THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŻ DO -50% – ODKRYJ NAJLEPSZE OFERTY!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
kwiaty w pudełku

Dzień Mamy to wspaniałe święto, które należy celebrować w odpowiedni sposób. Oczywiście najważniejszy jest czas spędzony razem, niemniej jednak miłym akcentem będzie z tej okazji mały upominek lub kwiaty na Dzień Mamy! Każda kobieta, a szczególnie mama, ucieszy się z bukietu przygotowanego specjalnie dla niej! Jakie kwiaty wybrać? Sprawdź nasz mini poradnik! 

Symbolika kwiatów 

Każdy kwiat inaczej oddziałuje na naszą psychikę i nasz nastrój. Każdy ma też określony kształt i kolor oraz swój unikalny charakter, który można dopasować do dowolnej ludzkiej emocji. Miłość, radość, duma, smutek i każde dowolne uczucie ma swojego botanicznego reprezentanta. Które kwiaty idealnie sprawdzą się na prezent dla Mamy? 

Kwiaty na Dzień Mamy

 • Konwalia – Konwalia jest symbolem delikatności i nieśmiałości. Konwalie podarowuje się osobie, którą uważa się za bardzo ładną. 
 • Bratek – Podarowanie komuś bratków znaczy, że zawsze pamiętamy o tej osobie i liczymy na to, że i ona o nas pamięta i tak samo zależy jej na nas jak nam na niej. 
 • Róża – Róża to jeden z najbardziej eleganckich kwiatów, ale jednocześnie posiadający wiele znaczeń, które różnią się w zależności od kolorów kwiatów. Czerwona róża to miłość. Pomarańczowe róże warto wręczyć osobie, która Ci się podoba, a także członkom rodziny, gdyż symbolika tego koloru leży pomiędzy przyjaźnią a miłością. Natomiast róże w jasnych odcieniach niosą za sobą znaczenie łączące czystość, niewinność i szacunek. 
 • Tulipany – Bardzo wiosenne kwiaty. Tulipany symbolizują wdzięk oraz elegancję, dlatego są one popularnym gatunkiem kwiatów wręczanym z okazji Dnia Kobiet, natomiast świetnie sprawdzą się także jako bukiet dla Mamy! 
 • Fiołek – Kwiat ten jest symbolem miłości, radości, ale też smutku z powodu tego, ze ktoś bliski o nas zapomniał. Smutek i żal wyrażają fiołki wonny i alpejski. 
 • Lilie – Biała lilia symbolizuje czystość i odrodzenie, dlatego kwiat ten trwale wpisał się w tradycje związane z dekoracjami pogrzebowymi. 
 • Gerbery – Uniwersalne na każdą okazję i dla każdej osoby. Przede wszystkim kojarzone są z tajemniczością i otwartością, są więc pełne sprzeczności. 
 • Goździki – Kwiaty te głównie wyrażają obietnicę oraz zauroczenie, jednakże podobnie jak róże, znaczenie kolorów odgrywa tu najważniejszą rolę. 
 • Dalia – Te piękne kwiaty występują w niesamowicie szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i kształtów. Symbolizują miłość i silne uczucie. 
 • Piwonie – Symbolizuje harmonię i wierność w związku oraz dobrą sytuację finansową. W retoryce sennej symbolizuje szczęśliwe, nieoczekiwane ale miłe spotkanie. 

Kwiaty na dzień mamy: których unikać? 

Dzień Mamy to wyjątkowe święto, warto zaplanować ten dzień pod każdym względem, unikając tym samym upadek. Jeśli zastanawiasz się jakie kwiaty na Dzień Matki wybrać, zdecyduj się na takie, które swoją głęboką symboliką pomogą wyrazić uczucia, które żywisz do obdarowywanej osoby. Unikaj chryzantem, lilii i żółtych goździków. Są to kwiaty symbolizujące przemijanie i negatywne emocje. Warto wiedzieć, że dobrze jest  zrezygnować z wręczania kwiatów żółtym kolorze, symbolizują złe intencje, zazdrość i złość. Uważa się nawet, że wywołują negatywne emocje. Podobnie należy unikać obdarowywania kwiatami w kolorze fioletowym. Fiolet oznacza żal oraz smutek. To zdecydowanie zły pomysł na prezent dla mamy

Jakie kwiaty kwitną w maju? 

Maj w ogrodzie nie byłby majem, gdyby nie pachniał bzem i konwaliami. To kwiatowe i zapachowe hity maja. Cieszyć się też możemy widokiem kwitnących: tulipanów, szachownic, szafirków, bergenii oraz bratków. To również czas na niezapominajki, fiołki oraz piękne piwonie. Maj to miesiąc w którym natura budzi się do życia, a wraz z nią również takie gatunki kwiatów jak: róża, lwia paszcza, eustoma, lilia, gerbera, frezja, astry. A to wszystko daje szerokie spektrum możliwości na wyjątkowy prezent na Dzień Matki! 

Bukiet z jednego gatunku jako kwiaty na dzień mamy 

Kwiaty wręczane z okazji Dnia Matki powinny być radosne i kolorowe, takie, które wywołają uśmiech na jej twarzy. Niech kolory kwiatów będą czerwone jak miłość, białe jak wdzięczność albo niebieskie jak wierność. Decydując się na jeden rodzaj kwiatów, zadbaj aby bukiet był spektakularny. Świetnie prezentują się piwonie w swoich różowo = białych odcieniach. Wystarczy tylko 10 gałązek oraz efektowna kokarda i piękny bukiet jak znalazł! 

