kobieta i pomarańczowe kwiaty

Optymistyczne, świeże i energetyzujące? A może ciepłe, w jesiennym, nostalgicznym klimacie? Pomarańczowe kwiaty mogą mieć wiele odsłon. Ale w każdej przyciągają uwagę. Obok kwitnących na pomarańczowo roślin nie sposób przejść obojętnie. Posadź pomarańczowe kwiaty w ogrodzie lub na balkonie albo wstaw je do wazonu i ciesz się pozytywnym wpływem tej barwy w swoim otoczeniu. 

Kolor pomarańczowy – znaczenie i działanie 

Kolor pomarańczowy powstaje ze zmieszania barwy żółtej i czerwonej. Jest to barwa ciepła i bardzo pobudzająca, ale odbierana jako mniej intensywna niż czerwień. Czerwień bywa odczuwana jako drażniąca i agresywna, w przypadku koloru pomarańczowego częściej budzi on konotacje ze słońcem, energią, optymizmem. W psychologii kolor pomarańczowy łączony jest często ze świeżością, młodością, witalnością – te skojarzenia nawiązujące do owocu pomarańczy, który dał nazwę tej barwie. Kiedy w odcieniach pomarańczu przeważają żółte tony, kolor ten odbierany jest jako luksusowy, kojarzy się z bogactwem. Po odcienie pomarańczu sięgają te marki, które kierują swoją ofertę do dzieci i ludzi młodych – intensywny i energetyczny pomarańcz kojarzy się z zabawą i beztroską. Stonowany i przytłumiony pomarańcz zaliczany jest natomiast do ciepłych kolorów ziemi. 

10 najpiękniejszych pomarańczowych kwiatów 

  • Aksamitki 
  • Chryzantemy 
  • Dalie 
  • Gazanie 
  • Korony cesarskie 
  • Kosmos siarkowy 
  • Nagietki 
  • Nasturcje 
  • Liliowiec rdzawy 
  • Tunbergia oskrzydlona 

Pomarańczowe kwiaty o każdej porze roku 

Dobrze zaprojektowany ogród czy balkon to taki, który przez większą część roku obsypany jest kwiatami. Wymaga to wybrania gatunków roślin tak, by ich okresy kwitnienia były zróżnicowane. Dzięki temu przez wiele miesięcy można cieszyć oczy barwnymi rabatami i skrzynkami. Miłośnicy pomarańczowych kwiatów także mogą zaprojektować nasadzenia tak, by ich ulubiona barwa była widoczna przez cały rok. Na jakie gatunki warto postawić? 

Wiosna 

Wiosna to w ogrodzie czas intensywnej zieleni i kolorowych kwiatów. Które z nich zakwitną na pomarańczowo? Wczesna wiosna upływa pod znakiem tulipanów, które pojawiają się już w marcu i kwitną do kwietnia. Wiele odmian posiada kwiatostany o pomarańczowej barwie.  W kwietniu rozkwita szachownica cesarska. Od maja do czerwca kwitnie natomiast kuklik szkarłatny oraz jaskry. Późną wiosną, już na progu lata, rozkwitają róże, także te o herbacianych czy intensywnie złocistych płatkach. 

Lato 

W słoneczne, długie letnie dni pomarańczowe kwiaty prezentują się wyjątkowo pięknie, a cały ogród nabiera ciepłych barw. Lato rozpoczyna się różami, które o tej porze roku kwitną najintensywniej – wieloma odmianami możemy jednak cieszyć się aż do pierwszych przymrozków. Latem kwitną też takie pomarańczowe kwiaty jak nagietki, aksamitki czy liliowiec rdzawy. W letnich miesiącach zakwitają też mieczyki, a pomarańczowe kwiaty nasturcji pojawiają się na pnących się po kratkach pędach . Trudno też wyobrazić sobie upalne letnie wieczory bez zapachu groszku pachnącego, który może mieć niebieskie kwiaty, różowe, białe, ale też pomarańczowe. 

