Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Dłoń kobiet z pomalowanymi paznokciami

Zadbane, dobrze odżywione, równej długości, z usuniętymi skórkami. W codziennym życiu często zwracamy dużą uwagę na dłonie drugiego człowieka, dlatego dbajmy o nie jak najlepiej. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym dowiesz się jak dbać o paznokcie, aby były Twoją wizytówką. Dowiesz się z niego, jak powinna wyglądać ich codzienna pielęgnacja, ale też czego nie robić. A także, podpowiemy Ci jak samodzielnie możesz wykonać piękny, domowy manicure.

Jak dbać o paznokcie: codzienna pielęgnacja 

Posiadanie zadbanych paznokci nie wiążę się z koniecznością wizyty u kosmetyczki. Możesz z łatwością sama wykonać podstawowy manicure i kilka zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria i oczywiście nabrać trochę wprawy. Przygotowaliśmy kilka zasad, które należy przestrzegać, by cieszyć się pięknymi paznokciami i dłońmi. 

  1. Codziennie używaj kremu do rąk. Wmasuj go też w palce – podziała wtedy również na paznokcie i skórę wokół nich. Kremy do rąk stosuj po każdym moczeniu rąk jako stały element pielęgnacji skóry
  2. Unika sprzątania i zmywania bez rękawic ochronnych. Detergenty momentalnie wysuszają skórę dłoni i szybko pogarszają ich wygląd. 
  3. Zapewnij dłoniom regularny peeling. Stosując domowy peelingzadbasz nie tylko o miękkie dłonie, ale porządnie wmasowując go też w palce. Skórki wokół będą miękkie i zadbane. 
  4. Unikaj piłowania paznokci w obie strony i na mokro. Pilnik stosuj jedynie na suchych paznokciach i zawsze albo w lewą albo w prawą stronę. Wyrzuć metalowy i kup kilka sztuk papierowych pilniczków albo jeden szklany. 
  5. Ograniczaj robienia tipsów i przedłużania paznokci. Zabieg ten osłabia płytkę paznokcia. Przestań na jakiś czas wykonywać manicure hybrydowy czy akrylowy. 
  6. Stosuj odżywki i olejki zmiękczające skórki. 

Jak dbać o paznokcie: czego nie robić? 

Dłonie z czerwonymi paznokciami

Istnieje również kilka zasad, które uwzględniają rzeczy, jakich musimy się wystrzegać, chcąc cieszyć się zdrowym i mocnym paznokciem. 

  1. Pracując przy komputerze, nie uderzaj paznokciem w klawiaturę. Staraj się pisać opuszkami, w przeciwnym razie paznokcie mogą się rozdwajać. 
  2. Im częściej wycinasz skórki, tym szybciej rosną. Staraj się więc nie wycinać ich co drugi dzień,a tak często jak to naprawdę konieczne. 
  3. Nie używaj zbyt często polerki do paznokci. To mocno je osłabia i powoduje, że stają się kruche. 
  4. Unikaj nieustannego malowania paznokci. Wiąże się to bowiem z częstym używaniem szkodliwych zmywaczy do paznokci, usuwających lakier. 

Jak dbać o męskie paznokcie? 

Zadbane dłonie to wizytówka mężczyzny, ważny element wizerunkowy i w pracy, i w życiu prywatnym. By męskie dłonie wyglądały zdrowo i elegancko, nie można zapominać o ich codziennej pielęgnacji. Męska pielęgnacja niewiele różni się od kobiecej a jest bardzo ważna. 

Choć dobry krem do rąk ma działanie kompleksowe i dostarcza wielu cennych składników nie tylko skórze, ale i paznokciom – warto dbać również o estetyczny wygląd samych paznokci przy pomocy odpowiednich akcesoriów. Obowiązkiem są krótko przycięte paznokcie. A po obcięciu ich kształt najlepiej wyregulować pilniczkiem. Należy również usuwać pojawiające się tzw. „zadziory”, które mogą być źródłem, na przykład zastrzałów. Odstające skórki usuń cążkami i/lub nożyczkami. 

Recepta na zadbane męskie paznokcie 

  1. Przygotuj sprzęt i kosmetyki. 
  2. Wymocz dłonie w ciepłej wodzie. 
  3. Skróć i wypoleruj paznokcie. 
  4. Usuń skórki. 
  5. Pozbądź się przebarwień paznokci. 
  6. Nałóż odżywkę do paznokcie. 

