Remont mieszkania – zrób to z głową
Remont mieszkania: klątwa, czy błogosławieństwo? Aby cały proces zakończył się powodzeniem i abyśmy mogli spokojnie cieszyć się odnowionym apartamentem, niezbędny jest dokładny harmonogram działania. Dodatkowo, należy również określić maksymalny budżet oraz listę zadań do wykonania. Poniżej w naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wiele kłębiących się w Twojej głowie wątpliwości i bazę pomysłów na odświeżenie swoich czterech ścian.

Remont mieszkania: klątwa, czy błogosławieństwo? Aby cały proces zakończył się powodzeniem i abyśmy mogli spokojnie cieszyć się odnowionym apartamentem, niezbędny jest dokładny harmonogram działania. Dodatkowo, należy również określić maksymalny budżet oraz listę zadań do wykonania. Poniżej w naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wiele kłębiących się w Twojej głowie wątpliwości i bazę pomysłów na odświeżenie swoich czterech ścian.
Jak planować remont?
Przed rozpoczęciem prac remontowych zaplanuj je z głową i odpowiedz sobie na kilka pytań:
- Które pomieszczenia chcę wyremontować w pierwszej kolejności, a którymi mogę zająć się później?
- Jakich środków i narzędzi potrzebuję, aby wyremontować mieszkanie?
- Ile kosztuje remont kuchni, łazienki, każdego z pokoi?
- Czy do pewnych prac remontowych zatrudnić specjalistę, czy wszystko zrobić we własnym zakresie?
Remont mieszkania – najczęściej zadawane pytania
Od czego zacząć remont mieszkania?
Zacznij od sufitu i ścian. Zgromadź niezbędne materiały i farby, biorąc pod uwagę powierzchnię do pomalowania. Jeśli chodzi o farby, średnio ich wydajność to 8 – 15 m2/litr farby. Kup zestaw malarski, na który składa się niekapiący wałek podstawowy, mały wałek do narożników i pojemnik do napełniania wałków (do odświeżenia ścian) oraz wałek z teleskopową, 30-50 centymetrową rączką i stabilna, wysoka drabina (do malowania sufitu). Nie zapomnij o folii ochronnej i papierowej taśmie, aby uchronić podłogę oraz włączniki świateł i gniazdka przed zachlapaniem farbą.
Wymiana podłogi od A do Z
Zbierz jak najwięcej wiedzy o różnych pokryciach podłogowych. W przypadku paneli, czy gresu, glazury i płytek podłogowych, przeanalizuj różne klasy ścieralności i antypoślizgowość. Na inne zagrożenia narażone są płytki w łazience, w salonie lub w garażu. Przed położeniem podłogi, wyrównaj powierzchnię masą samopoziomującą. Szczególnie w wypadku dużych płytek, każda nierówność będzie potem bardzo widoczna i nieestetyczna. Na Twojej liście zakupów nie może zabraknąć kleju do płytek, fug i listew przypodłogowych lub cokołów.
A co z wyminą płytek?
Na płytki nakładaj klej i układaj je równo na przygotowanej wcześniej powierzchni równolegle lub po przekątnej. Przyklej je i wypełnij fugi klejem. Daj im odetchnąć dobę, aby klej wysechł, a płytki się dobrze przykleiły.
Pomaluj własne mieszkanie
Zmiana koloru ścian to prawdopodbnie najczęstsza i najpopularniejsza forma odświeżenia wyglądu mieszkania oraz domu. Dobierając kolor nowej farby, w pierwszej kolejości zwróć uwagę na efekty kolorystyczne. Wybierając kolory ścian i podłóg, sprawdź, czy dobrze ze sobą współgrają. Klasyczne barwy, jak kremowy i biały, są zawsze aktualne. Energetyczne kolory, zielony, czerwony, pomarańczowy, pobudzą Twoją kreatywność i wydobędą z Ciebie pokłady dobrej energii. Błękit i turkus są idealnym wyborem do sypialni lub salonu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o farbach ściennych i doborze kolorów, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.
Wybrałeś już nowy kolor i zastanawiesz się co dalej? Najwyższa pora zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Ostrożnie i dokładnie zakryj podłogi folią ochronną, taśmą maskującą lub gazetą. Jeśli to możliwe, przenieś swoje meble do innego pokoju, w przeciwnym razie zabezpiecz je również folią. Upewnij się, że na pewno masz odpowiedni zapas farb, płytek i innych materiałów. Niezależnie od tego, czy malujesz, czy kładziesz podłogę – odpowiednio przygotuj i zabezpiecz powierzchnię! Wyczyść wszystko i zniweluj nierówności.
Krótki przewodnik o malowaniu
Najpierw użyj małego pędzla do malowania narożników i trudno dostępnych miejsc. Następnie wałkiem podstawowym maluj ściany w kierunku pionowym, równe, kolejne pasy jeden obok drugiego. Upewnij się, że farba dobrze pokrywa ścianę. Jeśli jest taka potrzeba, połóż drugą i kolejne warstwy farby po przeschnięciu pierwszej. Jeśli kładziesz tapety, zadbaj o równe docięcie tapet i pełne pokrycie powierzchni tapety właściwym klejem.
Remont bez remontu
Chcesz wywołać efekt większych pomieszczeń? Stwórz taką przestrzeń z użyciem lekkich barw i eleganckich kafelek ściennych. Unikaj ciemnych, mrocznych kolorów. Wybierz białe okiennice i dbaj o ich czystość, aby do pokoju wpadało jak najwięcej światła.
Jak połączyć odświeżone wnętrze ze starymi meblami?
Skoordynuj dobieranie kolorów ścian, farb, tapet i podłóg z posiadanym wyposażeniem remontowanego pomieszczenia i dotychczasowym klimatem wnętrza. Klasyczna, biała ściana to idealna carte blanche pod każdy koncept. Ciemne kolory podkreślą wyraziste, stylowe meble, a pastelowe barwy to wybór idealny dla kobiet.
Nowe wnętrza Twojego domu będą nowym początkiem Twojego życia i dodadzą Ci nowej energii. Jeśli tylko odpowiednio zaplanujesz całą domową rewolucję, nie wypalisz się na starcie i doprowadzisz projekt do końca. Twóje wnętrza to Ty, pokazują Twój gust, wizję i charakter. Remont mieszkania daje nowe możliwości, zainspiruj się!