Tulipany to zdecydowanie najchętniej kupowane kwiaty wiosną. Dzień Matki to zazwyczaj ostatni moment, w którym są łatwo dostępne. Później przychodzi czas na kwiaty letnie. Zazwyczaj są sprzedawane w jednym kolorze, ale możesz skomponować bukiet z tulipanami w różnych kolorach. Taki bukiet prezentuje się zdecydowanie ładniej, a obdarowywana mama z pewnością będzie zachwycona! 

Jak zrobić bukiet – symbolika kolorów 

 1. Żółty

  Barwa ta często uznawana jest za kolor zdrady, niewierności, zazdrości, tchórzliwość czy nienawiści. Aby nie zranić nieumyślnie obdarowanej osoby, warto do bukietu dołączyć bilecik z adnotacją dlaczego wybraliśmy właśnie ten kolor. 
 2. Pomarańczowy

  Jest to kolor bardzo ciepły, oznaczający zabawę, radość, humor. Kwiaty w tym kolorze ożywiają wnętrza, emanują energią, są źródłem inspiracji. Kolor pomarańczowy kojarzy się z młodością, kreatywnością, fascynacją i entuzjazmem. 
 3. Czerwony

  Symbolizuje odwagę, siłę, piękno. Nieważne czy są to róże, tulipany, goździki, zawsze oznaczają miłość i namiętność. 
 4. Róż

  Róż symbolizuje romantyczność i delikatność. Różowy bukiet wręczamy wtedy, gdy chcemy podkreślić urok i wyrazić podziw dla obdarowanej osoby. 
 5. Niebieski

  Symbolizuje wierności, świeżość, pokój i oddanie. 
 6. Biały

  Białe kwiaty oznaczają czystość, niewinność, wierność, szczerość, mądrość. Kolor ten jest najczęściej wykorzystywany we florystyce ślubnej.

Pomysł na mały bukiet dla mamy – DIY 

Życzenia na Dzień Matki warto dopełnić małym bukietem kwiatów! Chcąc otrzymać niewielką kompozycję skup się na drobnych kwiatach. Dowolny kształt, kolorystykę oraz wielkość bukietów okolicznościowych osiągamy poprzez umiejętne łączenie różnych gatunków kwiatów. Często pozornie niepasujące do siebie odmiany wyglądają niezwykle spójnie w danej kompozycji, a zamysł realizowany jest od początku zgodnie z naszym wyczuciem smaku. Wybierz zatem: 

 • ostróżkę (3 gałązki) 
 • hiacynty (2 sztuki) 
 • groszek pachnący (3 sztuki) 
 • hortensja (3 sztuki) 

Kwiaty złącz tak, by wyglądały jak świeżo zerwane z łąki. W środku bukietu wstaw hiacynty a dookoła nich ułóż pozostałe płatki. Całość możesz wykończyć zielonym bluszczem lub paprocią. 

Pomysł na duży bukiet dla mamy – DIY 

Duży bukiet wymaga dużych kwiatów, o pokaźnych i okazałych płatkach. Tworząc większe kompozycje nie zapomnij, że potrzebować będziesz kokardy lub sznurka jutowego to połączenia całości. 

Wybierz

 • piwonie (4 sztuki) 
 • herbaciane róże (4 sztuki) 
 • eustomy (6 sztuk) 
 • bez (5 gałązek) 
 • konwalie (pęczek) 

Złącz wszystkie kwiaty w lekkim nieładzie, Bez pozostaw na końcu. Możesz utworzyć z niego spód swojego bukietu. Wówczas reszta kwiatów zostanie wyeksponowana na samej górze. zewnętrzną część kompozycji wypełnij liśćmi monstery oraz zwiąż grubym jutowym sznurkiem. 

Jak wręczyć kwiaty na dzień mamy? 

Zawsze najpiękniejszy prezent to ten wręczony osobiście. Zadbaj o odpowiednią oprawę. Wspólnie spędzony dzień zwieńczony prezentem oraz kwiatami na długo zapadnie w pamięci mamy. Kwiaty na Dzień Mamy mogą być też świetnym dodatkiem do kartki na dzień mamy. A jakie są zasady wręczania kwiatów? 

 1. Bukiet zawsze wręczaj łodygami do dołu (czyli kwiatami do góry). 
 2. Nawet najpiękniejszy i najbardziej elegancki papier zdejmij przed wejściem. Wyjątek stanowią kwiaty zapakowane w przeźroczystą folię celofanową. 
 3. Wręczaj kwiaty prawą ręką. 

Jeżeli nie możesz wręczyć mamie kwiatów osobiście, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług poczty kwiatowej. Na rynku dostępna jest cała masa firm, które zajmują się dostawą bukietów. Przesłanie kwiatów przez kuriera sprawi mamie ogromną niespodziankę i z pewnością wywoła uśmiech na jej ukochanej twarzy!   

Inne pomysły na dzień mamy 

Kiedyś 26 maja był świętem na które śpiewaliśmy piosenki na dzień mamy, dziś z biegiem lat warto jest przygotować coś więcej! Może jakieś wyjątkowe, samodzielnie wykonane ciasto na dzień mamy? Odkryj nasze alternatywne pomysły na Dzień Matki

 • wspólne domowe SPA lub voucher na SPA w renomowanej klinice; 
 • personalizowany gadżet, który pasuje do hobby Twojej mamy np. nowe ubrania sportowe z imieniem mamy. Twoja mama to królowa wypieków? Zaprojektuj dla niej oryginalną paterę na ciasta z przepiękną dedykacją. Mama pochłania książki niczym mol? Etui do okularów z cytatem z ulubionej książki! 
 • album ze zdjęciami z Waszy wspólnie spędzonych chwil z Twoimi komentarzami; 
 • wyjazd na weekend; 
 • wspólnie spędzony dzień! 

Już niedługo 26 maja, a Ty zastanawiasz się czy kwiaty na dzień mamy będą wystarczające? Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na prezent dla mamy oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszym!