Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Storczyk w osłonce na parapecie, obok wózek barowy

Storczyki to fascynujące rośliny, które nieustannie zachwycają swoją egzotyczną urodą. W zależności od rodzaju, mogą przybierać różne kształty i kolory kwiatów. Dekoracyjność i trwałość kwiatów sprawia, że coraz chętniej decydujemy się uprawiać storczyki w domu. Co jednak właściwie wiemy o tych roślinach? Jak je pielęgnować, by cieszyć się ich długim kwitnieniem? Przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie istotne pytania związane z uprawą tych pięknych roślin!

Czym cechują się storczyki?

Storczyki, zwane także orchideami, to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych na całym świecie. Szeroka dostępność w sklepach, kwiaciarniach oraz marketach sprawiła, że ich obecność w domach nikogo już nie dziwi. Co jednak wiemy o orchideach? Poniżej przestawiamy kilka istotnych faktów o tych egzotycznych pięknościach.

 1. Fakt

  Storczyki należą do grupy roślin okrytonasiennych. Jest to jedna z największych rodzin roślin kwitnących na świecie. Orchidee są także roślinami o rozległym zasięgu występowania, rosną na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Z szacunków wynika, że 10% z wszystkich roślin obecnych na kuli ziemskiej to właśnie storczyki.

 2. Fakt

  Orchidee są przedstawicielami roślin jednoliściennych, posiadają jeden liść, a kwiaty składają się z trzech części tj. okwiatu, pręcika i słupka. Kwiaty mogą występować pojedynczo lub w wielokwiatowych kwiatostanach. Mogą przybierać różne kształty, wabiące owady i ułatwiające zapylanie.  

 3. Fakt

  Na całym świecie znanych jest około 30 000 tysięcy gatunków storczyków. Co więcej, liczba odkrywanych i opisywanych przez badaczy nowych gatunków co roku rośnie. Niewątpliwie mają na to wpływ intensywne badania prowadzone na obszarach tropikalnych. 

 4. Fakt

  Ponad połowa gatunków storczyków to epifity. Rosną głównie na drzewach ze swobodnie zwisającymi korzeniami, pobierając substancje odżywcze z kory drzew oraz wchłaniając wilgoć z powietrza. Orchidee mogą rosnąć także na skałach (litofity) oraz w ziemi (geofity). Im bliżej równika, tym większy zasięg występowania epifitów.

 5. Fakt

  Jednym z ciekawszych rodzajów storczyków jest wanilia. Ten gatunek orchidei tworzy imponujących rozmiarów liany sięgające, aż do koron lasów deszczowych. Co ciekawe gatunek Vanillia Planifolia może osiągać ponad dwadzieścia metrów długości. 

Storczyk w złotej osłonce na stoliku pomocniczym na tle czarnej ściany

Pytania dotyczące pielęgnacji storczyków

Jak dbać o storczyki w domu? Kiedy możemy się spodziewać ponownie kwiatów? Jak podlewać orchideę? Dzięki naszym poradom, ich uprawa zapewni Ci wiele radości, a satysfakcja z ponownego kwitnienia będzie ogromna. 

Większość kwiatów storczyków po przeniesieniu w nowe miejsce przekwita dość szybko. Zwykle storczyki kwitną przez kilka tygodni, jednak dzięki zabiegom pielęgnacyjnym możesz wydłużyć ich proces kwitnienia, aż do jesieni i zimy. Pomoże w tym ustawienie doniczki z kwiatem w jasnym miejscu z rozproszonym światłem, regularne nawadnianie i nawożenie kwiatu niewielką ilością odżywki dla roślin kwitnących. Ciekawostką jest, że najtrwalsze kwiaty ma orchidea z gatunku Phalaenopsis, których kwitnienie może trwać nawet kilka miesięcy. 

Wskazówka: Kiedy ostatnie kwiaty przekwitną, storczyk potrzebuje przejść okres spoczynku w suchym, chłodnym miejscu, by ponownie zakwitnąć.
Żaden storczyk nie kwitnie wiecznie! Każdy z gatunków powszechnie uprawianych storczyków w domu cechuje się określonym rytmem wzrostu i odpoczynku. Większość storczyków kwitnie w okresie wiosennym między lutym a majem. Po tym czasie następuje intensywny czas wzrostu nowych liści i korzeni,  który trwa zazwyczaj do września. Jesienią roślina zaczyna formować kolejny pęd kwiatowy, tak byśmy mogli niedługo później cieszyć się pięknymi kwiatami.
Przesadź storczyka zaraz po zakupie, następnie co dwa, trzy lata wymieniaj mu doniczkę na większą. W ten sposób zapewnisz mu optymalne warunki wzrostu. Orchidee sprzedawane są zazwyczaj w zbyt małych doniczkach z przezroczystego plastiku, które blokują dostęp powietrza do korzeni, przez co roślina nie może prawidłowo się rozwijać. Często na dnie pojemnika, widoczny jest również zbity mech torfowiec, który najlepiej usunąć. Podczas podlewania mech nasiąka zbyt dużą ilością wody, powodując po dłuższym czasie gnicie korzeni, doprowadzając w ostateczności do śmierci rośliny.

Wskazówka: Przesadzanie należy wykonać najpóźniej w momencie, gdy z łatwością można wyjąć storczyka z doniczki. 

Najpiękniejsze pomysły na dekoracje

Storczyki w domu pomagają stworzyć świeży i harmonijny wystrój wnętrz. Kojąca zieleń liści w zestawieniu z delikatnymi kolorami kwiatów storczyków, odzwierciedla zrównoważony styl życia. Co więcej, dzięki nim znacznie lepiej poczujesz się we własnych czterech ścianach. Nie bez powodu prostota storczyków wprawia w zachwyt, a połączenie stonowanych, naturalnych dekoracji nadaje wnętrzom elegancji i wyrafinowania. W zależności czy wybierzesz białe, liliowe czy różowe odcienie kwiatów, posadzone w minimalistycznej donicy będą wyglądać świeżo i subtelnie. Ciepłe, relaksujące kolory będą doskonałym wyborem, jeśli szukasz spokoju we wnętrzach. Natomiast delikatne, pastelowe odcienie orchidei doskonale się prezentują z luksusowymi materiałami jak aksamit, marmur i mosiądz. 

Białe storczyki w jadalni, przed nimi duży stół i krzesła w zielonym odcieniu

Storczyki jako dekoracja stołu

Skutecznie przykuwające wzrok storczyki mogą stać się główną dekoracją Twojego stołu. Różnorodne kształty i szeroka paleta barw kwiatów storczyków wprowadzą do wnętrza takich jak jadalna czy salon, świeży i naturalny wygląd. Z kolei, storczyki w kobiecym odcieniu różu i fioletu, zestawione z ciepłym beżem, nadadzą wnętrzom romantyczny klimat. Całość wystarczy dopełnić błyszczącymi dodatkami w kolorze złota.

W Westwing również chcemy otaczać się naturalnym pięknem roślin i kwiatów. Storczyki w domu to prosty sposób na stworzenie świeżego i niebanalnego wystroju. Co ważne, przy właściwej pielęgnacji, uprawa orchidei jest łatwa i przyjemna. Sprawdź, jak wprowadzając do wnętrz egzotyczne storczyki, pozytywnie wpłyniesz na nastrój panujący w domu. Każde wnętrze zasługuje na wyjątkowe dekoracje, a kwiaty to jedne z najpiękniejszych ozdób i darów natury.