Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Mężczyzna remontujący pokój

Remont pokoju to nie lada wyzwanie. Mimo, że to tylko jedno pomieszczenie w Twoim domu, przygotowania i research przed rozpoczęciem prac, a potem wykończenie pokoju pochłoną Cię do reszty. Bo przecież musi być idealnie – dokładnie tak, jak sobie to wymarzysz. O czym musisz wiedzieć, aby Twój remont pokoju przebiegał sprawnie, efektownie i zgodnie z zaplanowanym budżetem? Oto 11 niezbędnych wskazówek i pomysłów od Westwing. 

Remont pokoju – od czego zacząć? 

Mężczyzna remontujący pokój

W każdym projekcie, a szczególnie tym związanym z Twoim ukochanym lokum, najważniejsze jest planowanie. Wszystko musi być przemyślane od A do Z. Nie może tu być miejsca przypadek i zrządzenia losu. Oto Twoja checklista – o czym musisz pomyśleć, zanim rozpocznie się wykończenie pokoju? Przejdź przez zestaw pytań, które musisz sobie zadać, i poszukaj na nie odpowiedzi, zanim zaczniesz Twój własny remont pokoju

 • Jaki budżet chcesz przeznaczyć na remont pokoju? 
 • Jaki jest dokładny metraż pokoju: szerokość, głębokość, wysokość? 
 • Czy remont wybranego przez Ciebie pokoju w przyszłości ma pasować do całej koncepcji, według której będziesz przygotowywać remont domu
 • Do czego ma służyć remontowany pokój? Czy jest to salon, pokój dzienny, sypialnia, pokój dla dziecka, jadalnia, małe biuro do pracy w formie home office, czy może pokój gościnny? 
 • Jakie kluczowe zmiany chcesz wprowadzić w projekcie pokoju? Wyburzenie ścian, dobudowanie ścianki działowej, wymiana tapet, odświeżenie lub zmiana podłogi, a może dodatkowe gniazdka elektryczne? 
 • Co musi znaleźć się w remontowanym pokoju? Jakie elementy wyposażenia pokoju są absolutnym must-have? Łóżko, szafa, a może stół z krzesłami? 
 • Jakie meble lub elementy dekoracji znajdą się na Twojej wishliście (liście życzeń)? Coś, co może pojawić się dodatkowo, jeśli budżet i przestrzeń pokoju na to pozwoli? 
 • Po tym, jak już skończysz remont pokoju, czego chcesz się z niego pozbyć? Czy są meble, które możesz odnowić i wykorzystać w innej części domu albo wystawić je na aukcji charytatywnej? Co nadaje się już tylko do kontenera na śmieci? 

Ile kosztuje remontu pokoju? 

Próbki farb do remontu

Kiedy znasz już odpowiedzi na powyższe podstawowe pytania, czas pomyśleć o tym, w jakim stylu finalnie ma być pokój do remontu. Jaką kolorystykę lubisz najbardziej? Jaki klimat najlepiej odpowiada Twoim cechom charakteru? Minimalizm w stylu niksen, czy może oryginalność i magia kintsugi? Jeśli remontujesz tylko jeden pokój, to czy Twój koncept pasuje do pozostałych pomieszczeń? Wybór stylu ma wpływ na cały kosztorys remontu mieszkania

Kosztorys remontu 

Masz już wybrany styl pomieszczenia, które chcesz odświeżyć i podjęłaś już wszystkie decyzje, związane z tym, jak ma przebiegać remont pokoju? Czas na kompletny kosztorys remontu pokoju – budżet i plan, w którym rozpiszesz sobie wszelkie obliczenia, zadania i związane z nimi koszty. Ustal cały proces i zakres prac remontowych, czyli m.in.: 

 • Skucie dotychczasowych ścian, zrywanie tapet, usunięcie starej farby, 
 • Wyburzenie lub dobudowanie ścianek, 
 • Wymiany instalacji (np. elektrycznej), 
 • Wymiana oświetlenia ,
 • Wykończenie ścian pokoju (m.in. malowanie, farby, tapety), 
 • Układanie nowej podłogi lub odświeżenie i lakierowanie starej, 
 • Nowe meble i dekoracje.

Podobne obliczenia należy wykonać, jeśli decydujesz się na remont łazienki. Łącznie w zależności od wybranego zakresu prac, musisz liczyć z kosztorysem na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

Remont pokoju z fachowcem, czy samodzielnie? 

