Dekoracja kwiatowa stołu weselnego z białymi różami i zastawą w kolorze białym

Dla wielu z nas dzień ślubu jest najpiękniejszym dniem w życiu. Niektórzy marzą o tym wydarzeniu od dziecka i urzeczywistniają swoje marzenia, wybierając najpiękniejszą suknię ślubną, oryginalną lokalizację, najlepsze kwiaty i wreszcie najbardziej urzekającą dekorację stołu weselnego. Dzięki nam, dowiesz się, czym się kierować przy wyborze kwiatów na stół weselny, które kwaity będą najlepiej pasowały do pory roku, w której będziesz brać ślub oraz jakie znaczenie mają poszczególne kwiaty na stole weselnym. Dodatkowo, przedstawimy pomysły na aranżację kwiatów na wesele w stylu boho, vingate, klasycznym oraz rustykalnym. Spraw by Twój ślub był idealny i wybierz odpowiednie kwiaty na stół weselny, które będą odgrywały szczególną rolę w tym wyjątkowym dniu.

Czym się kierować przy wyborze kwiatów na stół weselny?

Każdy kto planuje wesele wie, że kwiaty to nieodłączna część każdego wesela: czy to w wiązance ślubnej, czy po prostu jako dekoracja stołu. Odkryj nasze najlepsze pomysły na stworzenie pięknej dekoracji stołu weselnego z wykorzystaniem kwiatów. Daj się zainspirować i spełnij swoje marzenia o urzekającym ślubie! 

Wybierając dekoracje kwiatowe na stół na Waszym weselu, przede wszystkim zastanów się, jakie masz oczekiwania co do ich wyglądu, kolorystyki oraz rodzaju. Ale szukając kwiatów idealnych na stół weselny oraz do bukietu ślubnego kierujcie się:

 • Swoim gustem,
 • Budżetem, którym dysponujecie,
 • Stylem ślubu oraz wesela,
 • Porą roku,
 • Symboliką kwiatów, które chcecie wykorzystać,
 • Waszym motywem przewodnim,
 • Wyglądem oraz kolorem sukni ślubnej,
 • Miejscem, w którym urządzecie wesele.

Gdzie szukać inspiracji?

Jeśli nie masz ogólnego pomysłu na dekoracje kwiatowe na Twoim weselu, poszukaj inspiracji w Internecie, przejrzyj gazety ślubne lub przejdź się na targi ślubne, gdzie możesz znaleźć idealną dekorację.

Kiedy najlepiej jest zamówić kwiaty na stół weselny?

Dostawcę kwiatów wybierzcie odpowiednio wcześnie, jednak na około 6 tygodni przed ślubem, warto już mieć dokładne plany dotyczące kompozycji kwiatowych na Waszym weselu. A na 2 tygodnie przed planowaną datą ślubu, ustal z florystą lub kwiaciarnią na temat prac w mijscu ślubu i wesela.

Kwiaty na stole weselnym a pora roku

Szukając kwiatów idealnych na Wasz stół weselny, pamiętajcie, że ich wybór powinien również zależeć od ich dostępności na rynku. Dlatego też, jeśli wybierzesz kwiaty, które nie występują na przykład zimą, musisz się liczyć w wyższymi opłatami za nie. Sprawdź, jaki rodzaj kwiatów jest dostępny w porze roku Twojego wesela.

 • Kwiaty wiosenne: Tulipany, bzy, konwalie, frezje, narcyze, zawilce, jaskiery oraz szafirki.
 • Kwiaty letnie: Piwonie, dalia, róże, gipsówka, gardenie, słoneczniki, hortensje, ostróżka, kalle oraz gladiola.
 • Kwiaty jesienne: Goździnki, jarzębina, różna, wrzosiec, hortensja, dendradema oraz alstremeria.
 • Kwiaty zimowe: Hiacynty, tulipany, pionsecja, amarylis oraz ciemiernik.

Wskazówka: szukając kwiatów na stół weselny oraz do bukietu dla Panny Młodej, dodatkowo rozważcie sezonowe kwaity ogrodowe, polne czy trawy. Ich dodatek, podkreśli porę roku Waszego wesela oraz nada charakteru kwiatowym dekoracjom na stole.

