Zbliżenie na liście monstery

Jeśli chcesz poczuć się w swoim domu jak w tropikalnym gąszczu, postaw na monsterę! Ta dekoracyjna roślina jest na topie już od kilku sezonów i narazie nic nie wskazuje na to, żeby miała ustąpić palmy pierwszeństwa innej roślinie. Niezwykle popularna w latach 70., potem nieco zapomniana, na fali mody na vintage znów powróciła do wnętrz, tym razem w wielkim stylu. O jej popularności świadczy fakt, że zdobyła uznanie nie tylko jako roślina doniczkowa, ale jako oryginalny motyw dekoracyjny. Monsteromania opanowała cały dom. Szerokie, zielone liście pojawiają się dosłownie wszędzie: na dywanach, poduszkach, lampach, zasłonach, a nawet porcelanie. Co lubi prawdziwa monstera deliciosa, jak o nią dbać i jak udekorować dom jej motywami? O tym przeczytacie w naszym przewodniku!

Monstera deliciosa: co to za roślina?

Monstera to niezaprzeczalnie must have każdego parapetu i wnętrza, która wpasowuje się w trend biofilii. Nie bez powodu nazywana „window leaf”. Nie jest wymagająca jeśli chodzi o pielęgnację. Poznaj kilka faktów o tej modnej roślinie we wnętrzach!

Monstera deliciosa to roślina pnąca pochodząca z Ameryki Łanińskiej i Południowej. Do tego, obecnie jest znanych 37 garunków monstery. Charakteryzuje się dyżymi, dziurawymi liśćmi, które wyglądają jak szwajcarski ser i są bardzo dekoracyjne. Jeśli zapewnisz jej ciepłe, słoneczne stanowisko, będzie rosnąć jak na drożdżach, wypełniając dom gąszczem zielonych pnączy. Czy wiesz, że im większy liść, tym bardziej dziurawy? Dlaczego? Sprytna natura wymyśliła, że liście rosnąc stają się coraz bardziej ażurowe i lekkie, mniej obciążają roślinę chroniąc ją przed złamaniem.

Jak dbać o monsterę?

  • Stanowisko. Postaw donicę z rośliną w jasnym, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu miejscu. Możesz ją także postawić w zacienionym miesjcu, ale pamiętaj, że wtedy monstera nie będzie miała charakterystycznych nacięć na liściach.
  • Podłoże. Monstera najlepiej odnajdzie się w przepuszczalnym podłożu torfowym, ale także można wykorzystać uniwersalne podłoże do roślin w donicach.
  • Podlewanie. Staraj się pamiętać o podlewaniu – to nie jest trudne – w lecie wystarczy to zrobić raz w tygodniu, a w zimie jeszcze rzadziej. Nadmiar wody jej nie służy, dlatego wcześniej lepiej sprawdzić czy ziemia jest zupełnie sucha.
  • Zraszanie. Roślinę oprócz podlewania, należy delikatnie zraszać 2 – 3 razy w tygodniu.
  • Temperatura. Jak większość roślin, monstera źle reaguje na suche powietrze. Pamiętaj o tym zwłaszcza zimą – częste zraszanie i oczyszczanie z kurzu sprawi, że liście będą zdrowe, zielone i lśniące.
  • Nawożenie. Monstera powinna być regularnie nawożona, jeśli chcemy aby rosła ona szybko. W okresie wiosenno – letnio najlepiej jest nawozić raz na dwa tygodnie – w szczególności jeśli jest ustawiona na jasnym stanowisku. Z kolei, jeśli jest ona ustawiona w cieniu, warto ją wzmocnić raz na trzy tygodnie.
  • Przesadzanie. Kupując młodą monsterę deliciosę należy pamiętać o jej co rocznym przesadzaniu przez pierwsze dwa lata życia, najlepiej w marcu lub kwietniu. Z kolei, te starsze roślinie nie musą być przesadzanie, im wystarczy wymiana górnej warstwy ziemi.

