Jak urządzić ogród - pomysł na mały ogródek z krzesełkami i stolikiem

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. A najlepiej, żeby zaraz po skończeniu budowy można było usiąść na równo przyciętej murawie i cieszyć oczy rabatami pełnymi kwiatów. Niestety tak to nie działa, a na efekty trzeba czasami długo czekać. Zapewniamy Cię, że warto! Kiedy już wreszcie Twoje rabaty zakwitną wszystkimi kolorami tęczy, a pod stopami zazieleni się równo przycięta murawa, czas pomysleć jak urządzić ogród, żeby od wczesnej wiosny do późnej jesieni korzystać z jego walorów i cieszyć się urokami zmieniających się pór roku. 

Jak urządzić ogród? Podstawy aranżacji

Urządzanie to ostatni etap związany aranżacją ogrodu. Zakładamy, że większość prac masz już za sobą. A więc pora na to, co najprzyjemniejsze – meblowanie i dekorowanie. Zastanów się, co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie, żeby móc komfortowo spędzać w nim czas. 

Meble ogrodowe

Jeśli planujesz śniadania z rodziną na tarasie, pomyśl o wygodnym stole, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy. Najlepiej ustaw go od wschodniej strony. Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, do wyboru masz leżanki z odpornego na wilgoć drewna (teaku lub akacji), fotele z wikliny lub bardziej egzotycznego i wytrzymałego rattanu. Niezastąpionym dodatkiem do nich będą lekkie bambusowe stoliki. Między drzewami możesz rozpiąć hamaki ogrodowe – bujanie wśród szumiących brzózek lub sosen działa niezwykle kojąco – postawić ławeczkę lub mały żeliwny stolik z krzesłami. Możesz też zbudować specjalny domek ogrodowy.

Rabata kwiatowa

Ogród warto zaplanować tak, żeby siedząc w salonie przy otwartych drzwiach móc podziwiać jego najpiękniejszą część. A nic nie zdobi lepiej niż rabata kwiatowa. Obsadź ją najpiękniejszymi odmianami. Mniej doświadczonym i niecierpliwym właścicielom ogrodów polecamy gatunki, które szybko rosną. Spośród wieloletnich roślin możesz wybrać kocimiętkę, bluszcz, cytryniec chiński, powojniki czy bodziszki. Już pierwszego lata będą wyglądać bardzo okazale. 

Ogródek warzywny

Warzywa z własnej uprawy, zdrowe i ekologiczne, zawsze najlepiej smakują. Na szczęście ich uprawa nie jest trudna. Ważne, by wybrać nasłonecznione stanowisko i wytyczyć grządki. Wiosna w ogrodzie to wspaniały czas na takie działania. Kiedy odpowiednio przygotujesz glebę (musi być dobrej jakości, odpowiedni użyźniona i wcześniej przekopana) możesz przystąpić do sadzenia roślin. Będziesz potrzebował nasion lub sadzonek. Ich wybór jest ogromny: kolorowe buraki, sałaty, pnącą się fasola czy cukinia z jadalnymi i pięknymi kwiatami… Twój ogródek warzywny będzie z pewnością obfity i kolorowy. Do warzywnej sałatki przydadzą się również zioła.

Ogródek ziołowy mogą uprawiać nawet Ci, którzy uważają, że nie mają ręki do roślin. Zioła świetnie rosną na osobnej rabatce lub pomiędzy innymi roślinami. Ważne, żeby miały słońce. Mięta, rozmaryn, tymianek czy kolendra… Wszystkie pięknie pachną, może więc dobrym miejscem będzie pobliże tarasu lub okien?

Akcesoria ogrodowe

Ozdoby i dekoracje podkreślą nastrój panujący w ogrodzie. W klasycznych założeniach sprawdzą się figurki, karmniki, poidełka dla ptaków z drewna i żeliwa, w nowoczesnych fontanny z betonu i luster, rzeźby wiatrowe czy kamienne donice. Akcesoria ogrodowe to również poduchy i pledy, którymi ozdobisz meble, a także donice i skrzynki do wysiewu roślin – dobierz je do stylu ogrodu. Każda z tych rzeczy będzie też doskonałym prezentem dla ogrodnika. Nie zapomnij o oświetleniu: nad stołem rozwieś girlandę z żarówek, a między grządkami ustaw lampki solarne – dzięki temu rośliny będą cieszyć oczy także po zmroku.

