają sznur pereł. Podobnie jak wszystkie sukulenty, starzec Rowleya nie lubi obfitego podlewania.

Domowe kwietniki

Kwietniki są idealnym rozwiązaniem, żeby stworzyć przetrzeń z bujną zielenią w salonie. Pomogą też zaoszczędzić miejsce na podłodze i parapecie oraz lepiej zorganizować kwiaty w salonie. Jeśli wybierzesz te o ciekawym designie, dodatkowo staną się ozdobą wnętrza.

ABC pielęgnacji kwiatów w salonie

Musimy pamiętać, że rośliny to organizmy żywe i aby cieszyły nasze oczy, potrzebują odrobiny uwagi. Koniec z wymówkami, że nie masz ręki do kwiatów. Podstawowe zasady ich pielęgancji wcale nie są aż tak skomplikowane. A z czasem nauczysz się lepiej rozpoznawać ich potrzeby. Kluczowe dla dobrego wzorstu roślin jest odpowiednie stanowisko i woda oraz zabiegi pielęgnacyjne, jak przecieranie liści i przesadzanie do większej donicy.

Zbliżenie na dłoń trzymającą nożyczki i przycianjącą roślinę

Stanowisko

Nie bez przyczyny mówi się, że światło to życie. Dla roślin jest ono niezbęde do przeprowadzenia fotosyntezy. Nie wszystkie kwiaty potrzebują jednak takiej samej ilości światła. Możemy podzielić je na trzy grupy:

  • Światłolubne: mają duże zaoptrzebowanie na światło. Należą do nich przede wszystkim sukulenty.
  • Półcień: do tej grupy zaliczają się rośliny, którym służy łagodne światło w umarkowanym natężeniu. Należą do niej fikusy, monstera, pilea, szeflera, trzykrotka.
  • Cieniolubne: to rośliny, które możesz postawić z dala od okna, zaliczymy do nich paprocie i mchy. Te będą idealne do ciemnego salonu.

Jak rozpoznać, czy roślinom brakuje światła? Możemy stwierdzić to po wyglądzie liści. Jeśli stały się wydłużone, straciły kolorowe przebarwienia i wyblakły, to znaczy, że ich stanowisko jest zbyt ciemne.

Wskazówka: Kwiaty nie lubią, jeśli często zmieniamy im miejsce, dlatego jeśli jest już to konieczne, postaw je w tej samej pozycji do światła, co w ich wcześniejszym położeniu.

Podlewanie

Ilość wody, której potrzebują rośliny zależy również od pór roku. W okresie wegetacji i kwitnienia (wiosna, lato) potrzebują więcej wody i odżywek. Natomiast jesienią i w zimie, mniej. Ich nadmiar może prowadzić nawet do gnicia korzeni. Z kolei gatunki takie jak palmy i paprocie w zimie mogą potrzebować zraszania liści, jako że znacznie spada wilgotność powietrza z powodu ogrzewania mieszkania.

Od góry podlewamy rośliny, którym nie służy nadmiar wody. Natomiast od dołu, czyli wstawiając doniczkę do naczynia z wodą, te, które potrzebują jej więcej.

Wskazówka: rośliny domowe podlewamy wodą o temperaturze pokojowej.

Mycie

Na liściach roślin gromadzi się kurz, dlatego warto raz na jakiś czas zrobić im prysznic lub przetrzeć liście miękką szmatką lub wacikiem zamoczonym w wodzie. Liście należy przecierać od środka do zewnątrz.

Przesadzanie

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na przesadzenie rośliny do nowej donicy?

  • nie mieści się w starej, a korzenie wychodzą na zewnątrz
  • zaczynają gnić korzenie
  • roślina zmarniała, co oznacza, że ziemia może być wyjałowiona

Najmodniejsze kwiaty do salonu

Fikus lirolistny w salonie przy telewizorze

Przygotowaliśmy zestawienie roślin, które pokochali styliści wnętrz. Jeśli też macie ochotę wprowadzić zieleń do swoich domów, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

  1. Monstera

    Jeśli chcesz chcesz, aby miała podziurkowane liście, powinna mieć dostęp do odpowiedniej ilości światła. Monstera już podbiła Instagram, teraz czas na Twoje wnętrze.
  2. Pilea

