Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Parapet udekorowany kwiatami w wazonie, czterema kryształowymi szklankami oraz awokado

Każdy koneser smaku awokado z pewnością zastanawiał się jak wspomniany owoc rośnie oraz czy można go zasadzić w doniczce we własnym domu. Otóż można i dodatkowo jest to dziecinnie proste! Poniżej podpowiemy Ci jak zasadzić awokado z pestki, zainspiruj się! 

5 faktów o awokado 

 1. Dietetycy polecają jeść awokado podczas diety, ponieważ jest ono bogate w błonnik przez co uczucie sytości towarzyszy Ci na dłużej. 
 2. Znanych jest 118 gatunków awokado. 
 3. Ponad 75% światowej produkcji awokado pochodzi z Ameryki Północnej. 
 4. Z biologicznego punktu widzenia, awokado jest jagodą jednoziarnową. 
 5. Alternatywną nazwą awokado jest smaczliwka wdzięczna. 

Jak rośnie awokado z pestki? 

Tylko nieliczni wiedzą, że posadzone w doniczce awokado, rośnie szybko i  staje się okazałą rośliną dekoracyjną, o dużych, intensywnie zielonych liściach. Co prawda, rzadko ale zdarza się nawet, że awokado może zaowocować w domowych warunkach! 

Naturalnym klimatem dla awokado jest tropik i subtropik amerykański. Tam drzewo osiąga nawet 20 m wysokości i jest wiecznie zielone.   W naszym klimacie wykorzystuje się je wyłącznie jako atrakcyjną egzotyczną roślinę doniczkową. 

Awokado z pestki 

Uwielbiasz rośliny w domu? Chciałeś mieć własne awokado na parapecie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Jest to bardzo proste! Na samym początku potrzebujesz oczywiście… pestki! Uzyskasz ją ze zdrowego, dojrzałego owocu. Sprawdź czy nie ma na nim ciemnych plam, a skórka jest gładka i lekko miękka. 

Wyjmując pestkę z owocu uważaj by jej nie uszkodzić. Przekrój owoc na pół. Połówki delikatnie przekręć w dwóch przeciwnych do siebie kierunkach. Pestkę, która została w jednej z połówek, podważ delikatnie łyżeczką i wyjmij.   

Czego potrzebujesz: 

 • Słoik napełniony zimną wodą 
 • 4 wykałaczki 
 • Ziemia kompostowa 
 • Nawóz naturalny 
 • Doniczka 
 • Żwirek 

Pestkę oczyść z miąższu i lekko osusz. W dolną część pestki z awodako, wbij 2 długie wykałaczki – jedną z prawej drugą z lewej (równolegle do podłoża, na którym leży). Wykałaczki stworzą podpórkę, oprzyj je o ścianki słoika wypełnionego wodą. Płaska część pestki powinna być zanurzona w wodzie – na ok. 1/3 wysokości nasiona. Z kolei, ostrzejsza strona powinna wystawać nad naczynie. Tak zabezpieczona pestka, teoretycznie kiełkuje szybciej, bo już po 2-4 tygodniach. 

Roślina zaczyna kiełkować po około 2 – 4 tygodniach, jednak w niektórych przypadkach, może być to znacznie dłuższy okres. Kiedy awokado puści już korzenie i z pestki wyrośnie mała łodyga, to znak, że możesz przesadzić ją do doniczki. W wyborze doniczki masz pełne pole do popisu. Zadbaj, by pasowała do stylu Twojego wnętrza. Inspiracje oraz gotowe produkty znajdziesz na WestwingNow! 

Jak zasadzić awokado z pestki w doniczce? 

Na dnie szerokiej doniczki, rozsyp warstwę drenującą pestkę w postaci żwiru. Umieść roślinkę. Na nią nanieś ziemię wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu naturalnego, tak by łodyga wystawała ponad ziemię. Na sam koniec dokładnie podlej sadzonkę. Teraz pozostaje odpowiednia pielęgnacja i oczekiwanie na wzrost rośliny! 

Jak hodować awokado z pestki? 

Drzewka awokado rosną dość szybko, ale potrzebują do tego odpowiednich warunków. Podstawą jest zapewnienie roślinie ciepła i optymalnej wilgotności podłoża. Awokado nie lubi chłodu, więc upewnij się, że Twoja roślina nie stoi w przeciągu. Najlepiej będzie się ona czuła się przy temperaturze powietrza ok. 21-24 stopni Celsjusza. Należy ją podlewać codziennie, ale uważaj by jej nie przelać! Najlepiej jest ustawić roślinę przy oknie usytuowanym na południowy-wschód lub południowy-zachód.