Urządzanie ogrodu marzeń

Ogród rośnie latami i z czasem staje się coraz bujniejszy i piękniejszy. O wyborze stylu ogrodowego myśl tak, jak o wyborze stylu domu, ale pamiętaj, że tu nie da się tak łatwo zmienić wystroju. Kwiatowe rabaty możesz uzupełniać nowymi odmianami, ale drzew i krzewów tak łatwo nie przesadzisz, nawet jeśli masz mały ogród i jest ich tylko kilka sztuk. Zatem jak urządzić ogród marzeń? Zanim podejmiesz decyzję rozejrzyj się wokół – warto, żeby styl Twojego ogrodu pasował do okolicy. Poszukaj inspiracji w czasopismach ogrodniczych, albo zajrzyj na Pinterest. 

Ogród z nowoczesną altaną

Drewniany stół z zastawą pod drewnianą altaną

Jeśli lubisz przyjmować gości w ogrodzie, pomysłowym rozwiązaniem może okazać się altana. Z pewnością uprzyjemni spotkania – w razie czego ochroni przed deszczem lub palącym słońcem. Dużą popularnością cieszą się altanki z drewna, bo są trwałe i zrobione z naturalnego materiału, który ładnie wpisuje się w krajobraz. Ale nowoczesna altana może być zrobiona z kutego metalu, betonu lub szkła. W zależności od tego jak lubisz spędzać czas w ogrodzie zdecyduj się na altanę otwartą, która pełni rolę zadaszenia i pozbawiona jest pełnych ścian, lub zamknietą np. przeszklonymi bokami. W jednym i drugim przypadku możesz stworzyć w niej mini jadalnię – ze stołem lub grillem, albo kącik relaksacyjny – z leżanką i fotelami. Jeśli planujesz spędzać w altanie czas po zmroku, warto wcześniej zadbać o podłączenie oświetlenia. Zamknięta altana to również sposób na odpoczynek w ogrodzie zimą – dzięki promiennikom działającym na podczerwień możesz zjeść rodzinny obiad w ośnieżonym ogrodzie. 

Jak urządzić ogród z basenem

Latarenki boho w ogrodzie stojące przy basenie

Kiedy upał daje się we znaki marzysz o jednym – żeby się gdzieś schłodzić. Jednym pozostaje rześki prysznic, inni mogą wskoczyć do własnego basenu. Czy basen w ogrodzie to dobry pomysł? Świetny! Pod warunkiem, że za jego wykonanie zabierzesz się już na etapie powstawania ogrodu. Żal przecież rozkopywać kwitnące rabaty i przesadzać drzewa. Warto wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce – wtedy woda naturalnie będzie się nagrzewać – i raczej nie pod drzewami – jeśli nie chcesz pływać w gąszczu liści.

Zwykło się uważać, że basen to rozwiązanie tylko do dużych ogrodów. Tymczasem na rynku dostępne są gotowe baseny o wymiarach od 11 do 40 m kw. (na większe niż 50 m kw. trzeba mieć specjalne pozwolenie). Montuje się je we wcześniej przygotowanej niecce – to zadanie najlepiej powierzyć specjalistom. Teren wokół basenu warto wyłożyć ciepłym i przyjaznym dla stóp materiałem – naturalnym kamieniem lub drewnem – i obsadzić roślinami. Jeśli chcesz ukryć się przed wzrokiem sąsiadam zasadź wokół basenu wysokie trawy pampasowe – będą pięknie wyglądać i zapewnią intymność. Po zakończeniu sezonu każdy basen trzeba przykryć – dzięki temu jego sprzątanie na wiosnę będzie mniej uciążliwe.

Ogród z kącikiem dla najmłodszych

Dzecko huśtające się na huśtawce na placu zabaw

Jeśli przed oknami domu zorganizujesz dzieciom przestrzeń do zabawy będziesz cały czas mieć je na oku. Niektórym pociechom wystarczy kawałek trawy i piaskownica, inne muszą się wyszaleć. Plac zabaw do ogrodu będzie z pewnością frajdą dla najmłodszych. Zanim go zaplanujesz, przyjrzyj się uważnie swojemu maluchowi, jego zainteresowaniom, ulubionej aktywności. W końcu kto, jeśli nie Ty najlepiej zna swoje dziecko. Kącik dla najmłodszych zaaranżuj w miejscu osłoniętym bezpośrednio od słońca i od wiatru, a także z dala od ulicy i… starannie wypielęgnowanych rabatek. Zwróć uwagę na podłoże – najbezpieczniejsza wydaje się trawa, jeśli dziecko nie jest na nią uczulone, ale część placu do zabawy można wyłożyć drewnianymi panelami lub miękkimi płytami.