Akcesoria niezbędne do pielęgnacji paznokci 

Na rynku kosmetycznym, dostępna jest spora ilość różnych akcesoriów służących do manicure i pedicure. Nie zajmując się tym profesjonalnie, nie musisz mieć oczywiście wszystkich w swojej kosmetyczce. Jednakże przygotowaliśmy listę tych, które mogą się przydać i jeśli zależy Ci by dowiedzieć się jak dbać o paznokcie, stanowią one podstawę w ich pielęgnacji. 

  • Bloczek polerski – sprawdza się przed zabiegami stylizacji jako narzędzie do matowienia płytki paznokcia nawet w najbardziej niedostępnych miejscach 
  • Pilniczek – nadaje kształt paznokciom, na rynku dostępne są pilniczki metalowe, stosowane do mocnych i twardych paznokci, papierowe, które są odpowiednie dla każdego rodzaju paznokcia oraz szklane, zaliczane do grupy najbardziej łagodnych. 
  • Obcinacz do paznokci – przyrząd, który umożliwia szybkie skrócenie długości paznokci w razie takiej potrzeby. 
  • Cążki do skórek – lub drewniane patyczki, kopytko, radełko, ewentualnie dłutko do skórek. 
  • Szczoteczka – to element, który pozwoli dokładnie wyczyścić paznokcie rąk i nóg. 

Jak dbać o paznokcie domowymi sposobami? 

Zadbane paznokcie, wcale nie muszą być pomalowane kolorowymi lakierami. Ładne paznokcie to paznokcie naturalne, zdrowe i mocne. Możesz to osiągnąć stosując naturalne kosmetyki do ich pielęgnację. 

  1. Kąpiel w oliwie. Dwa razy w tygodniu zamocz paznokcie w podgrzanej oliwie z oliwek. Zabieg ten sprawi, że płytka paznokcia się utwardzi. Procedurę wykonuj przed snem. Po wyjęciu dłoni z miseczki z oliwą nie spłukuj jej nadmiaru tylko nałóż bawełniane rękawiczki i pozostaw dłonie w takim opatrunku całą noc 
  2. Olejek rycynowy. Regularnie stosowany utwardza płytkę i sprawia, że paznokcie szybciej rosną. Włóż na chwilę buteleczkę oleju do gorącej wody. Podgrzaną substancję rozprowadź na nie malowanej płytce paznokcia za pomocą patyczka higienicznego. 
  3. Siemię lniane. Łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką gorącej wody i gotuj do powstania gęstej papki. Wystudź. Po wystudzeniu włóż do niej palce i trzymaj 15-20 minut. Stosuj raz w tygodniu, a efekty cię zaskoczą. 

Idealnym sposobem na odżywienie, wzmocnienie i prawdziwą regenerację płytek są maseczki na paznokcie. Maseczki na paznokcie powinny być bogate w składniki, które wzmacniają płytkę. Należy przygotowywać je na bazie produktów spożywczych, ziół i kosmetyków, w których składzie znalazły się witaminy z grupy B oraz witamina C, E, A, PP i H. 

Maseczka z lanoliny 

Kruche, łamliwe paznokcie pomoże wzmocnić domowa maseczka z lanoliny. Wystarczy łyżkę stołową lanoliny zmieszać z kilkoma kroplami olejku migdałowego oraz żółtkiem. Całość należy dokładnie połączyć i nałożyć na całe dłonie. Maseczkę stosuje się na noc. Zabieg nie tylko wzmocnić paznokcie oraz zapobiega ich rozdwajaniu, ale i doskonale nawilży przesuszone dłonie. 

Jak wybrać odpowiednią odżywkę? 

Dłonie smarowane kremem

Codzienne zajęcia, zmywanie, kontakt z detergentami, usuwanie lakieru – wszystko to wpływa na osłabienie tej kruchej struktury. Kluczem do tego, by nasze dłonie zawsze prezentowały się bez zarzutu, jest zatroszczenie się o zdrowie paznokci. Jest na to kilka sposobów – od pełnowartościowej, zdrowej diety, przez regularne zabiegi wzmacniające, aż po wysokiej jakości odżywki do paznokci. 

