Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon w stylu boho z sofą w kolorze ochry i drewnianymi dodatkami

Najprostszy sposób na domowe rearanżacje to nadawanie rzeczom nowych funkcjonalności lub nowej formy, na przykład poprzez przemalowanie mebli, przeróbkę domowych sprzętów czy samodzielne uszycie dekoracji – zasłon, narzuty lub pokrowców na meble. Dekorowanie wnętrza i samodzielne tworzenie dodatków i akcesoriów jest zajęciem bardzo kreatywnym spędzaniem wolnego czasu. Satysfakcja z rzeczy zrobionej samodzielnie nie ma sobie równych. Dlatego też przygotowalimy dla Ciebie poradnik w którym dowiesz się jak uszyć pokrowiec na kanapę! Nie martw się, to naprawdę prosta sprawa. 

Zanim zaczniesz: o czym musisz pamiętać 

Przed rozpoczęciem pracy nad nowym pokrowcem na kanapę, musisz zadbać o kilka rzeczy. Postanowiliśmy wymienić je w 4 punktach:  

 1. Wybór odpowiedniej tkaniny

  Materiał na pokrowce na sofie może być dowolny, wybrany według Twojego gustu, ale z pewnością musi być mocny i wystarczająco trwały. Ponadto, powinien być wytrzymały wobec częstego prania. Wybierając tkaninę, zwróć uwagę także na rodzaj splotu. Aby pokrowiec dobrze leżał, powinna być mięsista i gęsto tkana. Takie wymogi spełniają m.in. żakardy, atłasy, grube płótna. Nie nadają się tkaniny półprzezroczyste – źle leżą, a przebijająca spod spodu tapicerka zmienia ich barwę.
 2. Przygotowanie tkaniny

  Przed skrojeniem pokrowca należy zdekatyzować tkaninę prasując ją żelazkiem na parę. Wtedy nie kurczy się podczas prania. Pokrowiec warto podszyć włókniną czy podszewką, która wzmacnia tkaninę, usztywni ją i doda plastyczności.
 3. Przygotowanie wykroju

  Zacznij od dokładnego wymierzenia kanapy: siedziska, przodu i tyłu oparcia, wewnętrznych i zewnętrznych ścian podłokietników. Następnie należy narysować wykrój pokrowca: siedzisko wraz z przodem oparcia, tył oparcia, oddzielnie każdy podłokietnik. Do każdego wymiaru należy dodać około 4 cm, potrzebne do zszycia. Tak stworzony wykrojnik trzeba „wypróbować”, to znaczy stworzyć przy jego pomocy pokrowiec papierowy „na próbę” – wyciąć wszystkie części, spiąć je szpilkami i nałożyć na kanapę, aby sprawdzić, czy idealnie pasuje.
 4. Proces szycia

  Jeżeli wykrój jest zrobiony poprawnie, należy ułożyć go na tkaninie i wykroić odpowiednie kształty. Następnie trzeba spiąć szpilkami wszystkie części materiału i taki prowizoryczny pokrowiec nałożyć na kanapę. Ewentualne korekty należy przeprowadzać już po założeniu pokrowca na meble. Na koniec wystarczy zszyć wszystkie części i gotowe! Uwaga! Jeśli kanapa ma szersze oparcie niż siedzisko, konieczne jest wszycie w tył lub bok pokrowca suwaka, który umożliwi jego zdejmowanie i nakładanie.

Projekt DIY: jak uszyć pokrowiec na kanapę? 

Różowa sofa futon z dekoracyjnymi poduszkami

Jeśli zastosowałeś się do naszych porad z pewnością masz już odpowiednio dobrany materiał, wykończony podszewką oraz wykonany wykrój. Czas dopasować całość do kanapy. O tym jak uszyć pokrowiec na kanapę napisaliśmy w kilku krokach. 

 1. Połóż na kanapę przygotowany materiał i przymierz. Dopasowane kawałki, przypnij szpilkami do kanapy.

 2. Staraj się wykonywać jak najmniej cięć materiału. Krojenie zbyt wielu części, to potem więcej szwów i wykończeń, a dodatkowo jest bardziej pracochłonne.

 3. Po dopasowaniu i wykrojeniu, czas na szycie. Sprawdzaj co jakiś czas czy zszyty materiał na pewno pasuje do całości kanapy.

 4. Na tym etapie, przed wykończeniem wszystkich zakładów i brzegów można poprawić ewentualne dopasowanie do modelu. Po odwróceniu na prawą stronę widać wszelkie nieplanowane nierówności czy “przyszczypania” materiału na szwach.

Pokrowiec na kanapę narożną 

Tak naprawdę, uszycie pokrowca na kanapę narożną nie różni się znacznie od wcześniej wymienionych przez nas punktów. Natomiast warto sprawdzić, czy narożnik w kanapie jest np. odczepiany. Jeśli tak (jest on np. pufą), zalecamy uszycie dwóch oddzielnych pokrowcy, tak by móc swobodnie manewrować kanapą. Jeśli jednak tworzy on całość, pamiętaj, że będziesz potrzebować większej ilości materiału na wypełnienie zagięcia. 

Dekorowanie uszytego pokrowca 

Szara sofa futon udekorowana poduszką, umieszczona za stolikiem kawowym z dekoracjami

Formę albo styl mebla można odmienić za pomocą pokrowca, który całkowicie go zasłoni. Skoro wiesz już, jak uszyć pokrowiec na kanapę, czas zająć się jego dekoracją. Temu celowi służą różnego rodzaju ozdoby: kokardy, szarfy, patki, guziki, chwosty. Sięgający podłogi pokrowiec na mebel z nóżkami powinien być luźny u dołu.

 • Możesz zrobić kontrafałdy w celu zakrycia nóżek. Najczęściej stosowanymi ozdobami pokrowców są guziki (naszywane np. wzdłuż szwa), frędzle, kokardy, patki oraz naszywane lub wprasowywane aplikacje.
 • Wybór ornamentów lub ich brak zależy wyłącznie od gustu i zamierzonych efektów, a więc masz pełne pole do popisu dla swojej kreatywności. 

Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, a w szybki sposób nadasz swojemu wnętrzu nowego, świeżego wyglądu! A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.