Zbliżenie na karafkę z brandy

Brandy to alkohol destylowany z wina, głównie gronowego, choć otrzymywany jest też z win owocowych. To atrybut kojarzony z godnością, męskością, klasą i dystynkcją. Czym jest i jak pić brandy dowiesz się z naszego poradnika! 

Brandy – pochodzenie  

Brandy to napój alkoholowy o mocy nie mniejszej niż 36%, do produkcji którego wykorzystuje się głównie destylaty z wina. Tradycyjna brandy nie może być sztucznie aromatyzowana, choć dopuszczalne jest stosowanie w niej karmelu w celu nadania koloru tworząc tym samym najlepsze drinki zachwycające koneserów. Oryginalnie nazwa pochodzi od holenderskiego słowa brandewijn, co oznacza „destylowane wino”. Po staropolsku brandy określa się wypalanką, co nawiązuje do tradycyjnej metody destylacji. Brandy to zdecydowanie nie kolorowe drinki. To klasa i głębia smaku sama w sobie! 

Z czym pić brandy? 

Można zastanawiać się, z czym pić brandy? W Internecie znajdziecie wiele przepisów na drinki z brandy, ale my zdecydowanie polecamy smakować ten alkohol solo w porównaniu do innego alkoholu jak np. drinki z wódką czy drinki z ginem. Jest to dosyć drogi trunek, cena brandy wynika przede wszystkim z głębi smaku oraz wysublimowanego aromatu, który to pochodzi z wyspecjalizowanej techniki produkcji. Czy warto psuć to dodatkami?

Jest jedna żelazna zasada w kulturze picia brandy: tego trunku nie popijamy. Podawać go możemy w towarzystwie mocnej kawy (m.in. espresso), gorzkiej czekolady, lodów, ciastka, orzechów lub cygar. 

Jak zrobić dobrego drinka z brandy?

Jeśli jednak decydujesz się na dodatki masz kilka opcji do wyboru.

  • Jedną z nich jest tzw. „sidecar”, połączenie brandy, likieru pomarańczowego i soku z cytryny.
  • Można też dodać połówkę cytryny do zwilżenia kieliszka, cukier oraz skórkę z pomarańczy.
  • Innym drinkiem jest „stinger”, czyli brandy z likierem miętowym

Odkryj też nasz pomysł na brzoskwiniowe bellini. Do jego wykonania będziesz potrzebować: 1 brzoskwinię, 10 ml brandy, sok z limonki i 60 ml szampana.

Jak pić brandy zgodnie z tradycją? 

Lubisz tradycje dlatego starasz się poznać historię i dowiedzieć się jak pić brandyjak pić tequilę czy jak pić whisky i poznać przepisy na drinki. Z racji, że brandy to rodzaj wódki wytrawnej, to istnieją konkretne wytyczne, jak powinniśmy się za niego zabierać. Przyjęło się, że ten trunek powinno podawać się w temperaturze pokojowej. Klasyczny kieliszek do brandy jest niski, szeroko zaokrąglony i ustawiony na wyraźnie zaznaczonym podparciu. Taki kształt jest ze wszech miar odpowiedni, gdyż pozwala na pobieranie z naczynia niewielkich porcji. Przy piciu można też zastosować metodę trzymania kieliszka za czaszę, co sprawia, że brandy jest ogrzewane ciepłem naszych dłoni i dzięki temu może w pełni uwolnić swój aromat. Jednakże eksperci nie doszli jeszcze do jednoznacznej decyzji czy jest to prawidłowe czy nie. 

Najpopularniejsze rodzaje brandy 

Podobnie jak inne alkohole, brandy posiada kilka rodzajów. Dostępne na rynku brandy dzieli pod kątem ich jakości oraz smaku. Na etykiecie tego trunku znaleźć można następujące określenia: 

  1. AC

    Brandy, która leżakowała przez okres 2 lat w drewnianych beczkach. 
  2. VS („Very Special” lub brandy 3 — gwiazdkowa)

    W ten sposób nazywa się brandy, które dojrzewały przez minimum 3 lata.
  3. VSOP („Very Special Old Pale” lub 5-gwiazdkowa)

    Brandy, która leżakowała co najmniej 5 lat w tym również w drewnianych beczkach.
  4. XO („Extra Old”)

    Brandy, które leżakowała w drewnianych beczkach, w przypadku Koniaków przez minimum 6 lat. 
  5. Vintage

    Brandy, którą przechowuje się w beczce aż do momentu zabutelkowania jej z etykietą, która wskazuje na jej rocznik. 
  6. Hors D’age

    Określenie to odnosi się to 10-letnich lub starszych, najwyższej jakości brandy, najczęściej stosowane do oznaczania szlachetnych Koniaków. 

Jak pić brandy: czas leżakowania

Warto pamiętać, że w zależności od kraju pochodzenia i obowiązujących w nim norm, informacje na etykietach brandy mogą się różnić. 

Zastanawiając się jak pić brandy, musisz wiedzieć trunek ten dzieli się na trzy typy ze względu na czas leżakowania. 

  • Brandy nie leżakująca – Brandy owocowe lub z wytłoczyn poddawane jest tylko procesowi destylacji. Trunek jest przejrzysty i bezbarwny. 
  • Brandy leżakująca w jednej beczce – To Brandy leżakujące w beczkach dębowych. Posiada złoty lub brązowy kolor. 
  • Brandy poddana procesowi „solera – Niektóre gatunki Brandy leżakują z zastosowaniem systemu zwanego “solera”. Proces ten polega na mieszaniu win młodych ze starymi, co pozwala zachować ciągłość jakości i eliminuje wahania spowodowane wpływem poszczególnych roczników. Hiszpańskie Brandy są tego typowym przykładem. 

Jak i kiedy podawać brandy? 

Jako tradycyjny sposób serwowania brandy przyjmuje się podawanie go jako digestif, czyli napój podawany po obiedzie w celu polepszenia procesów trawiennych. Zgodnie z tradycją brandy serwuje się sauté w temperaturze pokojowej, napełniając snifterkę lub koniakówkę maksymalnie do 1/4 wysokości. Jest to rodzaj pękatej szklanki z krótką nóżką, która umożliwia ogrzewanie trunku dłonią oraz raczenie się jego aromatem. Popijamy ją małymi łyczkami delikatnie rozprowadzając trunek po całym języku delektując się jego bukietem smakowym

Sposobów na rozsmakowanie się w brandy jest niemało. A tradycja jak pić brandy towarzyszy temu trunkowi od wielu lat. Mamy nadzieję, że uda Ci się zaskoczyć swoich gości i jako zwieńczenie spotkania zaserwować wyjątkowo podany trunek. Szukając dalszych pomysłów i porad – zarejestruj się na Westwing i poznaj nasze kampanie, rabaty oraz całą gamę inspiracji.