    Nazywana jest też pieniążkiem. Pilea lubi rozproszone światło i regularne podlawanie, latem możemy ją również zaraszać.
  3. Fikusy

    Styliści wnętrz pokochali najbardziej fukusa lirolistnego, który lubi raczej słoneczne stanowisko i obfite podlewanie.
  4. Storczyki

    Nasze serca podbiły jego długoutrzymujące się kwiaty. Storczyki do eleganckich wnętrz, a jego kwiatostany wyróżniają się pięknym kształtem.
  5. Starzec Rowleya

    Ostatnio stał się bardzo popularny, przypomina sznur koralików. Lubi słoneczne lub półcieniste stanowisko i umiarkowane podlewanie. Należy chronić go przed przeciągami.

Wybieramy stylowe doniczki

Jeśli kwiaty do salonu są już wybrane, teraz przyszedł czas na doniczki. Należy wziąć pod uwagę zarówno styl wnętrza, jak i wielkość rośliny. Jeśli jest wisząca, szukamy odpowiedniej donicy do zawieszenia na suficie. Ciekawym rozwiązaniem są też kwietniki do postawienia na podłodze. Z kolei do stylu boho świetnie pasują kosze ozdobne, do których wstawiamy rośliny w doniczce.

Trend alert: modne ostatnio są osłonki w kształcie głowy, które wyglądają jak antyczne rzeźby.

Kwiaty do wazonu

Salon jest idealnym miescem na wyeksponowanie świeżych kwiatów w wazonie. Dodadzą one wnętrzu elegancji i stylu. Odmiany, które najdłużej utrzymują się w wodzie to: goździki, anturium oraz różnego rodzaju liście np. monstery lub eukaliptusa. Warto też wybierać kwiaty sezonowe: wiosną tulipany i żonkile, latem, piwonie a wczesną jesienią ostróżki.

Jak dobrać wazon do kwiatów?

Dobór wazonu zależy od kompzycji, którą chcemy ułożyć. Do kwiatów o długich łodygach wybierajmy wysokie, odważne wazony. Lilie, anturium lub trawy najlepiej prezentują się w większych naczyniach. Z kolei kwiaty o krótszej łodydze lub przycięte możemy wstawić do mniejszego wazonu lub ustawić kilka wazoników obok siebie.

Więcej o wazonach przeczytacie w naszym artykule “Wazon dekoracyjny: jak osiągnąć efekt wow“.

Bukiety kwiatów w salonie

Zbliżenie na bukiet kwiatów w szklanym wazonie ustawiony na książkach na kominku z trawą pampasową w tle

Nie ma piękniejsze dekoracji w salonie niż bukiet kwiatowy ze świeżych kwiatów. Najlepiej jest je komponować sezonowo, czyli wykorzystywać kwiaty, które są dostępne w danej porze roku!

  • Wiosną najpiękniej będą wyglądać tulipany, żonkile, szafirki i narcyzy.
  • Latem wykorzystaj piwonie, słoneczniki, lilie i astry.
  • Jesień to czas gerberów, dalii, wrzosów, róży i aksamintów.
  • Z kolei zimą postaw na suszone rośliny, o których przeczytasz poniżej!

Sztuczne i suszone kwiaty do salonu

Suszony kwiat w żółtym wazonie na parapecie

Chociaż sztuczne kwiaty jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z plastikiem i kiczem, obecnie na rynku znajdziemy ozdoby wykonane z materiałów wysokiej jakości, które do złudzenia przypominają te żywe.

Dobrą alternatywą są bukiety wykonane z suchych kwiatów, trawy pampasowej i egzotycznych liści. Takie kompozycje nie potrzebują nawet wody. Sprawdzą się szczególnie dobrze jesienią i w ziemie, kiedy nie mamy dostępu do świeżych, sezonowych kwiatów.

Podobno przebywanie wśród roślin uspokaja i pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Mamy nadzieję, że nabraliście apetytu, aby to sprawdzić, a Wasze wnętrza wkrótce się zazielenią. Teraz już bez problemu wybierzecie kwiaty do salonu!

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na aranżacje kwiatowe oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!