Znaczenie kwiatów na stole weselnym

Przenieśmy się do XIX wieku. Jak myślisz, czy kobieta obdarowana amarylisem byłaby zadowolona? Nieszczególnie! W tym okresie istniał tak zwany język kwiatów, a amarylis oznaczał „lubię cię, ale nic z tego nie będzie”. Dziś swobodnie możemy wybierać między tego typu prezentami i dekoracjami kwiatowymi. Jeśli zależy Ci na konkretnym motywie, który chciałbyś podkreślić przy użyciu kwiatów na stół weselny, podpowiadamy, które wybrać. Zainspiruj się naszymi pomysłami i wybierz kwiaty na stół weselny o odpowiednim znaczeniu. 

 • Miłość: Czy istnieje jakikolwiek inny motyw, którego znaczenie jeszcze bardziej odpowiadałoby dniu ślubu? Jeśli chcesz podkreślić symbol miłości, wybierz czerwone i różowe kwiaty. W połączeniu z bielą komponują się doskonale. Królowa wśród kwiatów – róża, idealnie prezentuje się jako dekoracja na stół weselny. Oprócz róż, polecamy również sezonowe piwonie, które świetnie uzupełnią aranżację kwiatową na stół weselny. Goście będą zachwyceni ich zapachem!
 • Pasja: Jeśli chcesz pójść o krok dalej, wykorzystaj dużą ilość czerwieni do podkreślenia swojej pasji! Oczywiście, czerwone róże wciąż plasują się na pierwszym miejscu, ale czerwone tulipany i goździki będą wyglądać równie dobrze. Wszystkie te kwiaty symbolizują głębokie uczucia i palącą miłość. Jeśli tworzysz wiosenną dekorację na stół weselny, tulipany będą idealnym wyborem!
 • Czystość: Jeżeli wolisz postawić na klasyczne rozwiązania, polecamy białe kwiaty na stół weselny. Mirt to doskonały wybór kwiatów na stół weselny, ale lilie oraz gipsówka wyglądają równie uroczo w dekoracji weselnej.
 • Elegancja: Jeśli motywem przewodnim Twoich dekoracji weselnych jest blask i luksus, wybierz róże i lilie jako kwiaty na stół weselny. Zestaw je z gipsówką, a Twoje kompozycje na stół weselny będą prezentować się niezwykle szykowanie. Połącz je z mieniącymi się, stylowymi świecznikami i stwórz cudowną atmosferę. Świętuj ten wielki dzień z blaskiem i szykiem!

Kwiaty na stole weselnym a motyw ślubu oraz wesela

W ostatnich latach, Młode Pary co raz częściej decydują się na wybór konkretnego stylu, koloru oraz motywu ich wesela. Te trzy czynniki pozwalają na stworzenie spójnych dekoracji zarówno w kościele, na sali weselnej, jak i suknię ślubną Panny Młodej czy dodatki. Najpopularniejszymi motywami od lat pozostają: boho, vingate, motyw klasyczny oraz rustykalne.

Ślub boho: jakie kwiaty wybrać na stół?

Ślub oraz wesele w stylu boho to ceremonia pełna kwiatów, gry światłem oraz niezwykłych dekoracji. Kwiaty, które idealnie wpasują się w ślub i wesele w stylu boho to takie, które są zdominowane przez kolor dzikiej zieleni, czyli greenery lub delikatnymi, polnymi kwiatami. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie wiszącego wianka w stylu skandynawskim, który wykorzystuje eukaliptusa w swojej kompozycji czy sukulentów na stołach.

Styl vintage a kwiaty na stole weselnym

Jest to taki styl ślubu oraz wesela, który nawiązuje do minionych epok. W stylu vintage dominują takie akcesoria jak perły, koronka, rzeczy znalezione na pchlim targu lub na babcinym strychu. A najlepszym wyborem jeśli chodzi o kwiaty na stół weseleny będą peonie, róże czy hortensje umieszczone na przykład w złotych wazonach i udekorowane koronką.

Kwiaty na stole weselnym w stylu klasycznym

Wesele w stylu klasycznym jest idealnym motywen dla Panny Młodej, która jest tradycjonalistką i romantyczką w jednym. Można go zdefiniować poprzez elegancję oraz wyrafnowanie, gdzie wykorzystuje się klasyczne i eleganckie dodatki takie jak wstążki, broszki, eleganckie świeczniki czy srebro. Jeśli chodzi o kompozycje kwiatowe, wykorzystaj róże, piwonie, hortensje czy lilie.

