Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Pędzle w farbie oraz prace plastyczne na stole

Twórcze, manualne zabawy i prace plastyczne dla dzieci są jak powietrze, dlatego że kreatywność jest nieodłącznym elementem życia maluchów! Jest sposobem komunikacji i opisywania otaczającego świata, możliwością wyładowania kłębiących się emocji czy szlifowania tak ważnej wyobraźni. Szukasz pomysłu na ciekawe techniki plastyczne dla dzieci? Dzisiaj proponujemy przepisy na taką twórczość, która nie pozwoli im się nudzić! 

Zalety prac plastycznych dla rozwoju dziecka 

Prace plastyczne są taką dziedziną aktywności dziecka, która pozwala mu zdobywać wiedzę o otaczającym świecie, to więc nie tylko dobra zabawa, ale również nauka. Na co ma największy wpływ? 

 1. Wykształca wrażliwość na piękno – podziwianie swoich dzieł i prac innych dzieci (lub dorosłych artystów) pomaga wykształcić u malucha poczucie estetyki. 
 2. Przygotowuje ręce do pisania – umiejętność sprawnego posługiwania się kredkami czy mazakami z pewnością zaowocuje w trakcie nauki pisania. Dzieciaki będą miały na tyle sprawną rękę, by bez problemu utrzymać ołówek czy długopis. 
 3. Rozwija wyobraźnię – każde tworzenie, niezależnie czy prace plastyczne, rzeźba czy wycinanki, pomagają rozwijać dziecięcą kreatywność. I dawać jej upust! 
 4. Ćwiczy koncentrację – czas spędzony przy pieczołowitym zapełnianiu kartki z pewnością jest treningiem skupienia. Ale za to jakim przyjemnym. 
 5. Dodaje pewności siebie – szczególnie dzieciom nieśmiałym, dla których prace plastyczne często są sposobem na własną ekspresję, przełamując barierę niepewności i strachu. 
 6. Jest doskonałym pomysłem na zabawy dla dzieci

Najpopularniejsze materiały do prac plastycznych 

Ani się obejrzysz, a będziesz mieć w domu małego artystę. Artystę, który wymagać będzie całego spectrum różnorodnych artykułów plastycznych, które posłużą mu do beztroskiego tworzenia. To świetny pomysł na prezent na urodziny dla dzieci! Bez jakich materiałów nie może się obejść żaden niezbędnik plastyczny? Z pewnością przydadzą się potężne ryzy papieru – zarówno białego, jak i kolorowego oraz cała gama kolorowych mazaków, farby i pędzli. Świetnym materiałem jest również bibuła, kreda czy plastelina. 

Przepisy na materiały plastyczne DIY 

Nie musisz kupować – niektóre materiały plastyczne z powodzeniem wykonasz w domowym zaciszu. Kto wie – proces ich tworzenia może być dla dziecka tak atrakcyjny, jak potem samo z nich korzystanie. Co warto zrobić? 

 • Papier mache – dzieła powstające z masy papierowej są bardzo piękne. Wiesz, że możesz zrobić ją też w domu? Po prostu porwij gazetę na małe kawałeczki i  dobrze namocz w misce z ciepłą wodą. Co najmniej 24 godziny! Następnie zmiksuj go dokładnie na gładką pulpę. Odsączony papier połącz z klejem – kupionym w sklepie lub wykonanym z mąki, wody i soli. Z tej kleistej masy powstają fantazyjne konstrukcje, które sprawdzą się nawet na piżama party
 • Masa solna – z niej można tworzyć fantazyjne figurki. Po prostu ugnieć gładkie ciasto z 1 szklanki mąki, 1 szklanki soli i około 0/5 szklanki wody. Wytnijcie razem ulubione kształty i pozostawcie do wyschnięcia. Gotowe! 
 • Piankolina – to świetny substytut popularnej ciastoliny, który przydaje się do tworzenia prac artystycznych. Jak ją wykonać? W dużej kuwecie połączyć i dobrze ugnieść należy 1 kilogram mąki ziemniaczanej, 1 opakowanie pianki do golenia i odrobinę płynu do mycia naczyń, by wszystko lekko się spieniło. To frajda, z którą równać się może jedynie kuchnia błotna! Po ugnieceniu uzyskacie niezwykle twórczy i elastyczny materiał! 

Ciekawe techniki plastyczne dla dzieci  

Dopada Was rutyna? Pora na diy dla dzieci, dzięki którym nie będzie miejsca na nudę! Dzięki różnorodności sposobów pracy z pewnością uda się zainteresować dzieci sztuką, wyjść naprzeciw znużeniu i pobudzić do twórczego działania i ekspresji, dlatego więc jak zachęcić dziecko do nauki nowych metod? Proponując im ciekawe zabawy! Oto nasze ulubione! 

