Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon z różową sofą i czranym stolkiem, na którym stoi ozdobna litera

Moda na ozdobne litery we wnętrzach trwa już od jakiegoś  czasu i nic nie wskazuje na to, żeby miała się skończyć. Litery jako element dekoracyjny poznaliśmy we wnętrzach w stylu skandynawskim. Bez obaw, ponieważ pasują one do innych stylów aranżacji wnętrz. A dodatkowo sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w sypialni, czy w salonie. Są oryginalną ozdobą i dodają każdemu pomieszczeniu indywidualnego stylu. Ozdobne litery dają ogromne możliwości aranżacyjne, a mogą być zrobione z drewna, metalu, plastiku, a nawet z materiału. Podpowiemy Ci, jak wprowadzić ozdobne lirety do danego stylu aranżacji Twojego wnętrza, jak powinno się je umieszczać na ścianie i jako element trójwymarowy postawiony na stole czy komodzie. A na samym końcu, dowiesz się o popularnym trendzie lightboxu. Wprowadź litery do swoich wnętrz!

Ozdobne litery we wnętrza a styl aranżacji

Ozdobne litery to ciekawa dekoracja oraz modny dodatek do każdego wnętrza. Występują na tapetach, materiałach, mogą być w postaci naklejek, grafik oraz trójwymiarowych dekoracji. Nie wiesz w jaki sposób wykorzystać ozdobne litery w mieszkaniu? Zaraz otrzymasz od nas kilka wartościowych podpowiedzi. Litery we wnętrzach stały się wręcz koniecznością! Można je spotkać na przykład w postaci grafiki oprawionej w ramę oraz powieszonej na ścianie, w postaci tapety. Występują również litery trójwymiarowe. Ozdobne litery pasują dosłownie do każdego wnętrza i do każdej aranżacji. Na początku tego rodzaju litery można było spotkać wyłącznie we wnętrzach w stylu skandynawskim i szybko stały się prawdziwym hitem. 

Na ścianach, w szczególności w nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się sentencje, fragmenty wierszy, złote myśli. Wystarczy tylko napisać je na kartce jakąś ciekawą czcionką i oprawić  w cienkie ramki. Taka dekoracja będzie idealna na przykład do salonu, pokoju dziennego, gabinetu, sypialni albo przedpokoju. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby ozdobne litery były najważniejszym elementem dekoracyjnym we wnętrzu, to wybierz takie w intensywnych kolorach lub opraw je w kolorowe oprawy.

Ozdobne litery na ścianie

Na Twojej ścianie może znaleźć się imię właściciela pokoju. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku pokojów dziecięcych. Dobrze jest taki napis umieścić na przykład nad łóżkiem. 

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie ozdobnych liter na ścianie jest oznaczenie części mieszkania lub pokoju. W jaki sposób? Wystarczy z liter ułożyć takie słowa jak jadalnia czy łazienka i umieścić je w odpowiednich pomieszczeniach. 

Z liter możesz ułożyć również ulubione sentencje lub aforyzmy. Warto umieścić je w widocznym miejscu, abyś przypominał sobie każdego dnia o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. 

Ozdobne litery mogą również pełnić funkcję figurek. Wystarczy postawić je na półce, razem z innymi interesującymi dekoracjami. Jeżeli tylko jest taka możliwość, to możesz z nich zrobić na przykład podpórkę do książek.

Z liter możesz stworzyć też abstrakcyjną dekorację. Nie muszą one się układać w żadną sensowną całość, a nawet nie powinny. Najlepiej do tego rodzaju dekoracji ściennej wybierz litery w różnych kolorach i rozmiarach. 

Trójwymiarowe litery ozdobe: projekt DIY

Ozdobna litera E na półce w pokoju dziecięcym

Samodzielne zrobienie trójwymiarowych liter z materiału nie wymaga nawet posiadania maszyny do szycia. 

Co będzie Ci potrzebne?

 • Tkanina (najlepsza będzie bawełna),
 • Tasiemki do zrobienia z nich zawieszek,
 • Kreda
 • Skrawki gąbek (na wypełnienie literek),
 • Nożyczki
 • Igła
 • Nitka

Do dzieła!

 1. Krok

  Wykonaj na tkaninie obrys liter. Możesz to zrobić ręcznie lub wykorzystać do tego szablon. Znajdziesz go w Internecie.
 2. Krok

  Wykonaj dwa identyczne wykroje o ustalonym przez Ciebie kształcie i wielkości.
 3. Krok

  W dalszej kolejności wytnij wzory oraz zszyj je po lewej stronie. Pozostaw na dole otwór. 
 4. Krok

  Na szczycie każdego znaku przyszyj tasiemkę do zawieszenia liter na ścianie.

Ozdobne litery trójwymiarowe

Ozdobne litery przestrzenne, czyli trójwymiarowe jak sama ich nazwa wskazuje to litery wykonane z różnego rodzaju materiałów. Mogą to być tworzywa sztuczne, metal, drewno, a nawet styrodur. Stosują je zarówno firmy, jak i osoby prywatne. W przedsiębiorstwach są one wykorzystywane jako reklama albo dekoracja, na przykład biura. Można z liter trójwymiarowych tworzyć dowolne napisy wiszące lub stojące. Litery przestrzenne możesz kupić w wielu kolorach, kształtach. Doskonale odnajdą się zarówno w nowoczesnym salonie jak i w pokoju młodzieżowym.

Pomysły na hasła z liter

Fragment jasnego salonu z małą komodą oraz baiłymi literami na ścianie

Najlepszym pomysłem na hasło z liter są cytaty i napisy motywujące. Są idealne do umieszczenia ich na ścianie. Dobre hasło to takie, które się pozytywne, inspirujące i dające nadzieję. Napisy na ścianie, szczególnie jeżeli są umieszczone w widocznym miejscu mają naprawdę potężną moc. Gdy czytasz je każdego dnia, to wcześniej czy później uwierzysz w ich siłę sprawczą. Dzięki nim uwierzysz w swoje możliwości i w to, że wszystko będzie dobrze.

Lightbox: dekoracyjne pudełko z literami

Półka ścienna z dekoracjami oraz lightboxem

Lightbox to podświetlana tablica LED. Trochę przypomina ona napis kinowy w stylu retro. Najpierw w swoich domach mieli je tylko blogerzy i youtuberzy, dziś każdy może sobie pozwolić na taki modny gadżet. 

Lightbox to praktyczne i bardzo nowoczesne oświetlenie. Na takiej tablicy możesz każdego dnia układać inny napis w zależności od Twoich potrzeb i nastroju. Jest idealnym uzupełnieniem stylu skandynawskiego, vintage, retro oraz minimalistycznego.

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.