Jesień 

Pomarańczowy to kolor typowo jesienny – idealnie komponuje się z rdzewiejącymi trawami i drzewami liściastymi, które o tej porze roku mienią się odcieniami od żółci, przez pomarańcze, aż do ciepłego brązu. Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie czy na balkonie będą idealnie oddawały klimat złotej jesieni. W ogrodzie nie może więc zabraknąć dalii, które rozkwitają w lipcu i cieszą swoimi kwiatami do końca października. Dalie występują nie tylko w odcieniach pomarańczy, ale też czerwieni czy żółci, co pozwala na tworzenie z nich barwnych kompozycji. W jesiennym ogrodzie pięknie będzie się też prezentować echinacea, czyli jeżówka – wiele jej odmian kwitnie na pomarańczowo. Kwiaty tej barwy ma też dzielżan ogrodowy, który rozkwita latem i kwitnie do końca września. Trudno też wyobrazić sobie jesień bez chryzantem, które zdobią ogrodowe rabaty i balkonowe skrzynki. Chryzantemy rozpoczynają kwitnienie na przełomie września i października i kwitną do końca listopada. Aż do pierwszych przymrozków możemy też cieszyć się kwiatami nagietka lekarskiego. Do późnej jesieni kwitną także nasturcje. 

Zima 

Zimą bardzo trudno o kolory w ogrodzie i na balkonie. Jest jednak kilka gatunków, które i o tej porze roku ozdobią na pomarańczowo. Jednym z nich jest ognik szkarłatny – choć kwitnie wiosną i kwiaty ma wyjątkowo niepozorne, uwagę przyciągają jego pomarańczowe, drobne i kuliste owoce, które pojawiają się we wrześniu i nie opadają aż do końca grudnia. Pomarańczowymi kuleczkami obsypuje się też jarząb pospolity powszechnie nazywany jarzębiną. Ozdobą ogrodu będzie oczar omszony – to krzew o rozłożystych kształtach, który w styczniu i lutym pokrywa się pomarańczowymi kwiatami kwitnącymi do wczesnej wiosny. 

Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie 

Liczba pomarańczowych kwiatów ogrodowych może przyprawić o zawrót głowy! Od majestatycznych róż, poprzez pomarańczowe odmiany tulipanów i okazałe liliowce, aż do klasycznych mieczyków, astrów czy pnącej się po kratkach nasturcji. Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie zapewnią też popularne chryzantemy i dalie, a także nagietki i bratki.  

Balkon i taras w pomarańczowych kwiatach 

Kolorowe kwiaty na balkonie i tarasie ozdabiają i sprawiają, że nawet w bloku w środku miasta będzie można poczuć się tak, jakby miało się własny ogród. Kochasz kolor pomarańczowy? Potrzebujesz optymistycznej i energetyzującej aranżacji balkonu? Oto kwiaty, które sprawdzą się najlepiej. Na kratkach i balustradach pnącza z pomarańczowymi kwiatami sprawią, że balkon będzie oddzielony od oczu sąsiadów i powstanie przytulna przestrzeń. Tunbergia, nasturcja czy groszek pachnący to pnącza, które kwitną na pomarańczowo. W skrzynkach nie może zabraknąć begonii zwisającej, frezji, miniaturowej gerbery czy petunii. Pomarańczowe kwiaty mają też niektóre odmiany takich klasyków balkonowych jak chryzantemy czy peonie.  

Pomarańczowe kwiaty doniczkowe 

Słoneczne, ciepłe odcienie pomarańczu na parapecie i kwietnikach? Nic prostszego – wiele roślin doniczkowych wypuszcza pomarańczowe kwiaty. W domu świetnie sprawdzą się na przykład kliwia pomarańczowa czy tunbergia. Bardzo efektownie prezentuje się też kwitnąca na pomarańczowo kalatea. Ginura ma nie tylko pomarańczowe kwiaty, ale też liście o ciekawej barwie fioletu. Pomarańczowe kwiaty ma też popularna roślina doniczkowa kalanchoe – to idealny wybór dla początkujących miłośników roślin. 

Dekoracje z pomarańczowymi kwiatami 

Kolor pomarańczowy wnosi do wnętrz optymizm, energię, radość. Jest idealny, jeśli chcemy ożywić neutralną bazę lub stworzyć mocny akcent kolorystyczny, który przyciągnie uwagę. Dekoracje kwiatowe o pomarańczowej barwie są też świetnym sposobem, by odczarować jesienną i zimową szarość za oknem i wykreować optymistyczny, wiosenny klimat.  