 1. Plastelinowe płaskorzeźby 

  Kto powiedział, że plastelina nadaje się wyłączenie do tworzenia niestworzonych ludzików? Przyklejając jej kolorowe elementy rozgrzane wcześniej w palcach do kartki, spróbujcie stworzyć piękne pejzaże lub scenki. Można ją również rozmazać jak farbę! 
 2. Mozaika z plasteliny

  Inną wariacją na temat opisanej wyżej techniki jest mozaika. Najłatwiej narysować wcześniej na kartce wymyślone kształty, a potem do schematu przyklejać równe kuleczki zwykłej plasteliny. Efekt jest oszołamiający! 
 3. Kolaż

  Wykorzystajcie gotowe zdjęcia czy obrazki z gazet. Po ich wycięciu z ich poszczególnych elementów łatwo stworzyć własne dzieła! Jak? Po prostu przyklejając je na kartkę. Dajcie się ponieść kreatywności i twórzcie groteskowe postaci czy pejzaże. To świetny pomysł na zabawy z dziećmi! 
 4. Malowanie suchymi pastelami 

  Pastele już Wam się przejadły? A co, jeśli wykorzystacie je w inny sposób? Wykorzystanie suchej pasteli pozwala na osiągnięcie ciekawego efektu zamglenia. Wystarczy rozetrzeć plamy farby za pomocą chusteczek lub palców! 
 5. Rysowanie gumką

  Kto powiedział, że gumka jest jedynie od ścierania? Wykorzystajcie ją, by pokrywać szarością kartki i osiągnąć efekt rozmazanego szkicu. Przyda się również ołówek, by pokrywać szarością wybrane elementy!
 6. Wyklejanie bibuły

  Piękne prace plastyczne dla dzieci to również te powstałe z udziałem bibuły. Może ona świetnie oddać fakturę tworzonego elementu! Wystarczy przyklejać ją na płasko lub marszczyć na płaszczyźnie. Co tylko przyjdzie Wam do głowy! Dobrym pomysłem są również wiszące sznureczki z bibuły czy pękate kulki. 

Sezonowe prace plastyczne dla dzieci 

Dziecięce prace plastyczne często oddają nie tylko stan emocjonalny maluchów, są owocem wyobraźni, ale także opisują świat zewnętrzny –maluchy tworzą to, co widzą za oknem. Jeśli podsuniesz im pomysły, które pozwolą dopasować się do panującej pory roku, z pewnością będą zachwycone. Sprawi to, że nie będą wciąż odtwarzać tych samych schematów! 

5 pomysłów na wiosenne prace plastyczne dla dzieci 

Wiosna, ach to Ty! Świat budzi się do życia, a wraz z nią nasza kreatywność. Jakie prace plastyczne dla dzieci proponujemy, gdy dni są coraz dłuższe? 

 • Wyklejany z kawałków papieru bocian – symbol wiosny
 • Wiosenne drzewko, które najpierw musi zostać namalowane na kartce, a do niego doklejane są wypukłe kwiaty – kawałki bibuły
 • Kwiatki z plasteliny
 • Łąka dla mamy – to zabawa dla całej gromady dzieci. Na dużym kartonie wystarczy namalować łodygi kwiatów. Następnie dzieci maczają w farbie o wybranej kolorze i odciskają ich wzory – kwiaty. To piękny prezent na Dzień Matki! 
 • Bazie z patyczków higienicznych – długą wykałaczkę obklej brązową bibułą i przyklej do niej waciki lub główki patyczków higienicznych 

5 pomysłów na jesienne prace plastyczne dla dzieci 

Deszczowa pora pełna jest pomysłów na prace plastyczne, dlatego wykorzystaj elementy przyrody lub postaw na coś stworzonego wyłącznie przez siebie! 

 • Wydzieranka–jabłko. W obrysowanym kształcie jabłka wklej porwane, czerwone kawałki papieru, ale możesz również pokusić się o zielony listek! 
 • Ludziki z kasztanów
 • Frotaż – bardzo prosty, a efektowny. Pod kartkę włóż wybranego liścia i mocno maluj kredką po kartce. Wygląda pięknie!  
 • Jeżyk z masy solnej i długich wykałaczek 
 • Namalowane drzewa z przyklejonymi liśćmi

5 pomysłów na letnie prace plastyczne dla dzieci 

Gdy wakacje z dziećmi potrzebują urozmaicenia, w sukurs przyjdą prace plastyczne dla dzieci o gorącej jak sierpniowa temperatura tematyce! Świeżo wybudowany domek na drzewie aż prosi się, by zostać wypełnionym tymi dziełami. 