Notatki zrobione? Świetnie, w takim razie to dobry moment na ważną dla Ciebie decyzję: czy chcesz cały remont zrealizować własnoręcznie, czy może zatrudnić do tego projektu fachowca, który od A do Z wyremontuje Twój pokój? Pamiętaj, że w pierwszej wersji inwestujesz przede wszystkim swój czas, aby metodą prób i błędów opanować wszystkie remontowe umiejętności, a w drugiej wersji musisz liczyć się z dużymi kosztami za profesjonalistę. Czego masz więcej: czasu, czy pieniędzy? 

Wizualizacja pokoju 

Podobny dylemat pojawi się w temacie projektu wizualizacji pokoju. Czy sama stworzysz cały moodboard i projekt, a następnie samodzielnie wdrożysz go w życie, czy może wolałabyś pracować ze specjalistką, która doradzi Ci, jak najlepiej wykorzystać i urządzić przestrzeń w Twoim domu? Wizualizacja pokoju to nie lada wyzwanie, dlatego czasem warto poprosić o wsparcie eksperta. 

Pomysł na remont pokoju dziecka 

Jeśli planujesz remont pokoju dziecka, uwzględnij jego ukochane pasje, oraz bajki i gry, które uwielbia. Masz starsze dziecko? Pozwól mu podjąć samodzielnie część decyzji w kontekście dekoracji i mebli. To Twoja córka lub syn będą spędzać w remontowanym pokoju najwięcej czasu, więc pozwól im na odrobinę szaleństwa. 

Pomysł na remont salonu 

Twoja ściana w salonie wymaga odświeżenia i “tego czegoś”? Opatrzyła Ci się już przez lata? A może cały salon jest do wymiany? Czasem dobra fototapeta lub wymiana narożnika, a nawet zmiana dodatków i dekoracji zupełnie zmienia postrzeganie salonu w naszych oczach. Zyskuje on nowy czar, dzięki czemu możemy uniknąć gruntownego remontu. 

Pomysł na remont sypialni 

Remont pokoju takiego jak sypialna to bardzo ważny projekt w Twoim domu. W końcu spędzasz tam sama lub z bliską Ci osobą ⅓ każdego dnia. Spraw, aby było tam przytulnie i komfortowo. Miękko i ciepło. Wykorzystaj pastelowe barwy i delikatne dodatki. Wymień ociężałe, stare meble na lekkie, jasne bryły, które powiększą Twój pokój. 

Jak odnowić stare meble? 

Drewniana komoda, na której stoi wazon z kwiatami oraz zegar

Jeśli nie chcesz poświęcać zbyt wiele budżetu na nowe meble, lub po prostu jesteś bardzo przywiązana do tych, które masz obecnie, możesz odświeżyć je w duchu eco-friendly. Nie musisz od razu wymieniać wszystkich szafek. Czasem wystarczy trochę kreatywności. Do tego papier ścierny, farba do drewna i lakier, który zabezpieczy Twoje odnowione meble na kolejne lata. Odnawianie mebli jest także dobrym pomysłem przy remoncie kuchni.

Remont pokoju – pomysł na ścianę 

Wałek malarski malujący białą ścianę na niebiesko

Wykończenie mieszkania to świetny pomysł na zupełnie nową energię w Twoim domu. Jednym z najtrudniejszych elementów do zaplanowania jest pomysł na ścianę. Jakie tapety, farby lub boazerię wybrać, aby Twoje ściany ocieplały i powiększały pomieszczenie? Jakie dekoracje, obrazy i grafiki tam umieścić, aby Twój pokój nabrał odpowiedniego klimatu? Zrób dobry research i znajdź coś, co od razu wpadnie Ci w oko. W internecie znajdziesz setki inspiracji. Pamiętaj: wraz ze zmianą koncepcji kolorystycznej ścian może być także konieczna zmiana podłogi. 

Instalacja oświetlenia 

Mężczyzna wymieniający żarówkę w czasie remontu

Zaczynając remont pokoju, pomyśl o tym, na jakie oświetlenie się zdecydować. Ile źródeł światła potrzebujesz, aby poziom jasności w pokoju był odpowiedni? Postawisz na lampy sufitowe z żarówkami LED, czy może stylowe lampy stojące na podłodze? Wybierz takie oświetlenie, którym będziesz mogła zarządzać, przestawiać źródła światła i tworzyć zupełnie nowe kompozycje. Odpowiednia gra świateł potrafi całkowicie odmienić oblicze pokoju. 

Remont pokoju z Westwing 

Twój pokój nawet z niewielkim budżetem, ale ze sporym bagażem kreatywności może zamienić się w wyjątkowe, pełne magii i harmonii miejsce. Jeśli chciałabyś znaleźć jeszcze więcej pomysłów na remont pokoju, dołącz do klubu Westwing i zobacz, jak możesz odmienić swoje wnętrza dosłownie w kilka kliknięć!