Jeśli kupujesz gotowe sprzęty, zwróć uwagę, czy mają certyfikat. Większość przyrządów do zabawy możesz wykonać sam. Zamiast piaskownicy z plastiku ogródź kawałek trawy drewnianymi dechami i nasyp piasku. Za huśtawkę może śmiało robić hamak, a zamiast wypasionego domku na drzewie zróbcie wspólnie indiańskie tipi. A może razem zasadzicie roślinki? Miejsce na kilka grządek, na których będziecie wspólnie hodować warzywa i sadzić kwiatki, na pewno się znajdzie. Dzieci uwielbiają grzebać w ziemi! Kto wie, może zaszczepisz w swoich pociechach pasję do ogrodnictwa?

Jak urządzić mały ogród? 5 przydatnych wskazówek

Czasem niewielki skrawek zieleni może stać się zalążkiem do stworzenia pięknego, choć małego ogrodu. Na niedużej działce trudniej pogodzić wszystkie funkcje, ale dla chcącego nic trudnego. Ważny jest podział na strefy i wydzielenie ich ażurowymi płotkami, ścieżkami czy nasadzeniami z roślin. Jak urządzić ogród na małej powierzchni? Miejsce do odpoczynku zaaranżuj w reprezentacyjnej części, ale najlepiej w półcieniu. Może to być taras, z którego rozpościera się widok rabaty. Połącz strefę do relaksu z kącikiem, gdzie będziesz mógł wypić poranną kawę.

Kącik zabaw powinien znajdować się w miejscu, gdzie nie ma rabat z kwiatami, niekoniecznie w centralnej części ogrodu, ale na tyle blisko, żeby mieć pociechy na oku. Pozostałą część działki podaruj roślinom – pięknie Ci się odwdzięczą. Zasadź mniejsze gatunki, o niewielkich liściach – bujny gąszcz przytłoczy i zacieśni przestrzeń. Jeśli masz na tyle miejsca możesz pokusić się o nieduży skalniak przed domem i oczko wodne. Mały ogródek da się też ciekawie zaaranżować na zielonym terenie przylegającym do parteru. Wymaga to co prawda trochę wyrzeczeń, ale jeśli wszystkie strefy urządzisz z nieco mniejszym rozmachem, też będziesz się cieszył świeżym powietrzem wokół domu. 

Jak urządzić ogród małym kosztem?

Zakładanie ogrodu zazwyczaj wiąże się z wydatkami, ale niektóre można obniżyć. Nie warto oszczędzać na roślinach, za to można tańszym kosztem urządzić ogród. Alternatywą może też być ogród zimowy.

  • Stare cegły po rozbiórce, dechy czy potłuczone donice możesz wykorzystać do wygradzania botanicznych zakątków,
  • Zrezygnuj z małej architektury ogrodowej. Zamiast altanki, możesz rozpiąć nad częścią ogrodu drelichowe płótno – też będzie świetnie wyglądało,
  • Zastanów się, czy bardziej nie opłaci Ci się wypożyczyć glebogryzarki i kosiarki do trawy niż kupować nowe,
  • Drogie meble zastąp, choćby chwilowo, własnoręcznie zrobionymi siedziskami z palet – wystarczy kilka poduszek, żeby nabrały sznytu, 
  • Nie kupuj huśtawek z tworzywa dla dzieciaków – zrób je sam z żeglarskich lin i kawałka gładko oheblowanej dechy.  

Pamiętaj, że mały ogród to mniejsze koszty utrzymania. Niektóre możesz nieco ograniczyć już przy zakładaniu ogrodu:

  • Schowaj ambicje do kieszeni – poszczególne etapy prac możesz rozłożyć na kilka lat,
  • Ziemię powstałą przy wykopach podczas budowy domu wykorzystaj do zrobienia skarp czy umocnień ogrodzenia,
  • Zamiast muru z kamienia postaw płot z drewnianych żerdzi i sam go pomaluj na ciekawy kolor,
  • Sadź rośliny łatwe w uprawie i takie, które lubią towarzystwo innych. Naturalny gąszcz wygląda romantycznie i bajkowo, a Ty nie będziesz musiał tak często korzystać z rad ogrodnika.

Piękny, zadbany zakątek nie zależy od wielkości działki, tylko od Twojej wyobraźni. Teraz już wiesz jak urządzić ogród! Nawet na niewielkiej przestrzeni i małym kosztem da się wyczarować oazę zieleni i komfortowe miejsce do odpoczynku. Wiele przydatnych produktów, które możesz wykorzystać znajdziesz na Westwing: piękne donice, stojaki na rośliny, pledy i poduszki na meble… Zarejestruj się i sprawdź, które pasują do Twojego ogrodu!