Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Storczyk w osłonce na parapecie, obok wózek barowy

Storczyki to fascynujące rośliny, które nieustannie zachwycają swoją egzotyczną urodą. W zależności od rodzaju, mogą przybierać różne kształty i kolory kwiatów. Dekoracyjność i trwałość kwiatów sprawia, że coraz chętniej decydujemy się uprawiać storczyki w domu. Co jednak właściwie wiemy o tych roślinach? Jak je pielęgnować, by cieszyć się ich długim kwitnieniem? Przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie istotne pytania związane z uprawą tych pięknych roślin!

Czym cechują się storczyki?

Storczyk w złotej osłonce na stoliku pomocniczym na tle czarnej ściany

Storczyki, zwane także orchideami, to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych na całym świecie. Szeroka dostępność w sklepach, kwiaciarniach oraz marketach sprawiła, że ich obecność w domach nikogo już nie dziwi. Co jednak wiemy o orchideach? Poniżej przestawiamy kilka istotnych faktów o tych egzotycznych pięknościach.

  1. Fakt

    Storczyki należą do grupy roślin okrytonasiennych. Jest to jedna z największych rodzin roślin kwitnących na świecie. Orchidee są także roślinami o rozległym zasięgu występowania, rosną na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Z szacunków wynika, że 10% z wszystkich roślin obecnych na kuli ziemskiej to właśnie storczyki.
  2. Fakt

    Orchidee są przedstawicielami roślin jednoliściennych, posiadają jeden liść, a kwiaty składają się z trzech części tj. okwiatu, pręcika i słupka. Kwiaty mogą występować pojedynczo lub w wielokwiatowych kwiatostanach. Mogą przybierać różne kształty, wabiące owady i ułatwiające zapylanie.  
  3. Fakt

    Na całym świecie znanych jest około 30 000 tysięcy gatunków storczyków. Co więcej, liczba odkrywanych i opisywanych przez badaczy nowych gatunków co roku rośnie. Niewątpliwie mają na to wpływ intensywne badania prowadzone na obszarach tropikalnych. 
  4. Fakt

    Ponad połowa gatunków storczyków to epifity. Rosną głównie na drzewach ze swobodnie zwisającymi korzeniami, pobierając substancje odżywcze z kory drzew oraz wchłaniając wilgoć z powietrza. Orchidee mogą rosnąć także na skałach (litofity) oraz w ziemi (geofity). Im bliżej równika, tym większy zasięg występowania epifitów.
  5. Fakt

    Jednym z ciekawszych rodzajów storczyków jest wanilia. Ten gatunek orchidei tworzy imponujących rozmiarów liany sięgające, aż do koron lasów deszczowych. Co ciekawe gatunek Vanillia Planifolia może osiągać ponad dwadzieścia metrów długości. 

Storczyki: pielęgnacja roślin

Jak dbać o storczyki w domu? Kiedy możemy się spodziewać ponownie kwiatów? Jak podlewać orchideę? Dzięki naszym poradom, ich uprawa zapewni Ci wiele radości, a satysfakcja z ponownego kwitnienia będzie ogromna. 

  • Rodzaj podłoża. Standardowa ziemia do uprawy roślin oraz kwiatów nie jest dobrym doborem jeśli chodzi o podłoże dla storczyków. ziemia dla orchidei powinna dobrze napowietrzać korzenie oraz odprowadzać wodę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie specjalistyczne podłoże dla storczyków, które może zawierać na przykład torf lub korę sosnową.
  • Podlewanie. Storczyki nie lubią mokrego podłoża, dlatego też, kwiaty podlewany, gdy ziemia jest całkowicie sucha. Do tego, kwiaty te lepiej jest podlewać rano oraz obficie – do momentu, kiedy to cała gleba będzie nasączona.
  • Stanowisko. Orchidee lubią duże ilości światła słonecznego, dlatego najlepiej jest ustawić doniczkę na parapecie. Na czas lata, kwiat można uprawiać na balkonie lub tarasie.
  • Przesadzanie. Storczyki sprzedawane są zazwyczaj w zbyt małych doniczkach z przezroczystego plastiku, które blokują dostęp powietrza do korzeni, przez co roślina nie może prawidłowo się rozwijać. Przesadź storczyka zaraz po zakupie, następnie co dwa, trzy lata wymieniaj mu doniczkę na większą. Przesadzanie należy wykonać najpóźniej w momencie, gdy z łatwością można wyjąć storczyka z doniczki. 
  • Nawożenie. Jeśli chcesz się cieszyć pięknym storczykiem, warto go nawozić specjalnie przeznaczonym do tego preparatem.

Pytania dotyczące pielęgnacji storczyków

Storczyki w domu: aranżacje i dekoracje

Białe wnętrze z czarnym wóżkiem barowym oraz storczykiem na parapecie

Storczyki w domu pomagają stworzyć świeży i harmonijny wystrój wnętrz. Kojąca zieleń liści w zestawieniu z delikatnymi kolorami kwiatów storczyków, odzwierciedla zrównoważony styl życia. Co więcej, dzięki nim znacznie lepiej poczujesz się we własnych czterech ścianach. Nie bez powodu prostota storczyków wprawia w zachwyt, a połączenie stonowanych, naturalnych dekoracji nadaje wnętrzom elegancji i wyrafinowania.

W zależności czy wybierzesz białe, liliowe czy różowe odcienie kwiatów, posadzone w minimalistycznej donicy będą wyglądać świeżo i subtelnie. Ciepłe, relaksujące kolory będą doskonałym wyborem, jeśli szukasz spokoju we wnętrzach. Natomiast delikatne, pastelowe odcienie orchidei doskonale się prezentują z luksusowymi materiałami jak aksamit, marmur i mosiądz

Rozpoczynasz swoją przygodę z uprawą roślin, ale wydaje Ci się, że na początek storczyk jest zbyt wymagającą rośliną? Sprawdź nasze artykuły i znajdź roślinę dla siebie!

Storczyki jako dekoracja stołu

Białe storczyki w jadalni, przed nimi duży stół i krzesła w zielonym odcieniu

Skutecznie przykuwające wzrok storczyki mogą stać się główną dekoracją Twojego stołu. Różnorodne kształty i szeroka paleta barw kwiatów storczyków wprowadzą do wnętrza takich jak jadalna czy salon, świeży i naturalny wygląd. Z kolei, storczyki w kobiecym odcieniu różu i fioletu, zestawione z ciepłym beżem, nadadzą wnętrzom romantyczny klimat. Całość wystarczy dopełnić błyszczącymi dodatkami w kolorze złota.

Storczyki w domu to prosty sposób na stworzenie świeżego i niebanalnego wystroju. Co ważne, przy właściwej pielęgnacji, uprawa orchidei jest łatwa i przyjemna.

Sprawdź, jak wprowadzając do wnętrz egzotyczne storczyki, pozytywnie wpłyniesz na nastrój panujący w domu. Każde wnętrze zasługuje na wyjątkowe dekoracje, a kwiaty to jedne z najpiękniejszych ozdób i darów natury. Dlatego, zarejestruj się na Westwing i i nie przegap naszych najlepszych kampani do stworzenia pięknego domu!