Monstera we wnętrzach: dekoracje z liściem w wazonie

Monstera w donicy szybko zmieni dom w zieloną oazę. Jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Nie masz ręki do roślin albo przynajmniej tak Ci się wydaje? Metraż Twojego mieszkania nie pozwala Ci na sporych rozmiarów roślinę? Nic straconego! Wstaw liść monstery do wazonu dekoracyjnego, najlepiej przezroczystego. Taki jeden, dekoracyjny liść, zimą zastąpi cięte kwiaty. Gwarantujemy, że będzie wyglądał zjawiskowo! Prawdziwy wytrzyma w wodzie naprawdę długo. Potem możesz go zastąpić sztucznym. Na pierwszy rzut oka będzie nie do odróżnienia i perfekcyjnie zastąpi żywą roślinę.

Szukasz roślin i kwiatów, które udekorują Twoje wnętrza? Poznaj je i wprowadź je do domu!

Monsteromania – czyli gdzie królowa dżungli czuje się najlepiej

Monstera to roślina, które będzie wspaniale wyglądać w każdym wnętrzu – zarówno jako roślina do sypialni, do salonu, ale także jako roślina w biurze! Oto nasze 3 ulubione propozycje aranżacji wnętrz z wykorzystaniem monstery!

  1. Hotel Beverly Hills

    Czy wiecie, że moda na trend botaniczny zaczęła się prawie 80 lat temu? W latach 40. Don Loper, scenograf i dekorator wnętrz, zaprojektował wnętrza kultowego hotelu w Los Angeles i ozdobił je tapetami w tropikalne wzory. Nowy trend szybko przyjął się w luksusowych rezydencjach. Wszyscy, począwszy od Andy Warhola, po Madonnę, Annę Wintour i Kate Moss chcieli mieć na ścianach zielone liście bananowca. Dziś dżungla znów jest na topie, choć u nas bananowiec jest mniej popularny, za to zdecydowanie wygrywa monstera. Chcesz poczuć się jak gwiazda z Beverly Hills? Pomaluj ściany na pastelowy róż, na ich tle postaw złoty stolik z marmurowym blatem i aksamitną sofę. Ułóż na niej poduszki z motywem monstery, a do wazonu wstaw jej zielony liść.

  2. Dom w stylu Hamptons

    Jasny, pełen słońca, urządzony w bieli, delikatnych błękitach i zdecydowanych granatach. Nie może w nim zabraknąć zieleni. Piękna monstera znajdzie tu dla siebie idealne warunki. Na tle lekkich białych mebli i tkanin w odcieniach błękitów i szarości będzie wyglądać jeszcze efektowniej. Taki zielony akcent wniesie do wnętrza odrobinę wakacyjnej egzotyki.

  3. Urban Jungle

    Wyobraź sobie, że co rano budzi Cię słońce przebijające przez dziurawe liście monstery, a Ty czujesz się jak w tropikach. Teraz to możliwe bez wyjeżdżania w odległe strony. Zainspiruj się trendem urban jungle i pokochaj życie wśród zielonych roślin. Niech oprócz pnącza w donicy zagoszczą u ciebie inne monsterowe dodatki: na stole podkładki pod talerze, na podłodze chodniki w zielone liście, a na ścianach tapety i ilustracje oprawione w proste ramy.

Gdy monstera deliciosa choruje

  1. Żółte liście monstery – oznacza to, że roślina została przelana (zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie).
  2. Plamy na liściach – ciemne plamki sygnalizują, że roślina znajduje się w zbyt chłodnym pomieszczeniu. Z kolei, żółte plamy na monsterze sygnalizują zbyt duże nastawienie na słońce.
  3. Zawijanie liści – oznacza wyjałowione i zbyt ciężkie podłoże lub nieodpowiednie stanowisko.

Pielęgnacja monstery

Z czasem monstera deliciosa zacznie wypuszczać długie pędy – to korzenie powietrzne. W naturze służą jej do wspinania się na przykład na drzewa. Żeby nie oplotły Cię jak macki ośmiornicy, skieruj je delikatnie do środka doniczki albo owiń wokół kokosowych palików służących do podpierania roślin. W innym razie rozrosną się i nie będą wyglądać zbyt estetycznie.

Tęsknisz za zielenią? Już nie musisz! Doniczkowe rośliny, motywy liści na ścianach, tkaninach i dodatkach to już nie moda – to nowy styl życia! We wnętrzach króluje monstera deliciosa! Łatwa w pielęgnacji i wiecznie zielona. Zainspiruj się pomysłami stylistek Westwing!