Odżywka do paznokci potrafi zdziałać cuda. Wzmacnia, odżywia, nadaje połysk i zapobiega łamaniu. Może także stanowić bazę pod lakier z funkcją ochronną. 

Odżywka do paznokci ma różną formę. Może być dostępna w formie: 

  • Lakierów (zwykle bezbarwnych)
  • Żeli
  • Olejków 
  • Kremów 
  • Maseczek 
  • Oliwek 

Rodzaje odżywek: 

  • Wzmacniająco-odbudowujące zawierają przede wszystkim ceramidy i proteiny, czyli główne składniki budulcowe płytki. Wzbogacone są wapniem, keratyną, krzemionką i żelazem. 
  • Regenerująco-odżywcze zawierają przede wszystkim witaminy E, F, C, B5 i B7, a także składniki o właściwościach nawilżających. 
  • Zmiękczające skórki są stworzone dla kobiet borykających się z problemem suchej cery i na co dzień mających styczność z wysuszającymi detergentami. 
  • Nabłyszczające pozwalają zachować zdrowy i piękny wygląd paznokciom, których płytka jest skłonna do matowienia. 

Domowy manicure 

Jak dbać o paznokcie- kobiece dłonie z czerwonymi paznokciami

Klasyczny manicure nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut na opiekę nad paznokciem, aby błyszczał przez następne kilka tygodni. Zafunduj sobie domowe spa krok po kroku!

  1. Dokładnie oczyść paznokcie ze starego lakieru i odżywek. Użyj do tego celu zmywacza bez acetonu, który delikatnie obchodzi się z płytką paznokcia.

  2. Skróć płytkę paznokcia piłując ją papierowym pilnikiem. Piłuj również boki paznokcia, aby optycznie wydłużyć płytkę. Następnie szklanym lub ceramicznym pilnikiem zamknij płytkę paznokcia.

  3. Przygotuj skórki do wycięcia. W tym celu posmaruj paznokcie płynem zmiękczającym do skórek lub przez kilka minut mocz dłonie w letniej wodzie z dodatkiem oliwki.

  4. Przed rozpoczęciem malowania paznokci pamiętaj, aby dokładnie odtłuścić płytkę paznokcia. W tym celu przemyj paznokcie wacikiem nasączonym odrobiną zmywacza lub specjalnego odtłuszczacza.

  5. Pomaluj paznokcie w ulubionym kolorze. Połóż na nie dwie warstwy lakieru oraz warstwę topu, która ma za zadanie utrwalić lakier oraz utwardzić płytkę paznokcia.

Jak dbać o paznokcie po zabiegach 

Pielęgnację paznokci powinniśmy zacząć od środka, czyli od zapewnienia naszemu organizmowi odpowiednio zbilansowanej diety, pełnej wartościowych składników odżywczych. Witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9) zawarte w dużej ilości w zbożach, jajkach i roślinach strączkowych wspomogą nas w walce o zdrowe i silne paznokcie. Podobnie jak witaminy A i E oraz cynk, żelazo i magnez – wystarczy, że w naszym codziennym jadłospisie uwzględnimy nasiona dyni i słonecznika, kakao, sezam, mak oraz suszone owoce. 

  1. Po zdjęciu hybrydy lub tipsów, unikaj zmywacza do paznokci i acetonu: te dwa produkty niszczą płytkę paznokcia.
  2. W paznokcie należy wcierać olejki, które je wzmocnią. Olejek z drzewa herbacianego, który świetnie wpływa na kondycję paznokci można kupić w aptece.
  3. Najszybszym sposobem na regeneracje zniszczonych paznokci jest manicure japoński. Efekt? Paznokcie są wzmocnione, błyszczą się zdrowym, perłowym blaskiem. Można go wykonać zarówno w domu jak i u specjalisty. 
  4. Dodatkowo, warto rozważyć przyjmowanie suplementów diety na zdrowe paznokcie lub wprowadzić do codziennej diety produkty wpływające korzystnie na włosy i paznokcie np. nasiona, otręby, chude mięso drobiu, jaja, grube kasze, rośliny strączkowe, ryby, olej lniany, oliwę z oliwek. Regeneracja paznokci powinna trwać minimum jeden miesiąc. 

Jak widzisz, pielęgnacja dłoni oraz paznokci nie jest trudna, ani czasochłonna.

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w świetnych cenach!