 • Ananas z pomalowanej na żółto szyszki i papieru 
 • Truskawka ze styropianowego jajka 
 • Wiśnie odbijane z korka po winie. Wystarczy zamoczyć go w farbie i dorysować im ogonki. To dopiero minimalizm! 
 • Słonecznik malowany za pomocą zanurzanego w farbie widelca 
 • Malowanie za pomocą zanurzanych w farbie chwastów z ogródka. Zero waste! 

5 pomysłów na zimowe prace plastyczne dla dzieci 

Zima zachęca do siedzeniu w domach, więc pozostaje dużo czasu na oddanie się radosnej twórczości! Prace plastyczne dla dzieci w okresie zimowym skupiają się wokół bieli i niebieskiego, ale znajdzie się miejsce również dla innych kolorów. 

 • Wyklejane domy w śniegu. Świetnie prezentują się na czarnym papierze, a śnieg – wykonany z papierowych serwetek pod filiżanki
 • Bałwany z wacików
 • Zimowe drzewo – pień narysowany lub wyklejony na papierze, a przyprószony śnieg namaluj za pomocą maczanej w białej farbie folii bąbelkowej. Wygląda pięknie! 
 • Bałwan z niszczarki – wyklejane na papierze wiórki porwanych dokumentów prezentują się świetnie! Teraz wystarczy dorobić mu ręce, buzię oraz kapelusz
 • Sztuczny śnieg – łatwo zrobisz go za pomocą zmieszania ½ szklanki odżywki do włosów z dwiema szklankami proszku do pieczenia. To świetna ozdoba! 

Jak zabezpieczyć dom przed pracami plastycznymi? 

Prace plastyczne dla dzieci to świetna zabawa, ale byś i Ty mógł się doskonale bawić, dobrze jest zabezpieczyć dom przed ewentualnymi zabrudzeniami, które mogą powstać w jej trakcie. Z pewnością mało Ci będzie do śmiechu, gdy krople farby zaczną spadać na ulubioną kanapę czy dywan! 

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wyznaczenie dla dzieci strefy zabaw, ponieważ taki artystyczny kącik sprawi, że nie rozpierzchną się ze swoimi dziełami po całym domu. Na nim wszystko będzie przygotowane – stolik dobrze pokryć nieprzemakalnym obrusem lub narzutą, a na podłodze wyłożyć gazety czy kartony. Jeśli Twój maluch jest wyjątkowo ekspresyjny, taką ochroną możesz obdarzyć również ściany. 

Ekologiczne pomysły na prace plastyczne 

Tworzenie pięknych dzieł jest doskonałą okazją na to, by przemycić dziecku naukę o ekologii, czyli naukę o tym, jak ważna jest troska o zamieszkiwaną przez nas planetę. Warto pokazać, jak ważne jest używanie materiałów wielokrotnego użytku, tych pochodzących z natury i wskazać korzyści wykorzystywania tego, co już w domu się znajduje. Na nic zda się jednak sama rozmowa – do zabawy warto wybrać takie prace plastyczne dla dzieci, które nie tylko swoją tematyką, ale także surowcami nawiązują do ekologii. Mogą to być liście, kwiaty, makaron, rolki od papieru toaletowego, znalezione w domu sznurki czy na przykład farbki domowej roboty. 

Tego rodzaju prace to idealny pomysł na zabawę nie tylko w Dzień Ziemi, ale także każdego innego dnia, więc o jakich warto pamiętać, by zaszczepić w dziecku zamiłowanie do ekologii i szacunek dla środowiska? 

 • Wyklejanki z gazet (kolaż) 
 • Bałwanki lub ptaki z rolek papieru toaletowego 
 • Minionki z pomalowanych rolek papieru toaletowego 
 • Korony zaplecione z liści 
 • Planeta Ziemia wykonana z pomalowanych i wyciętych fragmentów gazet 
 • Globus z gazety 
 • Rysunki na kamyczkach 

Prace plastyczne dla dzieci nie mają dla Ciebie żadnych tajemnic i z pewnością już niedługo Twój dom zmieni się w prawdziwą galerię sztuki! Koniecznie zarejestruj się na Westwing, by podzielić się z nami dziełami Twoich maluchów! Dzięki temu nie przegapisz również naszych najlepszych ofert, promocji i inspiracji do stworzenia pięknego domu. Do zobaczenia!