THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŻ DO -50% – ODKRYJ NAJLEPSZE OFERTY!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Każdy koneser smaku awokado z pewnością zastanawiał się jak wspomniany owoc rośnie oraz czy można go zasadzić w doniczce we własnym domu. Otóż można i dodatkowo jest to dziecinnie proste! Poniżej podpowiemy Ci jak zasadzić awokado z pestki, a do tego dowiesz się, jak je hodować. Zainspiruj się!

6 faktów o awokado 

 1. Naturalnym klimatem dla awokado jest tropik i subtropik amerykański. Tam drzewo osiąga nawet 20 m wysokości i jest wiecznie zielone.
 2. Dietetycy polecają jeść awokado podczas diety, ponieważ jest ono bogate w błonnik przez co uczucie sytości towarzyszy Ci na dłużej. 
 3. Znanych jest 118 gatunków awokado. 
 4. Ponad 75% światowej produkcji awokado pochodzi z Ameryki Północnej. 
 5. Z biologicznego punktu widzenia, awokado jest jagodą jednoziarnową. 
 6. Alternatywną nazwą awokado jest smaczliwka wdzięczna. 

Awokado z pestki jako roślina dekoracyjna

Uwielbiasz rośliny w domu? Chciałeś mieć własne awokado na parapecie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Jest to bardzo proste! Na samym początku potrzebujesz oczywiście… pestki!

Skąd wziąć pestkę na awokado?

A gdzie znajdziesz pestkę? Oczywiście w zdrowym, dojrzałym owocu. Sprawdź czy nie ma na nim ciemnych plam, a skórka jest gładka i lekko miękka. Wyjmując pestkę z owocu, uważaj by jej nie uszkodzić. Przekrój owoc na pół. Połówki delikatnie przekręć w dwóch przeciwnych do siebie kierunkach. Pestkę, która została w jednej z połówek, podważ delikatnie łyżeczką i wyjmij.   

3 kroki do własnego awokado z pestki

Tylko nieliczni wiedzą, że posadzone w doniczce awokado, rośnie szybko i  staje się okazałą rośliną dekoracyjną, o dużych, intensywnie zielonych liściach. Co prawda, rzadko ale zdarza się nawet, że awokado może zaowocować w domowych warunkach! 

Czego potrzebujesz: 

 • Słoik napełniony zimną wodą 
 • 4 wykałaczki 
 • Ziemia kompostowa 
 • Nawóz naturalny 
 • Doniczka 
 • Żwirek 

 1. Pestkę oczyść z miąższu i lekko osusz. W jej dolną część, wbij 2 długie wykałaczki – jedną z prawej drugą z lewej (równolegle do podłoża, na którym leży). 

 2. Wykałaczki stworzą podpórkę, oprzyj je o ścianki słoika wypełnionego wodą. Płaska część pestki powinna być zanurzona w wodzie – na ok. 1/3 wysokości nasiona. Ostrzejsza strona powinna wystawać nad naczynie. Tak zabezpieczona pestka, teoretycznie kiełkuje szybciej, bo już po 2-4 tygodniach. 

 3. Roślina zaczyna kiełkować po około 2 – 4 tygodniach, jednak w niektórych przypadkach, może być to znacznie dłuższy okres. Kiedy awokado puści już korzenie i z pestki wyrośnie mała łodyga, to znak, że możesz przesadzić ją do doniczki.

A w wyborze doniczki masz pełne pole do popisu. Zadbaj, by pasowała do stylu Twojego wnętrza!

Zastanawiasz się, jak hodować inne rośliny doniczkowe? Przygotowaliśmy dla Ciebie infomracje o:

Jak zasadzić awokado z pestki w doniczce? 

Kiedy Twoje awokado mierzy około 15 cm, jest to znak, aby przesadzić awokado do doniczki. Na dnie szerokiej doniczki, rozsyp warstwę drenującą pestkę w postaci żwiru. Umieść roślinkę. Na nią nanieś ziemię wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu naturalnego, tak by łodyga wystawała ponad ziemię. Na sam koniec dokładnie podlej sadzonkę. Teraz pozostaje odpowiednia pielęgnacja i oczekiwanie na wzrost rośliny! 

Przesadzanie awokado z pestki

Młode awokado z pestki należy przesadzać raz w roku do większej doniczki. Z kolei, starsze warto przesadzać raz na 2 lub 3 lata. Jeśli chodzi o najlepszy czas na przesadzanie rośliny, jest to wiosna.

Jak hodować awokado z pestki?

Drzewka awokado rosną dość szybko, ale potrzebują do tego odpowiednich warunków.

 • Podstawą jest zapewnienie roślinie ciepła i optymalnej wilgotności podłoża.
 • Roślina ta preferuje żyzną i bogatą w próchnicę ziemię. Do tego, powinna być ona przepuszczalna, ale także utrzymywać wilgoć.
 • Awokado nie lubi chłodu, więc upewnij się, że Twoja roślina nie stoi w przeciągu.
 • Najlepiej będzie się ona czuła się przy temperaturze powietrza ok. 21-24 stopni Celsjusza.
 • Należy ją podlewać codziennie, ale uważaj by jej nie przelać!
 • Dodatkowo, zimą możesz zraszać roślinę wodą.
 • Ustaw roślinę przy oknie usytuowanym na południowy-wschód lub południowy-zachód. 
 • Awokado jest rośliną, która żyje ponad 100 lat, a do tego jest wieczniezielone.

Awokado z pestki: czy mogę się spodziewać owoców?

Jeśli awokado jest uprawiane w dobrych dla niego warunkach, roślina może zaowocować po 4 – 6 latach. Jednak, owoce awokado dojrzewają dość długo, około 6 – 8 miesięcy.

Awokado jest rośliną nieco bardziej wymagającą rośliną w uprawie, ale jeśli jesteś fanem zieleni we wnętrzach, na pewno Ci się spodoba.

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na dekoracje wnętrz z wykorzystaniem kwiatów i roślin oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!