Ślub w stylu rustykalnym a kwiaty na stole

Styl rustykalny nawiązuje do natury, dzikiej przygody oraz romantyzmu. A podczas rustykalnego wesele, dominują drewniane wnętrza, które przypominają wiejską chatę. Dlatego dekorując stół kwiatami, skorzystaj przede wszystkim z polnych kwiatów włożone w metalowe naczynia, ozdobione koronkową tasiemką. Również, stół może zostać udekorowany drobnymi gałązkami, mchem lub szyszkami. Ciekawym pomysłem na dekoracje jest wykorzystanie drewnianych skrzynek po owocach.

Kwiaty na stole weselnym a te w bukiecie ślubnym

Jeśli maz już wybrane kwiaty do bukietu ślubnego, dobrym pomysłem jest aby również one pojawiły się na stole weselnym. Dzięki temu, kwiaty na stole jak i w bukiecie będą stanowiły spójną dekorację.

Kwiaty na stół weselny: niskie czy wysokie bukiety?

Wybraliście już kolorystykę kwiatów oraz ich rodzaj, które perfekcyjne wpasują się motyw Waszego wesela oraz porę roku? Czas na wybór wysokości aranżacji kwiatowej na stole. A ta, najczęściej zależy od kształtu stołów weselnych!

Niskie bukiety kwiatów na stole weselnym jest delikatniejszym rodzajem kwiatów na stole weselnym w porównaniu do wysokich, które idealnie sprawdzą się do prostokątnych stołów weselnych. Dodatkowo, niskie kompozycje kwiatów na stół można umieścić na różnego rodzaju podstawkach, a obok nich postawić na przykład małe świeczki.

Z kolei, wysokie aranżacje kwiatowe najlepiej sprawdzą się przy okrągłych stołach weselnych. Oczywiście, bardziej widowiskowe są te wysokie kompozycje, ponieważ one podkreślają one bogactwo dekoracji stołu weselnego. Mają one zazwyczaj około 75 cm wysokości, więc powinny znajmować się w cienkim szklanym wazonie lub nóżce, aby nie przeszkadzały one gościom w konwersacji ani konsumpcji.

Kwiaty na stół weselny – o czym warto pamiętać?

Decydując się na żywe kwiaty, pamiętaj, że powinny one zostać odpowiednio zabezpieczone, tak aby mogły one przetrwac całą noc! Większość kwiatów na stole weselnym nie stoi w wodzie, lecz są umieszczane w gąbce florystycznej. Umożliwia im ona, dłuższą świeżość.

Dodatkowo, pamiętaj, aby nie decydować się na kwiaty o intensywnym zapachu, ponieważ ich woń może się zmieszać z zapachami potraw, która aż za bardzo może zawrócić gościom w głowie.

Inne dekoracje na weselnym stole

Nie ograniczaj dekoracji weselnych do wyłącznego użycia kwiatów na stół weselny. Również inne dekoracje i akcesoria ślubne nadadzą urokliwej atmosfery temu wielkiemu dniu. Wybierz stylowe świece oraz konfetti i dopasuj je do wybranego motywu przewodniego. Dobierz serwetki, zastawę stołową oraz sztućce pasujące do reszty dekoracji weselnych i kwiatów na stół weselny. Dekoracje kwiatowe jeszcze bardziej przykują uwagę w towarzystwie dopasowanych dekoracji weselnych. 

Jak stworzyć perfekcyjne kwiatowe dekoracje na weselny stół

 1. Wskazówka

  Upewnij się, że wybrane kwiaty na stół weselny mają odpowiednie warunki do przechowywania. Szczególnie latem, aby uniknąć ich zwiędnięcia, polecamy wstrzymać się z przywiezieniem ich na salę weselną do ostatniej chwili. 

 2. Wskazówka

  Decydując się na okrągły stół weselny, zamiast kwiatów na stole, możesz zdecydować się na inne dekoracje w postaci inne zielone elementy takie jak eukaliptus, gałązki, szyszki czy nawet owoce.

 3. Wskazówka

  Jeśli chcesz ułożyć kwiatowe kompozycje z dużym wyprzedzeniem, wybierz sztuczne kwiaty na stół weselny. To świetna alternatywa!

Wybór kwiatów na stół weselny oraz dekoracji weselnych zależy wyłącznie od Ciebie! Zdaj się na Twój gust i nasze wskazówki, a efekt będzie oszałamiający. Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.