Bukiety z pomarańczowymi kwiatami w roli głównej 

Oryginalne i efektowne bukiety to najprostszy sposób na kwiatową dekorację wnętrz. Posiadacze ogrodów mogą je tworzyć z pomarańczowych kwiatów zebranych na własnych rabatkach. W bukiecie pięknie prezentują się na przykład gerbery, margerytki, alstremerie i chryzantemy a także pomarańczowe piwonie. Dla kontrastu warto wprowadzić zielone kwiaty i trawy, ciekawie prezentują się też bukiety utrzymane w ciepłej tonacji, z kwiatami od złocistych, przez pomarańczowe do czerwonych. Najmodniejsze bukiety to kompozycje nieco niedbałe i nonszalanckie ze swobodnie ułożonych kwiatów. Bukiety możemy układać nie tylko w wazonach, ale też w innych naczyniach – na przykład w cynowym wiaderku, szklanym dzbanku, glinianych kubkach… Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.  

Pomarańczowe kwiaty na stole 

Kwiaty w wazonie to najprostsza dekoracja, która nie wymaga umiejętności komponowania oryginalnych bukietów ani zmysłu artystycznego. Wystarczy wybrać kwiaty cięte, które dobrze prezentują się solo. Należą do nich na przykład róże: złociste, herbaciane czy intensywnie pomarańczowe – liczba odcieni pozwala wybrać te, które idealnie pasują do aranżacji salonu. Prosta, wiosenna dekoracja na stół to tulipany w wazonie – kwiaty te występują w tylu odmianach i kolorach, że bez trudu znajdziemy je też w odcieniach pomarańczu. W prostym, szklanym wazonie efektownie wyglądają też pomarańczowe piwonie. 

Suszone pomarańczowe kwiaty 

Suszone kwiaty to idealna dekoracja na jesień i zimę, kiedy trudniej o świeże rośliny. Suszony bukiet jest też bardzo trwały, dzięki czemu będzie zdobił dom długo. Które pomarańczowe kwiaty najlepiej nadają się do suszenia? Królową suchych bukietów jest miechunka, efektownie wyglądają duże i intensywnie pomarańczowe kwiaty mozgi kanaryjskiej. Drobna i niepozorna glixia także znakomicie nadaje się do suszenia. Bazą do okazałego, suchego bukietu będzie natomiast len pomarańczowy. 

Pomarańczowe kwiaty jako prezent 

Niegdyś, dobierając odpowiednio gatunki i kolory kwiatów, można było wyrazić najskrytsze uczucia i sformułować bardzo rozbudowany komunikat, a każda młoda dama i młody dżentelmen posługiwali się tym językiem biegle, doskonale wiedzieli, jak rozumieć różowe kwiaty i co oznaczają czerwone kwiaty. Nawet drobne uchybienie mogło wiązać się z towarzyską kompromitacją. Dziś mało kto przywiązuje do tego wagę, ale warto znać symbolikę i znaczenie kwiatów, które dajemy w prezencie. Pomarańczowe kwiaty to symbol entuzjazmu i fascynacji. Bukiet pomarańczowych kwiatów pozwala subtelnie okazać zainteresowanie drugą osobą. Znajduje się w pół kroku między tym, co wyrażają żółte kwiaty (przyjaźń) i czerwone(miłość). Ze względu na żywy, dodający energii kolor, pomarańczowe kwiaty warto też dać w prezencie osobie, którą chcemy rozweselić i poprawić jej humor. Uwaga tylko na pomarańczowe chryzantemy! Choć są piękne, wielu osobom kojarzą się z cmentarzem i żałobą, mogą być więc ryzykownym prezentem. 

Już biegniesz po sadzonki i narzędzia ogrodnicze, żeby urządzić swój wymarzony ogród lub udekorować balkon i dom, sadząc pomarańczowe kwiaty? Zatrzymaj się na chwilę i zarejestruj na Westwing. Znajdziesz tam jeszcze więcej kwiatowych inspiracji i pomysłów na kolorowe aranżacje w domu i w ogrodzie.